Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Coltul Politehnistilor...

- - - - -
  • Please log in to reply
418 replies to this topic

#379
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006
cei care sunteti la poli - bucuresti, va rog daca se poate sa-mi dati si mie ceva  sugestii de cautare, link-uri unde pot gasi programarea examenelor din sesiunea de vara,diverse discutii, informatii, anunturi, forumuri etc; ma intereseaza in principal FILS, anul 1, dar orice informatie e binevenita
multumesc

#380
tracky

tracky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 04.11.2005
La ce profil este cel mai bine sa dai la politehnica ?  :huh:

#381
alex_nitz_87

alex_nitz_87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 30.04.2007
Depinde ce iti place.Politehnica e mare si are multe facultati.Intra aici si citeste despre fiecare.Greu e peste tot dar daca iti place te descurci.

#382
St1c

St1c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 17.12.2006
Cum e la transporturi la AR? sa zicem ca nu sunt super bun la mate si fizica,dar cu ceva meditatii si ceva mai multa atentie ma descurc.

#383
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008
Imi spuneti si mie cu ce medii minine s-a intrat anul trecut la sectiile la care se da examen de admitere? :cheers:

#384
tracky

tracky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 04.11.2005

View Postalex_nitz_87, on Jul 2 2008, 18:57, said:

Depinde ce iti place.Politehnica e mare si are multe facultati.Intra aici si citeste despre fiecare.Greu e peste tot dar daca iti place te descurci.
Dintre acestea care ar fi cea mai de "viitor" ? Adica sa am un loc de munca bine platit . Inca ceva , nu excelez la matematica din pacate.

#385
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Posttracky, on Jul 6 2008, 22:57, said:

Dintre acestea care ar fi cea mai de "viitor" ? Adica sa am un loc de munca bine platit . Inca ceva , nu excelez la matematica din pacate.

Ca de obicei, un mod TOTAL gresit de a pune problema. Locuri de munca bine platite sint in toate domeniile; simpla absolvire a unei facultati insa NU garanteaza gasirea unuia. Teoretic cel mai bine platite sint in pozitii de management bancar etc, dar asta nu inseamna ca toti studentii care termina finante-banci de la ASE ajung in astfel de pozitii!

Se spune ca daca pui pasiune in ceea ce faci, o sa vina si banii, chiar daca nu neaparat de la inceput. Nu este realist sa te astepti la un loc de munca FOARTE bine platit inca de la 25 de ani. Da, ca inginer poti ocupa multe posturi bine platite, dar trebuie sa te si pricepi, si priceperea nu vine de la sine doar pt ca ai facut o facultate, asa cum poti sa absolvi si liceul si sa nu stii nimic din ce s-a facut acolo.

Atentie ca Politehnica este una din cele mai grele universitati, de accea partea cu pasiunea este esentiala. Trebuie sa te uiti cu atentie pe programele facultatilor, sa vezi daca te intereseaza ce se face acolo. Daca nu te intereseaza, este foarte putin probabil sa ajungi sa lucrezi in domeniu (presupunind ca termini facultatea!) si, daca nu lucrezi in domeniu, toata aceasta parte cu alegerea facultatii este inutila!

Sint extrem de multi absolventi de politehnica (mai mult de jumate) care ajung, din pacate, in aceasta situatie, si lucreaza in cu totul si cu totul alte domenii decit in cele in care, teoretic, s-au pregatit. Unele sint bine platite, OK, dar la urma urmei cei mai bine platiti sint fotbalistii si cei care fac bani din fotbal! nu ai nevoie de universitate ca sa cistigi multi bani!

Cit de tare esti la matematica nu este atit de important, atita vreme cit nu esti foarte slab. Politehnica se bazeaza pe matematica, dar se bazeaza mai mult pe fizica - nu exact fizica din liceu, dar acelasi stil ca in liceu de a analiza un fenomen fizic oarecare si a-l pune in ecuatie, adica in esenta ingineria este fizica aplicata in tehnica si tehnologie. Deci in primul rind trebuie sa te gindesti daca iti place fizica. Daca iti displace categoric, politehnica nu e de tine.

#386
mecatronyx

mecatronyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 01.02.2008

View PostImDrunk, on Jun 3 2007, 22:41, said:

o dedicatie speciala pentru cei de la poli :D => http://www.trilulilu.../0daab86314c482

Ba Drunk asta e taare! Felicitari creatorului!  Defineste chiar si ASE-ul.Tare frate!Trebuia sa te faci muzicant ,nu inginer. :lol:

#387
generalspecific

generalspecific

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.05.2008
Daca vrei de "viitor" si eu iti zic da la robotica ca acolo nu stiu cum se plateste, nu cred ca ti-ar veni o subita pasiune sa faci roboti. Cred totusi ca cel mai bine platit esti daca ai construi cladiri, poduri... (vezi constructii) sau daca ai vinde celulare la nokia ( vezi telecomunicatii)

#388
szerky

szerky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 10.07.2008
Eu nu inteleg un lucru , imi poate explica si mie cineva ?

De ce toata lumea vrea sa dea la Politehnica ?

#389
Radu_TGW

Radu_TGW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 26.01.2008
că sună bine :lol:
ai putea să întrebi și :" de ce dă toată lumea la ASE", "de ce dă toate lumea la construcții", etc.

#390
szerky

szerky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 10.07.2008

View Posttracky, on Jul 6 2008, 23:57, said:

Dintre acestea care ar fi cea mai de "viitor" ? Adica sa am un loc de munca bine platit . Inca ceva , nu excelez la matematica din pacate.

View PostRadu_TGW, on Jul 10 2008, 08:28, said:

că sună bine :lol:
ai putea să întrebi și :" de ce dă toată lumea la ASE", "de ce dă toate lumea la construcții", etc.

Intrebam asta doar ca sa vad daca lumea vrea la Politehnica pentru a invata/pasiune sau pentru bani ...

#391
St1c

St1c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 17.12.2006
La UPB Transporturi mai ramana locuri libere pentru la toamna? cum a fost in anii precedenti?

#392
Hunterirc

Hunterirc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.12.2005

View PostSt1c, on Jul 10 2008, 10:56, said:

La UPB Transporturi mai ramana locuri libere pentru la toamna? cum a fost in anii precedenti?

Si in legatura cu transporturile , care sunt cele mai cautate sectii de acolo ? topul ?

#393
St1c

St1c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 17.12.2006
Nu stiu topul,dar toate sunt bune.Am o nelamurire cu privire la sesiunea 1 si 2.Sa zicem ca dau admiterea la transporturi si nu iau.In sesiunea a 2-a mai pot depune dosarul la transporturi?

#394
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008
Pe dosar se poate intra si cu media de la economie chiar daca am facut doar 1 an?

#395
mecatronyx

mecatronyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 01.02.2008

View PostSt1c, on Jul 15 2008, 19:09, said:

Nu stiu topul,dar toate sunt bune.Am o nelamurire cu privire la sesiunea 1 si 2.Sa zicem ca dau admiterea la transporturi si nu iau.In sesiunea a 2-a mai pot depune dosarul la transporturi?

Da

View Postdacoroman2310, on Jul 16 2008, 19:12, said:

Pe dosar se poate intra si cu media de la economie chiar daca am facut doar 1 an?

Da

#396
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008
Am auzit ca Politehnica asigura locuri in camine pentru toti studentii,is that right? :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate