Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Topic pentru discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#19
lunetistu8

lunetistu8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 16.04.2011
Cam asa e...


Iar limba latina prietene credema ca te ajuta doar daca la facultate dai la drept, pentru ca acolo sunt foarte foarte multe expresii din limba latina...
Bineinteles daca esti la un liceu bio-chimie, mate-info nu ar trebui sa se puna accent pe ea ( de exemplu eu nu fac :)) dar am facut in clasa a VIII-a doar ca am facut doar 3 ore pentru ca profa era insarcinata ... tot ce mai stiu e... SALVE si VORBA VOLANT SCRIPTA MANAENT :)) dupa ce profa si-a luat concediu a venit cea de romana cu care am facut doar romana :)) )

Cam asa cred eu ca sta treaba cu latina. Cum zice lumea: ,, Limba Moarta '', dar la Drept inca traieste.

Edited by Lucian_M, 19 April 2011 - 21:04.


#20
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postlunetistu8, on 17th April 2011, 23:55, said:

Inainte de a incepe trebuie sa va specific anumite reguli: Uniforma, Prezenta la ore ( la 10 absente = 1 pct la purtare , 20 = 2 pct. etc )
Asta face parte din regulamentul general al liceelor; teoretic așa e la fiecare liceu; practic nu e la nici unul.

#21
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Cel mai penibil mi se pare cand in fiecare ora de dirigentie numai de absente si exmatriculari se vorbeste ca la finalul anului sa fie 1-2 cu 1-2 puncte scazute la purtare din cauza lor.

#22
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Corect, profesorii incearca sa mai sperie putin elevii, insa ei au un asa de mare tupeu si o nesimtire atat de crasa, incat regulamentul scolii e ceva interpretabil si adiacent. Am sustinut de atatea ori ca invatamanul nu trebuie sa fie obligatoriu: vrei sa inveti ceva, vii la scoala, nu vrei- se gasesc locuri si la sapat santuri, dansat in cluburi etc.
Si noi am avut uniforme in liceu, ce e drept, nu standardizate, fiecare clasa avea o anumita culoare la sacou- pe noi ne-a bagat la negru (altii aveau albastru, crem, rosu, grena). Insa era mult mai placut sa intri intr-o clasa cu un aspect atat de "clasic". Fetele veneau cu fuste adecvate, blugi sau pantaloni de stofa, baietii- cei mai multi cu blugi, insa mai apreciati de fete erau cei care aveau costul, camasa+cravata si pantofi. Iar la nota- conta si tinuta, chiar daca nu erai chiar de 10, mai primeai ceva in plus pentru tinuta si atitudine. Care venea cu blugi de aia cu fundul lasat si mai faceau si pe interesantii, desi erau varza- veneau la banca de parca plecau la prasit. Si de multe ori eram controlati la usa liceului pentru sacou si legitimatie- nu le aveai- cale-intoarsa.
Se muta la diverse.

#23
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Poate raspunde vre-un moderator sau cineva care cunoaste legislatia si are ceva contact cu invatamantul. Problema e cam asa: un prieten de al meu este suplinitor la o scoala de la tara. Scoala aceeasta se va comasa administrativ din 1 sept 2011 cu scoala de comuna (de centru), insa va exista in continuare o autonomie si un fel de director. In prezent scoala de la sat are stampila proprie si director propriu, directorul de la scoala de centru fiind doar coordonator pe sate. Profesorul de la scoala de la sat 8 ore si are 6,3 la titularizare in 2009 si definitivatul, vechime 5 din care 4 in scoala aceasta, iar profesorul de la scoala centarala are tot 8 ore, 7,5 tot in 2009 gradul 1 si aprox 20 ani vechime, dintre care 2 ani in scoala din comuna. Se pune problema acordarii continuitatii pt anul scolar 2011-2012.

Pe portalul SEI scoala de la sat inca figureaza pe unele materii cu posturi vacante insa pe materia respectiva figureaza 16 ore la scoala de comuna.

Intrebare: poate solicita la continuitate profesorul mai tanar de la scoala de sat cele 8 ore ale lui? are sanse sa le obtina?

#24
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Din cate retin eu, la repartitie conteaza mult notele de la titularizare, apoi gradele, rezultatele obtinute si recomandarea consiliului de administratie. Mai mult ca sigur ca profesorul cu gradul I (care are si nota mare la titularizare- adica peste 7, nota cu care se poate fixa pe post, daca e ceva disponibil in judet) va ocupa postul.

#25
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
proful cu gr 1  a solicitat initial ocuparea a 18 ore dar o clasa se va reduce si au ramas 16 ore, oricum nu i s-a acceptat titularizare pe post pe motiv de neviabilitate a postului pe 4 ani.  

De ce la alte scoli de exemplu pot exista cate 2 posturi incomplete de genul 4 ore fizica + 8 ore fizica, posturile fiind absolut identice de fapt ca si cerinte? Nu putea exista si aici o chestie de genul 8 +8 mai ales ca sunt totusi in localitati diferite orele?? Daca nu luam in calcul recomandarile consiliului de administratie, in ce masura ar fi probabilitatea unui raspuns favaorabil pt cele 8 ore pt proful mai tanar de la sat?

ma intereseaza un raspuns in conformitate cu legislatia, netinand cont de eventualele marlanii care au loc. Deci este normal (sau legal) ca orele unuia sa fie date altuia (presupunand ca reconadarile consiliilor sunt FB pt fiecare dintre ei)??

#26
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Cel mai bine vorbesti cu inspectorul de specialitate, el este cel mai in masura sa te lamureasca. Cand spun vorbesti- ma refer la o discutie face 2 face, nu la telefon.
Spor!

#27
Chedburn

Chedburn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 21.01.2009
Se învață acum de 1 iunie? Nu mai țin minte cum era în anii trecuți, de-aia nu sunt sigur.

#28
szabolcsx

szabolcsx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.05.2011
Salut! Am participat la concursul CIA din Targu Jiu, si am auzit, ca o sa primim acounturi DreamSpark. Nu stie cineva, cand o sa primim?

#29
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Ceva comic,din liceul meu:
Attached File  254950_128491793897806_100002109587172_229146_5839116_n.jpg   47.4K   61 downloads

#30
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Oua de rata sau de gaina?  :coolspeak:

#31
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
PS-ul e scris intr-un stil prea familiar,daca se adresa mai frumos peste tot poate primea 3.Dar totusi...asa spunea tata(a facut scoala generala la tara)ca se trecea acum 40 de ani,tot aceleasi practici au ramas?Sau au ramas doar in mintea unora.

#32
Den2009

Den2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 22.09.2009
Se poate da BAC-ul din Franceza sau Germana ( in functie de caz ) ? Imi spunea cineva ca se pot inversa limbile straine, adica: L1 - franceza / germana si L2 - engleza. Asta printr-o cerere la directiune. Trebuie motive intemeiate sau oricum imi aproba cererea ? Si daca se schimba, bac-ul va fi din prima lb. straina ( care atunci va fi franceza / germana ) sau obligatoriu va trebui sa dau din engleza ?

#33
omunegru_

omunegru_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 20.03.2011
http://stirileprotv....e-incorect.html

Ignorati titlul tampit facut numai sa atraga cititori. Se pare ca in loc de 2pi se va folosi tau.

Edited by omunegru_, 28 June 2011 - 23:26.


#34
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
E ca si cum ai zice ca desfiintam metrul si il inlocuim cu doi metri!
Adica in loc de metru zici jumatate de doi metri! :deadtongue:

Edited by dan84, 28 June 2011 - 23:34.


#35
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
lol
auzi, pi e gresit :lol:
pi e foarte corect. nu vad de ce am inlocui 2pi cu tau.

#36
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,731
  • Înscris: 28.12.2008
Păcat, atunci expresia 3,14zda n-ar mai avea sens. :roflmao:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate