Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

geamuri termopan nivel fonic

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
Spring76

Spring76

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 418
  • Înscris: 13.03.2014
M-am tot documentat, am calculat (ținând cont de zona de rahat supergălăgioasă unde locuiesc) și am ajuns la concluzia că am nevoie de acest tip de sticlă:
SGG STADIP SILENCE suppresses the intrusion of sound waves around the critical frequency of the glass, be it a single pane or a double glazed unit. In a double glazed unit, SGG STADIP SILENCE achieves an airborne sound insulation index value of up to 54dB.
http://www.glassolut...-stadip-silence
Acum eu nu sunt sigur ce înseamnă ”double glazed unit”. Pot comanda o asemenea sticlă în România (care oprește 54 dB)? O pot pune în profilul meu QFort Veka în care acum se află geamuri tripan 4+4+4 de grosime 32 mm? Sau trebuie să schimb ferestrele cu totul?

#56
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Se poate, dar costă! Double glazed adică două sticle în pachet, termopan simplu.

#57
Spring76

Spring76

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 418
  • Înscris: 13.03.2014

 Digix, on 26 martie 2014 - 15:32, said:

Se poate, dar costă! Double glazed adică două sticle în pachet, termopan simplu.
Păi cât costă? Mai mult decât să-mi pierd afacerea din cauza nervilor și să mă tratez într-un spital de boli nervoase? Dacă e să coste prea mult, fac o singură fereastră și mai compartimentez cu rigips, am calculat eu că-mi mai pot face o cameră de vreo 17-18 mp cu o singură fereastră (care va avea două geamuri totalizând 1,5 mp). Deci? Cam cât? NU mă interesează DELOC izolația termică a ferestrei la această cameră și nici nu m-ar interesa din cale afară vreo mare transparență a sticlei, poate să fie chiar și sticlă mată. De asemenea, probabil fereastra va sta pe veci închisă, deci nu contează dacă geamul e prea greu, feroneria va fi acționată... probabil o singură dată pe lună.

#58
Csereyt

Csereyt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 02.02.2008
Buna ziua
sunt si eu in situatia neplacuta ca stau pe o strada intens circulata,trafic greu inclusiv si noaptea desi este zona rezidentiala
si nu am nici macar 10m pana la strada
casa este cu etaj iar la parter am pus tamplarie de lemn,iar la mansarda am niste geamuri rotunde din plastic,dupa ce ne-am mutat am constatat cu stupoare ca geamurile termopan nu izoleaza fonic mai nimic,dupa cateva luni de nervi am gasit solutia si am dublat geamurile existente de la parter cu inca un rand de termopane(cu lemnul s-a putut jongla)
si golul dintre ele este de cca 10cm,pot sa spun ca zgomotul s-a atenuat cu cca 80% este foarte bine fata de cum era
dar la mansarda fiind geamuri rotunde nu am gasit nici o solutie buna (fara sa spargem din pereti,ce vreau sa evit)
acuma citind postarile voastre vreau sa intreb pe cei care au pus termopane noi cu trei foi de sticla de diferite dimensiuni,prima duplex si cu tratament fonic
cam care este diferenta fata de cel normal cu sticla 4+4
meria sa fac o comanda iarasi pentru un singur rand de geam dar de data asta cu 3 randuri de sticle s-au sa fac din lemn iarasi duble ca la parter dar care costa enorm de mult din cauza formei rotune

#59
aiurelbn

aiurelbn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.07.2007
Spring76 si Csereyt:

Cum ati rezolvat-o pana la urma? Eventual, cu ce costuri? Si mai ales cum se comporta noile configuratii de sticla sau de tamplarie cu totul?
Parerile voastre de oameni pățiți, dupa 3 ani de la rezolvarea problemelor avute, cred ca ar ajuta foarte multi forumisti. Probleme cu zgomotele in zonele rezidentiale vor fi mereu...

#60
mircea_gligan

mircea_gligan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.12.2013
Buna seara. Acum 2 ani si un pic mi-am schimbat geamurile la casa. Intrucat pe partea de catre strada distanta pana la aceasta este de aproximativ 5 metri si strada e foarte circulata (drum european), am vrut sa optez acolo pentru cea mai buna combinatie de geam izolator fonic. Am ajuns la configuratia din fisierul atasat. Cele 3 geamuri identice sunt tripan cu componenta din exterior 4.2.4 cica, iar cel de-al doilea tripan clasic. Geamurile sunt foarte grele dar randamentul in izolare fonica este zero. Se aud si tocurile celor care merg pe trotuar...care e cam la 2 metri de casa. Tamplaria este Salamander cu 5 camere iar configuratia si dimensiunile geamurilor descrise in atasament. Ulterior, vazand ca zgomotul ramane extrem de enervant, am montat niste jaluzele de aluminiu cu spuma poliuretanica. Diferenta a fost...aproape inexistenta.
Ce m-ati sfatui sa fac? Ce solutie ar trebui sa adopt pentru a scapa de zgomot? Multumesc.

Attached Files

  • Attached File  trmp.jpg   47.84K   81 downloads

Edited by mircea_gligan, 30 January 2018 - 19:25.


#61
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Ce bănuiesc eu e că sursa zgomotului poate fi etanșarea deficitară. Fă proba cu o coală de hârtie, iese ușor cu geamul închis? Cerceveaua s-a lăsat din cauza geamului greu, iar zgomotul intră pe deasupra.

#62
mircea_gligan

mircea_gligan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.12.2013
- Exista posibilitatea ca zgomotul sa intre pe deasupra geamurilor (cei care mi le-au montat or bagat 1 placa de polistiren extrudat de 10 cm ïnaltime" si 40 "latime" deasupra pentru ca tamplaria veche era foarte mult bagata sub tencuiala si asta a fost golul ramas deasupra). Peretii exteriori sunt din caramida plina "de rrom" (casa este din 1948) si au 40 cm grosime. Sticla nu vibreaza deloc (cel putin nu se simte la mana). De auzit s-a auzit la fel de la montarea geamurilor pana in prezent. Ma gandeam sa izolez pe interior peretele dinspre strada cu vata bazaltica de 10 cm, dar nu imi pot da seama daca zgomotul se aude prin geam sau prin pereti. Orice idei sunt binevenite. Multumesc.

La testul cu foaia de hartie (bagata unde "calca" geamul pe toc) aceasta iese destul de usor, desi cei care mi-au montat geamurile au revenit atunci si au reglat feroneria sa stranga maxim. Feroneria este ROTO NT.

Edited by mircea_gligan, 31 January 2018 - 11:26.


#63
aiurelbn

aiurelbn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.07.2007

 mircea_gligan, on 30 ianuarie 2018 - 19:24, said:

... am montat niste jaluzele de aluminiu cu spuma poliuretanica...
Cum vine asta?

O parte a problemei este etansarea deficitara pe la garnituri, daca zici ca foaia iese relativ usor. Dar cea mai mare parte, cred eu, vine de la etansarea proasta a rostului dintre toc si perete. Poate au umplut acolo cu tot felul de bucati si resturi de polistiren, poate s-au zgarcit la spuma sau au folosit-o neglijent, poate cand au indepartat icurile de lemn folosite la fixarea ferestrelor pe pozitie nu au mai astupat gaurile ramase in spuma, sau le-au umplut neglijent... Cert este ca ti-au ramas zone sau "culoare" intre interior si exterior, mai mari sau mai mici, pline cu aer nu cu spuma sau alt material, prin care se propaga usor sunetele. Daca fereastra nu este dereglata, lasata etc, atunci solutia ar putea fi demontarea ferestrelor, zidirea si repararea spaletilor cu responsabilitate pana rezulta goluri optime pt ferestre, si apoi remontate ca la carte, avand grija sa nu se faca greselile enumerate mai sus.  N-ai voie sa auzi in casa pasii de pe trotuarul de afara!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate