Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Catina - Cea mai rentabila plantatie

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
focsamarian

focsamarian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.04.2014

 emmaanuel, on 01 aprilie 2014 - 07:16, said:

Buna ziua
Da....am incercat eu sa fac asa ceva....m-*ai bine spus am plantat acum 5 ani 300 butasi de catina SERPENi. Daca pot sa va ajut cu ceva nu ezitati...Apropo initial am incercat in sistem intensiv. O zi placuta


buna‚
adresa mea este [email protected] . sunt interesat si daca pot primi informatii de la o persiana care are plantatie pe rod ar fi foarte util mai ales in alegerea materialului saditor. multumesc anticipat.

#20
Patriciu1991

Patriciu1991

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 24.02.2010
Are idee cineva daca sunt centre de colectare catina prin Maramures? Sau ce faceti cu productia, unde o dati?

#21
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010

 Patriciu1a991, on 05 noiembrie 2014 - 17:44, said:

Are idee cineva daca sunt centre de colectare catina prin Maramures? Sau ce faceti cu productia, unde o dati?
Totul e secret. Se achizitioneaza de catre martieni. De aceea nu se spune.Posted Image Hai, curaj baietii!

#22
Pagan14

Pagan14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 21.07.2009
Ce curaj? ca se stie ca romanul e cel mai secretos .Nici daca-i ameninti familia nu va spune vreun secret Posted Image

#23
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 danutz_2009, on 06 aprilie 2011 - 20:33, said:

Productia de 25 de tone/ha este teoretica.
M-am exprimat elegant! Este imposibil de realizat!
Pretul de 3 euro/kg este de vis!
Eu cumpar din piata la circa 1 euro. In fiecare an!
Intr-o economie libera, pretul de vanzare en-detail este mai mare
decat pretul pentru livrari en-gross. Achizitiile (la diverse centre de colectare)
le considert ca si livrari en-gross. Daca pretul de achizitie ar fi 3 euro, toti
cei care vand la taraba cu 4-5 ron ar duce produsul la centrul de colectare.
Pretul corect, verificat pe piata, este cel la care se realizeaza tranzactia: adica la
mesele din piete!
Aviz amatorilor de culturi de catina: inmultind pretul/kg cu productia obtineti
cifra de incasari. Dar aveti si cheltuieli! Acum ridic doar problema recoltarii!
Daca nu aveti masini de recoltat, si e putin probabil sa renteze o achizitie de masina pentru
cateva ha, jumatate din pretul de vanzare al produsului este reprezentat de costul fortei de munca!
Nu zic ca nu se obtine profit! Intreb doar cat este acel profit?!
Din cate stiu productia medie este de 7-8 tone/ha, cu maxim de 10 tone/ha.
Pretul maximal obtinut de la intermediarii de export este de 1,5-1,6 euro/kg.

Daca pe hartie v-a "iesit" cu profit,
bafta la initierea culturii!

Daniel

Aiureli; e plina lumea cu ''fumigene'' de-astea mai nou cu plantatiile profitabile. Spun din experienta: cand intri in ''pita'' si incepi sa scazi cheltuielile (ca sa nu mai zic de investitii), plus preturile asa-zis sigure/kg, incep sa te lase balamalele. Plus ca aici la catina e catastrofal daca nu ai masina special de recoltat care costa enorm si nu ti-o poti amortiza in veci cu 2-3 ha, pentru ca planta are atatia tepi incat e aproape imposibil sa fie culeasa cu mana fara sa fie taiate ramurile, inghetate si apoi batute......asta inseamna ca 2 ani nu vei mai avea profit deloc doar cheltuieli, si/sau trebuie sa gasesti oameni disponibili sa-si distruga mainile (teoretic egal zero, sau practic, vine omul si sta 2 ore dupa care te lasa cu sandramaua jos si pleaca cu mainile siroind de sange)......asta doar cu asa-zisa plantatie minune de catina, dar acelasi principiu se aplica la mai toate ''plantatiile-minune'', la care se face ''reclama'' mai nou; am incercat cu Goji, afine, nuci, etc......Daca nu ai suprafete foarte mari si tehnologie poti sa stai jos+ vei avea profit ZERO sau cel mai adesea NEGATIV. Toti aia care se lauda la TV ca au dres si au facut, niciodata nu spun toata povestea: de obicei omit intentionat principalul.

#24
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Asa e in toata ageicultura, cu mici exceptii, mici si in sensul de numar dar si in sensul de profit care lucrand la scara mica e si el procebtual vorbind mai mic decat la scara mare.



#25
outbluffer

outbluffer

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.05.2018

 use_le_ss, on 07 aprilie 2011 - 07:29, said:

pretul cu care directiile silvice vand catina este intre 5 si 6.5 ron per kg. ei vand zeci de tone anual, gata date jos de pe craci.

eu personal nu am reusit sa dau jos de pe craci "la stationar", adica cu cracile taiate si fructele date jos acasa, mai mult de 1 kg pe ora. am auzit de oameni care reusesc sa faca 15 kg pe zi, dar nu i-am vazut live niciodata.

la o productie teoretica de 10,000 kg / ha si presupunand ca ai oameni care sa recolteze 15 kg / zi, iti trebuie 600 zile de munca doar la recoltat, pe langa taiat cracile si intretinut tarlaua. deci ai un venit de 55,000 ron si aproape 650 de zile de munca. unde am ferma nimeni nu face 15 kg pe zi si imi da cu minus, dar cine stie, poate in alte parti e posibil sa mearga. eu am catina pentru ca o usuc si o ambalez la plicuri, dar fac asta cu 100 kg pe an

andrei

Pentru vândut la taraba esti liber sa culegi boabă cu boabă 600 de zile Bobiță. Gluma :)

Cand vorbesti la nivel industrial se taie ramurile apoi se introduc in camera de frig si se aplică șoc termic cateva minute apoi se batozeaza.

Boabele se pastreaza neaparat la minus grade din momentul batozarii pana ajunge la procesator.
Este imperativ altfel cei de la laborator iti refuza tirul/ile.

 dydan, on 25 aprilie 2011 - 00:12, said:

afacerea e buna....dar e mult de munca si cei 150000 de euro poate in 10 ani si nu dupa 1 hectar....150000 de euro face cel care vinde materialul pt sadit nu cel care culege....succes la calcule

Intr adevar cei ce vand material de sadit fac adevaratii bani si mai sunt si samsarii adica cei care au investit in camere frigorifice desi nu au un fir de catina dar care cumpără in sezon boabe ieftin si le vand tarziu la preț mare

#26
Ahile30

Ahile30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.06.2009
la ce varsta fructifica catina, am si eu 4 arbusti, dar nu mai stiu care cum sunt. se deosebesc intre ei , am cumparat acum 3 ani dintr un magazin au cam 2,5 metri

#27
Beko10

Beko10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 03.06.2015
Am un pamant destul de mic, 7 ari.
merita sa incerc, in timpul liber?
Posibilitate de udare nu am.
Cat ar trebui sa investesc?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate