Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Recunoștință și respect față de părinți

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#19
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Adevarul e ca intelepciunea vine cu varsta.

Daca pana la primul servici tot ce rationezi e ca "uite, la X-lescu i-au luat parintii aia aia si ailalta", dupa ce apar grijile de job, locuinta, cheltuieli, BF si gandurile de familie, kinderi si alea-alea poti evalua corect efortul parintilor.
Nu exista manual universal de crestere a copilului din care sa evolueze un adult echilibrat, frumos, stilat, educat, etc, etc, etc.

#20
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostJudith, on 2nd April 2011, 14:32, said:

De ce trebuie sa le fim recunoscatori la maxim parintilor doar pentru ca ne-au dat viata? Si doar pentru asta sa trebuiasca sa-i respectam indiferent de relatia noastra cu ei?

Si care-i faza cu "Daca nu-ti dadea mami/tati bani de laptop/internet, mai puteai debita chestiile astea pe internet?"
Nu e normal sa-mi dea bani de mancare, sa ma creasca si sa-mi ofere tot ce au ei mai bun? Din moment ce m-au facut pe lumea asta? Nu e de parca mi-au facut o favoare doar pentru ca si-au tras-o si am fost nascuta.
Trebuie sa le fac o statuie si sa-i inalt la rangul de divinitate doar pentru ca au facut ceea ce trebuie?
Chestia asta se aplica la mai multe faze, din cate am vazut, la poporul nostru. In mai multe domenii, trebuie sa te consideri norocos doar pentru ca ai fost servit cum trebuie.
Poate daca am avea alta atitudine, chestiile astea ar veni by default si nu "din noroc maxim".

Pentru viață nu e cazul să le fim mai recunoscători decât i-am fi lu' dumnezo' sau lu' domnu' doctor. Pentru educație, să zicem, deși în cele mai multe cazuri n-ar fi putut face altfel. Cu "tot ce au ei mai bun", am eu o problemă, deși tind să cred că e chestie de definiții. În schimb nu-s de acord cu "poporu'" și "nația", mă îndoiesc că e apanajul vreunei nații metoda asta de crescut copii cu "mi-am sacrificat tinerețea", așa încât editez titlul. Judi, hai cu o idee.

#21
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009

View PostThomas-, on 2nd April 2011, 16:15, said:

Pe parinti ii respecti pentru ca sunt parinti, nu e acelasi respect pe care-l ai fata de sef. Ala, ca si iubirea, trebuie castigate si de mama si tata.


Exista un minim respect zic eu , pt ca sunt parintii tai si nu oricine.
Chiar daca ei nu merita sa zicem, dar tu nu ii tratezi razbunator, inseamna deja ca te-ai ridicat mai sus ca individ, te respecti pe tine in primul rind respectindu-i pe altii.
(asta in general, nu e vorba doar de parinti ).


Se face insa confuzia cu faptul ca parintii pot cuceri respectul copiilor ca oameni, nu pt simplul fapt ca sunt biologic parintii tai.

Si nu intra la obligatii, nici la drepturi, ci pur si simplu vine la pachet cu caracterul si comportamentul lor ca persoane.

Acea relatie e de dorit, respectul din admiratie/ apreciere , nu impus, nu cerut.

Edited by yasmi, 04 April 2011 - 09:25.


#22
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
ăla nu e respect, hani, ăla e simplul fapt că-i iubești și nu vrei să-i superi.

#23
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009
Sa stii ca la baza iubirii cel mai de jos, sta respectul.

Cind si ala se duce, nu mai e nimic.

Tu poti spune altceva, cum gindesti tu.

Chiar as vrea sa vad o postare a ta, in care explici , nu doar contesti pe altii.

View Postadadoi, on 4th April 2011, 10:27, said:

ăla nu e respect, hani, ăla e simplul fapt că-i iubești și nu vrei să-i superi.

exista o gramada de cazuri cind relatiile au fost reci sau conflictuale, nu-i vorba de iubire, nici ca nu vrei sa-i superi.

e vorba ca accepti ca atita i-a dus pe ei capul, atita au putut face si ii respecti ca fiind parintii tai, fara sa mori de drag sau sa fi de acord cu educatia care ti-au dat-o.


pur si simplu pastrezi aceasta minima apropiere, nu tai orice mod de a relationa.

#24
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postyasmi, on 4th April 2011, 10:33, said:

Sa stii ca la baza iubirii cel mai de jos, sta respectul.

Cind si ala se duce, nu mai e nimic.

Tu poti spune altceva, cum gindesti tu.

Chiar as vrea sa vad o postare a ta, in care explici , nu doar contesti pe altii.



exista o gramada de cazuri cind relatiile au fost reci sau conflictuale, nu-i vorba de iubire, nici ca nu vrei sa-i superi.

e vorba ca accepti ca atita i-a dus pe ei capul, atita au putut face si ii respecti ca fiind parintii tai, fara sa mori de drag sau sa fi de acord cu educatia care ti-au dat-o.


pur si simplu pastrezi aceasta minima apropiere, nu tai orice mod de a relationa.

io nu înțeleg de ce, în cazul relațiilor reci și conflictuale, tre' să respect niște oameni care sunt, practic, niște străini. La baza iubirii stă respectul? LOL. Ori îți respecți bebelușul de trei luni, ori ai niște definiții ale dracului de sucite.

Cât despre explicat, mai și explic, da' e drept că poate nu pricep toți.

Edited by adadoi, 04 April 2011 - 09:36.


#25
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009
Fundatia unei relatii e respectul, peste asta se construieste si se poate adauga pina unde vrei tu.


Asa vad eu lucrurile. Bebelusul, pe ala il iubesti deja, e mult peste respect, dar filozofic vorbind, da , daca-l iubesti il respecti ca fiinta si fara sa-ti dai seama.

In orice fel de relatie , minimul necesar ca acea relatie sa functioneze este respectul reciproc, cind nici asta nu functioneaza, nu mai exista relatia.

View Postadadoi, on 4th April 2011, 10:35, said:

Cât despre explicat, mai și explic, da' e drept că poate nu pricep toți.


pai explica acuma , ca a fost dilema ta si o duci pe trei arii pe 3 topice.

poate suntem de acord si nu ne dam seama.

Edited by yasmi, 04 April 2011 - 09:41.


#26
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
acuma hotărăște-te, ori îi respecți pentru că-i iubești, ori îi iubești pentru că îi respecți. La bază, care este.

#27
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009
nu e pentru ca, e peste sau doar atit.

unii doar isi respecta parintii, altii ii iubesc sau ii apreciaza.

cei care ii iubesc cu siguranta ii si respecta.



relatia parinte copil asa cum incepe ea, nu o poti include la alte relatii, e speciala, pt ca e vorba de iubire neconditionata
( asta daca vorbim de oameni normali la cap)

bebelusul si copilul mic isi iubeste neconditionat parintii , pina mai creste si realizeaza si ce fel de oameni sunt.

dupa care, functie de educatie si relatia avuta cu ei, ii poti iubi sau doar ii respecti si atit.

trebuie sa se intimple lucruri ingrozitoare intr-o familie, ca sa se rupa definitiv aceasta relatie si sa nu mai vrei sa stii de ei si ei de tine.

Edited by yasmi, 04 April 2011 - 09:55.


#28
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
aha, "îi iubesc și atât" nu există? Îți dai seama că există părinți idioți, cu copii care știu că părinții lor îs idioți, da' pentru aia tot îi iubesc, așa, un pic pe fund, fără să-i mai și respecte, in fact, fără să dea doi bani pe părerile lor decât cât să nu le rănească sentimentele?

Edited by adadoi, 04 April 2011 - 09:53.


#29
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009

View Postadadoi, on 4th April 2011, 10:53, said:

aha, "îi iubesc și atât" nu există? Îți dai seama că există părinți idioți, cu copii care știu că părinții lor îs idioți, da' pentru aia tot îi iubesc, așa, un pic pe fund, fără să-i mai și respecte, in fact, fără să dea doi bani pe părerile lor decât cât să nu le rănească sentimentele?

da exista , dar aia ii si respecta, inconstient chiar daca nu-si manifesta asta in relatia cu ei.


daca ai spus deja "cit sa nu le ranesc sentimentele" inseamna respect, chiar daca nu-i pupi in fund toata ziua.

poate intelegem altceva prin respect, si manifestam altfel asta.

respect nu inseamna supunere, aprobare orice ar fi.

Edited by yasmi, 04 April 2011 - 09:59.


#30
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postyasmi, on 4th April 2011, 10:50, said:

nu e pentru ca, e peste sau doar atit.

unii doar isi respecta parintii, altii ii iubesc sau ii apreciaza.

cei care ii iubesc cu siguranta ii si respecta.



relatia parinte copil asa cum incepe ea, nu o poti include la alte relatii, e speciala, pt ca e vorba de iubire neconditionata
( asta daca vorbim de oameni normali la cap)

bebelusul si copilul mic isi iubeste neconditionat parintii , pina mai creste si realizeaza si ce fel de oameni sunt.

dupa care, functie de educatie si relatia avuta cu ei, ii poti iubi sau doar ii respecti si atit.

trebuie sa se intimple lucruri ingrozitoare intr-o familie, ca sa se rupa definitiv aceasta relatie si sa nu mai vrei sa stii de ei si ei de tine.

pisi, asta e aria de părinți și copii, nu de alte relații.


caz concret: părinți alcoolici. Alcoolici la modul "mamă, îmi trebuie adidași!, "n-vem bani", "mamă, costă cât trei sticle de votcă de-aia nașpa", "n-avem bani", "da' de votcă avem bani?" - copil de clasa a opta. Respectă tu un părinte d-ăsta. Ei, copiii le plătesc facturile, le cumpără mâncare și medicamente, nu le dau nici un ban în mână - din dragoste cu mircea ăla, nu din respect.

#31
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009
ca sa mai completez, recunostinta nu mi se pare ca vine la pachet cu respectul ci cu aprecierea.

@ off: daca e aria pt copii , nu are ce cauta apelativul "pisi" si cred ca poti fi convingatoare si altfel.

View Postadadoi, on 4th April 2011, 11:01, said:

caz concret: părinți alcoolici. Alcoolici la modul "mamă, îmi trebuie adidași!, "n-vem bani", "mamă, costă cât trei sticle de votcă de-aia nașpa", "n-avem bani", "da' de votcă avem bani?" - copil de clasa a opta. Respectă tu un părinte d-ăsta. Ei, copiii le plătesc facturile, le cumpără mâncare și medicamente, nu le dau nici un ban în mână - din dragoste cu mircea ăla, nu din respect.

pe astia nu-ti vine sa-i respecti , desi parca vad ca se si intimpla, ba copiii aia ajung sa le cerseasca atentia si afectiunea.


dar cum am spus, trebuie sa se intimple lucruri ingrozitoare ca sa se macine o relatie care ar trebui sa vina neconditionat.

exemplul asta, mi se pare ca se incadreaza acolo, la lucruri ingrozitoare.

#32
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postyasmi, on 4th April 2011, 11:05, said:

ca sa mai completez, recunostinta nu mi se pare ca vine la pachet cu respectul ci cu aprecierea.

@ off: daca e aria pt copii , nu are ce cauta apelativul "pisi" si cred ca poti fi convingatoare si altfel.



pe astia nu-ti vine sa-i respecti , desi parca vad ca se si intimpla, ba copiii aia ajung sa le cerseasca atentia si afectiunea.


dar cum am spus, trebuie sa se intimple lucruri ingrozitoare ca sa se macine o relatie care ar trebui sa vina neconditionat.

exemplul asta, mi se pare ca se incadreaza acolo, la lucruri ingrozitoare.

de unde le vei fi scoțând, nu știu. Auzi, să cerșească atenție și afecțiune. Jiiz, ai văzut vreodată un om beat, mai ales de-ăia pe care îi lovește afecțiunea?
Da, e un lucru îngrozitor, da' relația nu s-a rupt, respectul n-a existat niciodată, părinții ăia sunt alcoolici de când au deschis puradeii ochii, vorba aia, nu cunoșteau alt gen de părinți. De iubit, în schimb, e altceva.

#33
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View PostJudith, on 2nd April 2011, 14:59, said:

E datoria lor sa ma spele la cur. Nu e datoria vecinului, ca nu el m-o facut. Sunt obligati de catre lege sa-mi ofere toate posibilitatile unei educatii adecvate si sa-mi ofere conditii decente de trai.

Sa lasam exemplele ca puteau sa ma dea la orfelinat, puteau sa ma arunce la ghena etc. Acele persoane nu sunt oameni, nici macar animale. Sunt niste jeguri, rebuturi.
De acord. Pînă termini liceul. Pe urmă te descurci. :)

#34
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,254
  • Înscris: 17.03.2009

View PostJudith, on 2nd April 2011, 14:32, said:

De ce trebuie sa le fim recunoscatori la maxim parintilor
Poate pentru faptul ca esti sange din sangele lor,pentru faptul ca ai acea senzatie minunata ca apartii unei familii ,pentru faptul ca dupa nasterea ta ei se vor pune pe planul doi ,tu devenind prioritatea lor,pentru bucuria de a spune mama si tata,pentru ca...

#35
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
voi confundați respectul cu iubit părinții, pisoiași. Sau, mă rog, dacă vi se pare că "respectul" vine din faptul că aveți niște purine comune, trebuie să vă spun că mi-e milă de voi, de părinții voștri, și de copiii voștri.

#36
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Intrebarea e pusa la misto? Pot sa intreb si eu daca cel/cea carea pus-o e handicapat(a) intelectual?
Nu, nu vreau sa jignesc, vreau doar sa ma interesez. Adica sa aflu daca eu gandesc gresit sa nu.
Auzi, daca m-au facut sa ma tina, e obligatia lor, ce le-am cerut eu..
Cred ca asta-i formularea adecvata, ca sa fie limpede, Ba, sau fa, nu-i asa ca puteau sa iti dea doar paine si apa+multe batai? Sa te trimita pe strada sa va prostituati, scuze, doar sa cersiti? Cica asa fac unii parinti, de o numita etnie, nu mai stiu cum ii zice, parca eschimosi?...
Eu remarc ca dvaostra aveti acces la internet unde puneti intrebari inteligente, nu ca gepizi..

Chiar, cam ce note aveti dvoastra la scoala? Si parca nu imi aduc aminte sa va fi gasit nick-ul nici la literatura, unde am comentat niste carti, nici la muzica, sectiunea opera, ma rog, presupun ca nu prea sti ce e aia, si nici la filme. Nu va spun spun cam ce am facut pe acolo..
Indica-mi unde, daca am gresit..
Chiar, ai dumitale te-au dus la vre-un spectacol doar ca sa iti faca placere?

Sa mai zica cineva ceva despre tinerii de azi...Evident de bine....

Am si eu o cotraintrebare. Trebuie sa ii fi recunoscator tarfei pe care o platesti pt felatie sau cuniligus? A, scuze, aici vorbeam de parinti. Aia care au stat langa dta cand facei bolile copilarie, ti-au cumparta haine normale, te-au dus in excursii, ti-au platit tabere, etc..
Am gresit, recunosc, inchirez cenusa second hand sa mi-o torn in cap...
Restule pierdere de vreme, vanare de vant. Scarba cuvenita.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate