Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Ce este zeciuiala si cum se aplica ea?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1639 replies to this topic

#91
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
mai, nu intelegi? nu am o problema cu asta, ci cu faptul ca Eugen nu recunoaste ca are o clasa platita in cadrul organizatiei din care face parte !

#92
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Zeciuala e o forma ordinara de extorcare a "credinciosilor" sub amenintarea "Divinitatii" a oprobiului public si prin manevre psihotice de manipulare, prin citate biblice.
Zeciuiala "se aplica" si la venituri ce nu pot fi considerate "eligibile" precum: somajul, alocatie, ajutorul social, de incalzire, etc.

Biserica trebuie sa-si realizeze un tabel de tarife, un abonament, cu tarif fix, si nu in functie de venituri, cu servicii incluse sau nu in functie de valoarea abonamentului, si sa iasa odata din ilegalitate!

#93
sapientia

sapientia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 17.02.2010

 CatunStelian, on 05 aprilie 2011 - 17:42, said:

Nu stim noi chiar tot ce este in mintea lui Dumnezeu, dar daca a considerat ca acest principiu sta la baza finantarii preotilor si levitilor din poporul Sau, atunci trebuie sa accept ca este o ratiune inteleapta.


Acest pasaj din 2 Corinteni 9 are in vedere binefacerea si nu sustinerea apostolilor care trebuiau sa traiasca din Evanghelie asa cum vorbeste Pavel in 1 Corinteni 9:
In adevăr, în Legea lui Moise este scris: ,,Să nu legi gura boului care treieră grîul!`` Pe boi îi are în vedere Dumnezeu aici?
10 Sau vorbeşte El înadins pentru noi? Da, pentru noi a fost scris astfel; căci cine ară, trebuie să are cu nădejde, şi cine treieră grîul, trebuie să -l treiere cu nădejdea că va avea parte de el.
(1Co 9:9-10 CNS).

Zeciuiala e un sistem bazat pe invatatura Bibliei, cerut de Dumnezeu si pentru crestini. E un semn de multumire pentru ce ti-a dat Dumnezeu. Prin zeciuiala se intretin preotii si se timparesc carti religioase...
Asa a hotarat Dumnezeu, si nu o biserica anume.

#94
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

 sapientia, on 06 ianuarie 2013 - 08:18, said:


Zeciuiala e un sistem bazat pe invatatura Bibliei, cerut de Dumnezeu si pentru crestini. E un semn de multumire pentru ce ti-a dat Dumnezeu. Prin zeciuiala se intretin preotii si se timparesc carti religioase...
Asa a hotarat Dumnezeu, si nu o biserica anume.


ineptii !

unde scrie in Noul testament ca zeciuiala e o cerinta pentru crestini?

stii tu ce spune Pavel despre zeciuiala?

Aceia dintre fiii lui Levi care indeplinesc slujba de preoti, dupa Lege, au porunca sa ia zeciuiala de la norod, adica de la fratii lor, cu toate ca si ei se coboara din Avraam. (Evr.7:5)

mai este valabila astazi preotia levitica?!

#95
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 blueday, on 06 ianuarie 2013 - 08:30, said:

ineptii !

unde scrie in Noul testament ca zeciuiala e o cerinta pentru crestini?

stii tu ce spune Pavel despre zeciuiala?

Aceia dintre fiii lui Levi care indeplinesc slujba de preoti, dupa Lege, au porunca sa ia zeciuiala de la norod, adica de la fratii lor, cu toate ca si ei se coboara din Avraam. (Evr.7:5)

mai este valabila astazi preotia levitica?!
Oricum ne ia statul vreo 16,5% din salariu. Vrei, nu vrei, trebuie sa te conformezi unor reguli pe care le stabilesc ''stapanii''.
Tot un fel de zeciuiala, putem spune...
http://www.econtext....e-europene.html

Edited by Elihu_66, 06 January 2013 - 11:57.


#96
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Un crestin simte sa dea pt propovaduirea Evangheliei din cat are. Pacatosii sunt facuti sa dea.

Ecclesiast 2
26Căci El dă omului plăcut Lui înţelepciune, ştiinţă şi bucurie; dar celui păcătos îi dă grija să strîngă şi s'adune, ca să dea celui plăcut lui Dumnezeu! Şi aceasta este o deşertăciune şi goană după vînt.

#97
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011
Şi aceasta este o deşertăciune şi goană după vînt.

#98
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
Nu se imbogateste biserica din zeciuieli, sunt extrem de multe cheltuieli, nu cred ca aveti idee de exemplu cat costa fiecare minut de emisie Speranta TV, apoi biserica sustine o gramada de proiecte de ajutor social real.

#99
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

 bogdan_popescu, on 06 ianuarie 2013 - 13:57, said:

Nu se imbogateste biserica din zeciuieli, sunt extrem de multe cheltuieli, nu cred ca aveti idee de exemplu cat costa fiecare minut de emisie Speranta TV, apoi biserica sustine o gramada de proiecte de ajutor social real.



asta nu ma priveste ! eu am spus ca zeciuiala este o practica vechi-testamentara, asta o data, a doua, ca Eugen e un mincinos ordinar deoarece nu recunoaste ca unii, in religia lui, doar dau din gura si incaseaza venituri sub forma de bunuri si bani, de la enoriasi.

 Elihu_66, on 06 ianuarie 2013 - 11:53, said:

Oricum ne ia statul vreo 16,5% din salariu. Vrei, nu vrei, trebuie sa te conformezi unor reguli pe care le stabilesc ''stapanii''.
Tot un fel de zeciuiala, putem spune...
[
probabil tu nu intelegi despre ce e vorba !

cui dadeau zeciuiala in biblie, ai citit?

eu nu vreau sa-mi dau banii mei castigati cu sudoarea fruntii, unor neaveniti impostori !
doar apostolilor le dau bani, atat, sa fie clar, dar nu sub forma de zeciuiala ci asa cum am hotarat in inima mea.

#100
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 bogdan_popescu, on 06 ianuarie 2013 - 13:57, said:

Nu se imbogateste biserica din zeciuieli, sunt extrem de multe cheltuieli, nu cred ca aveti idee de exemplu cat costa fiecare minut de emisie Speranta TV, apoi biserica sustine o gramada de proiecte de ajutor social real.

Proiectele de ajutor social nu intra in atributiile celor credinciosi, ci propovaduirea Evangheliei.
Iar Speranta TV ar fi un proiect bun, in cazul in care nu ar propovadui o alta Evanghelie.

#101
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 blueday, on 06 ianuarie 2013 - 14:05, said:

cui dadeau zeciuiala in biblie, ai citit?
Preotilor leviti.
Acum cu democratia asta dam statului... Posted Image Sau ne ia cu japca, mai bine zis.


Quote

doar apostolilor le dau bani, atat, sa fie clar...
Posted Image
Si daca-i unul mai mare decat apostolii, ii dai bani? Sau ce-i dai? Un pahar cu apa?

Edited by Elihu_66, 06 January 2013 - 18:15.


#102
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 zexelica, on 06 ianuarie 2013 - 15:12, said:

Proiectele de ajutor social nu intra in atributiile celor credinciosi, ci propovaduirea Evangheliei.
Iacob 2:
15 Dacă un frate sau o soră sunt goi şi lipsiţi de hrana de toate zilele,
16 şi unul dintre voi le zice: Duceţi-vă în pace, încălziţi-vă şi săturaţi-vă! fără să le dea cele trebuincioase trupului, la ce i-ar folosi?
17 Tot aşa şi credinţa: dacă n-are fapte, este moartă în ea însăşi.
Posted Image

Edited by Elihu_66, 06 January 2013 - 20:41.


#103
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Elihu_66, on 06 ianuarie 2013 - 20:37, said:

Iacob 2:
15 Dacă un frate sau o soră sunt goi şi lipsiţi de hrana de toate zilele,
16 şi unul dintre voi le zice: Duceţi-vă în pace, încălziţi-vă şi săturaţi-vă! fără să le dea cele trebuincioase trupului, la ce i-ar folosi?
17 Tot aşa şi credinţa: dacă n-are fapte, este moartă în ea însăşi.
Posted Image

Stimabile, grija fata de frati nu este ZECIUIALA, insa observa ca nici notiunile elementare nu ai.

Geneza 14:20
Binecuvîntat să fie Dumnezeul Cel Prea Înalt, care a dat pe vrăjmaşii tăi în mînile tale!`` Şi Avram i -a dat zeciuială din toate.

Numeri 18:21
Fiilor lui Levi le dau ca moştenire orice zeciuială în Israel, pentru slujba pe care o fac ei, pentru slujba cortului întîlnirii.

1% le ramane preotilor din 10%

Numeri 18:26
,,Să vorbeşti Leviţilor, şi să le spui: ,Cînd veţi primi de la copiii lui Israel zeciuiala pe care v'o dau din partea lor, ca moştenire a voastră, să luaţi întîi din ea un dar pentru Domnul, şi anume: a zecea parte din zeciuială;

Zeciuiala fizica reprezinta cu totul altceva spiritual, insa bisericosii nu se preocupa de acest inteles, neavand Duhul.

Matei 23:23
Vai de voi, cărturari şi Farisei făţarnici! Pentrucă voi daţi zeciuială din izmă, din mărar şi din chimen, şi lăsaţi nefăcute cele mai însemnate lucruri din Lege: dreptatea, mila şi credincioşia; pe acestea trebuia să le faceţi, şi pe acelea să nu le lăsaţi nefăcute.

#104
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 07 ianuarie 2013 - 14:03, said:

Zeciuiala fizica reprezinta cu totul altceva spiritual, insa bisericosii nu se preocupa de acest inteles, neavand Duhul.



Insa ca sa aplici spiritual inainte este intelesul fizic iar zeciuiala tot dar este   (Num.15:4) (sa aduca Domnului ca dar de mancare a zecea parte)


In ziua aceea, s-au randuit oameni care sa privegheze asupra odailor care slujeau de camari pentru darurile de mancare, cele dintai roade si zeciuieli. Ei au fost insarcinati sa adune in ele, din tinutul cetatilor, partile hotarate de Lege preotilor si levitilor. Caci Iuda se bucura ca preotii si levitii erau la locul lor, (Neem.12:44


Darurile

12. Pentru ca, daca este bunavointa, darul este primit, avandu-se in vedere ce are cineva, nu ce n-are.
13. Aici nu este vorba ca altii sa fie usurati, iar voi stramtorati;
14. ci este vorba de o potrivire: in imprejurarea de acum, prisosul vostru sa acopere nevoile lor, pentru ca si prisosul lor sa acopere, la randul lui, nevoile voastre, asa ca sa fie o potrivire;


cele dintai roade

Cinsteste pe Domnul cu averile tale si cu cele dintai roade din tot venitul tau: (Prov.3:9)


zeciuieli

cel ce isi va aduce darul sau Domnului, sa aduca Domnului ca dar de mancare a zecea parte dintr-o efa de floare de faina framantata intr-un sfert de hin de untdelemn; (Num.15:4)



Fiindca scriptura face suma tuturor.

orice alta porunca mai poate fi, se cuprind in porunca aceasta: "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti." (Rom.13:9)

dar daca e vorba de a da din avere o intorci cu intelesul spiritual e valabil ce scrie deasupra.

credinţa: dacă n-are fapte, este moartă în ea însăşi.

dreptatea, mila şi credincioşia; care e intelesul spiritual s-au dus.

Ia zi  respectabile cine nu are Duhul cine face sau cine vorbeste numai despre intelesuri ?

Edited by husand, 09 January 2013 - 11:45.


#105
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 blueday, on 05 ianuarie 2013 - 21:52, said:

mai, nu intelegi? nu am o problema cu asta, ci cu faptul ca Eugen nu recunoaste ca are o clasa platita in cadrul organizatiei din care face parte !
blueday, te-au orbit pur şi simplu prejudecăţile şi părerile eronate ale unora care habar nu au de modul nostru de organizare.

Eu fiind un membru al organizaţiei Martorii lui Iehova îţi spun direct de la sursă clar că NU AVEM O CLASĂ PLĂTITĂ, iar tu o susţii în continuare pe a ta ...

Asta arată cât de mult eşti interesat de adevăr, de realitate ... nu mă mir ....

#106
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
As fi si eu curios sa stiu carui sarac a dat Avram bani sau mancare, ca zeciuiala. Sau, Avram nu era sfant?

#107
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

 Eugen3, on 09 ianuarie 2013 - 12:02, said:

blueday, te-au orbit pur şi simplu prejudecăţile şi părerile eronate ale unora care habar nu au de modul nostru de organizare.

Eu fiind un membru al organizaţiei Martorii lui Iehova îţi spun direct de la sursă clar că NU AVEM O CLASĂ PLĂTITĂ, iar tu o susţii în continuare pe a ta ...

Asta arată cât de mult eşti interesat de adevăr, de realitate ... nu mă mir ....


atunci acei supraveghetori din ce traiesc? sau cei din personalul betelului din Bucuresti?

#108
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 blueday, on 09 ianuarie 2013 - 16:41, said:

atunci acei supraveghetori din ce traiesc? sau cei din personalul betelului din Bucuresti?

Supraveghetorii care vizitează congregaţiile sunt invitaţi zilnic la masă la fraţii din congregaţiile pe care le vizitează.  Le este asigurată şi cazarea.  Nu plătesc chirie.  

TE ASIGUR CĂ NIMENI DE LA MARTORII LUI IEHOVA NU ARE UN SALARIU!

Cei care lucrează la Betel, au de asemenea masa asigurată, cazarea, curăţenia în camera în care dorm, etc.

NU MAI POLUA ACEST FORUM CU IDEEA TA PRECONCEPUTĂ, PRECUM SĂ UNII AR AVEA SALARII.  NU FACI ALTCEVA DECÂT SĂ DOVEDEŞTI IGNORANŢĂ.  CEI CARE NE CUNOSC BINE ŞTIU CARE ESTE ADEVĂRUL ...

Edited by Eugen3, 09 January 2013 - 19:02.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate