Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Carte de sejour in Franta

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
ffdish17

ffdish17

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.09.2018

 EMotanuIO, on 09 octombrie 2018 - 06:46, said:

Da, asta e clar, nu poti sa fi rezident in 2 tari diferite, simultan.
deci trebuie sa gasesc o solutie, cumva, ca sa nu pierd Alberta Health, poate sa fac snowbirding,

#20
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
Nu știu ce e snowbirding, dar trebuie văzut în ce măsură asigurarea canadiană rambursează ce e medical în străinătate.

#21
ffdish17

ffdish17

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.09.2018

 EMotanuIO, on 10 octombrie 2018 - 10:12, said:

Nu știu ce e snowbirding, dar trebuie văzut în ce măsură asigurarea canadiană rambursează ce e medical în străinătate.
snowbirding, se practica la scara larga aici, adica stai in Canada cind vremea e buna si cind  vine iarna, pleci in  tarile calde ca si pasarile, aici in ALberta problema e ca iarna poate fii intyre 6-8 luni. cit despre asigurarea din Ab, ea deconteaza eventual dar trebuie sa fii rezident, ca aici e problema noastra, e obositor sa tot faci naveta

#22
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
Am inteles ca pasarile migratoare :D cred ca problema este ca trebuie sa faceti in asa fel (daca se poate, din punct de vedere legal bineinteles) sa fiti atunci cu fundul in 2 luntri, adica rezident si colo shea si ici shea. Doar ca ar mai fi si o problema de unde platesti impozitul (stiu ca parca in Franta era ceva de genul ca daca stai 6 luni si o zi atunci trebuie sa-l platesti aici). Pe de alta parte, in nici 3 luni incepe retinerea la sursa a impozitului, si nu stiu cum s-ar aplica asta de ex. in cazul vostru.

#23
ffdish17

ffdish17

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.09.2018

 EMotanuIO, on 11 octombrie 2018 - 07:58, said:

Am inteles ca pasarile migratoare Posted Image cred ca problema este ca trebuie sa faceti in asa fel (daca se poate, din punct de vedere legal bineinteles) sa fiti atunci cu fundul in 2 luntri, adica rezident si colo shea si ici shea. Doar ca ar mai fi si o problema de unde platesti impozitul (stiu ca parca in Franta era ceva de genul ca daca stai 6 luni si o zi atunci trebuie sa-l platesti aici). Pe de alta parte, in nici 3 luni incepe retinerea la sursa a impozitului, si nu stiu cum s-ar aplica asta de ex. in cazul vostru.
A pai am intrebat deja. si este optiunea de a plati (a face taxele) intr-un singur loc, de ex daca fac taxele in Canada, nu mai au ce taxa francezii mai ales ca sumele , adica pensiile sint f mici, iar banii care ii am cu mine, sau in account sint impozitati deja o data, cam asa ceva, stiu citeva cazuri de oameni care au 2 rezidente si platesc taxe in 2 tari, dar au venituri, adica chirii, stocuri etc, eu n-am afara de viitoarea pensie si economii personale, dar nu stiu daca  merge si aici, o sa vedem la momentul potrivit

#24
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

 ffdish17, on 11 octombrie 2018 - 19:20, said:

A pai am intrebat deja. si este optiunea de a plati (a face taxele) intr-un singur loc, de ex daca fac taxele in Canada, nu mai au ce taxa francezii mai ales ca sumele , adica pensiile sint f mici, iar banii care ii am cu mine, sau in account sint impozitati deja o data, cam asa ceva, stiu citeva cazuri de oameni care au 2 rezidente si platesc taxe in 2 tari, dar au venituri, adica chirii, stocuri etc, eu n-am afara de viitoarea pensie si economii personale, dar nu stiu daca  merge si aici, o sa vedem la momentul potrivit
Aveti noroc, pentru ca impozitul local va fi scos in urmatorii 2 ani, ala ar fi fost singurul impozit pe care ati fi fost obligat sa-l platiti.

#25
ffdish17

ffdish17

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.09.2018

 EMotanuIO, on 12 octombrie 2018 - 21:13, said:

Aveti noroc, pentru ca impozitul local va fi scos in urmatorii 2 ani, ala ar fi fost singurul impozit pe care ati fi fost obligat sa-l platiti.
Merci, ei uite asta ar fii o veste buna

#26
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
E scos progresiv, 30% în fiecare an. Anul asta a fost primul an de scădere . E o veste bună pentru contribuabilii, mai puțin pentru bugetele locale. Nu se știe încă în ce fel se va compensa.

#27
ffdish17

ffdish17

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.09.2018

 EMotanuIO, on 13 octombrie 2018 - 08:16, said:

E scos progresiv, 30% în fiecare an. Anul asta a fost primul an de scădere . E o veste bună pentru contribuabilii, mai puțin pentru bugetele locale. Nu se știe încă în ce fel se va compensa.
e bine ca s-a inceput,sa vedem unde ajunge

#28
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
Teoretic ar trebui sa dispara de tot in urmatorii 2 ani, doar ca desi guvernul a dat reforma asta, impozitul local e hotarat de administratiile locale, si unele l-au marit (asa ca oamenii pe buna dreptate au zis, pai unde-i reforma, ca platesc mai mult?!?) plus ca la impozitul local platesti taxa TV, care cred ca ramane (ba exista discutii sa fie extinsa, chiar daca nu ai TV, daca ai laptop, mobil, tableta si te uiti la TV online).

#29
ffdish17

ffdish17

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.09.2018

 EMotanuIO, on 15 octombrie 2018 - 14:41, said:

Teoretic ar trebui sa dispara de tot in urmatorii 2 ani, doar ca desi guvernul a dat reforma asta, impozitul local e hotarat de administratiile locale, si unele l-au marit (asa ca oamenii pe buna dreptate au zis, pai unde-i reforma, ca platesc mai mult?!?) plus ca la impozitul local platesti taxa TV, care cred ca ramane (ba exista discutii sa fie extinsa, chiar daca nu ai TV, daca ai laptop, mobil, tableta si te uiti la TV online).
pai da , dar nu poate fii mult, desi intr-o tara civilizata ca Franta n-ar trebui sa impuna taxe pe TV, in Canada de ex , nu exista asa ceva

#30
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

 ffdish17, on 17 octombrie 2018 - 00:04, said:

pai da , dar nu poate fii mult, desi intr-o tara civilizata ca Franta n-ar trebui sa impuna taxe pe TV, in Canada de ex , nu exista asa ceva
Dar televiziune publica exista?

#31
ffdish17

ffdish17

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.09.2018

 EMotanuIO, on 17 octombrie 2018 - 08:51, said:

Dar televiziune publica exista?
bineinteles, posturile locale sau principale se prind cu antena simpla, daca vrei mai mult cumperi abonament la cablu sau satelit, eu am avut abonament pe 2 ani, si dupa aceea platesc f putin, pt loialitate cum zic ei, la pachet tv,internet, telefon fix,netflix etc dar nu te obliga nimeni la nimic

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate