Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Ce este zeciuiala si cum se aplica ea?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1639 replies to this topic

#145
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 21 ianuarie 2013 - 14:07, said:

fiule,
eu pe acest forum sunt singurul care iti vreau binele,

Meditează la cuvintele lui Isus şi ale apostolului Petru ....

(Matei 5:22) . . .cine îi spune fratelui său vorbe grele va da socoteală înaintea Curţii Supreme, iar cine îi spune: «Nebun nenorocit!» va fi supus Gheenei de foc.

(1 Petru 2:21–23) . . .De fapt, la această cale aţi fost chemaţi, fiindcă şi Cristos a suferit pentru voi, lăsându-vă un model, ca să călcaţi cât mai exact pe urmele lui. 22 El n-a comis păcat, iar în gura lui nu s-a găsit înşelătorie. 23 Când era insultat, nu răspundea cu insulte. Când suferea, nu ameninţa, ci întotdeauna se lăsa în grija celui care judecă drept.

Edited by Eugen3, 24 January 2013 - 12:10.


#146
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 24 ianuarie 2013 - 12:09, said:

Meditează la cuvintele lui Isus şi ale apostolului Petru ....

(Matei 5:22) . . .cine îi spune fratelui său vorbe grele va da socoteală înaintea Curţii Supreme, iar cine îi spune: «Nebun nenorocit!» va fi supus Gheenei de foc.

(1 Petru 2:21–23) . . .De fapt, la această cale aţi fost chemaţi, fiindcă şi Cristos a suferit pentru voi, lăsându-vă un model, ca să călcaţi cât mai exact pe urmele lui. 22 El n-a comis păcat, iar în gura lui nu s-a găsit înşelătorie. 23 Când era insultat, nu răspundea cu insulte. Când suferea, nu ameninţa, ci întotdeauna se lăsa în grija celui care judecă drept.


ti-am spus ca esti nebun, nu si nenorocit.

pentru ca invataturile promovate de tine sunt "nebunie".

#147
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postblueday, on 24 ianuarie 2013 - 12:21, said:



ti-am spus ca esti nebun, nu si nenorocit.

Asa cum e el, ti-a adus aminte de versetele care iti interzic sa numesti pe cineva "nebun". Si ce ai facut tu imediat dupa? L-ai numit iar nebun pe eugen...

#148
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postkruger, on 24 ianuarie 2013 - 12:24, said:

Asa cum e el, ti-a adus aminte de versetele care iti interzic sa numesti pe cineva "nebun". Si ce ai facut tu imediat dupa? L-ai numit iar nebun pe eugen...


depinde de context!

iata:

Nebun ce esti!  (1Cor.15:36)

#149
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postblueday, on 24 ianuarie 2013 - 12:27, said:



depinde de context!

iata:

Nebun ce esti!  (1Cor.15:36)
Deci ai gasit cum Scriptura numeste pe cineva nebun ... si ai inteles ca poti face si tu asta.

#150
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postkruger, on 24 ianuarie 2013 - 18:00, said:

Deci ai gasit cum Scriptura numeste pe cineva nebun ... si ai inteles ca poti face si tu asta.

daca Pavel a inteles asa, ne-a lasat un exemplu...

#151
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postblueday, on 25 ianuarie 2013 - 09:20, said:


daca Pavel a inteles asa, ne-a lasat un exemplu...
Asculta, eu nu am timp sa discut cu unul care isi bate joc. Tu chiar asta intelegi, ca Pavel a slujit de exemplu ca tu sa ai voie sa spui cuiva nebun ? Sau faci misto aici...

Scriptura poate vorbi despre felul de gandire al unui nebun si poate decreta ce e nebunie sau nu. Dar tu nu ai voie sa faci asta, comprende ? Scriptura il numeste nebun pe cel ce zice in inima lui: Nu exista Dumnezeu ... iar acolo in ep. catre Corinteni numeste nebun pe cel ce intreaba chestiile alea cu privire la invierea mortilor.
   Asta nu iti da tie dreptul sa il numesti nebun pe iehovistul ala de Eugen.

#152
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 24 ianuarie 2013 - 12:21, said:

ti-am spus ca esti nebun, nu si nenorocit.

pentru ca invataturile promovate de tine sunt "nebunie".

Tu continui să spui aceleaşi calomnii şi injurii la adresa mea şi a altora, însă, mesajul domnului Isus este clar ....

(Matei 12:33–37) . . .Sau faceţi ca pomul să fie bun şi rodul lui bun, sau faceţi ca pomul să fie rău şi rodul lui rău, pentru că pomul se cunoaşte după rodul lui. 34 Pui de vipere, cum puteţi să spuneţi lucruri bune, când sunteţi răi? Căci din plinătatea inimii vorbeşte gura. 35 Omul bun scoate lucruri bune din tezaurul lui bun, dar omul rău scoate lucruri rele din tezaurul lui rău. 36 Vă spun că oamenii vor da socoteală în Ziua Judecăţii de orice cuvânt nefolositor pe care-l rostesc, 37 fiindcă prin cuvintele tale vei fi declarat drept şi prin cuvintele tale vei fi condamnat“.

Edited by Eugen3, 25 January 2013 - 12:28.


#153
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postkruger, on 25 ianuarie 2013 - 12:23, said:


   Asta nu iti da tie dreptul sa il numesti nebun pe iehovistul ala de Eugen.

din moment ce mi-am petrecut zile si nopti intregi pentru a-l lamuri pe Eugen, ceea ce niciunul din voi nu ati facut, cred ca am dreptul sa-l mai trag de urechi din cand in cand...

#154
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postblueday, on 25 ianuarie 2013 - 19:21, said:

din moment ce mi-am petrecut zile si nopti intregi pentru a-l lamuri pe Eugen, ceea ce niciunul din voi nu ati facut,
hahaha, crezi ca esti primul care incearca? Esti mic copil, la capitolul "bati saua ca sa priceapa Eugen"

View Postblueday, on 25 ianuarie 2013 - 19:21, said:

cred ca am dreptul sa-l mai trag de urechi din cand in cand...
Deci inca mai vezi a numi pe cineva nebun ...ca pe o "tragere de urechi" ? Nu esti mai putin incapatanat decat Eugen.

Edited by kruger, 25 January 2013 - 19:27.


#155
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postkruger, on 25 ianuarie 2013 - 19:27, said:

hahaha, crezi ca esti primul care incearca? Esti mic copil, la capitolul "bati saua ca sa priceapa Eugen"


sunt multe invataturi in Scriptura, despre care putem spune ca fiecare "tabara" poate aduce argumente;

dar Eugen predica niste chestii total nebiblice si extrem de nocive, de aceea trebuie putin zguduit ca sa-i vina mintile la cap.

#156
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postblueday, on 27 ianuarie 2013 - 09:30, said:

sunt multe invataturi in Scriptura, despre care putem spune ca fiecare "tabara" poate aduce argumente;

dar Eugen predica niste chestii total nebiblice si extrem de nocive, de aceea trebuie putin zguduit ca sa-i vina mintile la cap.
Stimabile, toate invataturile nebiblice sunt nocive, doar pentru faptul ca te tin ocupat cu ele, in loc sa te ocupi cu ce ti-a spus Domnul sa faci. De asta se tin discutii interminabile pe subiecte deloc importante ... pentru ca daca nu te ocupi cu ce trebuie, iti da satan de lucru...

#157
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postkruger, on 28 ianuarie 2013 - 11:12, said:

in loc sa te ocupi cu ce ti-a spus Domnul sa faci.

oare ce a spus Domnul sa facem?

sa studiem Scripturile (Fapte 17:11), sa ne rugam neincetat, sa aducem ca jertfa rodul buzelor marturisindu-L pe Cristos acestei generatii pacatoase in care ardem ca niste faclii (Flp 2:15), si sa platim zeciuiala noastra pastorului, ca sa manace si burta lui ceva, nu? sau asta nu a zis?

#158
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 28 ianuarie 2013 - 11:16, said:


oare ce a spus Domnul sa facem?


(Luca 6:46) . . .De ce mă chemaţi: «Doamne! Doamne!», dar nu faceţi ce spun eu?

(Matei 28:19, 20) . . .Duceţi-vă deci şi faceţi discipoli din oamenii tuturor naţiunilor, botezându-i în numele Tatălui, al Fiului şi al spiritului sfânt, 20 învăţându-i să respecte tot ce v-am poruncit. Şi iată că eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea sistemului“.

(Matei 24:13, 14) . . .cel care va persevera până la sfârşit, acela va fi salvat. 14 Această veste bună despre regat va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate naţiunile. Şi atunci va veni sfârşitul.

(Matei 9:36–38) . . .Văzând mulţimile, i s-a făcut milă de ele, pentru că erau jupuite şi aruncate încoace şi-ncolo ca nişte oi fără păstor. 37 Atunci le-a zis discipolilor săi: „Da, secerişul este mare, dar lucrătorii sunt puţini. 38 Rugaţi-l deci pe Stăpânul secerişului să scoată lucrători la secerişul său“.

În loc să faci ce spune Isus, te ocupi de altceva, vindecări miraculoase mincinoase, vorbire în limbi neînţelese de nimeni, exorcizări, etc.

Nu degeaba Isus a avertizat în privinţa acestor aspecte ...

(Matei 7:22, 23) . . .Mulţi îmi vor zice în ziua aceea: «Doamne, Doamne, n-am profeţit noi în numele tău, n-am scos noi demoni în numele tău şi n-am făcut noi multe lucrări de putere în numele tău?» 23 Şi totuşi, atunci le voi mărturisi: Niciodată nu v-am cunoscut! Plecaţi de la mine, voi, lucrători ai nelegiuirii!

#159
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postblueday, on 28 ianuarie 2013 - 11:16, said:

oare ce a spus Domnul sa facem?

sa studiem Scripturile (Fapte 17:11), sa ne rugam neincetat, sa aducem ca jertfa rodul buzelor marturisindu-L pe Cristos acestei generatii pacatoase in care ardem ca niste faclii (Flp 2:15), si sa platim zeciuiala noastra pastorului, ca sa manace si burta lui ceva, nu? sau asta nu a zis?

Pai tu ai inteles ca tre sa vorbesti despre manifestari extraordinare ale Duhului Sfant, dovezi aproape palpabile ale prezentei Lui  (ai nevoie de dovezi din astea, credinta fiind mica...). In plus, ai inteles ca poti sa-l faci nebun pe iehovistu' de Eugen care, la randul lui, a inteles si el ca Isus i-a spus sa faca discipoli ... voi doi, pe forum aici, sunteti ca tusea si junghiu' .

Edited by kruger, 28 January 2013 - 11:42.


#160
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 28 ianuarie 2013 - 11:24, said:


În loc să faci ce spune Isus, te ocupi de altceva, vindecări miraculoase mincinoase, vorbire în limbi neînţelese de nimeni, exorcizări, etc.

Nu degeaba Isus a avertizat în privinţa acestor aspecte ...

(Matei 7:22, 23) . . .Mulţi îmi vor zice în ziua aceea: «Doamne, Doamne, n-am profeţit noi în numele tău, n-am scos noi demoni în numele tău şi n-am făcut noi multe lucrări de putere în numele tău?» 23 Şi totuşi, atunci le voi mărturisi: Niciodată nu v-am cunoscut! Plecaţi de la mine, voi, lucrători ai nelegiuirii!

Isus si apostolii au avertizat in nenumarate randuri de pericolul profetilor falsi, ai apostolilor mincinosi si asa mai departe (intre care te incadrezi si tu, deoarece nu ai Duhul, fiind un uzurpator).

Iar cu privire la lucrarea crestina, habar nu ai de cuvantul biblic, si nu stii cum arata lucrarea pe care un crestin o face in numele Domnului, trimis de Acesta si imputernicit.

Iata ce scrie in Biblie:

Adevarat, adevarat va spun ca cine crede in Mine va face si el lucrarile pe care le fac Eu; ba inca va face altele si mai mari decat acestea, pentru ca Eu Ma duc la Tatal; (Ioan.14:12)

Evr 2:dupa ce a fost vestita intai de Domnul, ne-a fost adeverita de cei ce au auzit-o,
4. in timp ce Dumnezeu intarea marturia lor cu semne, puteri si felurite minuni si cu darurile Duhului Sfant, impartite dupa voia Sa!

1 Tes: 5. In adevar, Evanghelia noastra v-a fost propovaduita nu numai cu vorbe, ci cu putere, cu Duhul Sfant si cu o mare indrazneala. Caci stiti ca, din dragoste pentru voi, am fost asa printre voi.

Semnele unui apostol le-ati avut printre voi in toata rabdarea, prin semne, puteri si minuni care au fost facute intre voi. (2Cor.12:12)

1 Cor: 4. Si invatatura si propovaduirea mea nu stateau in vorbirile induplecatoare ale intelepciunii, ci intr-o dovada data de Duhul si de putere,
5. pentru ca credinta voastra sa fie intemeiata nu pe intelepciunea oamenilor, ci pe puterea lui Dumnezeu.

Cel ce va da Duhul si face minuni printre voi le face oare prin faptele Legii sau prin auzirea credintei? (Gal.3:5)


Nu poate exista o lucrare crestina, in absenta Duhului sfant. Daca Duhul nu exista, atunci oamenii aceia sunt niste rataciti, pe care Isus nu-i confirma (cazul martorilor lui iehova).
Biblia vorbeste cat se poate de clar cum arata lucrarea de propovaduire, de evanghelizare, ca se face prin si sub calauzire divina.
Si astazi demonii intra in oameni insa falsii crestini nu pot sa-i scoata si vazandu-si neputinta, sunt invidiosi si zic ca nu mai trebuie exorcizari. Doar sa-i dai nefericitului aluia niste brosurele, si asta e!

Vai de capul vostru !

#161
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 28 ianuarie 2013 - 11:42, said:

Iata ce scrie in Biblie:

Adevarat, adevarat va spun ca cine crede in Mine va face si el lucrarile pe care le fac Eu; ba inca va face altele si mai mari decat acestea, pentru ca Eu Ma duc la Tatal; (Ioan.14:12)

Vai de capul vostru !

Pierzi din vedere faptul că Isus a fost cunoscut în special pentru faptul că îi învăţa pe oameni.  
De aceea, oamenii îl numeau "Învăţătorule". vezi Matei 8:19; Marcu 4:38.

Cuvintele lui Isus din Ioan 14:12 au avut o împlinire iniţială când discipolii lui Isus au predicat vestea bună pe tot cuprinsul Imperiului Roman în secolul I

(Romani 10:18) . . .Totuşi, întreb: Oare n-au auzit ei? Dimpotrivă, „sunetul lor a ieşit pe tot pământul şi cuvintele lor, până la marginile pământului locuit“.

Isus nu a spus că discipolii săi vor exercita puteri miraculoase mai mari decât el. El a spus că ei vor înfăptui lucrarea de predicare mult mai mult timp, la o scară mult mai mare şi în mijlocul mult mai multor oameni.

Ce vrea Isus să facem
Misiunea primită de Isus de la Dumnezeu era de a predica despre Regatul Tatălui său, iar el şi-a instruit continuatorii să facă aceeaşi lucrare. „Hai să mergem în altă parte, le-a spus el primilor săi discipoli, ca să predic şi acolo, căci pentru aceasta am ieşit.“ (Marcu 1:38; Luca 4:43).

Mai tîrziu, după ce i-a instruit în profunzime pe cei 12 apostoli, Isus le-a dat următoarele instrucţiuni: „Pe drum, predicaţi şi ziceţi: «Împărăţia cerurilor s-a apropiat»“ (Matei 10:7).

Cîteva luni mai tîrziu, după ce i-a instruit pe alţi 70, el i-a trimis, poruncindu-le: „Să le ziceţi: «Împărăţia lui Dumnezeu s-a apropiat de voi»“ (Luca 10:9).

Este clar: voinţa lui Isus era ca aceşti continuatori ai săi să fie predicatori şi învăţători.

Isus a continuat să-şi instruiască discipolii pentru această lucrare. În timpul ultimei seri dinaintea morţii sale, el i-a încurajat prin cuvintele: „Cine crede în Mine va face şi el lucrările pe care le fac Eu, ba încă va face altele şi mai mari decît acestea“ (Ioan 14:12).

Deci, aşa cum ţi-am arătat, lucrările continuatorilor săi aveau să fie mai mari decît ale sale deoarece, în ministerul lor, ei urmau să ajungă la mult mai mulţi oameni de pe o suprafaţă mult mai mare şi pentru o perioadă mult mai lungă.

Voi cum faceţi lucrările pe care le-a început Isus legate de evanghelizare dacă nu respectaţi cuvântul său?

Edited by Eugen3, 28 January 2013 - 11:59.


#162
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
la Luca 10:9, vezi ca mai scrie ceva, nu omite, te rog.

in rest, ai ignorat complet toate versete prezentate, caracteristic sectelor care scot in evidenta numai ce vor ele, in rest omit, nu iau in seama.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate