Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Poze cu utilajele voastre

- - - - -
  • Please log in to reply
679 replies to this topic

#667
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 26.10.2003
E o observatie buna. Principalul motiv pt care nu cred ca sunt mai raspandite aceste tractoare este lipsa unei retele puternice de vanzari/service in spate. Toti distribuitorii de la noi, sunt filiale ale unor firme mari din strainatate ( vest )
Titan Machinery -> Austria
Ipso -> Monneyeur ( Franta )
NHR Agropartners - VA Intertrading ( Austria )

Si pot continua .. Ideea este ca nu au niciun interes/libertate in a alege ce se importa; contractele fiind negociate la nivel european de firmele mama. O ferma de 5000ha are capital de lucru care sa-i permita sa cumpere utilaje la fiecare 4-5 ani. Nu o sa vezi Fendt nou de 250CP in ferma de 200ha. Oare de ce ? Fiindca nu poti obtine ROI - return on investment la el. Insa o ferma de 3000-5000 va lua 3 Vario 939 sau 2 1050 si avantajele lor vor compensa pretul marit.

O firma mica ce aduce utilaje din Est sau produse local, nu are alta optiune decat pretul pentru a putea intra pe piata. Pot doar sa incerce sa ofere aceeasi functionalitate ( sau cat mai aproape, 80-90% ) la un pret sensibil mai redus stiind ca iti vor da batai de cap in plus. Targetul lor sunt fermele cu 200-1000ha, care trebuie sa faca tranzitia de la tractoare second la tractoare noi. Nu poti lucra cu SH 500 de ha. Crapa cand ai nevoie de ele. Asa am fost si eu. Cand treci peste 200-300ha trebuie sa achizitionezi utilaje noi, sa-i dai cheie si atat. Faza e ca pentru o astfel de ferma, un tractor nou de 200,000 Euro + utilaje de 150,000 Euro e o achizitie majora care intr-un an prost te pot baga in insolventa.
Si faza e ca tractoarele noi sunt mult mai putin fiabile decat cele de acum 10 ani. In ultimii 7 ani am achizitionat 3 tractoare noi. Si fiabilitatea lor scade de la o generatie la alta.

#668
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
La tractoarele din vest care presteaza lucrari grele in principal cumva sunt clare lucrurile de la ~ 6000 ore trebuie refacuta transmisia si nu prea poti face acest lucru in garaj.

Tractoarele actulae  cu mai putin de 10 ani vechime.

#669
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
spre asta tinde toate produsele, inclusiv cele pentru agricultura.. daca un tractor ar tine 50 de ani economia nu ar mai merge

#670
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004

View Postsavantu, on 24 martie 2021 - 08:06, said:

Si faza e ca tractoarele noi sunt mult mai putin fiabile decat cele de acum 10 ani. In ultimii 7 ani am achizitionat 3 tractoare noi. Si fiabilitatea lor scade de la o generatie la alta.

Totul e mai prost de la o generatie la asta, producatorii stiu ca fac bani doar la vanzarea initiala nu si la revanzare asa ca fac bunurile sa tina doar cat sunt folosite de utilizatorul initial, incercand sa descurajeze achizitia de bunuri SH si sa determine cumpararea doar de bunuri noi.
In ritmul asta, predictia mea este ca in viitorul nu prea indepartat, ca societate de consum, vom ajunge sa facem leasing la orice pentru ca un bun de folosita indelungata, odata iesit din garantie, nu va mai putea fi sau justifica financiar reparat, asa ca vom plati pentru a-l folosi o perioada de timp dupa care este inlocuit cu altul si tot asa, ratele merg, economia duduie.

Rusii pe de o parte stau prost financiar, izolati pe piata mondiala, economia este tot centralizata indiferent de aparente, pe de alta parte au access nelimitat la resurse minerale, de aceea merg in continuare pe solutii depasite moral dar supra construite deci se prea poate ca Kirovets sa fie un pariu castigator in comparatie cu utilajele moderne care au ajuns sa poata fi diagnosticate si reparate doar de dealer.

#671
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
S-a mers pe cresterea puterii si masei tractoarelor odata cu concentrarea fermelor rezultand suprafete mari de lucrat in timp scurt cu oameni putini.
S-a ajuns la o plafonare a numarului de tractoare vandute, chiar scadere a numarului din cauza cresterii puterii si masei, si atunci au venit cu solutii tehnice care sa asigure atat dealerilor o paine de mancat cu servisarea cat si  un schimb sigur la un numar de ani cu altele noi. In primul rand prin absenta pieselor de schimb cruciale (sau practicarea unor preturi prohibitive) dupa mai mult de cinci ani de la incetarea productiei modelului  si determina fermierul sa  renunte la tractorul respectiv.
Daca cautati pe pietele din India sau Africa veti gasi piese de schimb pentru loturi de tractoare uzate exportate acolo, tractoare pe care in UE financiar nu mai renteaza sa le repari. Se practica inca si pentru Romania, daca studiati piata veti vedea ca are loc cate o inundatie de anumite modele SH (reparate si in stare bunicica), la care se gasesc si piesele de schimb timp de trei poate patru ani dupa care incep sa dispara piesele de schimb si fermierul dupa ce a deprins gustul AC-ului, scaunului cu suspensie pneumatica, powershiftului, infotainmentul se va gandi sa isi ia unul nou pe fonduri ca doar a imbatranit in timpul asta si U650 e bun, dar nu duce utilajele cumparate pentru celalalt tractor.

La nivelul K704 Kirovets fiabiliatatea si servisul conteaza, digitalizarea se poate  face cu celalalte tractoare si utilaje din ferma.

#672
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,554
  • Înscris: 31.01.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EPYy_g8NzmI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cam asa e peste tot,masini, tractoare, pe linga ca platesti costul trebuie sa fii si "prizonier" la dealerul lor.
Americanii uite ca incearca sa faca ceva.

Edited by Ion_Bumbu, 24 March 2021 - 16:37.


#673
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Am inteles ca in urma cu putin timp au obligat corporatiile mari sa acorde utilizatorului manuaelele de reparatii.La fel ca la noi de ex eu am o unitate de diagnoza pt vw meu si pot sa spun ca nu am mai fost la verificari /service de mult timp.Am ceva aprins in bord pun interfata  si laptopul si vad ce o doare.Si e clona nu e wag -com original cu multi bani.Astia cu reprezentantele te storc la bani de ramai in pielea goala.Preturi nejustificat de mari,dar daca ai intrat in joc tre sa joci daca nu mai bine iesi sa nu te doara capul!!!

#674
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postsilesax, on 24 martie 2021 - 09:28, said:

spre asta tinde toate produsele, inclusiv cele pentru agricultura.. daca un tractor ar tine 50 de ani economia nu ar mai merge
Ba da, ar aprea noi modele cu Cortana inclusa, cu facilitate de comunicatii cu stolul de drone sau chiar cu un satelit, pilot automat, pachet detectori umiditate/temperatura/Na/K/P/N in sol etc. etc. etc. Producatorii pot fi creativi, nu trebuie sa vanda aceleasi fiare cu zecile de ani.

#675
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Pai asta și fac. Numai că nu-i necesar să ai pe toate tehnologie de top. Unele trebuie doar sa facă cele mai grele lucrări. Pentru cele de precizie nu trebuie monștri din ăștia.

#676
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Agria 1900 D la treaba !

Attached Files



#677
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
Flota lui Marinel

Attached Files



#678
polatalemdar

polatalemdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 02.11.2017
Superba privelistea  cu cele 4 combine .câte hectare lucrezi?

#679
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
700 ha, mai făcem prestări pina anul trecut

#680
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,554
  • Înscris: 31.01.2010
Mutat la jurnal de bord Kirovets

Edited by Ion_Bumbu, 30 September 2021 - 16:14.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate