Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

construim solarii din lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
gabyanca

gabyanca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 04.06.2010
construim solarii din lemn in orice zona a tarii si la orice dimensiune. pret manopera 8-10ron/mp in functie de suprafata. saptamana viitoare voi atasa cateva poze cu cel ce va fi finalizat. pentru alte detalii astept post, pm sau tel la 0763944846 sau 0768762662.

#2
gabyanca

gabyanca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 04.06.2010
v-am promis cateva poze...precizez ca materialele suunt clasa C. s-a recuperat ce a fost mai bun. sper sa va placa.

Attached Files



#3
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Cati mp are cel din imagini ? Materialele le procuram pe plan local sau veniti voi cu ele ?

#4
gabyanca

gabyanca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 04.06.2010
cel din imagine are 220mp(32*7)...materialele le procuram pe plan local...l alegem impreuna. de unde sunteti si ce dimnsiune doriti?

#5
forceone

forceone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.09.2010
stalpii nu putrezesc in timp ca vad ca i-ati bagat in pamant?sau e o temelie ascunsa?

#6
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Daca nu ma insel sunt protejati cu o folie infasurata in jurul lor.
Executia mi se pare f. bine realizata.

#7
gabyanca

gabyanca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 04.06.2010
am mai discutat despre aspectul asta si pe alt topic dedicat constructiei solarului...urmareste acolo aspetul asta.

#8
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Sincer, fara suparare, mi se pare foarte scump halatul !
Eu am facut unul de 240 mp  si mi-a luat mesterul 100 euro + doua ajutoare , cate 100 roni!. Asta cu invelire si picurare inclusa! In 4 zile a fost gata!

#9
gabyanca

gabyanca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 04.06.2010
felicitari...sa va bucurati de el. spor la treaba. nu comentez ceea ce fac si cum fac altii, e treaba lor.

#10
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Totusi imi permit un sfat, spre binele tuturor. Nu mai infasurati parii in folie, tot putrezesc. Incercati sa folositi smoala!
Succes!

#11
gabyanca

gabyanca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 04.06.2010
asa este..smoala este cea mai buna varianta.

#12
forceone

forceone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.09.2010
Multumesc de sfat.

#13
dydan

dydan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 21.04.2011
daca folosesti smoala e necesar sa adaugi motorina....asa ca incercati cu altceva care nu este asa nociv terenului...ulei alimentar amestecat cu piatra vanata(multumita seniorului trestie de balta)...uleiul il iei moca de la un fast food......si cand vei pune folia intre capriori,de la ploaie,zapada ce se va intampla cu ea?'succesuri' in continuare....

Edited by dydan, 24 April 2011 - 17:46.


#14
cetnik

cetnik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 17.06.2008
Hristos a inviat!
Frumoasa constructie. Ce as avea de obiectat? Panta acoperisului mi se pare cam mica, iar faptul ca ati folosit patrat (cam subtire) si nu bila de brad (care este mult mai elastica) ma face sa cred ca nu va rezista prea mult la solicitari mecanice majore si intemperii (umezeala din interior + vanturi mai puternice + zapezi abundente care se vor adauga in timpul iernii). In acest caz, este pacat de folia care se gaseste acum in comert si care poate duce pana la 6-7 ani... Ca stalpi, eu v-as recomanda salcamul daca aveti posibilitatea sau spalierii din beton care se pot "ciopli" la partea superioara, iar de armatura lor se poate suda o platbanda pentru prinderea capriorilor. Nu vor putrezi asa usor. :) "Trainicia lucrului bine facut determina reusita afacerii". Succesuri!

#15
gabyanca

gabyanca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 04.06.2010
asta a avut omul...si stii cum e clientul nostru stapanul nostru. acum lucram la cineva la brasov unde cade padurea pe ei..si intr-adevar lucram cu esenta tare si pe rotund...solarul asta daca  nu traiesti mult te tine o viata...:)

#16
dydan

dydan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 21.04.2011
spune-ne si noua preturi la folie....sa stim si noi

#17
cetnik

cetnik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 17.06.2008

View Postgabyanca, on 29th April 2011, 16:22, said:

asta a avut omul...si stii cum e clientul nostru stapanul nostru. acum lucram la cineva la brasov unde cade padurea pe ei..si intr-adevar lucram cu esenta tare si pe rotund...solarul asta daca  nu traiesti mult te tine o viata...:)
nu vreau sa va stric afacerea, stimate domn care lucrati numai cu materialul clientului, doar incerc sa le dau informatii utile celor care nu au suficienta experienta; daca optati pentru un solar cu schelet din lemn folositi intotdeauna lemn rotund (bila), este mai ieftin si mai elastic decat cel patrat. in plus este mai greu, astfel constructia este stabiula si rezista la vanturi puternice, este mai rezistent la umezeala. de preferat ar fi sa fie decojit sa nu faca cari si sa fie pensulat cu solutie salina si piatra vanata. am vazut undeva bile de brad arcuite pentru a rezista mai bine acoperisul solarului la greutatea zapezii.
@dydan eu am gasit folie ungureasca cu 13 lei/kg.

Edited by cetnik, 01 May 2011 - 18:19.


#18
dydan

dydan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 21.04.2011

View Postcetnik, on 1st May 2011, 19:02, said:

@dydan eu am gasit folie ungureasca cu 13 lei/kg.

o sa fac o excursie pana in ungaria(50 km),dar pana atunci...am intrat la glia pe site si am vazut folie 3+(roz) cu 11,8 ron kg si folie UV(verde) cu 11,5 kg..e ceva de ea?

Edited by dydan, 02 May 2011 - 00:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate