Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Reciclare seminte

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
LycoSs

LycoSs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 21.07.2007
M-am gandit la o reciclare a semintelor din fructe si legume, eu de obicei le strang si le arunc in gradina din fata blocului in loc sa le arunc la gunoi..
Consider ca e de datoria noastra sa reciclam astfel..La fel cum se intampla si in natura, totul se recicleaza; Noi nu prea facem asta de obicei..Dar e momentul sa ne schimbam.

Ce parere aveti despre aceasta idee?

Edited by LycoSs, 02 April 2011 - 18:22.


#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Cati ani ai?
;rolleyes:

#3
proIntel

proIntel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 31.12.2010
Nu cu nimicuri de'astea se rezolva problemele naturii. Mai bine ai planta tu un copac decat sa arunci semintele alea care nu prea au cine stie ce efect asupra solului. Oricum.. e de apreciat ca te gandesti totusi la mediul inconjurator.

#4
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
Nu manânc seminte, adica nu prea am vreun anturaj asa de interesant sa mâncam seminte împreuna, pe stadion = ma prinzi, dar sa joc ceva, nu sa ma uit, nu suport sa ma uit la vreun meci.
Cât despre reciclare = NU, din ce cauza: Ca nu exista pubele speciale, în schimb am grija sa nu arunc ceva pe jos, sa nu ma întreb singur de ce arata mizerabila zona mea.

#5
LycoSs

LycoSs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 21.07.2007

View PostproIntel, on 2nd April 2011, 19:40, said:

Nu cu nimicuri de'astea se rezolva problemele naturii. Mai bine ai planta tu un copac decat sa arunci semintele alea care nu prea au cine stie ce efect asupra solului. Oricum.. e de apreciat ca te gandesti totusi la mediul inconjurator.

Multumesc F.O.C.A. :)) Insa nu am zis ca se rezolva toate problemele naturii asa; Dar totusi e un pas bun sa ne obisnuim sa reciclam orice..Nu cred ca dauneaza semintele solului; Unele o sa creasca plante eventual si nu are ce sa fie rau in asta. Am de gand sa plantez si o salcie in fata blocului la mine :D

View PostAether, on 2nd April 2011, 19:41, said:

Nu manânc seminte, adica nu prea am vreun anturaj asa de interesant sa mâncam seminte împreuna, pe stadion = ma prinzi, dar sa joc ceva, nu sa ma uit, nu suport sa ma uit la vreun meci.
Cât despre reciclare = NU, din ce cauza: Ca nu exista pubele speciale, în schimb am grija sa nu arunc ceva pe jos, sa nu ma întreb singur de ce arata mizerabila zona mea.

Nu la seminte prajite de floarea soarelui ma refeream :)) La seminte din fructe, legume, ce mai consumam pe acasa. Nu ti-ar placea sa vezi in fata blocului sau in gradina o vegetatie cat mai complexa, decat doar iarba si doi arbusti?
Ai dreptate ca ar trebui sa amenajeze conducerea pubele speciale peste tot si e bine ca ai grija sa nu arunci pe jos ambalaje..Asa e normal sa facem toti.

#6
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Inca astept sa imi arate cineva ce legatura are topicul asta cu Plantele de Apartament. Daca nu reusiti, se inchide.

#7
LycoSs

LycoSs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 21.07.2007

View Postdiorama, on 2nd April 2011, 21:09, said:

Inca astept sa imi arate cineva ce legatura are topicul asta cu Plantele de Apartament. Daca nu reusiti, se inchide.

Inchide-l daca deranjeaza acest topic, totusi nu vad unde s-ar incadra acest topic daca nu la plante.. Am mai facut un topic legat de experimente cu substrat pentru pamant si mi-a fost sters..Si doar experimentam pentru substrat pentru pamantul din ghivece din apartament..

#8
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Nu ti-a fost sters, a fost unit cu celalalt topic despre substrat si compost care exista pe arie dar nu l-ai cautat. In alta ordine de idei, topicul asta nu are legatura deloc cu plantele de apartament. Daca ar fi sa ma leg strict de fructele din care provin semintele, ti l-as muta direct la Pomicultura si Legumicultura pe aria de agricultura. Desi nici acolo nu prea merge. Aici, in niciun caz. Te gandesti si imi zici unde sa-l mut. Asta e tot ce pot sa fac. Sau il inchid.

#9
LycoSs

LycoSs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 21.07.2007

View Postdiorama, on 3rd April 2011, 00:05, said:

Nu ti-a fost sters, a fost unit cu celalalt topic despre substrat si compost care exista pe arie dar nu l-ai cautat. In alta ordine de idei, topicul asta nu are legatura deloc cu plantele de apartament. Daca ar fi sa ma leg strict de fructele din care provin semintele, ti l-as muta direct la Pomicultura si Legumicultura pe aria de agricultura. Desi nici acolo nu prea merge. Aici, in niciun caz. Te gandesti si imi zici unde sa-l mut. Asta e tot ce pot sa fac. Sau il inchid.

Aha ai dreptate legat de topicul despre substrat. Topicul asta cred ca e ok daca-l poti muta pe aria de Pomicultura si Legumicultura. Multumesc anticipat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate