Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Documentatie DTAC si DTOE

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
corry_biggy

corry_biggy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.01.2011
sper sa ma puteti lamuri..mi se cere prin CU documentatia tehnica DTAC si DTOE....si nu stiu exact ce ar trebui sa contina.am cautat si pe forum si in alte surse dar tot nu sunt lamurita...daca ma poate ajuta cineva ar fi minunat!multumesc!

#2
klupoloistu

klupoloistu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 25.05.2010
Continutul documentatiei tehnice pentru autorizare constructie (D.T.A.C.)

Se elaboreaza de catre colective tehnice de specialitate respectand prevederile Legii 50/1991 cu modificarile si completarile ulterioare.

Conținutul documentatiei:
Memoriu tehnic general
Arhitectură:
□ memoriu tehnic de arhitectură
□ plan de situație
□ plan de încadrare în zonă
□ planurile tuturor nivelurilor
□ plan învelitoare
□ cel puțin o secțiune caracteristică
□ fațade (principala, posterioara, lateral stanga, lateral dreapta)
□ detaliu imprejmuireă
Rezistenta:
□ memoriu tehnic de structura
□ plan fundatie
□ detalii fundatie
Instalatii (sanitare,termice, electrice):
□ memorii tehnice de specialitate (termice, sanitare, electrice)
□ planuri instalatii pentru fiecare nivel
Documentatii tehnice pentru obtinerea avizelor solicitate prin certificatul de urbanism

Conform legii, avizele/acordurile nominalizate in certifictul de urbanism se obțin de către solicitant. Contra cost, acestea pot fi obtinute de catre biroul nostru de proiectare.

Conform legislatiei in vigoare D.T.A.C. este un extras din Proiectul tehnic. D.T.A.C. este strict intocmita pentru obtinerea autorizatiei de constructie. Investitorul împreună cu executantul au obligația de a executa lucrările autorizate numai în baza proiectului tehnic .

Documentatia DTOE
documentația tehnică - D.T. pentru organizarea executării lucrărilor (D.T.O.E.) - piese scrise și desenate -, întocmită în baza prevederilor anexei nr. 1 la Lege, împreună cu avizele specifice aferente (aviz circulație, aviz pentru ocuparea temporară a domeniului public, aviz sanitar, aviz/contract cu societatea de salubritate și altele asemenea, după caz), în două exemplare;

sper sa te ajute.

dar unde construiesti de ti se cere DTOE?

Edited by klupoloistu, 30 March 2011 - 10:54.


#3
corry_biggy

corry_biggy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.01.2011

View Postklupoloistu, on 30th March 2011, 11:53, said:

Continutul documentatiei tehnice pentru autorizare constructie (D.T.A.C.)

Se elaboreaza de catre colective tehnice de specialitate respectand prevederile Legii 50/1991 cu modificarile si completarile ulterioare.

Conținutul documentatiei:
Memoriu tehnic general
Arhitectură:
□ memoriu tehnic de arhitectură
□ plan de situație
□ plan de încadrare în zonă
□ planurile tuturor nivelurilor
□ plan învelitoare
□ cel puțin o secțiune caracteristică
□ fațade (principala, posterioara, lateral stanga, lateral dreapta)
□ detaliu imprejmuireă
Rezistenta:
□ memoriu tehnic de structura
□ plan fundatie
□ detalii fundatie
Instalatii (sanitare,termice, electrice):
□ memorii tehnice de specialitate (termice, sanitare, electrice)
□ planuri instalatii pentru fiecare nivel
Documentatii tehnice pentru obtinerea avizelor solicitate prin certificatul de urbanism

Conform legii, avizele/acordurile nominalizate in certifictul de urbanism se obțin de către solicitant. Contra cost, acestea pot fi obtinute de catre biroul nostru de proiectare.

Conform legislatiei in vigoare D.T.A.C. este un extras din Proiectul tehnic. D.T.A.C. este strict intocmita pentru obtinerea autorizatiei de constructie. Investitorul împreună cu executantul au obligația de a executa lucrările autorizate numai în baza proiectului tehnic .

Documentatia DTOE
documentația tehnică - D.T. pentru organizarea executării lucrărilor (D.T.O.E.) - piese scrise și desenate -, întocmită în baza prevederilor anexei nr. 1 la Lege, împreună cu avizele specifice aferente (aviz circulație, aviz pentru ocuparea temporară a domeniului public, aviz sanitar, aviz/contract cu societatea de salubritate și altele asemenea, după caz), în două exemplare;

sper sa te ajute.

dar unde construiesti de ti se cere DTOE?
multumesc din suflet!!!vrem sa construim in jud. timis,comuna ortisoara.deci sa inteleg ca imi trebuie mai multe avize decat cele trei care mi se cer prin CU(mediu,apa si electrica).mersi inca o data!

#4
klupoloistu

klupoloistu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 25.05.2010
cel mai bine te duci frumusel la primarie, cu o cafeluta si un pachet de tigari :),
si vb acolo cu cineva de la urbanism care sa-ti explice in detaliu de ce ai nevoie.
asa faci si cunostinta cu oameni care se ocupa de autorizatii si alte chesti de care
o sa ai nevoie mai incolo.

Numai bine si succes.

#5
corry_biggy

corry_biggy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.01.2011

View Postklupoloistu, on 30th March 2011, 12:02, said:

cel mai bine te duci frumusel la primarie, cu o cafeluta si un pachet de tigari :),
si vb acolo cu cineva de la urbanism care sa-ti explice in detaliu de ce ai nevoie.
asa faci si cunostinta cu oameni care se ocupa de autorizatii si alte chesti de care
o sa ai nevoie mai incolo.

Numai bine si succes.
asa voi face...poate chiar azi..
ms mult.succes si tie!

#6
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postcorry_biggy, on 30th March 2011, 12:07, said:

asa voi face...poate chiar azi..
ms mult.succes si tie!
Numai tâmpenii spun colegii noștri :) .

Caută un arhitect și acesta îți va face toată documentația de care ai nevoie. Practic prin CU se cere documentația clasică pentru autorizarea lucrărilor de construire. Pentru asta nu ai nevoie nici de cafeluță nici de țigări, doar de bani și voință.

Succes.

#7
corry_biggy

corry_biggy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.01.2011

View Postparadigmatic, on 30th March 2011, 12:19, said:

Numai tâmpenii spun colegii noștri :) .

Caută un arhitect și acesta îți va face toată documentația de care ai nevoie. Practic prin CU se cere documentația clasică pentru autorizarea lucrărilor de construire. Pentru asta nu ai nevoie nici de cafeluță nici de țigări, doar de bani și voință.

Succes.
sunt putin in ceata...ma intereseaza daca pe langa cele 3 avize solicitate prin CU(mediu,apa si electrica) mai e nevoie si de avizele mentionate de colegul mai sus.azi probabil ma voi intalni cu un arhitect si sper sa ma lamureasca el.ms pt ajutor!   :yes:

#8
klupoloistu

klupoloistu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 25.05.2010

View Postparadigmatic, on 30th March 2011, 12:19, said:

Numai tâmpenii spun colegii noștri :) .

Caută un arhitect și acesta îți va face toată documentația de care ai nevoie. Practic prin CU se cere documentația clasică pentru autorizarea lucrărilor de construire. Pentru asta nu ai nevoie nici de cafeluță nici de țigări, doar de bani și voință.

Succes.

eu doar am explicat ce insemana acele termene conform legii noastre.
nu am de unde sa stiu ce se cere prin CU pentru respectiva constructie.
corry biggy spunea ca i se cer amandoua, deci varianta cu documentatia
clasica cade.
mie de exemplu mi sa cerut doar DTAC, prin orase stiu ca se cere si DDE,
acum fiecare zona cu cerintele ei.
iar in legatura cu avizele, eu le-am luat doar pe cele care erau cerute prin CU.

Numai bine.


inca ceva care te-ar putea ajuta sa intelegi mai bine termeni
si ce implica acestia:

Art. 21: Documentatia tehnica – D.T.

(3)În functie de scopul solicitarii, documentatia tehnica – D.T. poate fi:

a)documentatie tehnica – D.T. (D.T.A.C.+D.T.O.E.) pentru autorizarea executarii lucrarilor de construire, inclusiv pentru lucrarile aferente organizarii executarii lucrarilor;

b)documentatie tehnica – D.T. (D.T.A.D.+D.T.O.E.) pentru autorizarea executarii lucrarilor de desfiintare a lucrarilor/constructiilor, inclusiv pentru autorizarea lucrarilor aferente organizarii executarii lucrarilor.

(4)Documentatia tehnica – D.T., alcatuita din piese scrise si desenate si completata cu elementele de identificare si datele tehnice conform anexei la “Formularul-model F.8 – CERERE pentru emiterea autorizatiei de construire/desfiintare” va respecta urmatoarele conditii:

a)se elaboreaza în baza continutului-cadru prevazut în anexa nr. 1 la Lege si cu respectarea prevederilor legislatiei specifice din domeniul constructiilor si instalatiilor pentru constructii, arhitecturii, amenajarii teritoriului si urbanismului;

b)se elaboreaza de colective tehnice de specialitate si se semneaza, în conditiile prevazute la art. 9 din Lege;

c)se verifica, în conditiile legii, de verificatori de proiecte atestati.

Art. 82: Dispozitii finale si tranzitorii

(8)Dupa emiterea autorizatiei de construire, documentatia tehnica – D.T. vizata spre neschimbare se dezvolta prin proiectul tehnic – P.Th. si constituie parte integranta a acestuia, respectiv a detaliilor de executie – D.E., fiind interzisa modificarea prevederilor acesteia, sub sanctiunea nulitatii autorizatiei de construire. Investitorul împreuna cu executantul au obligatia de a executa lucrarile autorizate numai în baza proiectului tehnic – P.Th., a carui existenta pe santier este obligatorie pe toata durata executarii lucrarilor.

In anexa numarul 1 la Lege ce reglementeaza continutul cadru pentru Documentatia Tehnica (DTAC) sunt cerute urmatoarele piese de instalatii :

Documentatia tehnica pentru autorizarea executarii lucrarilor de construire – D.T.A.C.

I. Piese scrise
1. Lista si semnaturile proiectantilor
Se completeaza cu numele in clar si calitatea proiectantilor, precum si cu partea din proiect pentru care raspund.
2. Memoriu
2.1. Date generale:
Descrierea lucrarilor care fac obiectul documentatiei tehnice pentru autorizarea lucrarilor de constructii, facandu-se referiri la:
- amplasamentul, topografia acestuia, trasarea lucrarilor;
- clima si fenomenele naturale specifice;

- geologia si seismicitatea;
- categoria de importanta a obiectivului

2.2. Memorii pe specialitati
Descrierea lucrarilor de:
- instalatii;
- dotari si instalatii tehnologice, dupa caz;
2.4. Devizul general al lucrarilor, intocmit in conformitate cu prevederile legale in vigoare
2.5. Anexe la memoriu
2.5.2. Referatele de verificare a documentatiei tehnice – D.T., in conformitate cu legislatia in vigoare privind calitatea in constructii, intocmite de verificatori tehnici atestati de Ministerul Dezvoltarii, Lucrarilor Publice si Locuintelor, alesi de investitor.

II. Piese Desenate

1. Planuri generale
2. Planse pe specialitati

2.1. Arhitectura

2.2. Structura

2.3. Instalatii
2.3.1. Schemele instalatiilor
Se prezinta parametrii principali si schemele functionale ale instalatiilor proiectate.


#9
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postklupoloistu, on 30th March 2011, 12:58, said:

mie de exemplu mi sa cerut doar DTAC, prin orase stiu ca se cere si DDE,
acum fiecare zona cu cerintele ei.
Peste tot în România, legislația este aceeași. Peste tot în Ro documentația include doar DTAC. Se poate cere DDE doar la o eventuală inspecție pe șantier de către ISC dar acest lucru nu are nimic deaface cu autorizarea.

View Postklupoloistu, on 30th March 2011, 12:58, said:

iar in legatura cu avizele, eu le-am luat doar pe cele care erau cerute prin CU.
Niciodată nu se cer alte avize decât cele cereute prin CU.

View Postcorry_biggy, on 30th March 2011, 12:32, said:

sunt putin in ceata...ma intereseaza daca pe langa cele 3 avize solicitate prin CU(mediu,apa si electrica) mai e nevoie si de avizele mentionate de colegul mai sus.azi probabil ma voi intalni cu un arhitect si sper sa ma lamureasca el.ms pt ajutor!   :yes:
Dacă CU specifică acele avize, doar avizele respective trebuiesc obținute. NU mai sunt necesare alte avize.

Edited by paradigmatic, 30 March 2011 - 12:06.


#10
corry_biggy

corry_biggy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.01.2011

View Postklupoloistu, on 30th March 2011, 13:02, said:

eu doar am explicat ce insemana acele termene conform legii noastre.
nu am de unde sa stiu ce se cere prin CU pentru respectiva constructie.
corry biggy spunea ca i se cer amandoua, deci varianta cu documentatia
clasica cade.
mie de exemplu mi sa cerut doar DTAC, prin orase stiu ca se cere si DDE,
acum fiecare zona cu cerintele ei.
iar in legatura cu avizele, eu le-am luat doar pe cele care erau cerute prin CU.

Numai bine.


inca ceva care te-ar putea ajuta sa intelegi mai bine termeni
si ce implica acestia:

Art. 21: Documentatia tehnica ? D.T.

(3)În functie de scopul solicitarii, documentatia tehnica ? D.T. poate fi:

a)documentatie tehnica ? D.T. (D.T.A.C.+D.T.O.E.) pentru autorizarea executarii lucrarilor de construire, inclusiv pentru lucrarile aferente organizarii executarii lucrarilor;

b)documentatie tehnica ? D.T. (D.T.A.D.+D.T.O.E.) pentru autorizarea executarii lucrarilor de desfiintare a lucrarilor/constructiilor, inclusiv pentru autorizarea lucrarilor aferente organizarii executarii lucrarilor.

(4)Documentatia tehnica ? D.T., alcatuita din piese scrise si desenate si completata cu elementele de identificare si datele tehnice conform anexei la ?Formularul-model F.8 ? CERERE pentru emiterea autorizatiei de construire/desfiintare? va respecta urmatoarele conditii:

a)se elaboreaza în baza continutului-cadru prevazut în anexa nr. 1 la Lege si cu respectarea prevederilor legislatiei specifice din domeniul constructiilor si instalatiilor pentru constructii, arhitecturii, amenajarii teritoriului si urbanismului;

b)se elaboreaza de colective tehnice de specialitate si se semneaza, în conditiile prevazute la art. 9 din Lege;

c)se verifica, în conditiile legii, de verificatori de proiecte atestati.

Art. 82: Dispozitii finale si tranzitorii

(8)Dupa emiterea autorizatiei de construire, documentatia tehnica ? D.T. vizata spre neschimbare se dezvolta prin proiectul tehnic ? P.Th. si constituie parte integranta a acestuia, respectiv a detaliilor de executie ? D.E., fiind interzisa modificarea prevederilor acesteia, sub sanctiunea nulitatii autorizatiei de construire. Investitorul împreuna cu executantul au obligatia de a executa lucrarile autorizate numai în baza proiectului tehnic ? P.Th., a carui existenta pe santier este obligatorie pe toata durata executarii lucrarilor.

In anexa numarul 1 la Lege ce reglementeaza continutul cadru pentru Documentatia Tehnica (DTAC) sunt cerute urmatoarele piese de instalatii :

Documentatia tehnica pentru autorizarea executarii lucrarilor de construire ? D.T.A.C.

I. Piese scrise
1. Lista si semnaturile proiectantilor
Se completeaza cu numele in clar si calitatea proiectantilor, precum si cu partea din proiect pentru care raspund.
2. Memoriu
2.1. Date generale:
Descrierea lucrarilor care fac obiectul documentatiei tehnice pentru autorizarea lucrarilor de constructii, facandu-se referiri la:
- amplasamentul, topografia acestuia, trasarea lucrarilor;
- clima si fenomenele naturale specifice;

- geologia si seismicitatea;
- categoria de importanta a obiectivului

2.2. Memorii pe specialitati
Descrierea lucrarilor de:
- instalatii;
- dotari si instalatii tehnologice, dupa caz;
2.4. Devizul general al lucrarilor, intocmit in conformitate cu prevederile legale in vigoare
2.5. Anexe la memoriu
2.5.2. Referatele de verificare a documentatiei tehnice ? D.T., in conformitate cu legislatia in vigoare privind calitatea in constructii, intocmite de verificatori tehnici atestati de Ministerul Dezvoltarii, Lucrarilor Publice si Locuintelor, alesi de investitor.

II. Piese Desenate

1. Planuri generale
2. Planse pe specialitati

2.1. Arhitectura

2.2. Structura

2.3. Instalatii
2.3.1. Schemele instalatiilor
Se prezinta parametrii principali si schemele functionale ale instalatiilor proiectate.
o sa incerc sa scanez CU si sa il postez aici.am vb cu un arhitect si a ramas sa ne vedem maine.multumesc klupoloistu si paradigmatic pt explicatii...
deci 3 avize.
sa fiti iubiti!

Edited by corry_biggy, 30 March 2011 - 12:12.


#11
moldoveanu00

moldoveanu00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 24.02.2011

View Postparadigmatic, on 30th March 2011, 13:08, said:

Peste tot în România, legislația este aceeași. Peste tot în Ro documentația include doar DTAC.
In proportie de 30-35 % din clientii pe care i-am avut pana in prezent , le-au fost cerute prin CU , atat PAC-ul/DTAC cat si POE-ul /DTOE , astfel incat a trebuit sa ne conformam si sa atasam la dosarul pentru autorizatia de construire , documentele pentru organizarea de santier.
Legislatia in tara noastra e de multe ori facuta de primarii/prefecturi , asa cum li se s.... lor , iar noi trebuie sa cantam cum vor dansii , ca astfel te lungesc si te amana de-ti ramane ceva acru in gat de la cate uraturi le poti zice(in gand sau pe ascuns). In fine :)

#12
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Organizarea de șantier se cere doar în situații izolate, preponderent în zonele centrale din orașe unde se impune o anumită conduită în construcție sau atunci când terenul și construcția sunt aproximativ egale ca și suprafață și se impune închirierea temporară a spațiului public contra unor taxe consistente.

Organizarea de șantier ca și desen este un fleac și memoriul aferent la fel.

#13
ruller1337

ruller1337

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.10.2010
Unde trebuie sa ma duc sa fac rost si eu de un acord de la D.T.A.C in baza legii 50/1991 , pentru anveloparea termica a unei scari de bloc.

#14
andreea_ciolacu

andreea_ciolacu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.04.2012

View Postmoldoveanu00, on 30th March 2011, 14:18, said:

In proportie de 30-35 % din clientii pe care i-am avut pana in prezent , le-au fost cerute prin CU , atat PAC-ul/DTAC cat si POE-ul /DTOE , astfel incat a trebuit sa ne conformam si sa atasam la dosarul pentru autorizatia de construire , documentele pentru organizarea de santier.
Legislatia in tara noastra e de multe ori facuta de primarii/prefecturi , asa cum li se s.... lor , iar noi trebuie sa cantam cum vor dansii , ca astfel te lungesc si te amana de-ti ramane ceva acru in gat de la cate uraturi le poti zice(in gand sau pe ascuns). In fine :)


Buna,

Si noua ni se cere in certificatul de urbanism proiect DTOE: judetul Timis, comuna Mosnita Noua, sat Mosnita Veche.

Noi deja am facut proiectul DTAC, si proiectantul nostru ne-a spus ca nu a facut niciodata DTOE ca nu stie cum se face etc... Asa ca acum trebuie sa cautam in alta parte.

Stiti cumva cam cat costa acest proiect? In cazul in care imi puteti da nume de firme care sa lucreze "bine si ieftin", cum cauta toata lumea.. v-as fi recunoscatoare.

In plus, proiectanta noastra nici proiect racord drum nu ne-a facut.. si din certificatul de urbanism se pare ca avem nevoie si de acesta. Asa ca si pentru asta am avea nevoie de un proiectant...

Multumesc frumos pentru ajutor.

#15
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

View Postparadigmatic, on 30th March 2011, 15:22, said:

Organizarea de șantier se cere doar în situații izolate, preponderent în zonele centrale din orașe unde se impune o anumită conduită în construcție sau atunci când terenul și construcția sunt aproximativ egale ca și suprafață și se impune închirierea temporară a spațiului public contra unor taxe consistente.

Organizarea de șantier ca și desen este un fleac și memoriul aferent la fel.
Corect. Se deseneaza o buda, un tarc de materiale, un birou de santier chipurile si parca mai era ceva.....Memoriul e fix pix. ^_^

View Postandreea_ciolacu, on 18th July 2012, 20:49, said:

Buna,

Si noua ni se cere in certificatul de urbanism proiect DTOE: judetul Timis, comuna Mosnita Noua, sat Mosnita Veche.

Noi deja am facut proiectul DTAC, si proiectantul nostru ne-a spus ca nu a facut niciodata DTOE ca nu stie cum se face etc... Asa ca acum trebuie sa cautam in alta parte.

Stiti cumva cam cat costa acest proiect? In cazul in care imi puteti da nume de firme care sa lucreze "bine si ieftin", cum cauta toata lumea.. v-as fi recunoscatoare.

In plus, proiectanta noastra nici proiect racord drum nu ne-a facut.. si din certificatul de urbanism se pare ca avem nevoie si de acesta. Asa ca si pentru asta am avea nevoie de un proiectant...

Multumesc frumos pentru ajutor.

OE ti-o fac eu moca daca-mi trimiti planul de situatie pe suport topo si in format dwg. Iti fac si racordarea cu strada conform normelor. Dai o bere cand ajung la timisoara :thumbup:

Edited by Inginerul_bv, 19 July 2012 - 10:34.


#16
andreea_ciolacu

andreea_ciolacu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.04.2012

View PostInginerul_bv, on 19th July 2012, 10:30, said:

Corect. Se deseneaza o buda, un tarc de materiale, un birou de santier chipurile si parca mai era ceva.....Memoriul e fix pix. ^_^



OE ti-o fac eu moca daca-mi trimiti planul de situatie pe suport topo si in format dwg. Iti fac si racordarea cu strada conform normelor. Dai o bere cand ajung la timisoara :thumbup:


Ce bine ar fi!! Cand ai trece prin Timisoara am face cinste cu mai multe beri :))
O sa vorbesc cu proiectanta sa vedem daca ne poate da planurile de care mi-ai zis.

#17
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Done. Sper ca ati pus berea la frigider.  :thumbup:

#18
almasan_radu

almasan_radu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.10.2009
Proiectul de racordare la drum trebuie realizat / semnat de un inginer autorizat CFDP pentru a primi autorizația de construcție?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate