Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cairo

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Super, mersi mult de detalii! Am 2 luni concediu iarna asta si ma gandeam sa fac ceva mai deosebit. Avusesem in gand sa merg in Caucaz dar suna mai bine Israel+Cairo.
Din Cairo / Israel ati luat inapoi avion spre Bucuresti cu Tarom?

#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostVillefort, on 10 iunie 2019 - 21:55, said:

Super, mersi mult de detalii! Am 2 luni concediu iarna asta si ma gandeam sa fac ceva mai deosebit. Avusesem in gand sa merg in Caucaz dar suna mai bine Israel+Cairo.
Din Cairo / Israel ati luat inapoi avion spre Bucuresti cu Tarom?

N-am stiu ca este cursa de Tarom Cairo - Bucuresti. Asa ca am mers la fel cu autocarul. A fost ceva de neuitat.

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostVillefort, on 10 iunie 2019 - 21:55, said:

Super, mersi mult de detalii! Am 2 luni concediu iarna asta si ma gandeam sa fac ceva mai deosebit. Avusesem in gand sa merg in Caucaz dar suna mai bine Israel+Cairo.
Din Cairo / Israel ati luat inapoi avion spre Bucuresti cu Tarom?

Daca mergi in Egipt, nu trebuie sa ratezi Luxor unde gasesti Valea Regilor (mormintele faraonilor, Ramses, Tutankamon etc). Calatoria la fel o faci cu autocarul, vreo 200 lire egiptene, 7-8 ore maxim.

#40
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Crezi ca vreo 4 zile - 5 zile imi ajung acolo? Apoi tot vreo 4-5 in Israel si sa ma intorc pentru Craciun In Romania.  Mi se pare ca fata de alte tari aici am ce vedea dpdv istoric.

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
4-5 zile in Egipt sau te referi doar la Luxor?

#42
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
In total.

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostVillefort, on 11 iunie 2019 - 02:33, said:

In total.

4-5 zile in total (Luxor si Cairo).. cam putin. Chiar si daca ai calatori cu avionul intre Luxor si Cairo. De autocar intre nici nu pomenesc pt ca n-ai avea timp.
Ps: scuze ca raspund acum, nu am primit notificare.

View PostVillefort, on 11 iunie 2019 - 01:18, said:

Mi se pare ca fata de alte tari aici am ce vedea dpdv istoric.


Clar. Ai multe de vazut. In plus de alta este altceva fata de alte tari. Macar o data in viata trebuie vizitat Egiptul. Si sunt mai multe aspecte de mentionat. In afara de faptul ca vizitezi obiective ale Egiptului antic, ai sansa sa vezi o tara araba mai prietenoasa decat altele unde stai cu morcovul, cultura lor, modul de viata. Chiar si sa te plimbi pe strazile din Cairo este placut.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4MkkQ86M10k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MyTM1ceL6Dw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 12 January 2020 - 16:52.


#44
vladec

vladec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 23.11.2004

View Postzuv, on 30 decembrie 2018 - 19:30, said:

Ghidul,egiptean insa vorbitor fluent de limba romana(muult mai fluent si corect decat multi dintre membrii guvernului nostru...).
Cum as putea sa iau legatura cu un ghid vorbitor de limba romana?

Biletele de la Cairo la Luxor sunt mai scumpe decat cele de la OTP la Cairo, aprox 200 eur dus intors. Nu exista decat varianta EgyptAir?

Edited by vladec, 20 January 2020 - 19:47.


#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvladec, on 20 ianuarie 2020 - 19:39, said:

Cum as putea sa iau legatura cu un ghid vorbitor de limba romana?

Biletele de la Cairo la Luxor sunt mai scumpe decat cele de la OTP la Cairo, aprox 200 eur dus intors. Nu exista decat varianta EgyptAir?

Cairo - Luxor, mai zboara si Nile Air. Oricum, cum ai spus si tu, pretul este destul de piperat.
Eu ti-as recomanda sa iei autocarul GO Bus Egypt. Sunt autocare de lux la preturi foarte accesibile. Ajungi si repede, ~6-7 ore. Nu pierzi nimic, pt ca vei calatori noaptea. Dormi tot drumul. Scutesti si banii de avion, scutesti si banii pt noaptea de cazare.

De exemplu pt 26 februarie

Cairo (statia Tahrir) - Luxor
Autocar clasa "Elite" (este o clasa superioara, am calatorit cu clasa asta si este foarte ok, primesti si ceva de mancare (snaks-uri, apa, ceai/cafea etc).
Pret 385EGP = ~20 EURO
Plecare la 00:30. Ajungi undeva dimineata la 7 sau 8.

https://go-bus.com/?lang=en

Cairo (statia Tahrir) - Luxor
Autocar clasa "New deluxe"
Pret 255EGP = ~14 EURO
Plecare la 01:20. Ajungi undeva dimineata la 8 sau 9.

Edited by MembruAnonim, 21 January 2020 - 01:04.


#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Uneori baga promo cod care iti mai aplica un discount de 10-15-20%

O alta companie mare: Blue Bus Egypt. N-am mers cu ei deci nu imi pot da cu parerea
https://bluebus.com....__from_store=ar

Edited by MembruAnonim, 21 January 2020 - 01:31.


#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Cod reducere 10%
Gowinter10

#48
Adiav93

Adiav93

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.01.2020
Recomand vizitarea Egipt-ului, am fost in 2018 in Hurghada si am fost foarte multumiti. Am fost si in capitala Cairo ca sa vizitam piramidele si altele dar este foarte multa mizerie prin capitala. Dar in zonele de resort-uri sunt foarte ok toate serviciile, chiar recomand.

In Egipt mai este foarte frumoasa marea Rosie, este foarte curata si plina de corali, recomand deplasarea cu o ambarcatiune pana la ceva insula, este foarte frumos.

#49
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View PostMembruAnonim, on 12 ianuarie 2020 - 16:51, said:

Chiar si sa te plimbi pe strazile din Cairo este placut.







Este... "interesant" sa zicem.
Placut nu prea, daca suntem sinceri.Mult praf, gunoaie, aerul este irespirabil la propriu(te intrebi care este speranta de viata intr-un asa oras). Chiar daca nu era Covid, n-as fiu iesit fara masca la ce e acolo.
Acum na, exista si cauze obiective, nu prea ploua deloc, apropierea de desert (probabil vantul aduce constant nisip), dar nici locuitorii nu sunt prea civilizati, arunca gunoaiele unde apuca etc.

Iar cartierele lor de locuit...mai bine  ma abtin.

Edited by axisborn, 10 January 2021 - 21:17.


#50
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Dar, desi au ghetourile alea groaznice si mizeria cam mare, la infrastructura sunt in fata noastra egiptenii. Mult.
Autostrada Cairo-alexandria, cu 6 benzi pe sens (din care 2 separate pentru tiruri).
In  Cairo la fel, o gramada de coridoare gen autostrada cu 4-5 benzi pe sens care strabat orasul, pasaje suspendate la greu (sandvis 2-3 unul peste altul ptr toate directiile).
Practic cand am venit de la Alexandria cu autobuzul, a intrat si a ajuns pana la Ramses Hilton in centru fara sa stea la niciun semafor .E adevarat era 10 seara dar n-a facut mai mult de 5-10 minute. Pe cand si in Bucuresti asa ceva?

Edited by axisborn, 10 January 2021 - 21:47.


#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postaxisborn, on 10 ianuarie 2021 - 21:46, said:

Dar, desi au ghetourile alea groaznice si mizeria cam mare, la infrastructura sunt in fata noastra egiptenii. Mult.
Autostrada Cairo-alexandria, cu 6 benzi pe sens (din care 2 separate pentru tiruri).
In  Cairo la fel, o gramada de coridoare gen autostrada cu 4-5 benzi pe sens care strabat orasul, pasaje suspendate la greu (sandvis 2-3 unul peste altul ptr toate directiile).
Practic cand am venit de la Alexandria cu autobuzul, a intrat si a ajuns pana la Ramses Hilton in centru fara sa stea la niciun semafor .E adevarat era 10 seara dar n-a facut mai mult de 5-10 minute. Pe cand si in Bucuresti asa ceva?

Da, asta am observat si eu. Infrastructura este mai bine pusa la punct in orase decat ce avem noi. Oricum, daca nu aveau "o gramada de coridoare gen autostrada cu 4-5 benzi pe sens care strabat orasul, pasaje suspendate la greu (sandvis 2-3 unul peste altul ptr toate directiile)." paraliza orasul. In Cairo locuiesc 20 milioane  oameni. Orasul pur si simplu paraliza de la atatia oameni fara infrastructura rutiera.

Edited by MembruAnonim, 10 January 2021 - 21:59.


#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postaxisborn, on 10 ianuarie 2021 - 21:46, said:


Baga o mica descriere a calatoriei tale in Egipt. Imi place sa citesc impresii de calatorie. Pe unde ai calatorit, ce ai vizitat?

#53
vladec

vladec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 23.11.2004

View Postvladec, on 20 ianuarie 2020 - 19:39, said:

Cum as putea sa iau legatura cu un ghid vorbitor de limba romana?
Pana la urma am gasit un ghid vorbitor de limba romana in Cairo. Am fost primii lui clienti romani, m-a impresionat, incepuse sa invete limba romana cu aprox 4 luni inainte si s-a descurcat admirabil. Era la fel de curios de Romania pe cat eram noi de Egipt. A fost o excursie foarte reusita.

Ghidul era independent, cei folositi de catre agentiile de voiaj cred ca prin contract nu au voie sa faca tururi in particular, nici macar nu mi-au raspuns la mesaje.

La Cairo am fost cateva zile in Martie 2020, chiar inainte e pandemie. M-am simtit peste tot in siguranta, nu m-a hartuit nimeni, nu mi-a cerut nimeni bani, poate in anumite situatii a contat si prezenta ghidului local. In zona centrala (Zamalek-Cairo sau Alexandria) lumea e educata, relaxata, am interactionat f usor cu localnicii. Insa Cairo nu e un loc unde as putea sta mai mult de cateva zile datorita conditiilor de trai.

Edited by vladec, 23 September 2021 - 12:41.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate