Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Extindere viza turist Egipt

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
zypa

zypa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 13.02.2007
Salutare,
Ma aflu de 1 luna in egipt si am fost sa imi extind viza de turist cu inca 3 luni. Am observat insa ca viza mea este diversa de cea a italienilor. Aceasta viza aplicata este ok? Mi s-a spus ca trebuiesc verificat fiind roman, insa nu mi s-a spus sa revin pentru alta viza.
Cei ce stiu, va rog sa imi spuneti daca ma aflu sau nu in legalitate. Ca sa nu ma duc la aeroport si sa am probleme. Am scris si la ambasada, dar nu mi-a raspuns nimeni...
Va multumesc anticipat,
Mihai

visa scan

#2
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

View Postzypa, on 29th March 2011, 20:17, said:

Salutare,
Ma aflu de 1 luna in egipt si am fost sa imi extind viza de turist cu inca 3 luni. Am observat insa ca viza mea este diversa de cea a italienilor. Aceasta viza aplicata este ok? Mi s-a spus ca trebuiesc verificat fiind roman, insa nu mi s-a spus sa revin pentru alta viza.
Cei ce stiu, va rog sa imi spuneti daca ma aflu sau nu in legalitate. Ca sa nu ma duc la aeroport si sa am probleme. Am scris si la ambasada, dar nu mi-a raspuns nimeni...
Va multumesc anticipat,
Mihai
visa scan

Viza simplă de intrare se pot prelungi până la maximum 1 an, dacă există un temei care să justifice extinderea.

Viza pentru ședere de lungă durată în scop de muncă sau de studii se eliberează de Ministerul de Interne egiptean, numai după intrarea în această țară.

La intrarea și la ieșirea în/din Egipt, fiecare cetățean străin completează o fișă cu principalele date de identificare, scopul și durata vizitei. Este foarte important ca datele înscrise în aceste fișe să fie trecute complet și corect, ele fiind supuse procesării pe calculator, în cazul unor neconcordanțe existând posibilitatea refuzului intrării/ieșirii din țară până la clarificarea situației.

Având în vedere că în Egipt este în vigoare starea de urgență încă din 1981, există posibilitatea refuzului intrării în țară a străinilor ca urmare a unor decizii ale polițiștilor de frontieră, cu justificarea pericolului adus siguranței naționale, îndeosebi în perioadele critice pe plan intern. Aceste decizii nu pot fi apelate pe loc.

Pentru o ședere de până la 30 de zile nu este necesară înregistrarea șederii. Depășirea acestei perioade impune însă înregistrarea șederii la Ministerul de Interne. Cererea de înregistrare trebuie depusă înainte de expirarea perioadei de 30 de zile. Durata de soluționare a cererii este cuprinsă între 30 și 60 de zile.

Condiții de obținere a dreptului de ședere pentru angajare în muncă: angajarea în Egipt este reglementată de Legea Muncii, intrată în vigoare în iunie 2003. Dreptul de ședere pentru angajare în muncă se acordă de Ministerul de Interne.

Pentru obținerea dreptului de ședere sunt necesare următoarele documente:

·                                 deținerea unui pașaport valid pentru cel puțin 6 luni de la acordarea vizei;

·                                 6 fotografii tip pașaport;

·                                 contract de muncă încheiat cu o persoană juridică;

·                                 copia legalizată la ambasadă a documentelor de studii care să ateste pregătirea profesională și experiența cerută de poziția ocupată,

·                                 testul SIDA (numai la prima eliberare a vizei).

Viza de angajare în muncă se obține de angajator și se reînnoiește anual. În cazul reînnoirii, cererea se face cu cel puțin 30 de zile înainte de expirarea vizei precedente. Obținerea permisului de muncă atrage eliberarea vizei de rezident pe durata valabilității acestuia, inclusiv pentru membrii familiei.

#3
zypa

zypa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 13.02.2007
Multumesc mult pentru raspunsul promt, insa, intrebarea mea, imi ajunge stampila aceea pentru extinderea vizei de turist? Nu sunt interesat momentan de viza de munca (desi as prefera). Imi ajunge acel timbru?
Multumesc anticipat.

#4
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

View Postzypa, on 29th March 2011, 21:26, said:

Multumesc mult pentru raspunsul promt, insa, intrebarea mea, imi ajunge stampila aceea pentru extinderea vizei de turist? Nu sunt interesat momentan de viza de munca (desi as prefera). Imi ajunge acel timbru?
Multumesc anticipat.
Raspunsul este in prima fraza. Daca ai un temei care sa justifice prelungirea vizei obtinute pe aeroport trebuie sa aplici pentru extinderea ei inainte de expirare. Deci trebuie sa te duci la serviciul de imigrari (este in piata in care a fost manifestatia recenta) si sa primesti indrumarile necesare.

#5
zypa

zypa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 13.02.2007

View Postedgrimex, on 29th March 2011, 20:40, said:

Raspunsul este in prima fraza. Daca ai un temei care sa justifice prelungirea vizei obtinute pe aeroport trebuie sa aplici pentru extinderea ei inainte de expirare. Deci trebuie sa te duci la serviciul de imigrari (este in piata in care a fost manifestatia recenta) si sa primesti indrumarile necesare.

Buna seara,
Daca ar fi fost asa usor cu siguranta m-as fi interesat direct. Sunt foarte departe de Cairo, singura mea legatura cu lumea reala e o conexiune de 10kb la internet. Daca aveti o viza asemanatoare cu cea din imaginea atasata, va rog sa ma lamuriti. Multumesc mult

#6
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

View Postzypa, on 29th March 2011, 21:52, said:

Buna seara,
Daca ar fi fost asa usor cu siguranta m-as fi interesat direct. Sunt foarte departe de Cairo, singura mea legatura cu lumea reala e o conexiune de 10kb la internet. Daca aveti o viza asemanatoare cu cea din imaginea atasata, va rog sa ma lamuriti. Multumesc mult
Viza este o visa simpla obtinuta pe aeroport contra sumei de 20 de euro. Ai dreptul sa vizitezi Egiptul timp de 30 de zile. La expirarea acestui termen ai obligatia de a parasi Egiptul daca nu ti-ai depus inainte de expirarea acestei perioade o aplicatie de extindere a vizei.
Ai grija, depasirea acestei perioade este considerata contraventie, apoi infractiune. Ambasada romana nu te poate ajuta pentru extinderea vizei turistice deoarece acest lucru este in autoritatea Ministerului de Interne egiptean.
Ca o concluzie, incearca sa te apropii de un serviciu de imigrari oricat de departe esti acum. Din primul post am inteles ca ai aplicat pentru extinderea vizei turistice. Ai facut-o inaintea expirarii vizei? Ce ti s-a comunicat? Verificarea informatica dureaza circa 10 zile in regim normal dupa care aplicatia ta urmeaza procedura de aprobare sau de respingere.

Edited by edgrimex, 29 March 2011 - 21:39.


#7
sygeplejersken

sygeplejersken

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 18.01.2010

View Postzypa, on 29th March 2011, 19:17, said:

Salutare,
Ma aflu de 1 luna in egipt si am fost sa imi extind viza de turist cu inca 3 luni. Am observat insa ca viza mea este diversa de cea a italienilor.

Eu am o viza identica ca a ta pe pasaport, este din anul 2008. Am aterizat in Hurghada. Banuiesc ca ai fost fascinat de Valea regilor si Luxor.
Nu poti sa mergi in Sudan 2 zile si sa primesti inca o viza de turist in Egipt ptr 30 de zile?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate