Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Carte de sejour in Franta

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
alinciurca

alinciurca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.03.2011
Buna ziua,
Am deschis acest subiect cu speranta ca voi putea afla aici informatiile de care am nevoie. In noiembrie anul trecut am fost in Franta sperand sa gasesc un job pe acolo (zona Annecy). In mai putin de o saptamana aveam 6 oferte de munca, dar din pacate m-am impotmolit la Carte de sejour care da dreptul de munca legal in Franta. Legislatia in domeniu este foarte ambigua si lasa loc de enorme interpretari, autoritatile competente sa dea anumite informatii fiind nule, cel putin la Prefectura din Annecy.
Chiar daca piata muncii in Franta este deschisa pentru 150 de meserii, obtinerea dreptului legal de munca este un calvar.
V-as fi recunoscator cu orice informatie legata de acest subiect caci nu am abandonat ideea de a trai in aceea tara.
Merci beaucoup pour toute information.

#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Numai Prefectura elibereaza asa ceva! Acolo trebuie sa te adresezi, sa faci un dosar (mi se pare ca e si un formular de completat (nu mai retin exact)), il depui si astepti raspuns. Trebuie sa ai toate actele (pasaport valabil sau carte de identitate, invitatie, sa faci dovada unui domiciliu stabil, a unui venit, asigurarea medicala. Trebuie sa faci si sa treci si vizita medicala de acolo (care se face cu programare, si numai intre anumite ore si anumite zile!!!). Iti trebuie si un timbru (nu mai stiu valoarea).

Dar, ca si la noi, inarmeaza-te cu rabdare si mai ales cu nervi de otel !!! Dureaza (cam 3 saptamani), iar raspunsul poate sa nu fie, neaparat, unul favorabil (ca un le-a placut lor de tine). Nu, nu e o gluma!

Depinde acum de la regiune la regiune, de la Prefectura la Prefectura. Ti se va da un bonulet cu un numar de intregistrare (al dosarului tau). Suni si tu apoi, din timp in timp si vezi in ce stadiu este (daca e gata sau nu).

Am avut neplacuta surpriza ca si eu (mai eram impreauna cu un coleg) sa fiu refuzat! Nu stiu ce motiv aberant inventasera. Pana la urma, cu interventii, s-a rezolvat (eram student cu bursa si a intervenit Universitatea).

Personal nu sunt rasist si nu am nimic cu nimeni, deci implicit nici cu negrii, dar cand ii vedeam cum vine pe acolo (ca tiganii nostri) si cum ii tineau in brate si in palme si in puf... iar noi, parca eram cei mai temuti infractori. Bleah! Pacat de amintirile frumoase.

Mult succes!

#3
alinosssu

alinosssu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.03.2011
Salut!
Eu traiesc in Franta de un an si jumatate. Nu e vorba neaparat de rasism sau xenofobie, cel putin eu nu m-am lovit de asa ceva in lupta cu autoritatile. Gasesc poporul roman mult mai rasist decat cel francez. E drept ca de cand e Sarkozy la putere asta cam incearca sa limiteze numarul de straini veniti in Franta. Sunt mai mult sceptici, fac mai multe verificari si crede-ma, in cazul romanilor au tot dreptul la cate fac pe aici. Si nu neaparat din cauza tiganilor cum eronat crede lumea. E vorba de lipsa de informatie, iar aia care le parvine nu e pozitiva. Ideea asta de xenofobie cred eu ca e intiparita mai mutl in creierele noastre. Pana la urma gandeste-te ca vii intr-o tara in care nu ai niciun act, nu se sgtie nimic de tine, in timp ce cei nascuti aici sunt bine inclusi in anumite baze de date, dupa anumite proceduri. Una e sa te nasti aici si sa faci toate actele la timpul lor si alta e sa ajungi aici , sa o iei de la zero si sa nu stie nimeni ce inseamna acel zero. Cred ca intelegi ce vreau sa spun.

Cartea de sejur...e un act ce dovedeste dreptul de locuire si munca in Franta. Pentru a-l obtine ai nevoie sa faci dovada unui loc de munca stabil, adica un contract CDI ( pentru ca in cazul tau nu e vorba de studii din cate inteleg ) plus dovada unui locuinte ( inchiriata pe numele tau sau luat in spatiu printr-un accept scris de mana de cel care are o locuinta inchiriata, caz in care ai nevoie de actul de identitate al acelei persoane. In ambele cazuri o sa ai nevoie de ultima factura de la utilitati, de preferat de la electricitate-EDF ). Astea ar fi principalele cerinte plus dovada de asigurare sociala, adica numarul de asigurat la Assurance Maladie. Pentru Assurance Maladie o sa ai nevoie de un loc de munca sub un contract CDI plus dovada de locuinta descrisa mai sus. La toate astea se adauga pasaportul tau, certificatul de nastere, poze, cazier juridic...etc. Atentie, toate actele tale trebuiesc traduse in limba franceza in cazul in care nu sunt facute asa.
Chestia e ca depinde in ce domeniu lucrezi, pentru ca in functie de el o sa ti se ceara anumite autorizatii. Atentie la limba franceza, trebuie vorbita la un nivel de purtare in bune conditii a unei conversatii.

Acum sa iti spun cum am facut eu. Cazul e putin diferit de al tau pentru ca am urmat niste pasi siguri, deja stiuti. Lucrez in domeniul medical. Pentru asta ( si e posibil pentru mai toate domeniile ) e nevoie de autorizatia de munca pe teritoriul francez, autorizatie eliberata de  Ministerul Muncii si Sanatatii , cei la care am trimis eu documentele: http://www.travail-e...-sante.gouv.fr/
Aici am trimis diploma de licenta, pasaportul, certificatul de nastere, autorizatia de exercitare a meseriei in Romania si programele analitice eliberate de facultate, toate traduse in limba franceza, plus un formular ce poate fi gasit pe site. In fapt trimiti niste copii, niciun original. Peste tot trimiti doar copii.
Partea asta e posibil sa nu iti foloseasca, pentru ca fiind vorba de un un domeniu special, al sanatatii e nevoie de multe acte si autorizatii.
Mai departe ...dupa ce am primit autorizatia am venit in Franta si mi-am cautat de munca, m-am angajat la un spital. Mi s-a facut un CDD, adica un contract pe perioada determinata, in cazul meu pe 3 luni. In astea trei luni a trebuit sa fac toate actele necesare obtinerii unei carti de sejur. Nu le descriu prea mult pentru ca e vorba de ceva legat de domeniul asta in care lucrez eu, nu se cere in alte parti, dar in mare e vorba de inscriere la un sindicat ( unde am dat inclusiv un test de limba ) si inscrierea la direction départementale de l'action sanitaire et social, de unde mi s-a dat un numar de identificare. Dupa ce am facut astea am semnat un CDI si am putut aplica pentru cartea de sejur. Aici am intampinat o mica problema, pentru ca mi-au cerut numarul de asigurat social. Cand am sunat la Assurance Maladie mi-au cerut cartea de sejur :)). Pana la urma au inteles cei de la prefectura si mi-au facut cartea de sejur urmand sa le trimit dupa numarul de asigurat social.
Atentie, ca ei se misca mai incet si peste tot e nevoie sa iti faci programare. Asa ca trebuie sa te misti tu repede si sa fii bine organizat. Nu pierde nici macar o zi, cum ai facut un acte fa-ti programare pentru urmatorul. Cauta mereu sa vorbesti cu ei la telefon sau prin posta. Partea cu e-mailu  le e cam straina. :))
Cam astea au fost toate in privinta mea. In cazul in care vii aici intr-un alt domeniu nu stiu ce sa zic, doar ca sunt foarte stricti. Nu degeaba nu sunt atat de multi est-europeni in Franta ca in Italia, Germania sau Spania. Dar si nivelul de trai e mult mai sus ( exceptand Germania care ar fi la acelasi nivel ).
Multa bafta si daca ajungi in Franta tine minte doua lucruri: nu te pune niciodata cu jandarmii si plateste-ti impozitul! Altii au patit-o rau :D

Apropos, frumos la Annecy si toata regiunea Alpilor de nord. Am lucrat si eu putin mai la sud, in Savoia si  e un loc special din punctul meu de vedere. :)

Daca ai intrebari la obiect si te pot ajuta o fac cu placere. Si ii rog pe toti cei care o pot face sa o faca, sa se adune cat mai multa informatie. E spre binele tuturor.

#4
marionline

marionline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.06.2006
Salutare tuturor! De curand m-am angajat la o companie inregistrata in Romania dar care-si desfasoara activitatea in Franta, deci voi munci in Franta iar impozitele le voi plati in Romania. In aceasta situatie pot obtine carte de sejour in Franta? Mersi!

#5
alinciurca

alinciurca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.03.2011

 marionline, on 28th May 2011, 21:13, said:

Salutare tuturor! De curand m-am angajat la o companie inregistrata in Romania dar care-si desfasoara activitatea in Franta, deci voi munci in Franta iar impozitele le voi plati in Romania. In aceasta situatie pot obtine carte de sejour in Franta? Mersi!

In 2009 am lucrat si eu exact ca si tine, detasat de o firma romaneasca. Nici nu se pune problema sa poti obtine carte de sejour, m-am interesat si eu la vremea respectiva de acest aspect.

#6
marionline

marionline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.06.2006

 alinciurca, on 29th May 2011, 16:04, said:

In 2009 am lucrat si eu exact ca si tine, detasat de o firma romaneasca. Nici nu se pune problema sa poti obtine carte de sejour, m-am interesat si eu la vremea respectiva de acest aspect.
Mersi mult!  :thumbup:

#7
cocadau

cocadau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.07.2012
salut,am si eu o intrebare pentru cine cunoaste mie mi-a facut o firma de aici carte de sejour eu am fost la prefectura si am scos justificarea cn stie inainte sa iti iasa cartea de sejour prima oara ai o justificare care este valabila 3 luni si in timpul asta trebuie sa iti iasa cartea eu am scos justifcarea si dupa aia mi-a spus angajatorul care a trimis actele la prefectura pentru mine ca mi lea anulat dar eu deja am jistificarea se poate anula ?

Edited by cocadau, 28 July 2012 - 19:11.


#8
conrad1

conrad1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 06.02.2007

 cocadau, on 28th July 2012, 19:09, said:

salut,am si eu o intrebare pentru cine cunoaste mie mi-a facut o firma de aici carte de sejour eu am fost la prefectura si am scos justificarea cn stie inainte sa iti iasa cartea de sejour prima oara ai o justificare care este valabila 3 luni si in timpul asta trebuie sa iti iasa cartea eu am scos justifcarea si dupa aia mi-a spus angajatorul care a trimis actele la prefectura pentru mine ca mi lea anulat dar eu deja am jistificarea se poate anula ?


Cred ca mai trebuie sa modifici mesajul ala ca nu se intelege nimic din el,idea e ca daca ai firma facuta din Romania nu ai ce cauta la prefectura in Franta.

#9
westerndigital

westerndigital

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 31.01.2015
De vreo 3 ani problema s-a rezolvat, piata munii deschizandu-se fara restrictii pentru romani si bulgari: http://geopolis.fran...-bulgares-28189

#10
ffdish17

ffdish17

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.09.2018
Salut la toata lumea,

Sintem plecati in Canada de 25 de ani si ne gindim sa ne relocam in Franta(sau Spania), inainte de pensie, ca aici ne-a intrat frigul in oase, nu mai putem astepta
Nu cautam job evident, putem sa ne sustinem financiar, ne gindim la zona de coasta, eventual Provence, pentru clima, poate cineva sane spuna cum sint procedurile in ceea ce priveste carte de sejour si vital .
Si totodata ceva info legat de viata in Franta comparativ cu restul Europei de West ?
Multumesc anticipat,
Florin, AB,Canada

#11
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
Doar în Franța, pe larg: https://www.avocats-...rticle_769.html

Pe scurt, cam greu în situația voastră, părerea mea (IANAL). Adică poți beneficia de un sistem de sănătate, de oriunde, doar dacă ai cotizat.

In Spania nu știu.

Edited by EMotanuIO, 05 October 2018 - 20:01.


#12
ffdish17

ffdish17

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.09.2018

 EMotanuIO, on 05 octombrie 2018 - 19:58, said:

Doar în Franța, pe larg: https://www.avocats-...rticle_769.html

Pe scurt, cam greu în situația voastră, părerea mea (IANAL). Adică poți beneficia de un sistem de sănătate, de oriunde, doar dacă ai cotizat.

In Spania nu știu.
dar daca devii rezident?

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,918
  • Înscris: 25.06.2007

 ffdish17, on 05 octombrie 2018 - 23:05, said:

dar daca devii rezident?
Atunci devii, in mod automat, si beneficiar al sistemului de asigurari medicale si sociale.

#14
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

 Karhu, on 06 octombrie 2018 - 09:02, said:


Atunci devii, in mod automat, si beneficiar al sistemului de asigurari medicale si sociale.
Teoretic, ca să devii rezident trebuie să fi avut sejur neîntrerupt timp de x (5 sau 10 ani).

#15
ffdish17

ffdish17

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.09.2018
din ultimele informatii, rezidenta se acorda repede, daca indeplinesti conditiile, problema este ca cel mai posibil o pierd pe cea Canadiana

 EMotanuIO, on 05 octombrie 2018 - 19:58, said:

Doar în Franța, pe larg: https://www.avocats-...rticle_769.html
re
Pe scurt, cam greu în situația voastră, părerea mea (IANAL). Adică poți beneficia de un sistem de sănătate, de oriunde, doar dacă ai cotizat.

In Spania nu știu.
nu tocmai,nu se pune problema de vechime in cotizare, in momentul in care te asiguri platesti premium cerut si beneficiezi,deci corect ar fi beneficezi daca  platesti,asa e cred aproape oriunde, afara de Alberta,Canada unde e complet gratuit

#16
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

 ffdish17, on 08 octombrie 2018 - 19:48, said:

din ultimele informatii, rezidenta se acorda repede, daca indeplinesti conditiile, problema este ca cel mai posibil o pierd pe cea Canadiana


nu tocmai,nu se pune problema de vechime in cotizare, in momentul in care te asiguri platesti premium cerut si beneficiezi,deci corect ar fi beneficezi daca  platesti,asa e cred aproape oriunde, afara de Alberta,Canada unde e complet gratuit
Deci, vorbim de 2 lucruri diferite, una e rezidența, alta e cetățenia. Poți fi cetățean canadian, rezident în Franța.

Nu știu cum e în Canada, adică dacă e ca în SUA, asigurare privată, în Franța există 2 componente, de stat și privată, complementară. Din ce știu eu, cea privată rambursează diferența și doar dacă asigurarea de stat a rambursat partea ei în prealabil.

#17
ffdish17

ffdish17

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.09.2018
nu vorbesc de cetatenie, cetatenia e clara, n-o ridica nimeni, vorbesc de faptul ca nu poti sa ai, cel putin teoretic, 2 rezidente,eu daca aplic pentru rezidenta in Franta, va urma sa platesc taxele in Franta, si imi taie rezidenta Canadiana si Alberta Health.
In Canada nu exista asigurare privata  pentru rezidenti, dar in fiecare provincie e altfel, la noi in Alberta e numai sistem public,nu privat , si e garatuit deocamdata.

#18
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
Da, asta e clar, nu poti sa fi rezident in 2 tari diferite, simultan.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate