Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Ce este zeciuiala si cum se aplica ea?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1639 replies to this topic

#127
murgaco

murgaco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 21.12.2008

View PostEugen3, on 09 ianuarie 2013 - 19:17, said:

Te asigur că nu mint. NICIUNUL DINTRE MEMBRII MARTORILOR LUI IEHOVA NU ARE UN SALARIU!

Eşti complet orbit de idei preconcepute, de prejudecăţi ...

Ţi-am postat anterior baza Scripturală ...

(Matei 6:31–33) . . .Nu vă îngrijoraţi deci niciodată, zicând: «Ce vom mânca?» sau: «Ce vom bea?» sau: «Cu ce ne vom îmbrăca?» 32 Fiindcă pe toate acestea naţiunile le caută stăruitor. Tatăl vostru ceresc ştie că aveţi nevoie de toate aceste lucruri. 33 Continuaţi să căutaţi mai întâi regatul şi dreptatea Sa şi toate aceste lucruri vă vor fi adăugate.


Nu reusesc sa-mi imaginez ce se va intampla daca toti oamenii ar cauta "mai întâi regatul şi dreptatea Sa"....

Edited by murgaco, 10 January 2013 - 15:44.


#128
UnSceptic

UnSceptic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 20.08.2012

View Postblueday, on 10 ianuarie 2013 - 15:35, said:


la martorii e nasoala de tot! pentru ca cei care se infrupta din banii organizatiei sunt relativi putini, adica astora le da niste bani de buzunar, niste mancare si cazare din partea fratilor, pe cand la Brooklyn e dezmatul! colectivul celor "asa zisi unsi", unde ajung finantele, pune mana pe tot malaiul !
Am remarcat o tendinta printre atei. Cam jumatate dintre ei au fost religiosi si ei tind critice si sa atace in special religia din care provin!

Nu te intreb daca ai avut sau nu o legatura cu martorii ci care este istoria ta in relatie cu acestia. E imposibil sa nu fi simpatizat cu ei (sau chiar ai fost membru la ei) si pe urma ai fost dezamagit sau e posibil sa-ti fi rapit pe cineva drag in sanul sectei (iubita, copil, sotie, parinti, prieteni apropiati etc.) si apoi au fost transformati intr-un fel de "zombi" dresati sa promoveze secta.

Si mie imi provoaca alergie o secta neoprotestanta (nu-i dau numele) dar celelalte religii imi sunt oarecum indiferente (ma leg de ele doar atunci cand sustin ceva impotriva Teoriei Evolutiei).

#129
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostUnSceptic, on 10 ianuarie 2013 - 15:47, said:

Am remarcat o tendinta printre atei. Cam jumatate dintre ei au fost religiosi si ei tind critice si sa atace in special religia din care provin!

Nu te intreb daca ai avut sau nu o legatura cu martorii ci care este istoria ta in relatie cu acestia. E imposibil sa nu fi simpatizat cu ei (sau chiar ai fost membru la ei) si pe urma ai fost dezamagit sau e posibil sa-ti fi rapit pe cineva drag in sanul sectei (iubita, copil, sotie, parinti, prieteni apropiati etc.) si apoi au fost transformati intr-un fel de "zombi" dresati sa promoveze secta.

Si mie imi provoaca alergie o secta neoprotestanta (nu-i dau numele) dar celelalte religii imi sunt oarecum indiferente (ma leg de ele doar atunci cand sustin ceva impotriva Teoriei Evolutiei).


urmareste-ma pe subiectele despre religia ortodoxa, ii atac in aceeasi masura.

#130
UnSceptic

UnSceptic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 20.08.2012

View Postblueday, on 10 ianuarie 2013 - 15:59, said:



urmareste-ma pe subiectele despre religia ortodoxa, ii atac in aceeasi masura.
Sigur te-au dezgustat cu ceva (acum nu stiu care dintre ei te-au deranjat primii... martorii sau ortodocsii)!

#131
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postmurgaco, on 10 ianuarie 2013 - 15:43, said:

Nu reusesc sa-mi imaginez ce se va intampla daca toti oamenii ar cauta "mai întâi regatul şi dreptatea Sa"....

Nici israeliţii nu şi-ar fi imaginat că ar fi putut beneficia de hrană în deşert timp de 40 de ani, fără să dea cu sapa ....

Subiectul era altul murgaco.  blueday, tot încearcă să arunce cu noroi în cei care şi-au pus întreaga viaţă la dispoziţie pentru a sluji intereselor regatului lui Dumnezeu, asemenea apostolilor lui Isus care şi-au lăsat afacerile şi l-au urmat pe Isus.

(Matei 19:27) . . .Atunci Petru, răspunzând, i-a zis: „Iată că noi am lăsat totul şi te-am urmat. Ce va fi cu noi?. . .

#132
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 12 ianuarie 2013 - 12:20, said:

blueday, tot încearcă să arunce cu noroi în cei care şi-au pus întreaga viaţă la dispoziţie pentru a sluji intereselor regatului lui Dumnezeu, asemenea apostolilor lui Isus care şi-au lăsat afacerile şi l-au urmat pe Isus.


bun, deci acesti supraveghetori fac parte din "sclavul fidel si prevazator" ? cred ca da, din moment ce si-au pus intreaga viata la dispozitie pentru a sluji, nu?

#133
murgaco

murgaco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 21.12.2008

View PostCatunStelian, on 05 aprilie 2011 - 13:22, said:

Ceea ce ati afirmat pana acum contureaza deranjul care apare oridecate ori subiectul este "Biserica si finantele". Sistemul zeciuielii este solutia finantarii Bisericii si nu cel din banii nostri, ai contribuabililor. Avantajele sunt:
- scade coruptia din biserici,
si cred ca as mai gasi inca pe atatea avantaje.

Dezavantajele din perspectiva romanului nu sunt, ci doar pentru biserici si partidele politice.

Unde sunt bani multi la mijloc, iar contabilitate, controale (garda de finante....)  nu exista,  ma indoiesc ca nu este si coruptie....

View PostEugen3, on 12 ianuarie 2013 - 12:20, said:

Nici israeliţii nu şi-ar fi imaginat că ar fi putut beneficia de hrană în deşert timp de 40 de ani, fără să dea cu sapa ....

Subiectul era altul murgaco.  blueday, tot încearcă să arunce cu noroi în cei care şi-au pus întreaga viaţă la dispoziţie pentru a sluji intereselor regatului lui Dumnezeu, asemenea apostolilor lui Isus care şi-au lăsat afacerile şi l-au urmat pe Isus.

(Matei 19:27) . . .Atunci Petru, răspunzând, i-a zis: „Iată că noi am lăsat totul şi te-am urmat. Ce va fi cu noi?. . .

Eu respect pe toata lumea dar nu sunt de acord cu zeciuiala...
Pana la urma este obligatorie sau optionala? Daca inima te lasa sa dai numai 3 % ii dai sau nu pt ca nu se mai incadreaza in zeciuiala?
Din curiozitate,... care este raportul dintre persoanele "intretinute" si cele care "cotizeaza" ?

Edited by murgaco, 12 January 2013 - 23:15.


#134
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postmurgaco, on 12 ianuarie 2013 - 22:53, said:

Unde sunt bani multi la mijloc, iar contabilitate, controale (garda de finante....)  nu exista,  ma indoiesc ca nu este si coruptie....



Eu respect pe toata lumea dar nu sunt de acord cu zeciuiala...
Pana la urma este obligatorie sau optionala?


Zeciuiala este dar.

4. isi va aduce darul sau Domnului, sa aduca Domnului ca dar de mancare a zecea parte dintr-o efa de floare de faina framantata intr-un sfert de hin de untdelemn; (Num.15:4)

Indeamna-i sa faca bine, sa fie bogati in fapte bune, sa fie darnici, gata sa simta impreuna cu altii, (1Tim.6:18)


Ca niste buni ispravnici ai harului felurit al lui Dumnezeu, fiecare din voisa slujeasca altora dupa darul pe care l-a primit. (1Pet.4:10)


Este porunca.

Insa procentul nu.

Fiecare sa dea dupa cum a hotarat in inima lui: nu cu parere de rau sau de sila, caci "pe cine da cu bucurie il iubeste Dumnezeu." (2Cor.9:7)

2. Caci ajutorul dat de darurile acestea, nu numai ca acopera nevoile sfintilor, dar este si o pricina de multe multumiri catre Dumnezeu.

Pentru ca, daca este bunavointa, darul este primit, avandu-se in vedere ce are cineva, nu ce n-are. (2Cor.8:12)

Edited by husand, 14 January 2013 - 11:43.


#135
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Posthusand, on 14 ianuarie 2013 - 11:18, said:

Zeciuiala este dar.



cui dai acest "dar" ?

#136
murgaco

murgaco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 21.12.2008

View Posthusand, on 14 ianuarie 2013 - 11:18, said:

Zeciuiala este dar.

4. isi va aduce darul sau Domnului, sa aduca Domnului ca dar de mancare a zecea parte dintr-o efa de floare de faina framantata intr-un sfert de hin de untdelemn; (Num.15:4)


Este porunca.

Insa procentul nu.


Atunci nu ar trebui sa se numeasca zeciuiala.
Oare o fapta buna, o donatie, un ajutor ... facut direct catre o persoana care are cu adevarat nevoie de el (ajutor) nu ar fi mai potrivit? Fara intermediari "darul" ar ajunge in proportie de 100% la persoana care o consideram noi  ca are nevoie de acel ajutor.

#137
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 12 ianuarie 2013 - 12:27, said:

bun, deci acesti supraveghetori fac parte din "sclavul fidel si prevazator" ? cred ca da,

Asta crezi tu, fiind neinformat ca de obicei ...

Sclavul fidel şi prevăzător este alcătuit doar din creştini cu speranţă cerească, dintre aceia care au speranţa de a guverna alături de Isus în regatul ceresc.

Sclavul fidel şi prevăzător are legătură doar cu cei care sunt implicaţi direct în pregătirea şi distribuirea hranei spirituale, aşa cum a explicat însuşi Isus.

(Matei 24:45–47) . . .Cine este sclavul fidel şi prevăzător pe care stăpânul lui l-a numit peste servitorii săi ca să le dea hrană la timpul potrivit? 46 Fericit este sclavul acela dacă stăpânul lui, la venire, îl va găsi făcând aşa! 47 Adevărat vă spun că-l va numi peste toate bunurile sale.

View Postmurgaco, on 12 ianuarie 2013 - 22:53, said:

Eu respect pe toata lumea dar nu sunt de acord cu zeciuiala...


Chiar şi Biblia arată că zeciuiala nu mai constituie o cerinţă din partea lui Dumnezeu pentru creştini.
Creştinii respectă principiul din 2 Corinteni 9:7.

(2 Corinteni 9:7) . . .Fiecare să facă aşa cum a hotărât în inima lui, nu cu părere de rău, nici din constrângere, fiindcă Dumnezeu îl iubeşte pe cel ce dă cu bucurie.

View Postmurgaco, on 12 ianuarie 2013 - 22:53, said:

Unde sunt bani multi la mijloc, iar contabilitate, controale (garda de finante....)  nu exista,  ma indoiesc ca nu este si coruptie....

Mergi la o sală a regatului a martorilor lui Iehova, şi vei vedea fişa contabilă afişată la avizierul congregaţiei în fiecare lună.  Toţi o pot consulta oricând doresc, putând vedea donaţiile care s-au făcut pe parcursul lunii precum şi cheltuielile, destinaţia lor, etc. ...

Te poţi interesa pentru a afla cine şi cum se scot banii din cutiile de donaţii, cum sunt înregistraţi, persoanele implicate, etc.

La martorii lui Iehova nu este nimic ascuns în această privinţă ...

Edited by Eugen3, 16 January 2013 - 11:46.


#138
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
cata tampenie !
pai supraveghetorii nu se ocupa cu distribuirea hranei spirituale? asta e rolul lor biblic!

iar cei care scriu acele reviste, turnu si treziti-va, sunt in mare parte membrii ai "marii multimi".

#139
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 16 ianuarie 2013 - 11:54, said:

cata tampenie !

blueday, "tâmpenie" este doar pentru cei care nu cunosc realitatea, care sunt dezinformaţi ...

#140
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 16 ianuarie 2013 - 11:56, said:

blueday, "tâmpenie" este doar pentru cei care nu cunosc realitatea, care sunt dezinformaţi ...


ce realitate?

ai spus ca "sclavul fidel si prevazator" este format din cei care au menirea sa ofere hrana spirituala la timp, pai supraveghetorul, prin functia sa, asta face, asta e rolul lui ! sa hraneasca spiritual turma de credinciosi !

acum tu spui ca un supraveghetor, nu poate face parte din clasa "sclavului" !

pe ce considerente, prin urmare, se intra in clasa sclavului? pe pile? daca rolul sclavului e sa dea hrana, cel care da hrana, de ce nu poate intra? Isus a spus ca e sclavul sau si rob bun, credincios, cel care da hrana; deci asta e criteriul.

tu, spalat pe creier, o sa vii acum sa spui ca criteriul este apartenenta la cei 144.000, dar Isus nu asta spune! asta spun unii care sunt niste escroci.
deci nu apartenenta la cei 144.000 este criteriul de a face parte din sclav! (nu scrie niciunde ca cei 144.000 sunt un fel de sclav).

#141
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 16 ianuarie 2013 - 12:35, said:

ce realitate?

ai spus ca "sclavul fidel si prevazator" este format din cei care au menirea sa ofere hrana spirituala la timp, pai supraveghetorul, prin functia sa, asta face, asta e rolul lui ! sa hraneasca spiritual turma de credinciosi !


Supraveghetorul creştin trebuie să păstorească turma lui Dumnezeu şi să o instruiască.  Însă, explicarea corectă a Scripturii vine doar prin acest canal de comunicare, sclavul fidel şi prevăzător, numit de Isus.  Chiar şi supraveghetorii creştini se hrănesc din această hrană.  La rândul lor, ei fac cunoscute învăţăturile Bibliei explicate de sclavul fidel şi prevăzător membrilor congregaţiei şi persoanelor care studiază Biblia ...

Cum explici că la voi, deşi sunteţi aceeaşi religie, învăţăturile sau explicaţia anumitor versete diferă de la o biserică la alta?  Nu vă hrăniţi toţi la aceeaşi masă?

Edited by Eugen3, 16 January 2013 - 14:54.


#142
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 16 ianuarie 2013 - 14:53, said:

Supraveghetorul creştin trebuie să păstorească turma lui Dumnezeu şi să o instruiască.  Însă, explicarea corectă a Scripturii vine doar prin acest canal de comunicare, sclavul fidel şi prevăzător, numit de Isus.  Chiar şi supraveghetorii creştini se hrănesc din această hrană.  La rândul lor, ei fac cunoscute învăţăturile Bibliei explicate de sclavul fidel şi prevăzător membrilor congregaţiei şi persoanelor care studiază Biblia ...


da, si tocmai ce ti-am spus ca o parte din cei care scriu revistele turnu de veghe si treziti-va (deci hrana), fac parte din marea multime; daca nu crezi, intereseaza-te !

deci pana la urma de unde incepe sclavul si unde se termina?

nu vedeti ca sunteti nebuni???

#143
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 16 ianuarie 2013 - 16:02, said:

nu vedeti ca sunteti nebuni???

blueday, ai o problemă gravă de atitudine .....
Dovedeşti constant că nu-l cunoşti în realitate pe adevăratul Dumnezeu şi că nu-ţi pasă de ce învaţă el ....

(Matei 5:22) . . .cine îi spune fratelui său vorbe grele va da socoteală înaintea Curţii Supreme, iar cine îi spune: «Nebun nenorocit!» va fi supus Gheenei de foc.

Şi, când te gândeşti că vrei să fii rege şi preot alături de Isus în cer ....

#144
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 21 ianuarie 2013 - 13:33, said:

blueday, ai o problemă gravă de atitudine .....
Dovedeşti constant că nu-l cunoşti în realitate pe adevăratul Dumnezeu şi că nu-ţi pasă de ce învaţă el ....

(Matei 5:22) . . .cine îi spune fratelui său vorbe grele va da socoteală înaintea Curţii Supreme, iar cine îi spune: «Nebun nenorocit!» va fi supus Gheenei de foc.

Şi, când te gândeşti că vrei să fii rege şi preot alături de Isus în cer ....

fiule,
eu pe acest forum sunt singurul care iti vreau binele, de aia incerc sa te trezesc la realitate, chiar daca pt asta trebuie sa-ti dau cateva palmitze !

unde incepe sclavul si unde se termina? daca primii crestini nu erau sclavul, ei bine, cine este sclavul? daca cei care scriu literatura nu sunt toti din sclav, unde mai este sclavul? majoritatea care scriu acum revistele, sunt din marea multime, asta e un fapt recunoscut de martori.

Edited by blueday, 21 January 2013 - 14:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate