Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Informatii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
142 replies to this topic

#127
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008
Atunci ce imi recomandati, fara mate, tinand cont ca nu am o medie stralucita...

#128
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Ai studiat ofertele universitatilor ? Nu putem noi sa facem alegeri pentru tine... Putem discuta pe o alegere facuta.

Edited by neagu_laurentiu, 10 July 2011 - 16:48.


#129
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Finante.

#130
add_buc

add_buc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 02.03.2011
Administrarea afacerilor,Management sau Finante Banci.

#131
ronin0ro

ronin0ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 25.10.2008

View Postneagu_laurentiu, on 10th July 2011, 17:33, said:

Avem viziuni diferite asupra vietii.


Ce voiai si de ce nu poti ?
Profesor de engleza,de exemplu. Nu pot pentru ca nu vreau,nu se merita, pentru 7 milioane.



Quote

Da, Marketing-ul e mai usor, dar mai bine mergi pe Management sau Finante.
De ce?

Edited by ronin0ro, 10 July 2011 - 17:44.


#132
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Legat de selectia facuta de tine eu vad cu sanse mai bune de gasire a unui loc de munca contabilitatea si informatica de gestiune (ca tot e acelasi examen la stiinte economice). Restul (dupa mine) sunt din categoria "azi o vedem si nu e".

#133
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View Postmiki07, on 10th July 2011, 17:43, said:

Atunci ce imi recomandati, fara mate, tinand cont ca nu am o medie stralucita...
Eu nu stiu care sunt idealuri dumitale de viata si cam ce preferinte ai. Dar ca sa raspund la ce am boldat.
Sunt unul care a ales atat liceul Electronica cat si facultatea cu acelasi nume din pasiune, placere, inconstienta, nu mai conteaza.
In liceu, terminat in 1982, am avut 2 profesori de mate slabi.
Primul dupa ce ne-a predat in a IX-a si a X-a, a plecat si a ramas la liceul Autobuzul, pesemne de bun ce era, hi, hi.....
Al doilea a fost unul poreclit Pruna. Nu iti explic ce bautura se face din fructul sus numit si nici cum venea la scoala respectivul.. Si mai ales cum preda, hac,...
Adevarul e ca si eu am fost nu tocmai un elev model si asa mi-am bagat picioarele in matematica...In parte si din cauza profilor..Jur ca in final media mea nu a fost tocmai 10..
Dar in fac a trebuit sa pun burta pe carte la modul cel mai serios. Partea simpatica a fost ca matematica din fac mi-a aratat si explicat ce stiam asa, muncitoreste, dupa ureche, de ce semnalul se modifica intr-un fel anume si de ce trebuie prelucrat adecvat, nu altfel...
Atunci am realizat adevarul si mi-a facut multa placere ca, la un moment dat, in anul IV, sa o invat la modul cel mai serios, spre surprinderea colegilor..
Ideea e ca gasisem partile utile pt mine, in meseria pe care chiar mi-am dorit sa o fac. Jur ca partea respectiva a fost superinteresanta, iar ca sa o inteleg am reinvatat calculul integral din liceu, regula lui l'Hopital, apoi am reluat matematica din anul I, etc, etc...
Culmea e ca, provocat fiind, acum catva timp, mi-am reamintit si formule si demonstratiile, desi am peste 20 de ani de cand am terminat facultatea..
Iar opozantul, un tanar student de circa 22 ani, s-a simtit cam ...neplacut, ca sa zic asa, cand bosorogul de mine l-a contrat cu creionul in mana si formula pe hartie....
Morala.
Media de la mate conteaza si ea, dar daca in dumneata va apare clikul ala, e foarte posibil sa nu mai inveti pt profi, nota, etc, ci pur si simplu din placere, pt ca e interesant, etc...
Altfel orice fac din Politehnica se bazeaza pe matematica. Si la urma urmei cam asta-i diferenta dintre un simplu muncitor si un inginer in bransa respectica. Matematica te ajuta sa intelegi fenomenele care se petrec.
Crede-ma, vorbesc, adica scriu, pt ca am fost muncitor electronist inainte sa termin facultatea, asa ca povestesc din traite...
Multa bafta .

#134
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008
Multumesc mult pentru aceste randuri. Maine va fi ziua cea mare, depun dosar la AC.

#135
AihaoAvaloh9

AihaoAvaloh9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 16.08.2008
Salutare.Am cateva intrebari.
Imi place istoria dar si geografia.As dori pe viitor sa dau la Facultatea de Istorie sau la cea de Geografie.
Intrebarile sunt:Ce optiuni am,ce pot ajunge dupa ce fac Facultatea de Istorie?
Dar de cea de Geografie?
Exista si o facultate de Istorie-Geografie sau sunt doar separat?
La facultate acolo ce faci,o iei de la 0,trebuie sa ai cunostinte multe dinainte ?Cum sa ma pregatesc?

Astept raspunsurile voastre daca le stiti.
Numai bine si multumesc mult.

#136
za_dude

za_dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 08.07.2010

View PostAihaoAvaloh9, on 10th July 2011, 20:48, said:

Salutare.Am cateva intrebari.
Imi place istoria dar si geografia.As dori pe viitor sa dau la Facultatea de Istorie sau la cea de Geografie.
Intrebarile sunt:Ce optiuni am,ce pot ajunge dupa ce fac Facultatea de Istorie?
Dar de cea de Geografie?
Exista si o facultate de Istorie-Geografie sau sunt doar separat?
La facultate acolo ce faci,o iei de la 0,trebuie sa ai cunostinte multe dinainte ?Cum sa ma pregatesc?

Astept raspunsurile voastre daca le stiti.
Numai bine si multumesc mult.
Din cate stiu eu pentru istorie (acolo mi-ar placea si mie sa dau) iti trebuie medie mare la istorie din liceu.

#137
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAihaoAvaloh9, on 10th July 2011, 20:48, said:

Ce optiuni am,ce pot ajunge dupa ce fac Facultatea de Istorie?
Dar de cea de Geografie?
Profesor de istorie sau geografie dupa absolvirea facultatii si trecerea unui examen la Inspectoratul Scolar.

#138
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Voi chiar nu gasiti topicul dedicat? Voi sterge TOATE topicurile pe tema "am luat BAC-ul, la ce facultate sa dau?".

#139
overlord92

overlord92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 23.05.2011
ce ma sfatuiti sa aleg dintre faculatetile de chimie sau fizica din Universitatea din Bucuresti si facultatile de inginerie electrica sau inginerie medicala din Politehnica Bucuresti?
care credeti ca e mai serioasa, mai grea, dintre cele doua universitati si care dintre facultatile enumerate credeti ca e mai de viitor (la UB m-ar interesa un sfat si cu privire la departamentele din cele doua facultati)

#140
tudorc11

tudorc11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 10.04.2007
E greu sa aleaga altcineva pentru tine facultatea tinand cont ca nu iti cunoaste aptitudinile si aspiratiile.

#141
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Vine acum domnul Lucian si inchide topicul(Lucian,daca nu se supara sa-i zic asa).
Vorba lu' Tudor:Ce stim noi ce aspiratii si ce inclinatii ai?

Edited by danutz96, 10 July 2011 - 22:02.


#142
clemhem

clemhem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 23.02.2008

View Postdanutz96, on 10th July 2011, 22:59, said:

Vine acum domnul Lucian si inchide topicul(Lucian,daca nu se supara sa-i zic asa).
Vorba lu' Tudor:Ce stim noi ce aspiratii si ce inclinatii ai?
Subscriu. Iar mie o sa-mi editeze postul pentru ca am dat quote la mesajul anterior.

#143
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Inchidem postul si facem si cadou lui clemhem un 10%, pentru quote in mod repetitiv si insolenta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate