Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Dubla personalitate?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
alex_899

alex_899

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 17.01.2008
Ok, poate o sa vi se para prostesc ce o sa spun acum.
Sunt un introvertit, recunosc, nu imi place sa vorbesc cu oamenii, de fapt nu este vorba ca nu imi place, dar cand incerc sa vorbesc cu cineva nu gasesc un subiect bun, si ajung sa transform totul intr-o tacere inconfortabila. Nu prea imi place sa ies pe afara sau sa socializez, sau chestii deastea.
Dar, de la un timp tot ce am spus mai sus se intampla doar ziua. Ziua sunt un fraier, un tocilar, si asta se vede prin gesturi, prin felul in care merg, prin felul in care ma port. Seara, dupa ora 18:00 parca sunt alt om. Am chef de viata, am chef sa ma duc afara sa vorbesc sa socializez, ajung sa nu mai vreau sa intru in casa. Gesturile incep sa mi se schimbe, mersul meu se schimba in unul de "dur" daca pot sa zic asa. Iar a doua zi o iau de la capat. Sunt din nou fraierul si tocilarul obisnuit. Poate unii dintre voi cred ca glumesc dar pot sa va asigur ca nu glumesc. Uitati-va la topicurile mele anterioare sa vedeti cate probleme am...
Nu inteleg ce se intampla, este posibil sa am o dubla personalitate de care sunt constient?

Edited by alex_899, 05 April 2011 - 13:03.


#2
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006

 alex_899, on 5th April 2011, 14:02, said:

Nu inteleg ce se intampla, este posibil sa am o dubla personalitate de care sunt constient?
Mie mi se pare ca esti destul de constient...

#3
vic234

vic234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.06.2010
Nu cred ca este vorba de o boala psihica, din moment ce iti amintesti tot ce ai facut si simtit. Poate tine de ritmul tau de somn. Cand si cat dormi de obicei? De pilda si eu sunt exact ca tine, alt om dupa ora 18:00, desi dorm putin de obicei. Habar nu am care e cauza, dar e clar ca unii sunt mai productivi dimineata si altii seara.

#4
alex_899

alex_899

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 17.01.2008

 tatarduka, on 5th April 2011, 15:07, said:

Mie mi se pare ca esti destul de constient...

Da, pai asta am spus. Ca sunt constient de personalitatea asta...

#5
alex_899

alex_899

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 17.01.2008

 vic234, on 5th April 2011, 17:18, said:

Nu cred ca este vorba de o boala psihica, din moment ce iti amintesti tot ce ai facut si simtit. Poate tine de ritmul tau de somn. Cand si cat dormi de obicei? De pilda si eu sunt exact ca tine, alt om dupa ora 18:00, desi dorm putin de obicei. Habar nu am care e cauza, dar e clar ca unii sunt mai productivi dimineata si altii seara.

Pai dorm cam 7-8 ore pe noapte. Nu am probleme cu somnul.

#6
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 alex_899, on 5th April 2011, 14:02, said:

Ok, poate o sa vi se para prostesc ce o sa spun acum.

S-ar putea sa fie din cauza celor ce sunt in jurul tau. Poate in cursul zilei te invarti intre anumite persoane, iar seara ai o alta companie. Daca ar fi asa te poti gandi mai departe.

#7
alex_899

alex_899

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 17.01.2008

 johnnickelby, on 5th April 2011, 18:22, said:

S-ar putea sa fie din cauza celor ce sunt in jurul tau. Poate in cursul zilei te invarti intre anumite persoane, iar seara ai o alta companie. Daca ar fi asa te poti gandi mai departe.

Nu, nu se intampla asta. Ma invart in jurul acelorasi persoane non-stop.

#8
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 alex_899, on 5th April 2011, 18:57, said:

Nu, nu se intampla asta. Ma invart in jurul acelorasi persoane non-stop.


Daca asta este doar in imaginatia ta? Scuza-ma.
Ideea este ca ar trebui ca si celelalte persoane sa observe lucrul asta.
Se intampla asta?
Daca nu, e bine, dar daca da, atunci intradevar e ceva.

Edited by johnnickelby, 05 April 2011 - 18:05.


#9
Kaskadoru

Kaskadoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 20.02.2010
Dupa cum zicea cineva, la personalitatea "dubla" se intalneste pierderea de memorie: adica o personalitate nu isi aminteste ce face cealalta.

Toata lumea se comporta diferit in situatii diferite. La tine, diferenta este poate mai mare.

Poate faptul ca nu te odihnesti suficient noaptea contribuie la faptul ca la ora cand ar trebui sa te apropii de culcare debordezi de energie.

#10
insight

insight

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 17.11.2010

 alex_899, on 5th April 2011, 13:02, said:

Ok, poate o sa vi se para prostesc ce o sa spun acum.
Sunt un introvertit, recunosc, nu imi place sa vorbesc cu oamenii, de fapt nu este vorba ca nu imi place, dar cand incerc sa vorbesc cu cineva nu gasesc un subiect bun, si ajung sa transform totul intr-o tacere inconfortabila. Nu prea imi place sa ies pe afara sau sa socializez, sau chestii deastea.
Dar, de la un timp tot ce am spus mai sus se intampla doar ziua. Ziua sunt un fraier, un tocilar, si asta se vede prin gesturi, prin felul in care merg, prin felul in care ma port. Seara, dupa ora 18:00 parca sunt alt om. Am chef de viata, am chef sa ma duc afara sa vorbesc sa socializez, ajung sa nu mai vreau sa intru in casa. Gesturile incep sa mi se schimbe, mersul meu se schimba in unul de "dur" daca pot sa zic asa. Iar a doua zi o iau de la capat. Sunt din nou fraierul si tocilarul obisnuit. Poate unii dintre voi cred ca glumesc dar pot sa va asigur ca nu glumesc. Uitati-va la topicurile mele anterioare sa vedeti cate probleme am...
Nu inteleg ce se intampla, este posibil sa am o dubla personalitate de care sunt constient?


1. Nu exista dubla personalitate, ca diagnostic.
2. Ai trairi afective distincte atunci cand te raportezi la socializarea pe zi fata de cea pe timp de seara/noapte... Exista vreun motiv extern care sa te determine sa consideri ca ziua esti fraier, tocilar etc.? Ti s-a spus vreodata asta? Sau esti convins ca asa stau lucrurile, bazandu-te numai pe cum te simti?
3. Cand socializezi seara, te simti ca si cum ai fi opusul celui care esti pe timp de zi. Pe zi, un fraier, un tocilar, iar pe seara, un dur. Cumva, seara simti ca ai posibilitatea sa ascunzi fraierul si tocilarul sub masca unui dur? In ce fel consideri ca-ti e de ajutor seara in tendinta ta de a ascunde particularitati pe care ti le asumi?

#11
alex_899

alex_899

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 17.01.2008

 insight, on 7th April 2011, 18:29, said:

2. Ai trairi afective distincte atunci cand te raportezi la socializarea pe zi fata de cea pe timp de seara/noapte... Exista vreun motiv extern care sa te determine sa consideri ca ziua esti fraier, tocilar etc.? Ti s-a spus vreodata asta? Sau esti convins ca asa stau lucrurile, bazandu-te numai pe cum te simti?
3. Cand socializezi seara, te simti ca si cum ai fi opusul celui care esti pe timp de zi. Pe zi, un fraier, un tocilar, iar pe seara, un dur. Cumva, seara simti ca ai posibilitatea sa ascunzi fraierul si tocilarul sub masca unui dur? In ce fel consideri ca-ti e de ajutor seara in tendinta ta de a ascunde particularitati pe care ti le asumi?

2. Asa ma simt eu, si parca dupa felul cum ma privesc oamenii. Parca li se citeste pe fata ("uite-l si pe tocilaru asta...")
3. Parca dispare de tot tocilarul seara, nu este vorba doar de ascuns. Nu consider ca imi este de niciun ajutor, pentru ca pot cunoaste oameni noi intr-o seara si apoi sa ma intalnesc cu ei ziua si sa vada cum sunt eu de fapt. Mai bine sa ma cunoasca din prima ca sunt un fraier si sa nu aiba asteptari prea mari de la mine.

#12
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Posibil ca în timpul zilei s-au întâmplat mai multe evenimente în care ai fost asociat cu tocilar, iar seara s-au întâmplat mai multe evenimente în care ai fost asociat cu cool guy; adică asta a fost percepția ta și subconștientul tău o fi făcut ceva asociere.

 insight, on 7th April 2011, 18:29, said:

1. Nu exista dubla personalitate, ca diagnostic.
Ba da, dar nu e cazul de față - http://www.nlm.nih.g...mp;term=D009105 .

#13
insight

insight

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 17.11.2010

 m3th0dman, on 8th April 2011, 22:28, said:

Posibil ca în timpul zilei s-au întâmplat mai multe evenimente în care ai fost asociat cu tocilar, iar seara s-au întâmplat mai multe evenimente în care ai fost asociat cu cool guy; adică asta a fost percepția ta și subconștientul tău o fi făcut ceva asociere.


Ba da, dar nu e cazul de față - http://www.nlm.nih.g...mp;term=D009105 .


Taca taceai, filosof ramaneai  :thumbup:
Nu, nu exista diagnosticul de DUBLA personalitate. Fii mai atent la ce citesti.

#14
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 insight, on 10th April 2011, 13:50, said:

Taca taceai, filosof ramaneai  :thumbup:
Nu, nu exista diagnosticul de DUBLA personalitate. Fii mai atent la ce citesti.
Tocmai ți-am dat link înspre NIH care spune că există.

Edited by m3th0dman, 11 April 2011 - 22:02.


#15
insight

insight

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 17.11.2010

 m3th0dman, on 11th April 2011, 22:01, said:

Tocmai ți-am dat link înspre NIH care spune că există.


Of... diagnosticul, in cazul in care este cazul, este de tulburare de personalitate multipla, nu dubla. Si exista si motive pentru asta.

#16
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 insight, on 14th April 2011, 14:44, said:

Of... diagnosticul, in cazul in care este cazul, este de tulburare de personalitate multipla, nu dubla. Si exista si motive pentru asta.
Și dacă are doar două personalități, nu poate fi numită dublă personalitate, pentru a fi ma specifică?

#17
insight

insight

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 17.11.2010

 m3th0dman, on 17th April 2011, 21:14, said:

Și dacă are doar două personalități, nu poate fi numită dublă personalitate, pentru a fi ma specifică?

Tu poti numi ce vrei, cum vrei. Dar pentru diagnostic, exista norme, criterii standardizate. Vezi DSM-IV

#18
alex_899

alex_899

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 17.01.2008
As putea sa am Afectiune Bipolara?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate