Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Cadrul legal pentru o colaborare la un concurs

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Buna ziua,
Fac apel la cunostintele de specialitate ale domnilor de pe acest forum cu privire la obtinerea unui raspuns la o chestiune pe care o voi prezenta in continuare.

Detin o societate care se ocupa actualmente cu publicitate, promovare firme, web design, s.a.m.d. pe plan local si as dori sa organizez un concurs de amploare, cu premii, la nivel national; acest lucru insa neputand avea loc decat apeland la o colaborare cu o publicatie scrisa cu tiraj national (ziar / revista), acestia trebuind sa se implice substantial in acest proiect, fiind vorba de mai mult decat promovarea concursului prin intermediul lor.
Prima problema care se ridica...
Inainte de a incepe sa propunem respectivelor publicatii aceasta colaborare as dori cumva sa ne punem la adapost aceasta idee. Concret, mi-e teama ca nu cumva dupa ce am prezentat aceasta idee respectivelor publicatii, acestia sa refuze colaborarea din diverse motive, pentru ca ulterior sa puna in practica ideea singuri.
Ce ar fi de facut in acest sens ?

Va multumesc anticipat pentru interesul acordat acestei probleme.
Cu stima

#2
rahova

rahova

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 23.07.2009

View PostProtopopeus, on 3rd April 2011, 18:19, said:

Buna ziua,
Fac apel la cunostintele de specialitate ale domnilor de pe acest forum cu privire la obtinerea unui raspuns la o chestiune pe care o voi prezenta in continuare.

Detin o societate care se ocupa actualmente cu publicitate, promovare firme, web design, s.a.m.d. pe plan local si as dori sa organizez un concurs de amploare, cu premii, la nivel national; acest lucru insa neputand avea loc decat apeland la o colaborare cu o publicatie scrisa cu tiraj national (ziar / revista), acestia trebuind sa se implice substantial in acest proiect, fiind vorba de mai mult decat promovarea concursului prin intermediul lor.
Prima problema care se ridica...
Inainte de a incepe sa propunem respectivelor publicatii aceasta colaborare as dori cumva sa ne punem la adapost aceasta idee. Concret, mi-e teama ca nu cumva dupa ce am prezentat aceasta idee respectivelor publicatii, acestia sa refuze colaborarea din diverse motive, pentru ca ulterior sa puna in practica ideea singuri.
Ce ar fi de facut in acest sens ?

Va multumesc anticipat pentru interesul acordat acestei probleme.
Cu stima

Buna ziua,
Conform legii, o idee nu e considerata inventie ca sa poata fi protejata prin inregistrarea ei la OSIM. Vedeti art. 8 alin. 1 lit. c din Legea 64/1991 privind brevetele de inventie.
Va puteti interesa la aceasta institutie daca va poate oferi un alt serviciu, respectiv cel de depozitare in regim nepublic al unor documente continand solutii nebrevetabile.

#3
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Va multumesc pentru raspuns.

Nu m-am gandit la o inregistrare la OSIM sau altceva, mai ales ca aceasta idee nu e ceva bombastic ce nu s-a mai vazut sau aplicat pana acum ci eu sunt interesat daca as putea stabili printr-o forma contractuala, ceva, cu respectivii (publicatia) pentru a nu le divulga intrutotul aceasta idee decat in momentul in care am raspunsul lor afirmativ ca o vom pune in practica impreuna.

#4
rahova

rahova

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 23.07.2009
La momentul prezentarii ideii, nu veti semna niciun contract.
Abia dupa ce sunt de acord cu colaborarea veti semna un contract in care veti insera o clauza de confidentialitate.

#5
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Ok, atunci m-am lamurit, inseamna ca totul se rezuma la puterea mea de convingere si la bunul simt si seriozitatea respectivilor.

#6
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005

View Postrahova, on 4th April 2011, 08:56, said:

Buna ziua,
Conform legii, o idee nu e considerata inventie ca sa poata fi protejata prin inregistrarea ei la OSIM. Vedeti art. 8 alin. 1 lit. c din Legea 64/1991 privind brevetele de inventie.
Va puteti interesa la aceasta institutie daca va poate oferi un alt serviciu, respectiv cel de depozitare in regim nepublic al unor documente continand solutii nebrevetabile.

Asa este. Totusi formatele TV (concursurile) sunt protejate. Probabil ca exista un sistem. Cu ani in urma am intalnit pe cineva care se ocupa cu asta, era un fel de ONG la care se puteau depune idei si jucau rol de martori , probabil intr-un proces de drept comercial ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate