Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Informatii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
142 replies to this topic

#55
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
Sincer, chiar ma atrage si partea hard, gen programarea de microcontrollere. Dar la fel de mult imi place si programarea pura, si punand in balanta anumite lucruri, am ales sa studiez microcontrollere in timpul concediilor, si sa urmez facultatea de informatica :lol:

Am si eu o intrebare: in cadrul facultatii de informatica de la UBB, ce linie de studiu recomandati: romana sau engleza?

Edited by edy_3dz, 15 June 2011 - 19:23.


#56
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Eu nu stiu cum nu gasesc unii topicul dedicat...

#57
BmCriss

BmCriss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.06.2011
Am terminat clasa a 11-a si vreau sa ma pregatesc in vacanta pentru materiile ce imi vor trebui mai departe , dar iata ca vine intrebarea : EU LA CE FACULTATE MERG ?  Sunt la profil real , Matematica-Informatica Bilingv , insa singurul motiv pentru care am venit aici este engleza , intrucat nu suport matematica , fizica,chimia . Cred ca punctul meu forte este comunicarea , pot sa emit pareri despre un subiect anume fara a cunoaste foarte multe detalii si engleza , considerand ca pot invata foarte usor o limba straina . Ma gandeam sa dau la limbi straine , dar ma gandesc ce pot face mai departe ... Ceva idei ?

Edited by BmCriss, 18 June 2011 - 13:42.


#58
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
Daca doreai doar engleza, sau ma rog, partea de comunicare de ce nu te-ai dus direct la filologie?

#59
DarXXX

DarXXX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 06.07.2005

View PostBmCriss, on 18th June 2011, 14:40, said:

Am terminat clasa a 11-a si vreau sa ma pregatesc in vacanta pentru materiile ce imi vor trebui mai departe , dar iata ca vine intrebarea : EU LA CE FACULTATE MERG ?  Sunt la profil real , Matematica-Informatica Bilingv , insa singurul motiv pentru care am venit aici este engleza , intrucat nu suport matematica , fizica,chimia . Cred ca punctul meu forte este comunicarea , pot sa emit pareri despre un subiect anume fara a cunoaste foarte multe detalii si engleza , considerand ca pot invata foarte usor o limba straina . Ma gandeam sa dau la limbi straine , dar ma gandesc ce pot face mai departe ... Ceva idei ?

Nu se numeste comunicare, ci prostie.
http://www.piticigra...ctuala-coclita/

#60
viruselworm

viruselworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 13.07.2010

View PostBmCriss, on 18th June 2011, 14:40, said:

Ma gandeam sa dau la limbi straine , dar ma gandesc ce pot face mai departe ...


Eu tocmai am terminat anul II la Limbi Straine (in cadrul Universitatii Bucuresti), Filologie Engleza-Rusa, deci pot sa-ti dau ceva detalii in legatura cu ideea de limbi straine.

Vezi ca daca dai la aceasta facultate, studierea limbii engleze (si in general, a tuturor limbilor care sunt predate aici) NU se rezuma numai la curs practic. Se studiaza si literatura, lingvistica, civilizatie (asta la filologie). Daca optezi pentru sectia de Limbi Moderne Aplicate (LMA), nu se studiaza literatura, insa ti se predau notiuni de drept si economie in limbile straine pe care le alegi (pe langa lingvistica si alte lucruri). Din pacate, se pune prea putin accent pe cursurile practice, cursurile teoretice avand o pondere exagerat de mare - in plus, sunt destule materii care sunt, la drept vorbind, inutile (spre exemplu, eu am facut un an de engleza veche, la Engleza A).

Deci, daca vrei sa studiezi numai partea practica si te sperie cursurile pur teoretice (gen lingvistica - un fel de matematica a limbii, dar fara cifre), mai bine te duci la niste cursuri de limbi straine, gen Ariel. Multi care vin la Limbi Straine se asteapta la foarte multa practica a limbii, insa dupa 2-3 saptamani isi dau seama ca nu e chiar ceea ce credeau ei. Adevarul e ca este o facultate foarte grea - nu prea ai viata personala, asta in cazul in care chiar vrei sa inveti.

In fine, daca vrei sa dai la engleza, iti recomand sa iei cel mult enlgeza ca limba B, ca la A e prea mare pierderea de timp, si nici profii nu sunt cine stie ce - sunt prea putini cei care sunt cu adevarat buni, de la care chiar intelegi si care chiar predau bine. La rusa in schimb, jos palaria - sunt multumit de ceea ce se face acolo - sunt mici exceptii, dar per total, le dau 9.5 din 10.

Ce poti sa faci mai departe? Pai, poti sa devii profesor de limbi straine aici (nerecomandat) sau afara (recomandat), sau poti sa dai meditatii la o limba straina - si asta se cauta, poti deveni traducator sau interpret, eventual chiar intr-o ambasada, poti chiar sa lucrezi la o editura, eventual cu inca niste studii suplimentare poti sa lucrezi in jurnalism etc. Posibilitati sunt multe, insa la inceput iti trebuie totusi un pic de rabdare. In plus, daca alegi sa studiezi o limba rara (gen rusa, chineza, araba, japoneza etc.) ai sanse sa gasesti un loc de munca foarte bine platit ca traducator (dat fiind faptul ca sunt foarte putini cunoscatori ai acestor limbi straine in Romania).

Apropo, tot mate-info am terminat si eu, si nici eu n-am suportat matematica. Eu am ajuns acolo mai mult din obligatie, m-au impins altii de la spate sa fac asta, din pacate. Bine ca am scapat de mate-info :)

Iti mai dau un sfat: indiferent ce facultate alegi, mai intai gandeste-te foarte bine ceea ce iti place cel mai mult, si incearca sa imbini utilul cu placutul - daca respectivul domeniu care te pasioneaza iti poate aduce si un castig relativ ok, atunci l-ai putea alege pe acela.

Vezi eventual la anul, cand sunt zilele portilor deschise la facultati, si incearca sa te duci la cateva cursuri, sa vezi cam cum e atmosfera. In plus, ai sansa sa vorbesti chiar cu studentii despre ceea ce te intereseaza - nimeni nu poate mai bine sa-ti spuna cum e la o facultate decat insisi studentii acelei facultati.

MULTA BAFTA !

Edited by viruselworm, 18 June 2011 - 15:05.


#61
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
La limbi straine e oribil. Te poti duce la geografie, pishologie, sport, drept, istorie , dar o sa ai si un salariu pe masura dupa ce vei termina facultatea. :deadtongue:
Chiar nu-mi pot imagina ce poti tu sa inveti in vacanta. Deobicei in vacanta se lucreaza la fizica, mate, chimie. Tocilarii invata in ultima luna inainte de bac toata teoria de la meditatii. Ai putea sa citesti romanele la romana daca ai nevoie de nota mare in bac. Eu regret ca nu am facut asta.  :confuzzled:

Edited by errai, 18 June 2011 - 15:06.


#62
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View PostBmCriss, on 18th June 2011, 14:40, said:

pot sa emit pareri despre un subiect anume fara a cunoaste foarte multe detalii
Aici cred ca te-a lamurit @DarXXX

Tu ce ai vrea sa faci in viata ? De aici pleaca. Nu noi iti gasim meseria. Noi eventual iti spunem despre ea cate ceva.

#63
viruselworm

viruselworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 13.07.2010

View PostBmCriss, on 18th June 2011, 14:40, said:

pot sa emit pareri despre un subiect anume fara a cunoaste foarte multe detalii

Si apropo, vezi sa nu te trezesti ca emiti pareri fara sa stii nimic. :)

Edited by viruselworm, 18 June 2011 - 15:22.


#64
add_buc

add_buc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 02.03.2011

View PostBmCriss, on 18th June 2011, 14:40, said:

Am terminat clasa a 11-a si vreau sa ma pregatesc in vacanta pentru materiile ce imi vor trebui mai departe , dar iata ca vine intrebarea : EU LA CE FACULTATE MERG ?  Sunt la profil real , Matematica-Informatica Bilingv , insa singurul motiv pentru care am venit aici este engleza , intrucat nu suport matematica , fizica,chimia . Cred ca punctul meu forte este comunicarea , pot sa emit pareri despre un subiect anume fara a cunoaste foarte multe detalii si engleza , considerand ca pot invata foarte usor o limba straina . Ma gandeam sa dau la limbi straine , dar ma gandesc ce pot face mai departe ... Ceva idei ?
Pai sa vedem...ai putea face facultatea de sociologie,drept...

#65
alinutza92r

alinutza92r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.06.2011
Care este parerea voastra despre bacalaureatul 2011?  :naughty:
Dar despre camerele video? :deadtongue:
Credeti ca bacul 2011 va fi unul cu multi elevi promovati? :naughty:

#66
TVWLTOOZ

TVWLTOOZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 26.03.2011
Am o părere foarte bună despre camerele video.
Sper să promoveze doar cei care merită.

#67
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007

View PostTVWLTOOZ, on 19th June 2011, 17:15, said:

Am o părere foarte bună despre camerele video.
Sper să promoveze doar cei care merită.

cu asta rămâi, cu speratul.
nu este nimic diferit față de anul trecut. ;)

#68
DoubleV

DoubleV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.09.2009
Garaie facultatile de "destepti" care nici macar tabla inmultirii nu o stapanesc.
Anul trecut a fost cel mai mic procentaj de promovabilitate de dupa revolutie la BAC, anul acesta sper ca aceasta cifra sa mai scada.

#69
teapavoua

teapavoua

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,673
  • Înscris: 13.06.2011
Cum spunea un user so ;) ftpedia acum 2-3 zile nu vor mai fi mituiti cei care supravegheaza ci cei care corecteza

#70
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Care camere stimabililor? In majoritatea liceelor nici vorba de asa ceva si mai este doar o saptamana ;)

#71
TVWLTOOZ

TVWLTOOZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 26.03.2011

View PostDjMx, on 19th June 2011, 17:39, said:

Care camere stimabililor? In majoritatea liceelor nici vorba de asa ceva si mai este doar o saptamana ;)

Îs de alea de spionaj. :lol:

#72
clemhem

clemhem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 23.02.2008
Pun pariu ca vine Lucian_M in curand si inchide topicul.  -_-

Vreau camere, dar sa fie subiectele ceva mai usoare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate