Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Cazanul de tuica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1862 replies to this topic

#919
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,090
  • Înscris: 01.12.2006
Or fi tradus cu gogu. Cazanele par a fi din alea sarbesti care se vand si prin Dedeman si nu numai, n-au ei nici o treaba nici cu ciocanitul nici cu facutul tuicii

#920
vara

vara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 15.02.2010
Buna ziua.In concluzie,dupa ce s-a scos mustul,s-a adaugat apa si zahar pentru tuica( 15 kg la bidonul de 200 l ),strangem capacele pentru a intra cat mai putin aer ?

#921
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 19.11.2008
Se pate folosi un arzator vertical de ulei uzat la un caza de tuica?  Respectivul arzator functionaeaza cu flacara verticala, la fel ca si un arzator pe gaz!

#922
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Daca produce căldură de ce nu ar putea fi folosit?

#923
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 19.11.2008
Da, produce caldură si chiar am reussit sâ-l folosesc. E drept ca durează cu aproape o treime mai mult ca timp decât cu lemne, însă, are avantajul reglării temperaturii de ”fierbere”. Am reușit să aduc temperatura in cazan la maxim 98 de grade cu arzătorul respectiv, insa nici nu e nevoie de mai mult.

#924
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
Salutare baieti!

Ce presiune e necesara ca sa explodeze un cazan de tuica?

Probabil dupa ce ati citit ce am scris mai sus, v-ati blocat. Dar vreau sa evit explozia printr-o supapa de suprapresiune in capacul cazanului.
Intamplator m-am intalnit astazi cu nasul meu de cununie care mi-a povestit ca a fost ieri la o inmormantare a unui fost coleg de serviciu care a decedat in urma arsurilor provocate de explozia cazanului de tuica. Mai exact a sarit capacul cazanului si vaporii adunati in jur au explodat. Asta s-a intamplat la a doua fierbere.

Ce cauzeaza o astfel de treaba? Acumularea presiunii? - pai aburul format nu se duce pe teava? nu se condenseaza?

Eu am in capacul cazanului un termometru cu teaca si cand ajunge la 78 de grade ( temp de evaporare a alcoolului)  las focul mai moale, dar ma gandeam sa pun o supapa de presiune de genul celor de la centralele termice.

#925
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Este sistem deschis, nu are cum sa se formeze presiune. Poate i-au scăpat vapori pe undeva și s-au aprins. Oamenii mai fac și greșeli, mai ales când gusta prea des din licoarea care curge pe țeavă.

#926
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012
Greseala mare la cazanele facute pe la noi este ca teava de legatura dintre cazan si condensator este foarte subtire. Daca se face ceva spuma in cazan si acesta este prea plin, se va infunda cu usurinta acea teava si astfel se creaza presiune.
Rezolvarea acestei probleme se face prin intercalarea unei "cepe" si prin marirea diametrului tevii de legatura (Lyne arm). La mine diametrul pleaca de la 100mm si scade pana la 38 mm la condensator.

#927
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012
Am scris in graba mesajul de mai sus si acum nu ai pot sa editez...

Cand m-am referit la "subtirimea" tevii, am vrut sa spun ca diametrul ei este prea mic.
Scuze!

#928
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 19.02.2011

 bogdanhbc, on 13 octombrie 2017 - 11:44, said:

Salutare baieti!

Ce presiune e necesara ca sa explodeze un cazan de tuica?

Probabil dupa ce ati citit ce am scris mai sus, v-ati blocat. Dar vreau sa evit explozia printr-o supapa de suprapresiune in capacul cazanului.
Intamplator m-am intalnit astazi cu nasul meu de cununie care mi-a povestit ca a fost ieri la o inmormantare a unui fost coleg de serviciu care a decedat in urma arsurilor provocate de explozia cazanului de tuica. Mai exact a sarit capacul cazanului si vaporii adunati in jur au explodat. Asta s-a intamplat la a doua fierbere.

Ce cauzeaza o astfel de treaba? Acumularea presiunii? - pai aburul format nu se duce pe teava? nu se condenseaza?

Eu am in capacul cazanului un termometru cu teaca si cand ajunge la 78 de grade ( temp de evaporare a alcoolului)  las focul mai moale, dar ma gandeam sa pun o supapa de presiune de genul celor de la centralele termice.

                   Probabil capacul era prins cu suruburi,legatura dintre cazan si racitor facuta cu piulite olandeze.Deci in cazul in care a spumat si s-a infundat a aparut o crestere de presiune si de aici explozia.Daca utilizatorul nu a sesizat ca sunt probleme si nu opreste imediat focul  si nu pleaca de linga cazan pina se raceste  se lasa cu evenimente nefericite.Supapa nu rezolva nici ea problema deoarece in cazul unei spumari stutul de la supapa se infunda iar supapa nu isi mai face datoria.
                De asta nu se foloseste sistemul de imbinare rigid cu suruburi.Tot cazanele cu capace care sunt lipite cu mamaliga sunt mai sigure,deoarece in cazul unei spumari si infundarii a sistemului, presiunea se va elimina pe la zonele de imbinare si nu vei avea o crestere de presiune periculoasa ca in cazul unui sistem inchis unde poate atinge usor si intr-un timp foarte scurt valori critice.

#929
soze1969

soze1969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 18.05.2006
in sfirsit am inteles de ce nu se compara tuica sau palinca romaneasca obisnuita  cu tsipouro sau grappa sau cu unele tuici/palinci deosebite gasite si pe aici dar f rar,de caise si prune
pai daca ne uitam la clipurile de pe youtube,se pune practic mustul fermentat cu struguri (fara ciorchini!),deci in loc sa faca vin se face distilat.
nu din corcoduse gratis mucegaite sau din boasca stoarsa si cu zahar mult adaugat
la 2 lei/kg struguri ,avind  in vedere ca din struguri iese cam 55% vin de 12% alcool,rezulta cam 15-20 lei/kg doar costul materialului,in cazul nostru strugurii
daca adaugam combustibil,manopera,utilaje,taxe si adaos comercial...

#930
ocav

ocav

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.09.2016
Salutare. La ultimu cazan care l am făcut din boască , am lăsat un artist să bage pe foc si când am golit era lipit.boasca arsă  pe fundu cazanului.e tare beton.cazanu e de aramă s au cupru nu stiu exact. Cum pot sa l curăț? Am incercat cu diverse dar nu s a înmuiat. multumesc anticipat. Multă sănătate .


#931
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Apa fierbinte, peria de sarma si multa rabdare.

#932
ocav

ocav

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.09.2016
Multumesc. Am să mai încerc,ca doar nu pot lăsa baltă un asemenea instrument atât de important 😂

#933
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Cu un flacon de Triumf pentru curatat aragaz, il inmoi bine si iese ca nou fara sa freci.

#934
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,389
  • Înscris: 30.11.2005
O parere , doua , daca se poate pentru acest mic cazanel de 5 l de pe  emag ?  

Am ceva borhot de  mere si ma  gandeam sa nu  bag in el tot  borhotul , ci doar  ce rezulta  dupa o buna stoarcere . Iese ceva sau o  las  balta ?  Foloseste  cineva  astfel de alambicuri?

(povernele s-au  cam inchis , la aceasta  data ..  aia e  problema )

Attached Files



#935
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Problema este ca nu poti amesteca si se va prinde de fund.

#936
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,389
  • Înscris: 30.11.2005
M-am gandit  la  asta .. dar am si storcator de struguri si l-as fi presat putin sa am 80% lichid...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate