Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Este paștele o sărbătoare creștină?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
244 replies to this topic

#37
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 14th April 2011, 22:21, said:

.....
La pauza ati aparut grupir, huh? :coolspeak:

#38
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostBen_Gal_1, on 14th April 2011, 23:07, said:

Ce ii priveste NT pe evrei?

Asta tu tre sa-mi spui. Tu faci vocalize si dai agitat din maini pe ariile crestine cu toate ca nu te-a intrebat nimeni si nici nu ti-a cerut careva sa te bagi tu in seama sa-ti spui parerea evreiasca despre Isus sau NT.

View PostBen_Gal_1, on 14th April 2011, 23:07, said:

Tora-ua au fost scrisa cu peste 1300 de ani inainte a orice.

Messia evreilor: iti recomand sa cauti in Tanach si in comentariile lui Rambam. Succes.
Cred ca iti dai seama ca nu ma apuc sa pierd vremea sa caut. Ca o gazda buna ce sunt (caci suntem pe o arie crestina), te-am bagat in seama sa nu simti ca dai din maini degeaba si te-am rugat sa argumentezi cu Tora cu toate ca Moise nu a scris nimic ca sa poti zice ca Tora a fost scrisa cu 1300 ani inainte de orice  :naughty:
Ti-am zis ca ma doare undeva de evrei... si tu mi-ai spus ca medicamentele sunt eficiente ca le-ai testat pe propria piele.  :console:

#39
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View PostMegara, on 15th April 2011, 00:21, said:

Asta tu tre sa-mi spui. Tu faci vocalize si dai agitat din maini pe ariile crestine cu toate ca nu te-a intrebat nimeni si nici nu ti-a cerut careva sa te bagi tu in seama sa-ti spui parerea evreiasca despre Isus sau NT.
Parerea unui evreu despre alt evreu.
Mata de ce te bagi?
Te-a invitat careva?

View PostMegara, on 15th April 2011, 00:21, said:

Cred ca iti dai seama ca nu ma apuc sa pierd vremea sa caut. Ca o gazda buna ce sunt (caci suntem pe o arie crestina), te-am bagat in seama sa nu simti ca dai din maini degeaba si te-am rugat sa argumentezi cu Tora cu toate ca Moise nu a scris nimic ca sa poti zice ca Tora a fost scrisa cu 1300 ani inainte de orice  :naughty:
Ti-am zis ca ma doare undeva de evrei... si tu mi-ai spus ca medicamentele sunt eficiente ca le-ai testat pe propria piele.  :console:
M-ai bagat in seama?
Oare trebe sa ma simt magulit?
*
Boring.
Eu zic sa ma cauti dupa coltz.

#40
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostBen_Gal_1, on 15th April 2011, 03:38, said:

Parerea unui evreu despre alt evreu.
Mata de ce te bagi?
Te-a invitat careva?


M-ai bagat in seama?
Oare trebe sa ma simt magulit?
*
Boring.
Eu zic sa ma cauti dupa coltz.

Te intereseaza de Isus exact atat cati i-a interesat si pe arhiereii evrei din acea vreme... si din acelasi motiv. Asa a nu mai lacrima prea mult pe aici ca nu impresionezi pe nimeni. Si nici nu pot sa spun de unde lacrimezi ca se rusineaza lumea.  :rolleyes:

Mataluta, sunt pe o arie crestina. Mozaismul este in alta parte.
Dupa colt sa-l chemi pe perpetumobile. El e evreu ca tine, asa ca si el ridica piciorul pe la colturi   :naughty:


LE: bag seama ca te-ai framantat tare azi noapte si nu ai avut somn  :rolleyes:

Edited by Celest, 15 April 2011 - 14:01.


#41
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011
Numele ?Easter?, folosit în țările de limbă engleză și germană ca echivalent pentru Paști, nu se găsește în Biblie. Cartea Medieval Holidays and Festivals (Zile sfinte și sărbători medievale) ne spune că ?sărbătoarea își trage numele de la Zeița păgână a Zorilor și a Primăverii, Ostara?. Cine era această zeiță? The American Book of Days (Jurnalul american al zilelor) răspunde: ?Legenda spune că Ostara era cea care deschidea porțile Valhallei pentru a-l primi pe Balder, numit Dumnezeul Alb datorită purității lui și Dumnezeul Soare deoarece fruntea sa radia lumină către omenire?. Jurnalul adaugă: ?Nu este nici o îndoială că, în zilele sale de început, Biserica a adoptat obiceiurile păgâne din vechime și le-a dat o semnificație creștină. Întrucât sărbătoarea Ostarei celebra reînnoirea vieții primăvara, nu era greu să faci din ea o celebrare a învierii din morți a lui Isus, a cărui evanghelie o predicau?.
Această adoptare explică modul în care au apărut în anumite țări obiceiurile asociate cu Paștile, cum ar fi ouăle de Paști, iepuroaica de Paști și cozonacii calzi însemnați cu cruce. Cu privire la obiceiul de a face cozonaci calzi cu cruce, ?cu coaja lor rumenă strălucitoare, însemnată cu o . . . cruce?, cartea Easter and Its Customs (Paștile și obiceiurile asociate lui) declară: ?Crucea era un simbol păgân cu mult înainte de a dobândi o semnificație veșnică din evenimentele care au avut loc în prima Vinere Mare, iar pâinea și cozonacii erau uneori însemnați cu ea în timpurile precreștine?.
Niciunde în Scripturi nu se face vreo referire la aceste obiceiuri, nici nu există vreo dovadă că primii discipoli ai lui Isus au crezut în ele. De fapt, apostolul Petru ne spune ?să dorim din tot sufletul laptele duhovnicesc și curat, pentru ca prin el să creștem spre mântuire? (1 Petru 2:2)


View Posthusand, on 13th April 2011, 23:23, said:

Prietene Hristos= Dumnezeu nu poate face nimic de la sine dar profeti vostri pot minti si invatatori vostri sa falsifice scriptura cu biblia marorilor iar apoi sa pareti veritabili nu ?

Salutare Husand, pe unde ai fost?  Mi-ai lipsit!

Da, Isus este Dumnezeu.  Dar așa cum am mai spus, nu este Dumnezeul Atotputernic.  Este fiul lui Dumnezeu.

Ia explică tu, dacă ești sincer versetul acesta:

(Evrei 9:24) . . .Căci Cristos n-a intrat într-un loc sfânt făcut de mâini, care este o copie a realității, ci chiar în cer, ca să se înfățișeze acum pentru noi înaintea lui Dumnezeu.

În fața cui s-a înfățișat Isus în cer, după ce a fost înviat?  Sau versetul acesta nu este în Biblia ta?

Edited by Eugen3, 15 April 2011 - 14:19.


#42
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostEugen3, on 15th April 2011, 12:18, said:

Sau versetul acesta nu este în Biblia ta?
Așa cum nici versetul acesta nu este în Biblia  voastră:
1 Corinteni 1:18. Fiindcă propovăduirea crucii este o nebunie pentru cei ce sunt pe calea pierzării: dar pentru noi, care suntem pe calea mântuirii, este puterea lui Dumnezeu.

Fugiți de cruce ca dracu de tămîie!

#43
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostEugen3, on 15th April 2011, 12:18, said:

Sau versetul acesta nu este în Biblia ta?
Așa cum nici versetul acesta nu este în Biblia  voastră:
1 Corinteni 1:18. Fiindcă propovăduirea crucii este o nebunie pentru cei ce sunt pe calea pierzării: dar pentru noi, care suntem pe calea mântuirii, este puterea lui Dumnezeu.

Fugiți de cruce ca dracu de tămîie!

#44
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 15th April 2011, 14:18, said:

Da, Isus este Dumnezeu.

Vezi ca o sa fi urecheat de ai tai.

Cuvantul vine numai prin descoperire.

Galateni 1

dacă vă propovăduiește cineva o Evanghelie, deosebită de aceea pe care ați primit-o, să fie anatema!
  

1:10   Caut eu oare, în clipa aceasta, să capăt bunăvoința oamenilor, sau bunăvoința lui Dumnezeu? Sau caut să plac oamenilor? Dacă aș mai căuta să plac oamenilor, n-aș fi robul lui Hristos.


1:11   Fraților, vă mărturisesc că Evanghelia propovăduită de mine, nu este de obîrșie omenească;
    

1:12   pentrucă, n-am primit-o, nici n-am învățat-o dela vreun om, ci prin descoperirea lui Isus Hristos.




daca ramai in adevar,  nu al vreunui om,ci al lui Dumnezeu, fi binecuvantat.

Edited by husand, 15 April 2011 - 19:51.


#45
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdulgherul, on 15th April 2011, 20:38, said:

Așa cum nici versetul acesta nu este în Biblia  voastră:
1 Corinteni 1:18. Fiindcă propovăduirea crucii este o nebunie pentru cei ce sunt pe calea pierzării: dar pentru noi, care suntem pe calea mântuirii, este puterea lui Dumnezeu.

Fugiți de cruce ca dracu de tămîie!

Greșești dulgherașule,
Acest verset se găsește și în traducerea pe care o folosim noi. Diferența este că această traducere este mai exactă.

(1 Corinteni 1:18) . . .Fiindcă vorbirea despre stâlpul de tortură este o nebunie pentru cei care pier, dar pentru noi, care suntem salvați, este puterea lui Dumnezeu. . .

Voi dați-i înainte cu crucea, chiar dacă realitatea este cea despre care vorbește Biblia.  

Expresia „stâlpul de tortură“ este folosită în Matei 27:40 cu referire la execuția lui Isus pe Golgota, sau Locul Craniului. Nu există nicio dovadă că termenul grecesc staurós, întrebuințat aici, ar însemna o cruce ca aceea pe care o foloseau păgânii ca simbol religios cu secole înainte de Cristos.
În greaca clasică, termenul staurós însemna pur și simplu un stâlp vertical, un par sau un pilon asemănător celui folosit la fundații. Verbul stauróo însemna a împrejmui cu pari, a înălța o palisadă. Scriitorii inspirați ai Scripturilor grecești creștine au scris în greaca comună (koiné) și au folosit cuvântul staurós pentru a desemna același obiect ca în greaca clasică, adică un simplu stâlp sau par, fără niciun fel de braț transversal așezat într-o anumită poziție. Nu există nicio dovadă că realitatea ar fi fost alta. Pentru a se referi la instrumentul de tortură pe care a fost țintuit Isus, apostolii Petru și Pavel au folosit și cuvântul xęlon, ceea ce demonstrează că era vorba despre un stâlp vertical fără braț transversal, deoarece aceasta este de fapt semnificația lui xęlon în această accepție specială (Faptele 5:30; 10:39; 13:29; Galateni 3:13; 1 Petru 2:24). În LXX găsim cuvântul xęlon în Ezra 6:11 (2 Ezdra 6:11); aici termenul se referă la un par pe care trebuia atârnat cel care încălca legea, ca în Faptele 5:30 și 10:39.

#46
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View PostMegara, on 15th April 2011, 10:00, said:

Te intereseaza de Isus exact atat cati i-a interesat si pe arhiereii evrei din acea vreme... si din acelasi motiv. Asa a nu mai lacrima prea mult pe aici ca nu impresionezi pe nimeni. Si nici nu pot sa spun de unde lacrimezi ca se rusineaza lumea.  :rolleyes:

Mataluta, sunt pe o arie crestina. Mozaismul este in alta parte.
Dupa colt sa-l chemi pe perpetumobile. El e evreu ca tine, asa ca si el ridica piciorul pe la colturi   :naughty:


LE: bag seama ca te-ai framantat tare azi noapte si nu ai avut somn  :rolleyes:
LEEEE !
Boring


Quote

CITAT (Eugen3 @ 15th April 2011, 14:18)
Da, Isus este Dumnezeu.

.
Oi Vai !  Ce jignire !

#47
silviu666

silviu666

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 157
  • Înscris: 23.03.2011
Incredibil ce mizerii pot fi pe aici si ce perle scot pocaitii din bibliile lor inventate. Zici ca e concurs intre evanghelisti la citat versete mancatias.
Prin paste se sarbatoreste invierea domnului, nu moartea, berea/micii sau altceva. Cat timp nu considerati necesar sa fiti macar pozitivi in aceste zile de sarbatoare, inseamna ca nu-l acceptati pe Hristos in casele voastre, degeaba sariti cu gura. Se vede ca si din structura moderna a bisericilor voastre americane, cat de mult va pasa de traditii, deci nici nu ar trebui sa deschideti gura cand e vorba de asa ceva, sectelor.

#48
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postsilviu666, on 16th April 2011, 10:07, said:

Incredibil ce mizerii pot fi pe aici si ce perle scot pocaitii din bibliile lor inventate. Zici ca e concurs intre evanghelisti la citat versete mancatias.
Prin paste se sarbatoreste invierea domnului, nu moartea, berea/micii sau altceva. Cat timp nu considerati necesar sa fiti macar pozitivi in aceste zile de sarbatoare, inseamna ca nu-l acceptati pe Hristos in casele voastre, degeaba sariti cu gura. Se vede ca si din structura moderna a bisericilor voastre americane, cat de mult va pasa de traditii, deci nici nu ar trebui sa deschideti gura cand e vorba de asa ceva, sectelor.
Just

#49
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 15th April 2011, 20:48, said:

Vezi ca o sa fi urecheat de ai tai.

Cuvantul vine numai prin descoperire.

Văd că încă eviți să oferi o explicație versetului din evrei ....
Nu te mai ascunde după degete.  

(Evrei 9:24) . . .Căci Cristos n-a intrat într-un loc sfânt făcut de mâini, care este o copie a realității, ci chiar în cer, ca să se înfățișeze acum pentru noi înaintea lui Dumnezeu.

În fața cui s-a înfățișat Isus în cer, după ce a fost înviat?


#50
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostEugen3, on 16th April 2011, 04:59, said:

......................

Ieram sigur că o să mă întîmpini cu inepțiile astea. Stîlp de tortură, etc.  Auzi frate.  Dealu craniului .

#51
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postdulgherul, on 16th April 2011, 20:52, said:

Ieram sigur că o să mă întîmpini cu inepțiile astea. Stîlp de tortură, etc.  Auzi frate.  Dealu craniului .
Golgota
Numele vine de la forma acelei coline.


View PostEugen3, on 15th April 2011, 15:18, said:

Niciunde în Scripturi nu se face vreo referire la aceste obiceiuri, nici nu există vreo dovadă că primii discipoli ai lui Isus au crezut în ele.
Cuvintul "PESACH" vine de la "pasach" - ul ebraic = a omite = a trece peste casele evreilor. pedepsind doar pe egipteni.
Pesach-ul nu este sarbatoare religioasa si tine de traditie.
Crestinii nu sarbatoresc Pesachul precum evreul Iisus.

#52
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View PostBen_Gal_1, on 16th April 2011, 22:31, said:

Golgota
Numele vine de la forma acelei coline.

Cuvintul "PESACH" vine de la "pasach" - ul ebraic = a omite = a trece peste casele evreilor. pedepsind doar pe egipteni.
Pesach-ul nu este sarbatoare religioasa si tine de traditie.
Crestinii nu sarbatoresc Pesachul precum evreul Iisus.


Asta era ideea.  Paștele evreiesc avea o altă semnificație.  Le reamintea de eliberarea lor din sclavia egipteană.  Pe când, Paștele ținut de unele relgii în prezent, se ține pentru "învierea lui Isus".

Ceea ce este semnificativ, este faptul că eliberarea evreilor din egipt a avut loc în ziua de 14 nisan,  iar moartea lui Isus a avut loc tot în ziua de 14 nisan.
Evreii au fost eliberați din sclavia egiptului, iar Isus ne-a eliberat din sclavia păcatului și a morții.  Din acest motiv, anul 33 e.n., a fost ultimul an în care s-a sărbătorit Paștele.  Imediat după ce Isus a luat Paștele cu apostolii, l-a îndepărtat pe Iuda și a instituit Cina Domnului, sau Comemorarea morții lui Isus, care a înlocuit Paștele.  
Azi adevărații creștini sărbătoresc Cina Domnului, sau moartea lui Isus, nu Paștele!

(Matei 26:20?30) . . .Când s-a înserat, el s-a întins la masă cu cei doisprezece discipoli. 21 În timp ce mâncau, el a zis: ?Adevărat vă spun că unul dintre voi mă va trăda?. 22 Mâhnindu-se foarte mult din cauza aceasta, fiecare l-a întrebat: ?Doamne, nu sunt eu acela, nu-i așa?? 23 Răspunzând, el a zis: ?Cel ce-și înmoaie mâna cu mine în farfurie, acela mă va trăda. 24 Este adevărat că Fiul omului se duce, așa cum este scris despre el, dar vai de omul prin care este trădat Fiul omului! Ar fi fost mai bine pentru omul acela să nu se fi născut?. 25 Drept răspuns, Iuda, care urma să-l trădeze, a zis: ?Nu cumva sunt eu, Rabi?? El i-a zis: ?Tu ai spus-o?.

26 În timp ce mâncau, Isus a luat o pâine și, după ce a rostit o binecuvântare, a frânt-o și le-a dat-o discipolilor, zicând: ?Luați, mâncați! Aceasta reprezintă corpul meu?. 27 Apoi a luat și un pahar și, aducând mulțumiri, li l-a dat, zicând: ?Beți toți din el, 28 căci acesta reprezintă ?sângele legământului?, sângele meu, care trebuie să fie vărsat în folosul multora pentru iertarea păcatelor. 29 Dar vă spun că de acum înainte nicidecum nu voi mai bea din acest rod al viței până în ziua în care îl voi bea nou cu voi în regatul Tatălui meu?. 30 La sfârșit, după ce au cântat cântări de laudă, au ieșit spre Muntele Măslinilor.

(1 Corinteni 11:26) . . .Fiindcă, ori de câte ori mâncați această pâine și beți acest pahar, continuați să vestiți moartea Domnului până când sosește el.

Edited by Eugen3, 17 April 2011 - 07:57.


#53
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View PostEugen3, on 17th April 2011, 08:57, said:

Ceea ce este semnificativ, este faptul că eliberarea evreilor din egipt a avut loc în ziua de 14 nisan, iar moartea lui Isus a avut loc tot în ziua de 14 nisan.
Miine e pastele evreiesc si e chiar ziua de 14 nisan. Atunci a fost "Cina Cea de Taina", care s-a sarbatorit dupa amurg, deci era asta in ziua de 15 nisan. Nu vad cum rastignirea a fost in ziua de 14 nisan.  


View PostEugen3, on 17th April 2011, 08:57, said:

Asta era ideea.  Paștele evreiesc avea o altă semnificație.  Le reamintea de eliberarea lor din sclavia egipteană.  Pe când, Paștele ținut de unele relgii în prezent, se ține pentru "învierea lui Isus".
Paștele evreiesc avea si are si acum ACEEASI semnificație. In cinstea acestei semnificații Iisus a tinut Cina.
Acest "altă semnificație" se potriveste crestinismului si nu monoteismului de baza, original.


View PostEugen3, on 17th April 2011, 08:57, said:

Imediat după ce Isus a luat Paștele cu apostolii, l-a îndepărtat pe Iuda și a instituit Cina Domnului,
Domnule Eugen!
Destul cu plagiatul sarbatoarei evreiesti - monoteism unic si neschimbat de 3300 de ani..
Cina Domnului = Pesach-ul evreiesc.

#54
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View PostBen_Gal_1, on 17th April 2011, 18:56, said:

Domnule Eugen!
Destul cu plagiatul sarbatoarei evreiesti - monoteism unic si neschimbat de 3300 de ani..
Cina Domnului = Pesach-ul evreiesc.

Ești sigur?  Ia mai pune dumneata "burta pe carte" un pic.  Nu mai face afirmații în necunoștință de cauză.

Cu ocazia Paștelui, se comemora un act extraordinar de salvare înfăptuit de Iehova în folosul poporului său.
(Exodul 13:3?10) . . .Și Moise a mai zis poporului: ?Să vă aduceți aminte de ziua aceasta în care ați ieșit din Egipt, din casa sclavilor, căci prin tăria mâinii sale v-a scos Iehova de aici. Să nu mâncați nimic dospit. 4 Voi ieșiți astăzi, în luna abib. 5 Când Iehova te va aduce în țara canaaniților, a hetiților, a amoriților, a heviților și a iebusiților, despre care le-a jurat strămoșilor tăi că ți-o va da, o țară în care curge lapte și miere, să faci acest serviciu în luna aceasta: 6 Șapte zile să mănânci turte nedospite, iar în a șaptea zi să fie o sărbătoare pentru Iehova. 7 Șapte zile să mănânci turte nedospite și să nu se vadă la tine nimic dospit și să nu se vadă la tine aluat dospit între hotarele tale. 8 În ziua aceea, să-i vorbești fiului tău, zicând: ?Aceasta este pentru ceea ce a făcut Iehova pentru mine când am ieșit din Egipt?. 9 Să-ți servească drept semn pe mână și drept aducere-aminte pe frunte, între ochi, pentru ca legea lui Iehova să fie în gura ta, căci cu mână tare te-a scos Iehova din Egipt. 10 Să respecți această dispoziție la timpul fixat, an de an.


Pe când, semnificația "Cinei Domnului", este cu totul alta ....

În Evanghelia după Matei se spune: ?Isus a luat o pâine și, după ce a rostit o binecuvântare, a frânt-o și, dând-o discipolilor, a zis: ?Luați, mâncați. Aceasta reprezintă corpul meu?. De asemenea, a luat un pahar și, aducând mulțumiri, li l-a dat, zicând: ?Beți toți din el; căci acesta reprezintă ?sângele legământului?, sângele meu, care trebuie să se verse în folosul multora pentru iertarea păcatelor??. ? Matei 26:26?28.

Aceasta a înlocuit Paștele evreiesc și trebuie, deci, ținută o singură dată pe an

Și, ca idee, pentru tine, ieri, după apusul soarelui, a început ziua de 14 nisan, conform calculelor pe care le fac evreii.  Aseară, după apusul soarelui, adevărații creștini au sărbătorit "Cina Domnului" la nivel mondial, exact așa cum a poruncit Isus.  
(Luca 22:19) . . .Continuați să faceți lucrul acesta în amintirea mea. . .

Ziua de azi este considerată tot 14 nisan.  Se va încheia când va apune soarele în după amiaza aceasta.  Ziua de azi corespunde cu ziua în care a fost omorât Isus în sec. I, 14 nisan anul 33 e.n.

Edited by Eugen3, 18 April 2011 - 09:42.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate