Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

UPS centrala termica

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#73
alexupb

alexupb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.05.2005

 t-daniel, on 29 septembrie 2018 - 21:45, said:

Blautech sunt ok, seria de 400w are o rata de defectare in perioada de garantie foarte mica. Se gasesc si sub sigla Coldex. Cu restul nu am avut tangente.
Trebuie sa intelegi ca toate ups-urile care folosesc aceeasi topologie(cu transformator clasic) au un consum propriu destul de mare comparabil cu al pompei.
Despre baterii nu ma pronunt, dar datorita pretului le prefer pe cele auto. Daca sunt intretinute peste vara si nu sunt lasate de izbeliste de primavara pana la inceputul iernii tin 2 ani apoi alta.
Ca si capacitate intre 65 si 100A.
Multumesc pentru raspuns.
Cand zici ca UPS-ul are un consum mare, te referi la consumul propriu al UPS-ului din baterie, pe perioada unei caderi de tensiune la retea? Daca am inteles corect, atunci trebuie sa recunosc ca nu ma gandisem la asta defapt credeam ca este neglijabil...)

#74
t-daniel

t-daniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 28.10.2007
Da, consumul propriu fara nici un consumator conectat cand functioneaza pe baterie.
In cazul de fata (putere  in jur de 3-400w) consumul este in jur de 30w si creste cu cat ups-ul este mai puternic.

#75
zexxxe

zexxxe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.11.2018
Va salut, si as dori daca se poate un sfat.
Detin o centrala termica Ariston Alteas One, si doresc un UPS cat mai compact si cat mai fiabil. Banii nu sunt o problema. Centrala la maxim consuma 80Watt.
Orice sfat din partea persoanelor cu experienta, este bine venit !

#76
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
Cam cât timp se oprește la dvs curentul? Minute sau ore? Pentru că de aceasta depinde achiziționarea UPS-ului. Dacă doriți doar pt căderi scurte de curent sau lungi.

#77
ja-ro

ja-ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 21.10.2007

 zexxxe, on 26 noiembrie 2018 - 15:14, said:

Va salut, si as dori daca se poate un sfat.
Detin o centrala termica Ariston Alteas One, si doresc un UPS cat mai compact si cat mai fiabil. Banii nu sunt o problema. Centrala la maxim consuma 80Watt.
Orice sfat din partea persoanelor cu experienta, este bine venit !
Salut. Pentru o centrala ca Ariston Alteas One sau alta echivalenta ca și consum, trebuie să vă propuneți un interval de timp maxim pentru care să vă reziste bateriile. Puterea UPS-ului (in W) o impartiti la puterea centralei (in W) si obtineti un interval in ore. Important este ca UPS-ul să genereze curent alternativ cu sinusoidă pură. Altfel riscați ca anumite componente (motor pompă / motor ventilator) să nu funcționeze cum trebuie. Există multe mărci renumite, eu vă recomand APC, găsiți modelele cu ”pure sine” inclusiv la magazinele online.
Un model de referinta: https://www.apc.com/...-230V/P-SMT750I

#78
zexxxe

zexxxe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.11.2018
Ce parere aveti de acest model, avand in vedere ca am si doua prize cu protectie impotriva fluctuatiilor de curent, unde imi pot pune masina de splata si uscatorul, iar in prizele de back-up, o sa pun centrala termica : https://www.apc.com/...-230V/P-BR900GI

#79
geof

geof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 23.08.2004
Am un UPS Braun Group pe care il folosesc la o centrala termica. De curand s-au facut niste reparatii la reteaua electrica din zona unde locuiesc si in urma acestor reparatii, tensiunea la retea a crescut, mentinandu-se la ora actuala in general peste 240V. Aceasta insa a generat niste probleme la acest UPS.
Fiind probabil produs prin China, UPS-ul este reglat pe 220V si probabil are o plaja permisa la tensiunea de intrare undeva la +-10%. De aceea, din cauza ca tensiunea de la retea creste des peste 242V, atunci UPS-ul trece pe baterie ceea ce e foarte enervant (zgomotos), comuta prea des intre retea si baterie si probabil va suprasolicita in timp si bateria.
De aceea, va intreb daca exista vreo posibilitate de a regla tensiunea nominala de intrare pentru UPS astfel incat sa o cresc la 230V.

#80
Costin45

Costin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 03.02.2010
Salut!
Am un UPS Power Sistem Sinus500 HD 300si
doresc sa cumpar o baterie auto.
Poate sa functioneze in bune condiții in lipsa curentului electric?
Multumesc anticipat!




#81
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Nu înțeleg întrebarea, ups-ul e pentru așa ceva, ăsta e rolul lui.

#82
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

 Costin45, on 02 noiembrie 2019 - 00:03, said:

Salut!
Am un UPS Power Sistem Sinus500 HD 300si
doresc sa cumpar o baterie auto.
Poate sa functioneze in bune condiții in lipsa curentului electric?
Multumesc anticipat!
Nu, cu baterie auto nu va functiona prea mult timp. Bateriile auto dau curent mare pentru o scurta perioada de timp si nu le poti folosii sa le descarci mai mult de 20-30%.
bateriile auto descarcate la 70-80% si reincarcate de mai multe ori se defecteaza si nici o luna de zile nu te tin .
Trebue sa folosesti baterii Gel sau Litiu polimer

Edited by nico123, 02 November 2019 - 05:26.


#83
Costin45

Costin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 03.02.2010
Multumesc nico123!
Ce parere ai de Caranda cu gel 12v 80ah?
Multumesc anticipat!

#84
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Nu am folosit baterii Caranda si nu stiu cum se comporta,oricum nu fac reclama. Ai ales bine 80 Ah daca folosesti UPS-ul doar pentru centrala termica , pentru altceva nu poate fi folosit ca este prea mic. De exemplu nu poate duce un frigider, poate doar niste becuri cu led.

Edited by nico123, 03 November 2019 - 09:12.


#85
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
Salut, ce este indicat acum pentru o centrala ? Best buy dacă pot să zic așa.

Am deja un stabilizator de tensiune cu servomotor Well de 300W.

Edited by elbjorn, 29 November 2019 - 13:24.


#86
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

 elbjorn, on 29 noiembrie 2019 - 13:13, said:

Salut, ce este indicat acum pentru o centrala ? Best buy dacă pot să zic așa.

Am deja un stabilizator de tensiune cu servomotor Well de 300W.


Din ce am vazut https://www.dedeman....-12-v/p/2017470 are avantajul ca scoate stabilizatorul din circuit.
Bateria ar mai fi https://www.e-acumul...100-12-2-1.html

M-am orientat bine?
Sunt alternative mai bune pana in bugetul asta?.

Max 1500Ron.

Edited by elbjorn, 29 November 2019 - 13:53.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate