Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Trebuie sa ma retrag 2m din teren pt utilitati primarie. Ce pot face?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
pu101

pu101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 03.05.2008
Buna ziua,

Am fost azi la primarie, sectia urbanism si mi-au spus cateva reguli generale, printre care ca trebuie lasati 2m si de-abia apoi pus gardul.
Ei cica "terenul ramane proprietatea Dvs." ...

Fiindca e un front stradal mare, aproape 40 m, asta inseamna aproape 80mp pe care ii detin dar de fapt nu ii am.

M-am uitat prin documente si am gasit o schita in care intr-adevar e hasurat 2m la drum, nu observasem asta.

Stiti cumva ce drept are primaria pe terenul ala? Ce risc daca nu ma retrag, sau daca ma retrag doar 1 m cu gardul?

Multumesc in avans.

#2
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
ii poti inchiria la tarabe sau faci locuri de parcare depinde de zona

#3
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
Poate primesti o amenda, eu zic sa faci gardul pana la margine. Nu poate fi prea mare amenda.

#4
lemar

lemar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 22.07.2007

 pu101, on 31st March 2011, 19:35, said:

Buna ziua,

Am fost azi la primarie, sectia urbanism si mi-au spus cateva reguli generale, printre care ca trebuie lasati 2m si de-abia apoi pus gardul.
Ei cica "terenul ramane proprietatea Dvs." ...

Fiindca e un front stradal mare, aproape 40 m, asta inseamna aproape 80mp pe care ii detin dar de fapt nu ii am.

M-am uitat prin documente si am gasit o schita in care intr-adevar e hasurat 2m la drum, nu observasem asta.

Stiti cumva ce drept are primaria pe terenul ala? Ce risc daca nu ma retrag, sau daca ma retrag doar 1 m cu gardul?

Multumesc in avans.
De preferat este sa nu construiti  nimic pana la emiterea autorizatiei de constructie.Amenzile sunt foare mari si hotararile judecatoresti pt demolarea constructiilor  neautorizate se obtin relativ usor de autoritatea publica locala,recte Primaria.
Multa bafta.

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
trebuie ca toata lumea sa lase 2 m de la strada, pentru trotuar, parcare, propriul copac!

daca lasi 1m, cum fac trotuarul_ aceiasi problema s-a pus si la noi...

#6
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
[quote name='pu101' date='31st March 2011, 18:35' post='9687003']
Ce-ti trebuie de la primarie de-ti pun conditia asta? PUZ, Autorizatie constructie?
Eu de exemplu, trebuie sa "cedez" minim 150mp ca sa fac PUZ, chiar daca am iesire la drum.

#7
pu101

pu101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 03.05.2008

 stephanatsea, on 31st March 2011, 21:11, said:

Ce-ti trebuie de la primarie de-ti pun conditia asta? PUZ, Autorizatie constructie?
Eu de exemplu, trebuie sa "cedez" minim 150mp ca sa fac PUZ, chiar daca am iesire la drum.

Deocamdata e de informare, urmeaza sa fac gardul undeva anul asta.
In zona asta nu exista PUZ, se lucreaza pe PUG.

#8
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

 pu101, on 31st March 2011, 18:35, said:

Buna ziua,


Stiti cumva ce drept are primaria pe terenul ala? Ce risc daca nu ma retrag, sau daca ma retrag doar 1 m cu gardul?

Multumesc in avans.
trecand peste satele de tip 1990+ unde se dau si 300mp loturi de case cu drum de 4m, o prostie, satele traditionale din muntenia si moldova au gardul restras fata de drum cu 2, 3, 4m depinde  de localitate. In multe zone terenul respectiv este ori gradinita de flori ori plantat cu pomi fructiferi, ingradit cu un gardulet de 30-40cm inaltime, iar proprietatea se respecta chiar si asa.
Sunt convins ca in Romania 2011 daca pui copaci acolo vor sta ciorchine doreii si altii sa manance cirese si mere moca desii mare majoritate sunt de la tara si au si ei copaci acasa, asta e,
Deci poti sa folosesti terenul ca zona de protectie termica, cu un gard viu, poti sa pui pomi fructiferi, sa amenajezi 2-3 locuri de parcare pentru masini in jurul portii etc.
In mod normal primaria va despagubii terenul daca vor face trotuare dar probabil ca in acel caz vei  primi 20-30 % din valoarea de achizitie, mai aproape de valoarea de impozitare decat decea de piata.
Asta e, e normal nu doar pentru Romania ci pentru orice tara civilizata ( mai putin partea cu valorea despagubirii), data viitoare citeste mai bine ce teren cumperi si fa o vizita la primaria din zona respectiva, vb de sume de zeci de mii de euro, la o masina de 10-12 000 se sta mult mai mult la analizat...

#9
pu101

pu101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 03.05.2008

 septimiu80, on 31st March 2011, 23:16, said:

data viitoare citeste mai bine ce teren cumperi si fa o vizita la primaria din zona respectiva, vb de sume de zeci de mii de euro, la o masina de 10-12 000 se sta mult mai mult la analizat...

Multumesc pt raspuns!

Terenul va deveni proprietatea mea saptamana viitoare, inca nu am semnat actele.
Sunt unele aspecte la care inca mai vreau unele lamuriri, unul important dintre ele este acesta cu drumul.

Cineva mi-a spus sa fiu atent ca nu cumva si intretinerea acelor 2 m sa cada in responsabilitatea mea, in cazul in care primaria ar decide sa faca ceva acolo - trotuar sau sa ingroape niste tevi pe sub pamant. Adica daca s-ar strica o teava, sa nu ma puna pe mine sa o repar, desi ar fi proprietatea primariei.

Ce ziceti, este prea SF? Adica credeti ca e vreo sansa sa se intample asta?

Una e sa "pierd" 70mp din teren, alta e sa fac mentenenanta pt primarie pe acea suprafata. Poate cu o matura o sa dau din cand in cand, e in fata proprietatii, dar mai mult de atat nu as vrea sa fiu NEVOIT sa fac.

Multumesc in avans.

#10
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 pu101, on 31st March 2011, 22:33, said:

Multumesc pt raspuns!

Terenul va deveni proprietatea mea saptamana viitoare, inca nu am semnat actele.
Sunt unele aspecte la care inca mai vreau unele lamuriri, unul important dintre ele este acesta cu drumul.

Cineva mi-a spus sa fiu atent ca nu cumva si intretinerea acelor 2 m sa cada in responsabilitatea mea, in cazul in care primaria ar decide sa faca ceva acolo - trotuar sau sa ingroape niste tevi pe sub pamant. Adica daca s-ar strica o teava, sa nu ma puna pe mine sa o repar, desi ar fi proprietatea primariei.

Ce ziceti, este prea SF? Adica credeti ca e vreo sansa sa se intample asta?

Una e sa "pierd" 70mp din teren, alta e sa fac mentenenanta pt primarie pe acea suprafata. Poate cu o matura o sa dau din cand in cand, e in fata proprietatii, dar mai mult de atat nu as vrea sa fiu NEVOIT sa fac.

Multumesc in avans.
Daca vrei sa te simti bine cat tot romanul care ar vrea ceva doar pt el,convinge-l pe vanzator ca tu nu platesti pt cei 2x40 m.In rest regulile de urbanism trebuie respectate oriunde, unde locuiesc oamnei.Si sa deranjezi doar un singur om pt ca asa vrea muschii tai este deajuns ca sa faci parte din aceasi gloata din care cu onor face parte si adrian severin.

#11
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 pu101, on 31st March 2011, 19:35, said:

Am fost azi la primarie, sectia urbanism si mi-au spus cateva reguli generale, printre care ca trebuie lasati 2m si de-abia apoi pus gardul.
Ei cica "terenul ramane proprietatea Dvs." ...

Fiindca e un front stradal mare, aproape 40 m, asta inseamna aproape 80mp pe care ii detin dar de fapt nu ii am.

M-am uitat prin documente si am gasit o schita in care intr-adevar e hasurat 2m la drum, nu observasem asta.

Stiti cumva ce drept are primaria pe terenul ala? Ce risc daca nu ma retrag, sau daca ma retrag doar 1 m cu gardul?
O problemă similară cu cea povestită de tine am întâlnit recent, cu un client care-și construiește casa în Mogoșoaia.

Primele lotizări făcute pe fostele terenuri agricole, acum zone intens construite, au definit inițial niște drumuri micuțe, nepracticabile, fără trotuar, fără spații verzi, etc...lățimi zgârcite. Prin hotărâre de consiliu, s-a votat ca fiecare proprietar să fie obligat să se retragă cu 2 m pe fiecare parte a drumului pt. a lăsa loc suficient viitoarelor trotuare pe ambele părți, atunci când se va asfalta.

Probabil terenul rămâne al tău dar nu poți face nimic cu el...deci nu știu la ce ajută.

Primăria NU are dreptul să-ți ia acel teren dar are dreptul să te oblige să nu construiești nimic pe el. Tot aia e :D

Eu cred că în viitor, atunci când se vor asfalta acele drumuri, proprietarilor acelor terenuri li se va cere să doneze cei 2 m dacă vor ca strada lor să fie asfaltată.

 pu101, on 31st March 2011, 23:33, said:

Una e sa "pierd" 70mp din teren
Probabil vei pierde cei 70 mp de teren dar vei câștiga 70 mp de asfalt în beneficiul tău...asta dacă primarul este băiet gospodar și firma finului face asfaltarea :rolleyes: .

#12
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006

 pu101, on 31st March 2011, 20:19, said:

Deocamdata e de informare, urmeaza sa fac gardul undeva anul asta.
In zona asta nu exista PUZ, se lucreaza pe PUG.
Ai grija la cumpararea unui teren fara PUZ. Eu sunt patit cu asa ceva. Vezi cat este reglementata latimea drumurilor in localitate, daca se parceleaza pe unde vor fi drumurile, etc.
Cat despre dreptul primariei de a cere terenul, m-am lamurit si eu. Tu trebuie sa faci un PUZ si in acela se vor specifica drumurile, aliniamentele, etc. Trebuie sa fii foarte atent. De exemplu, intr-o localitate de langa Sibiu, nu poti construi casa pe un teren mai mic de 500mp si nici sa faci PUZ cu drumuri mai inguste de 9.40m.
Deci trebuie sa tragi la pretul pe mp.

#13
pu101

pu101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 03.05.2008
Multumesc pt raspunsuri!
Pt ca sunt intr-un stadiu avansat, deja s-au depus actele de cumparare, am actionat cu manusi. Din fericire proprietarul a fost om de inteles si am decis sa impartim pierderea, astfel a mai scazut el la pret, preluand o parte din acei aproape 80 mp pierduti.

A mai ramas intrebarea daca pot fi obligat de primarie la intretinerea acelor 2 metri de drum? Gen curatat + reparatii drum/ tevi ? E o teorie, din moment ce ei teoretic raman proprietatea mea, primaria ar putea sa imi ceara sa ma ocup de mentenenanta.

 stephanatsea, on 1st April 2011, 12:42, said:

Ai grija la cumpararea unui teren fara PUZ. Eu sunt patit cu asa ceva. Vezi cat este reglementata latimea drumurilor in localitate, daca se parceleaza pe unde vor fi drumurile, etc.
Cat despre dreptul primariei de a cere terenul, m-am lamurit si eu. Tu trebuie sa faci un PUZ si in acela se vor specifica drumurile, aliniamentele, etc. Trebuie sa fii foarte atent. De exemplu, intr-o localitate de langa Sibiu, nu poti construi casa pe un teren mai mic de 500mp si nici sa faci PUZ cu drumuri mai inguste de 9.40m.
Deci trebuie sa tragi la pretul pe mp.

Am fost la urbanism, mi-au zis si ei de regula celor min 500 mp. Ma incadrez. Drum exista, e de primarie ( are tablie cu nume de strada pe el)
Ei au zis ca nu trebuie PUZ, se lucreaza cu PUG, e in intravilan.
Luni iese noul certificat de urbanism, acolo sper sa fie specificat tot.

#14
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 pu101, on 1st April 2011, 13:40, said:

Luni iese noul certificat de urbanism, acolo sper sa fie specificat tot.
Cel mai bine ar fi să ne dăm cu părerea Luni după ce intri în posesia certificatului.

#15
pu101

pu101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 03.05.2008
Atasez noul CU.

Puteti sa imi spuneti daca vi se pare ceva suspect?
Sapt asta inchei actele la notar..

Multumesc anticipat!

Attached Files



#16
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,955
  • Înscris: 30.08.2005
au am lasat 3 metri, adica 81 metri pierduti. Jumatate din suma a fost negociata si redusa din pretul de achizitie a terenului de catre proprietar. Daca nu lasam eu 3 metri si vecinul de vizavi 3 metri, nici nu ar fi existat drum de acces. Unde au mai plantat pomi pe marginea drumului, primaria nici nu a asfaltat in zona respectiva. avantaje si dezavantaje.

#17
pu101

pu101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 03.05.2008

 CRG, on 11th April 2011, 17:24, said:

au am lasat 3 metri, adica 81 metri pierduti. Jumatate din suma a fost negociata si redusa din pretul de achizitie a terenului de catre proprietar. Daca nu lasam eu 3 metri si vecinul de vizavi 3 metri, nici nu ar fi existat drum de acces. Unde au mai plantat pomi pe marginea drumului, primaria nici nu a asfaltat in zona respectiva. avantaje si dezavantaje.

Corect, avantaje si dezavantaje.

Acum sunt proprietarul terenului, am semnat, asa ca ce-o fi o fi. Macar am reusit sa aflu dinainte si am mai redus un pic pretul.
Cei care au construit de mult pe strada aia nu s-au retras deloc si acum e o portiune unde nu are loc decat o masina si un pic. Sunt curios ce o sa le faca, nici nu am intrebat daca are loc sa treaca masina de strans gunoiul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate