Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Coltul Politehnistilor...

- - - - -
  • Please log in to reply
418 replies to this topic

#397
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008
Daca imi aleg 20 de optiuni sau 2 platesc aceeasi taxa? :rolleyes:

#398
alex_nitz_87

alex_nitz_87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 30.04.2007
Politehnica asigura in mare parte camin pentru toti studentii dar asta depinde de fiecare facultate in parte (de cate locuri dispune, de cati studenti are si de cate manarii se fac).Cat despre optiuni nu stiu ce sa iti spun.Daca vorbesti despre optiuni in cadrul aceleiasi facultati se plateste o singura taxa.

#399
mecatronyx

mecatronyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 01.02.2008
Ma intereseaza cateva pareri,sugestii,informatii legate de:
  
1 Facultatea de transporturi
2 Facultatea de mecanica si mecatronica
3 Facultatea de ing si managementul sist tehnologice(IMST)
          
   Cum sant profesorii(profesoarele) atmosfera,daca e abureala sau zapaceala(gen ASE)si orice punct de vedere legat de aceste facultati.Multumesc!

#400
St1c

St1c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 17.12.2006
Cum se calculeaza media de la admitere?

#401
Radu_TGW

Radu_TGW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 26.01.2008
am intrat la ETTI - ETC pe locu 32 ( am avut media admitere 9.77) . sunt curios daca am sanse la bursa si daca da, ce valoarea are :)  ..

#402
ingersedat

ingersedat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 12.02.2007

View Postcrz, on Jun 22 2006, 22:19, said:

Sunt total scarbit de facultatea mea (electronica, telecomunicatii si tehnologia informatiei).

1. Este FOARTE SCUMPA:

Nu conteaza ca sunt pe un loc subventionat 100% de stat. Pentru ca facultatea tot primeste cei 2700 RON anual/cap de student.
2. Dotarile sunt infecte:

Nu vorbesc despre camine, pentru ca nu trec pe acolo prea des. Dar in holul principal al facultatii (la parter & etajul 1, langa buda daca vreti neaparat sa mergeti, unde este o balustrada imensa) cand ploua apar vreo 10 galeti care strang apa care curge din tavan. Parca esti in pestera. Lumina este, de obicei, mai putin cand intra soarele in nori sau cand se innopteaza. In aceste situatii e lumina cat sa distingi formele, mai putin culorile.
Mai demult m-a intrebat cineva ajuns intamplator unde este toaleta. I-am aratat directia aproximativa in care sa mearga si l-am sfatuit sa o ia dupa miros.
Laboratoarele au aparatura de acum un catralion de ani. In laboratorul de microunde colegii mei care nu au avut norocul sa dea peste echipamentele 'noi' (rusesti, batrane si ele) s-au luptat cu sarcina adaptata de la ghidul de unda de banda C (o chestie imensa). In laboratorul de BSAD(bazele sistemelor de achizitie de date) vreo 2 lucrari le-am facut 10 insi la o masa. Se stricasera platformele. In laboratorul de materiale (anul trecut) a luat foc generatorul de semnale de frecvente inalte la 50cm de mine.
Bancile sunt jegoase si rupte. Daca ai noroc, la examen stai intr-o banca stabila, care nu se misca in momentul in care colegul din capatul celalalt sterge un desen. Deasemenea, daca ai fost cuminte, te poti sprijini pe spatar fara sa misti tot randul din spatele tau.
Toamna trecuta a plouat vreo 2 zile. A picat apa din tavan (ca si pe hol) in sala B250 (prietenii stiu). O banca a putrezit si parchetul s-a umflat. A durat cam un anotimp sa se repare.
Am mai multe tricouri si perechi de pantaloni care au avut de suferit din cauza cuielor din banci.
Lista poate continua, dar parca nu vreau sa spun totul din casa...

3. Majoritatea profesorilor sunt incompetenti:

Batrani, cu idei fixe, incapabili sa se adapteze la tehnologii noi, etc..

4. Cursurile sunt stupide:

Cursurile sunt aberante. Se invata teorie aiurea, tehnici valabile acum un catralion de ani, etc.
Spre exemplu, la masurari electrice si electronice am invatat osciloscopul cu tub catodic, care se folosea pe vremea cand mama si tata inca nu se cunoscusera. Ca in zilele noastre se folosesc analizoare de spectru cu ecran LCD cu game de frecventa 3Hz ->50GHz probabil este un lucru nesemnificativ in viziunea celor care conduc facultatea mea.

Deja m-am lungit prea mult...ideea este ca eu vorbesc despre o facultate din "elita" UPB. Alaturi de Automatica&Calculatoare, ETTI aduna cei mai buni viitori ingineri de pe o raza destul de mare din tara. Si sunt asteptati cu profesorii si materialul didactic de mai sus. Sa mai aduc vorba de bursele cat unghia de la degetul mic, de caminele imputite si de distribuirea locurilor in ele?

Va rog frumos, daca parintii si-au permis sa va tina in facultate si ati avut timp sa nu va faceti griji sau daca nu sunteti studenti la aceasta facultate, nu va mai dati cu parerea aiurea'n tramvai. Credeti ca stiti unele lucruri si faceti presupuneri aberante (regulamente, hahaha). Lasati-ne sa ne strigam supararile, macar aici.

:peacefingers:

Asa era acum cativa ani. Mai nou a inceput sa se mai modernizeze, pacat ca eu mai apuc doar un an :)

Despre profesori: asa sunt peste tot, dar o sa gasesti si profi mai tineri de la care o sa ai ce invata, ex: Vertan.
Si printre cei mai batrani sunt profi ok, Constantin, Petrescu... nu are rost sa exageram. Daca vrei sa inveti ceva cu adevarat va trebui sa faci si singur pe acasa cate ceva.
De altfel poti toci si sa iei note mari de burse dar sa fi praf in rest.. asta nu e o noutate... asta nu e facultatea numa de tocit.

#403
alex_nitz_87

alex_nitz_87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 30.04.2007
@Radu_TGW
Ai sansa si la bursa si la camin.Nu stiu sa iti spun exact valoarea fiindca depinde de bugetul lor.Anul trecut pe semestrul 1 bursa a fost 350 ron iar pe semestrul 2 nu am luat decat 250 ron.S-a decis sa se acorde mai multe burse de valoare mai mica.Nu stiu anul asta cat o sa fie!

#404
AndreiASM

AndreiASM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 24.06.2007
Am fost admis si eu la facultatea de Automatizari si calculatoare a Universitatii Tehnice din Cluj, pe loc bugetar. Runda I de confirmare a locurilor este intre 22-24 iulie, iar a 2-a runda intre 25-26 iulie. La dosar mi-am bagat diploma de bac in original, deci se confirmarea este implicita. Intrebarea mea este daca pot sa-mi retrag dosarul ulterior, eu m-am inscris si la Babes la informatica, si daca intru aici la buget, nu vreau sa raman la Politehnica. Deci, pot sa-mi retrag dosarul de la Poli dupa perioada de confirmare?

#405
bogdan7alex

bogdan7alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 13.03.2008
Salut!
Vreau sa stiu si eu care facultate e mai avantajoasa (din toate punctele de vedere) dintre: Electrotehnica si Tehnologia constructiilor de masini? :)

#406
Logan_boss

Logan_boss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.06.2007
am inteles ca pentru camin la poli trebuie sa mai completez o cerere si pe studenti.pub.. pana cand si cum?

#407
littledead

littledead

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 01.10.2007
Fratilor am si o intrebare ! Eu unul am intrat la politehnica iasi la electrotehnica ! La sectia inginerie electrica . Vreau sa stiu si eu care e diferenta intre energie energetica ?

#408
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postlittledead, on Jul 30 2008, 01:29, said:

Fratilor am si o intrebare ! Eu unul am intrat la politehnica iasi la electrotehnica ! La sectia inginerie electrica . Vreau sa stiu si eu care e diferenta intre energie energetica ?

"electrotehnica" inseamna conform definitiei tot ce e electric dar nu e electronic. Adica tot ce NU contine semiconductoare sau tuburi electronice (lampi).
Cum asta inseamna foarte putin, facultatile de electrotehnica fac si materii de electronica si calculatoare. Ca o diferenta, cei de la electronica/calculatoare nu insista pe partea de putere, retele trifazice, motoare, generatoare  etc - tendinta e sa zica "astea se fac mai in detaliu la electrotehnica" (mai putin la sectia de electronica de putere, daca exista - la UPB/Electronica exista, la Iasi nu stiu).

"energetica" inseamna tot ce se refera la (1) producerea si (2) distribuirea energiei, deci se poate si o specializare ne-electrica (partea de centrale nucleare sau termocentrale, hidro etc). Pe partea electrica evident o mare parte se suprapune cu electronica/electrotehnica dar materiile sint structurate astfel incit sa fie mai putin generale si sa fie orientate catre cele 2 scopuri enumerate; se fac si tehnologii de specialitate: tehnica tensiunilor inalte, linii de distributie, etc, care nu se fac nicaieri altundeva.

Oricum intrebarea ta este redundanta pt ca facultatile au pe site listele de cursuri de la toate specializarile, si la majoritatea cursurilor exista si o scurta descriere.

#409
Purice`

Purice`

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,020
  • Înscris: 21.08.2005
Pe la ETTI  cam cate locuri de camin au fost in anii trecuti. Eu sunt al 472-lea la ETC si nu prea stiu daca voi prinde camin ....

#410
scimitarkrieg

scimitarkrieg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 09.09.2005
eu am intrat la mecatronica . robotica , cu inca 3 colegi in clasa :)).  cine mai e pe acolo e rugat frumos sa imi dezvalue si mie viitorul

#411
bebe_d

bebe_d

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.06.2009
buna..  :rolleyes:  imi poate spune si mie cineva cum e la FILS la chimie in engleza? cred ca din octombrie o sa fiu studenta acolo :P mersi :*

#412
samsung710n

samsung710n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 26.11.2005
vreau si eu o parere despre T.C.M din Ingineria si Managementul Sistemelor Tehnologice, e cineva de acolo ? pt a-i pune cateva intrebari...multumesc

#413
cosmin09

cosmin09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 01.07.2004

View Postsamsung710n, on 20th June 2009, 23:51, said:

vreau si eu o parere despre T.C.M din Ingineria si Managementul Sistemelor Tehnologice, e cineva de acolo ? pt a-i pune cateva intrebari...multumesc


iti stau la dispozitie lasa-mi un PM si te ajut cu cea mai mare placere

#414
picu022

picu022

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 04.02.2008

View Postcosmin09, on 25th July 2009, 18:18, said:

iti stau la dispozitie lasa-mi un PM si te ajut cu cea mai mare placere
Cosmin am si eu o intrebare in legatura cu T.C.M
Are vreo legatura cu constructia de automobile/ autovehicule. Acum ceva timp asa credeam ca este, dar am aflat ca nu are nici o legatura cu autovehiculele si ca se refera la alta ramura...numele corect ar fi Tehnologia Fabricarii Produselor. Asa este?

Am nevoie de un sfat/parere :arigato:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate