Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

ZEOLITUL NATURAL

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
samsomn

samsomn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 23.03.2011
Am o intrebare.....ZEOLITUL NATURAL....este atat de important pentru crestrea intensiva la crap sau semi-intensiva ?...Cum puate fi folosit? Este scump? puate fi inlocuit ?

#2
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007
Iata un subiect interesant, de care ma lovesc tot mai des in profesia mea.
Ma intreaba lumea de zeolit, cam acelasi lucru ca pe forum.
Eu am luat contact cu acest material acum vreo 5 ani. Am vrut sa il folosesc in niste acvarii, sa ii testez calitatile. Doream sa il introduc in filtre.
Sincer, nu am fost foarte incantat de utilizarea lui dupa ce i-am vazut starea de agregare. Era cam prafos si tulbura apa. Astfel ca pe acvarii folosirea lui nu o recomand.
Cum sistemele recirculate sunt de fapt niste acvarii mai mari, din nou, am ceva reticente.
Insa, pe iazuri si helestee unde se poate sedimenta sau amesteca cu substratul ar putea fi o solutie.
Dar, datorita cantitatilor mari ce trebuiesc folosite (camioane), nu cred ca este o solutie viabila, practica. Consider ca atata vreme cat se respecta niste principii ale hidrobiologiei, hidrologiei si ecologiei (adica intelegerea stratificarii termice a apei, pastrarea de proportii corecte intre specii, managementul corect - uscare, inghetare namol, arat, etc) orice helesteu de mari dimeniuni isi poate pastra calitatile.
Pina la urma este un amendament, ce tine de optiunea si buzunarul fiecaruia daca sa il foloseasca sau nu. Si ca sa raspund la intrebare: se poate si fara el in cultura crapului.


PS Domnule samsomn, de ce intitulati topicurile cu numele dv, si doar la subtitlu scrieti de fapt subiectul topicului???

Edited by sturio, 08 April 2011 - 07:56.


#3
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008
Eu am folosit zeolitul natural (clinoptilolit mai precis din familia aluminosilicatilor) ca aditiv furajer pentru captare de micotoxine. Sunt multe produse comerciale pe piata care il includ dar sunt si destule discutii legate si de capacitatea de inactivare si a altor microingredienti importanti gen unele molecule de vitamine sau minerale.

#4
acvabio

acvabio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.10.2010
Cred ca nu este suficient cercetat subiectul. Ca si la alte produse gen "Aloe vera" & stuff au aparut si aici cei care vor sa se imbogateasca rapid si promit rezultate spectaculoase. Zacaminte de zeoliti exista in Ro asociate cu tufurile vulcanice, exploatarea lor nu costa foarte mult, dar suntem interesati mai mult sa cumparam marfa branduita din import. Preturile la care ajunge in pet-shopuri sunt de-a dreptul ametitoare. Ca fost geolog pot sa afirm cu certitudine ca structura cristalina a zeolitilor naturali permite "inmagazinarea" de substante poluante si nedorite, descarcandu-se usor de acestea prin simpla introducere in apa sarata. Nu degeaba exista atatea aplicatii practice in domeniul tratarii apelor uzate. Eu vad utilizarea lor in filtrele pentru RAS alaturi de filtrele de carbon activ la cresterea salmonidelor, acolo unde filtrele nitrificante nu sunt eficiente din cauza temperaturii scazute. Pentru un iaz de mici dimensiuni cu crapi koi si pesti ornamentali cred ca se pot arunca de asemenea 2-3 tone de tufuri vulcanice cu zeoliti aduse direct din cariera ca o masura suplimentara de siguranta pentru cine isi permite asa un iaz. (nu cred sa coste mai mult de cateva milioane/tona). Pentru crapul comun nu cred ca se justifica. Ca aditiv in hrana nu ma pronunt.

Edited by acvabio, 10 April 2011 - 10:32.


#5
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Pe Alibaba e 1600 de dolari tona.. Cin vrea să ne asociem, poate luăm mai mult!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate