Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Este paștele o sărbătoare creștină?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
244 replies to this topic

#19
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdulgherul, on 13th April 2011, 12:42, said:

Mă Jenule,
Dacă moartea a fost BUNĂ, înviera ce are? Poi dacă NU învia jerfa era inutilă. Prin asta Iisus a întărit spusele sale, ca Fiu a lui Dumnezeu și mîntuitor. Capisci? Dar voi martorii aveți întotdeauna alte păreri. Multe chestii din Scriptură vă put. Drept dovadă este faptul că v-ați tras o Biblie cum vă place vouă.

Învierea nu are nimic.  Diferența este că Dumnezeu sau Isus nu au cerut niciodată ca creștinii să sărbătorească învierea.  
Pe tine te interesează ce pretinde Dumnezeu de la oameni, sau să susții învățăturile și obiceiurile păgâne insituite de oameni?

Arată un verset din Biblie în care Isus sau vreunul dintre discipolii săi au spus că trebuie să sărbătorim învierea lui!
Arată o dovadă din Biblie care să arate că primii creștini au sărbătorit învierea lui Isus!

„În Noul Testament sau în scrierile Părinților apostolici nu există nicio mențiune cu privire la sărbătorirea Paștelui creștinătății. Sfințenia unor zile speciale este o idee străină gândirii primilor creștini“. — The Encyclopædia Britannica (1910), vol. VIII, p. 828.

Nu ar trebui, ca și creștinii din sec. I, să aderăm la învățătura apostolilor?

(Faptele 2:42) . . .ei perseverau în învățătura apostolilor,. . .

#20
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostEugen3, on 13th April 2011, 10:07, said:

Învierea nu are nimic.  Diferența este că Dumnezeu sau Isus nu au cerut niciodată ca creștinii să sărbătorească învierea.  
Pe tine te interesează ce pretinde Dumnezeu de la oameni, sau să susții învățăturile și obiceiurile păgâne insituite de oameni?

Arată un verset din Biblie în care Isus sau vreunul dintre discipolii săi au spus că trebuie să sărbătorim învierea lui!
Arată o dovadă din Biblie care să arate că primii creștini au sărbătorit învierea lui Isus!

„În Noul Testament sau în scrierile Părinților apostolici nu există nicio mențiune cu privire la sărbătorirea Paștelui creștinătății. Sfințenia unor zile speciale este o idee străină gândirii primilor creștini“. — The Encyclopædia Britannica (1910), vol. VIII, p. 828.

Nu ar trebui, ca și creștinii din sec. I, să aderăm la învățătura apostolilor?

(Faptele 2:42) . . .ei perseverau în învățătura apostolilor,. . .
Mă Jenule,
Dacă Dumnezeu interzicea pomenirea învieri era menționat sau nu? Dumnezeu și Iisus NU au cerut nicăieri special ca să se sărbătorească învieria dar NICI nu au interzis asta în mod special. Știu că voi martorii nu sărbătoriți ȘI NICI NU POMENIȚI despre înviere, dar a vă impune cu obrăznicie punctul de vedere nu vă face cu nimic mai buni față de cei care sărbătoresc. Treba voastră că în dogmă susțineți că aveți comportamentul primilor creștini și vă pretindeți martorii, dar asta nu înseamnă că neapărat aveți dreptate. A-ți apărut tîrziu pe scena religiilor. Dacă dogma pe care o susțineți voi azi iera bună atunci a-ți fi apărut mai devreme. Dar așa lucră taina fărădelegi. Cu pași mărunți.

#21
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdulgherul, on 13th April 2011, 13:25, said:

Mă Jenule,
Dacă Dumnezeu interzicea pomenirea învieri era men?ionat sau nu? Dumnezeu ?i Iisus NU au cerut nicăieri special ca să se sărbătorească învieria dar NICI nu au interzis asta în mod special. ?tiu că voi martorii nu sărbători?i ?I NICI NU POMENI?I despre înviere, dar a vă impune cu obrăznicie punctul de vedere nu vă face cu nimic mai buni fa?ă de cei care sărbătoresc. Treba voastră că în dogmă sus?ine?i că ave?i comportamentul primilor cre?tini ?i vă pretinde?i martorii, dar asta nu înseamnă că neapărat ave?i dreptate. A-?i apărut tîrziu pe scena religiilor. Dacă dogma pe care o sus?ine?i voi azi iera bună atunci a-?i fi apărut mai devreme. Dar a?a lucră taina fărădelegi. Cu pa?i mărun?i.

Dulgherașule, nu crezi că acesta este unul dintre motivele pentru care religiile au apărut ca ciupercile după ploaie?  Că fiecare face așa cum îl taie capul?  Cum crede el că este mai bine?  Biblia la ce mai folosește, dacă oricum facem ce ni se pare nouă că este bine?
Dumnezeu nu a specificat sau interzis multe lucruri, dar asta nu înseamnă că putem să facem o sumedenie de ritualuri pentru că "Dumnezeu nu le-a interzis", nu crezi?

Apostolul Pavel a spus că nu se poate amesteca adevărul cu falsitatea? deoarece ?puțin aluat face să dospească întreaga frămîntătură? (Galateni 5:9). El le-a reproșat unora dintre creștini că sărbătoresc zile poruncite de legea lui Moise? căci aceasta fiind abrogată? ele încetau să mai fie valabile pentru creștini (Galateni 4:10? 11). Cu cît mai mult astăzi? adevărații creștini trebuie să evite ținerea sărbătorilor pe care Dumnezeu nu le-a indicat niciodată și care provin de la religia falsă.

(1 Corinteni 4:6) . . .Însă eu, fraților, am aplicat aceste lucruri la mine și la Apolo în folosul vostru, ca să învățați din exemplul nostru regula aceasta: ?Să nu treceți peste ce este scris. . .

Edited by Eugen3, 13 April 2011 - 12:50.


#22
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostEugen3, on 13th April 2011, 10:37, said:

Dulgherașule, nu crezi că acesta este unul dintre motivele pentru care religiile au apărut ca ciupercile după ploaie?  Că fiecare face așa cum îl taie capul?  Cum crede el că este mai bine?  Biblia la ce mai folosește, dacă oricum facem ce ni se pare nouă că este bine?
Dumnezeu nu a specificat sau interzis multe lucruri, dar asta nu înseamnă că putem să facem o sumedenie de ritualuri pentru că "Dumnezeu nu le-a interzis", nu crezi?

Apostolul Pavel a spus că nu se poate amesteca adevărul cu falsitatea? deoarece ?puțin aluat face să dospească întreaga frămîntătură? (Galateni 5:9). El le-a reproșat unora dintre creștini că sărbătoresc zile poruncite de legea lui Moise? căci aceasta fiind abrogată? ele încetau să mai fie valabile pentru creștini (Galateni 4:10? 11). Cu cît mai mult astăzi? adevărații creștini trebuie să evite ținerea sărbătorilor pe care Dumnezeu nu le-a indicat niciodată și care provin de la religia falsă.

(1 Corinteni 4:6) . . .Însă eu, fraților, am aplicat aceste lucruri la mine și la Apolo în folosul vostru, ca să învățați din exemplul nostru regula aceasta: ?Să nu treceți peste ce este scris. . .
Mă jenule,
Desigur că religiile sînt false. Nu pot avea toate dreptate, cu atît mai puțin dogma martorilor bazată pe bazaconii și cuvinte plăcute auzului. Această sectă a lansat cele mai aberante profeții, totdeauna dovedite a fi minciuni. Ce încredere aș avea în ei cînd în 30 de ani, de cînd cunosc martorii, și-au modificat părerile de zeci de ori. Tot la fel nu am încredere în nici o dogmă religioasă, cu atît mai puțin în vorbele lui Pavel, care la origine era un criminal notoriu. Eu cred în ce este menționat ce a spus Iisus de cei care au auzit direct asta. Capisci?

Edited by dulgherul, 13 April 2011 - 13:07.


#23
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdulgherul, on 13th April 2011, 14:05, said:

Mă jenule,
Desigur că religiile sînt false. Nu pot avea toate dreptate, cu atît mai puțin dogma martorilor bazată pe bazaconii și cuvinte plăcute auzului. Această sectă a lansat cele mai aberante profeții, totdeauna dovedite a fi minciuni. Ce încredere aș avea în ei cînd în 30 de ani, de cînd cunosc martorii, și-au modificat părerile de zeci de ori. Tot la fel nu am încredere în nici o dogmă religioasă, cu atît mai puțin în vorbele lui Pavel, care la origine era un criminal notoriu. Eu cred în ce este menționat ce a spus Iisus de cei care au auzit direct asta. Capisci?


Faptul că martorii "și-au modificat părerile" de zeci de ori, cum spui tu, arată că cei care sunt în fruntea organizației sunt sincer interesați să adere la adevărul din Biblie, spre deosebire de alte religii care, deși în timp au constatat că anumite învățături pe care le predau nu au o bază scripturală, continuă să le susțină.  Pentru mine tocmai acesta a fost unul dintre indiciile care m-au convins că Martorii lui Iehova sunt poporul lui Dumnezeu și că au aprobarea Sa.  

De ce te miră că și-au modificat părerile în timp?  Nu asta profețise Biblia că "adevărata cunoștință va crește în timpul sfârșitului?"

(Daniel 12:4) . . .Iar tu, Daniel, ține ascunse aceste cuvinte și sigilează cartea până la timpul sfârșitului. Mulți vor umbla încoace și încolo și adevărata cunoștință va crește. . .

(Proverbele 4:18) . . .Dar cărarea celor drepți este ca lumina zorilor a cărei strălucire crește până la miezul zilei. . .

Cam cât la sută din Biblie crezi tu că este cuvântul inspirat al lui Dumnezeu?

#24
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostEugen3, on 13th April 2011, 11:13, said:

Cam cât la sută din Biblie crezi tu că este cuvântul inspirat al lui Dumnezeu?
0%!!!!
Scriptura este LUCRAREA DUHULUI SFÎNT! Capisci?

Desigur , creația este a Lui Dumnezeu.

PS. Am plecat la muncă. Uni mai și muncesc. Parcă și Pavel confecționa corturi și sandale pentru întreținere.

Edited by dulgherul, 13 April 2011 - 13:23.


#25
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View PostEugen3, on 13th April 2011, 13:07, said:

Arată un verset din Biblie în care Isus sau vreunul dintre discipolii săi au spus că trebuie să sărbătorim învierea lui!
Arată o dovadă din Biblie care să arate că primii creștini au sărbătorit învierea lui Isus!
Arată o dovadă din VT care să arate ca Hristos a existat.

#26
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdulgherul, on 13th April 2011, 14:20, said:

0%!!!!
Scriptura este LUCRAREA DUHULUI SFÎNT! Capisci?

Desigur , creația este a Lui Dumnezeu.

PS. Am plecat la muncă. Uni mai și muncesc. Parcă și Pavel confecționa corturi și sandale pentru întreținere.

Ți-ai schimbat meseria?  Ai terminat cu "dulgheria"?

#27
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostEugen3, on 13th April 2011, 14:32, said:

Ți-ai schimbat meseria?  Ai terminat cu "dulgheria"?
Eu nu mă schimb niciodată!!Sînt și rămîn cine sînt.

#28
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 13th April 2011, 13:13, said:

Pentru mine tocmai acesta a fost unul dintre indiciile care m-au convins că Martorii lui Iehova sunt poporul lui Dumnezeu și că au aprobarea Sa.  


Prietene Hristos= Dumnezeu nu poate face nimic de la sine dar profeti vostri pot minti si invatatori vostri sa falsifice scriptura cu biblia marorilor iar apoi sa pareti veritabili nu ?



5:30   Eu nu pot face nimic dela Mine însumi: judec după cum aud; și judecata Mea este dreaptă, pentru că nu caut să fac voia Mea, ci voia Tatălui, care M-a trimes.
    

5:31   Dacă Eu mărturisesc despre Mine însumi, mărturia Mea nu este adevărată.
    

5:32   Este un Altul, care mărturisește despre mine; și știu că mărturisirea, pe care o face El despre Mine, este adevărată.

Iar marturia Lui despre fii sai este:

1 Ioan 5:18

Știm că oricine este născut din Dumnezeu, nu păcătuiește, ci Cel născut din Dumnezeu îl păzește, și cel rău nu se atinge de el.


Deci ar fi trebuit ca dupa ce ai auzit Cuvantul sa arunci imediat haina murdara a doctrinelor religiei tale dar cum nu dai semne ma indoiesc de statutul de fiul .

Ramine o alta marturie cu tine:

Psalmi 82
82:6   Eu am zis: Sînteți dumnezei, toți sînteți fii ai Celui Prea Înalt.


82:7   Însă veți muri ca niște oameni,veți cădea ca un domnitor oarecare. -


Ioan 10:35

Dacă Legea a numit dumnezei, pe aceia, cărora le-a vorbit Cuvîntul lui Dumnezeu

Best regards.

Edited by husand, 13 April 2011 - 22:24.


#29
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010
Eugen3 scrisese
Învierea nu are nimic. Diferența este că Dumnezeu sau Isus nu au cerut niciodată ca creștinii să sărbătorească învierea.

View Postdulgherul, on 13th April 2011, 13:25, said:

Mă Jenule,
Dacă Dumnezeu interzicea pomenirea învieri era menționat sau nu? Dumnezeu și Iisus NU au cerut nicăieri special ca să se sărbătorească învieria dar NICI nu au interzis asta în mod special.
Eu cred ca Iisus nu a fost ceea ce evanghelisii au sustinut.
DECI:
Multa Zarva Pentru Nimik =  MZPN

Inca ceva:
Messiah nu poate fi ucis.
Concluzia: chiar daca a inviat [ma rog, sa fie], Iisus nu era Alesul.

#30
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostBen_Gal_1, on 14th April 2011, 12:28, said:

Eugen3 scrisese
Învierea nu are nimic. Diferența este că Dumnezeu sau Isus nu au cerut niciodată ca creștinii să sărbătorească învierea.

Eu cred ca Iisus nu a fost ceea ce evanghelisii au sustinut.
DECI:
Multa Zarva Pentru Nimik =  MZPN

Inca ceva:
Messiah nu poate fi ucis.
Concluzia: chiar daca a inviat [ma rog, sa fie], Iisus nu era Alesul.
Asta e parerea unui evreu si se stie ca evreii nu i-au suportat pe crestini inca de la inceput. Doar de asta au facut Conciliul de la Jamnia.
Oricum, parerea unui evreu despre Isus nu conteaza pentru un crestin, oricate vocalize ar face el pe ariile crestine.

#31
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View PostMegara, on 14th April 2011, 12:39, said:

Asta e parerea unui evreu si se stie ca evreii nu i-au suportat pe crestini inca de la inceput. Doar de asta au facut Conciliul de la Jamnia.
Oricum, parerea unui evreu despre Isus nu conteaza pentru un crestin, oricate vocalize ar face el pe ariile crestine.
Messiah nu poate fi ucis. Asa scrie in Tanach si in Coran.
In graba am cautat dovada si gasesc spusele Coranului:

Coran 4: 157: ‘Si ei zisera: Sigur l-am omorat pe Mesia, pe Isus fiul Mariei, Profetul lui Dumnezeu.’ Insa ei nu l-au ucis, si nici nu l-au crucificat, ci numai asa li se parura ca au facut, pentru ca in locul lui a fost pus un altul care ii semana, si pe acesta il ucisera, iar cei ce spun altfel, sunt in mare eroare, facand numai presupuneri.’

In islam se crede ca in locul lui Iisua a fost ucis Barabas " Bar Aba, numele in traducere fiind "Fiul Tatalui Meu" In NT Yeshua este numit uneori Fiul lui Dumnezeu.
Daca Iisus Yeshua era Messiah, atunci era vai si amar de acel Pilatus de la Pod.

"Profetul lui Dumnezeu"?  - Ultimul Profet sl Lui Dumnezeu, Maleachi, a trait in secolul II i.e.n.


Parafraza:
Oricum, parerea evreului Isus despre Messiah, nu conteaza pentru un crestin, oricate vocalize ar face el pe ariile crestine.


Madame. La mine sa vii mai bine pregatita decit acum.

#32
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostBen_Gal_1, on 14th April 2011, 17:48, said:

Messiah nu poate fi ucis. Asa scrie in Tanach si in Coran.
In graba am cautat dovada si gasesc spusele Coranului:

Coran 4: 157: ‘Si ei zisera: Sigur l-am omorat pe Mesia, pe Isus fiul Mariei, Profetul lui Dumnezeu.’ Insa ei nu l-au ucis, si nici nu l-au crucificat, ci numai asa li se parura ca au facut, pentru ca in locul lui a fost pus un altul care ii semana, si pe acesta il ucisera, iar cei ce spun altfel, sunt in mare eroare, facand numai presupuneri.’

In islam se crede ca in locul lui Iisua a fost ucis Barabas " Bar Aba, numele in traducere fiind "Fiul Tatalui Meu" In NT Yeshua este numit uneori Fiul lui Dumnezeu.
Daca Iisus Yeshua era Messiah, atunci era vai si amar de acel Pilatus de la Pod.

"Profetul lui Dumnezeu"?  - Ultimul Profet sl Lui Dumnezeu, Maleachi, a trait in secolul II i.e.n.


Parafraza:
Oricum, parerea evreului Isus despre Messiah, nu conteaza pentru un crestin, oricate vocalize ar face el pe ariile crestine.

Madame. La mine sa vii mai bine pregatita decit acum.

Ce ii priveste coranul pe crestini? Evangheliile au fost scrise cu cateva sute de ani inainte de Coran. Iar Mahomed a avut tangenta cu ele din moment ce a avut chiar in familie un preot crestin. Ca nu le-a inteles el bine si a bagat de la el, asta e partea a doua.
Oricum, coranul nu e o dovada. Nu poti aduce argumente o schiere aparuta mult mai tarziu. Dar la "logica" pe care o ai dovedit ca o ai, nu m-ar mira sa-mi aduci devezi scrise in secolul 20.

Da-mi citat unde se spune in Tanach ca mesia nu poate fi ucis. Sunt dispusa sa-ti ascult argumentele cu toate ca scrierile voastre sunt cele modificate de masoreti dupa conciliul de la Jamnia.
Au scris textele, le-au inventariat sa nu fie modificate si apoi au dat foc la toate scrierile vechi sa nu existe un termen de comparatie.
Oricum, pe vremea lui Isus circulau vreo 3 randuri de scripturi si asta o sustin chiar istoricii.

Edited by Megara, 14 April 2011 - 20:01.


#33
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

Quote

Iar Mahomed a avut tangenta cu ele din moment ce a avut chiar in familie un preot crestin. Ca nu le-a inteles el bine si a bagat de la el, asta e partea a doua.

Ca bine zici ,doar catolicii au inventat religia islamica ...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6uTxpj4n6qU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,055
  • Înscris: 10.09.2008

View PostBen_Gal_1, on 14th April 2011, 16:48, said:

Messiah nu poate fi ucis. Asa scrie in Tanach si in Coran.

Posibil. Dar evreul Isus nu a devenit Mesia, decat dupa testul mortii. Inainte era doar candidat.
Faptele 2:36: "Dumnezeu a facut Domn si Cristos pe acest Isus pe care l-ati rastignit voi"

Nu Cristos a devenit Isus, ci invers.

#35
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postjeremiah, on 14th April 2011, 22:01, said:

Ca bine zici ,doar catolicii au inventat religia islamica ...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6uTxpj4n6qU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Iar iti doarme unicul neuron. Vezi tu catolici si iesuiti peste tot, chiar cu riscul de-a cadea rau de tot in ridicol.
O iei si tu pe urmele lui Ben Gal care imi demonta veridicitatea evangheliilor cu Coranul ce a fost scris cu cateva sute de ani mai tarziu decat evangheliile.

Acum tu-i vezi pe catoloci ca au inventat religia islamica cu toate ca islamul a luat fiinta pe la 600 si ceva (sec 7) iar catolicismul dupa 1054 (sec 11).

Edited by Megara, 14 April 2011 - 21:53.


#36
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View PostMegara, on 14th April 2011, 20:57, said:

Ce ii priveste coranul pe crestini? Evangheliile au fost scrise cu cateva sute de ani inainte de Coran.

Ce ii priveste NT pe evrei? Tora-ua au fost scrisa cu peste 1300 de ani inainte a orice.

Messia evreilor: iti recomand sa cauti in Tanach si in comentariile lui Rambam. Succes.

View PostMegara, on 14th April 2011, 22:51, said:

O iei si tu pe urmele lui Ben Gal care imi demonta veridicitatea evangheliilor cu Coranul ce a fost scris cu cateva sute de ani mai tarziu decat evangheliile.
Ba pe-a ta.
Bunicel bancusorul.


View Postlogic1, on 14th April 2011, 22:21, said:

Posibil. Dar evreul Isus nu a devenit Mesia, decat dupa testul mortii. Inainte era doar candidat.
Faptele 2:36: "Dumnezeu a facut Domn si Cristos pe acest Isus pe care l-ati rastignit voi"

Nu Cristos a devenit Isus, ci invers.
Candidat la functia de Messiah? Colosal  !  !  !

View Postjeremiah, on 14th April 2011, 22:01, said:

Ca bine zici ,doar catolicii au inventat religia islamica ...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6uTxpj4n6qU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

mi-am adus aminte ca la inceputul "carierii" sale Mahomed era prieten cu evreii. Am mai citit cindva ca prima sa sotie, o bogatasa evreica mult mai trecuta decit acel tinat ambitios de 25 de ani, si-a pus averea la dipozitia  viitorului "profet" si el chiar a saracit-o. Pe linga toate astea observ o mai mare asemanare intre Coran si Tanach plus Talmudul Babilonean, decit intre ele si NT. O sura a Coranului aduce sfatul lui Allah cu aste cvinte - din memorie.
In caz ca voi, fii mei invatacei in ale Coranului, nu intelegeti glasul cartii, atunci intrebati un evreu.
De fapt sta scris "atunci intrebati pe oamenii Cartii" ei fiind si crestinii, dar poate ca este vorba de o alterare ulterioara si asta pe chestie de asemanari si deosebiri.
Coranul este plin de contrdictii. Primele sure vorbesc in bine despre oamenii cartii si despre dorinta lui Mahomed de a trai in pace cu toata umanitatea si poate ca a fost scrisa de vreun evreu. Ajuns la starea de conducator de osti, tonul se schimba total si Coranul foloseste expresii brutale. Poate ca Itzic era pe atunci in dizgratie.

Hai sa ne inchipuim urmatorul dialog:

Mohamed: Mai Itzic. M-am gindit la un ghesheft [te rog sa te referi la intelesul generic al cuvintului din Yeddish, limba care nu exista pe atunci]. Eu cred ca ne putem baza pe "brostia" omeneasca. Succes asigurat. Vezi doar legenda cu fecioara care a tot nascut si a ramas fecioara [rog crestinii sa se refere cu umor]. Asa ca eu, mai Itzic, am facut socoteala ca bine ar fi sa ne gindim la ceva asemanator. Stii doar ca eu sunt cam analfabet, insa de vina esti tu si asta pentru ca la scoala mi-ai permis sa copii de la tine la examene. Eu te rog sa te pui la treaba si sa scrii o comedie credibila.
Si asa a si facut acel brav Itzic, insa odata treaba terminata si-a auzit pretenul spunind:
Mohamed: Mai Itzic.Facusi traba buna, mama ta de jidan inteligent. Aproape ca m-ai convins si pe mine ca am zbu[r]dat cu iapa El Burak spre Cetatea Cea de Margine si ca am urcat Sus, intorcindu-ma cu Cartea. Prevad ca voi convinge "boborul" si voi deveni mare "mahar" [ie din Yeddish si cine nu stie sa caute]. Chestia e ca vei trebui sa te convertesti, de nu, unde iti sunt ochincele, acolo iti va sta si capul. Asta e, mai Itzic. Apropo, expresia asta o stiu de la Costache The Grois ["mare" in Yeddish], asa ca iti dai seama cum devine chestia.

Edited by Ben_Gal_1, 14 April 2011 - 22:08.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate