Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Paragraf in CSS

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
laurica_fl

laurica_fl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 17.09.2005
Buna ziua!

As dori sa stiu daca exista in CSS vreo smecherie sa fac un paragraf sa apara mai distantat decat scrisul. Line-height sa zicem e 120% dar la paragraf am nevoie 150%.

Exemplu: Text text text.
Aici incepe un nou paragraf, si vreau sa fie un pic mai departat de cuvintele text. Exact ca in WinWord cu paragraf, este optiunea Before and After. Si spatiezi mai mult.

Sper ca ati inteles. Va multumesc

#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
p { line-height: 150%; }

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postlaurica_fl, on 28th March 2011, 21:53, said:

As dori sa stiu daca exista in CSS vreo smecherie sa fac un paragraf sa apara mai distantat decat scrisul. Line-height sa zicem e 120% dar la paragraf am nevoie 150%.
Aici vorbești despre line-height

View Postlaurica_fl, on 28th March 2011, 21:53, said:

Exemplu: Text text text.
Aici incepe un nou paragraf, si vreau sa fie un pic mai departat de cuvintele text. Exact ca in WinWord cu paragraf, este optiunea Before and After. Si spatiezi mai mult.
iar aici despre margin-top sau padding-top.

#4
laurica_fl

laurica_fl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 17.09.2005

View PostOriginalCopy, on 29th March 2011, 11:00, said:

Aici vorbești despre line-height

iar aici despre margin-top sau padding-top.


Si cum as putea face intr-un document care il urc in baza de date, ca fiecare paragraf sa aiba margin top??????

Deci, Onlyone, line-height face la toate liniile. Eu vreau doar la paragrafe. De asta am dat asemanarea cu Wordul.  Am facut un upload in word cum ar trebui sa arate!

Attached Files



#5
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
p { margin: 15px auto; padding: 10px auto; }

jongleaza cu astea 2

#6
laurica_fl

laurica_fl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 17.09.2005

View Postonlyone, on 29th March 2011, 22:26, said:

p { margin: 15px auto; padding: 10px auto; }

jongleaza cu astea 2

Da, multumesc frumos. Am rezolvat cum ai zis tu. Dar am acum alta problema. Eu in site afisez de genul

<p class="abc"> 
<?php=$text?>

</p>

Cum sa fac eu la adaugarea unui material in baza de date sa imi adauge clasa la fiecare paragraf?

#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postlaurica_fl, on 29th March 2011, 21:33, said:

Da, multumesc frumos. Am rezolvat cum ai zis tu. Dar am acum alta problema. Eu in site afisez de genul

<p class="abc"> 
<?php=$text?>

</p>

Cum sa fac eu la adaugarea unui material in baza de date sa imi adauge clasa la fiecare paragraf?
Pui într-un fișier .css selectorul și proprietățile de mai sus. În baza de date nu salvezi nimic ce ține de vizualizare (cum e css, atribute precum "style", etc), ci doar documentul efectiv (conținutul variabilei $text) - pentru că o bază de date nu face nicio afișare, afișarea se face abia atunci când documentul ajunge în browser.

Edited by OriginalCopy, 29 March 2011 - 22:07.


#8
laurica_fl

laurica_fl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 17.09.2005

View PostOriginalCopy, on 29th March 2011, 22:59, said:

Pui într-un fișier .css selectorul și proprietățile de mai sus. În baza de date nu salvezi nimic ce ține de vizualizare (cum e css, atribute precum "style", etc), ci doar documentul efectiv - pentru că o bază de date nu face nicio afișare, afișarea se face abia atunci când documentul ajunge în browser.


Da, foarte corect ca afisarea e doar in browser. Dar am pus in fisier proprietatile ce la spui dar nu fac nimic daca nu sunt puse corect.

Model 1 e corect. Functioneaza>
<style>
p.abc { margin: 15px auto; padding: 10px auto; }

</style>

<div style="width:120px;">
<p class="abc">jhahsg jdg sjd sjhgd jdsds dhsgdhsg jsgdhsg dshvsg dsgs jgd jsgjsjsg jdsgjdgsj djg djgdjd
jhd jsdgjsgjdjgdjs</p>
<p class="abc">PARAGRAF NOU jhdgjsgjdsg ds jhdshkj dhsj kdhskjd hgsdghgdhg dsh  dsh shgdhs dhs dhsg hdshg dshs gdh sghdsh dsgh hsghsghds hdgshds gh gshghsd hsgd
</p>

</div>

Model 2 nu functioneaza si asa fac eu afisarea din baza de date.

<style>
p.abc { margin: 15px auto; padding: 10px auto; }

</style>

<div style="width:120px;">
<p class="abc">jhahsg jdg sjd sjhgd jdsds dhsgdhsg jsgdhsg dshvsg dsgs jgd jsgjsjsg jdsgjdgsj djg djgdjd
jhd jsdgjsgjdjgdjs
PARAGRAF NOU hdgjsgjdsg ds jhdshkj dhsj kdhskjd hgsdghgdhg dsh  dsh shgdhs dhs dhsg hdshg dshs gdh sghdsh dsgh hsghsghds hdgshds gh gshghsd hsgd
</p>

</div>

Modelul 2 nu stie unde e paragraf daca nu il dictez cumva. Si asta nu stiu cum sa fac. Cum sa ii declar  PHP-ului ca intr-un anumit loc e paragraf nou. Ca in baza de date nu e declarat!

#9
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Salvezi în baza de date:

<p class="abc">jhahsg jdg sjd sjhgd jdsds dhsgdhsg jsgdhsg dshvsg dsgs jgd jsgjsjsg jdsgjdgsj djg djgdjd
jhd jsdgjsgjdjgdjs</p>
<p class="abc">PARAGRAF NOU jhdgjsgjdsg ds jhdshkj dhsj kdhskjd hgsdghgdhg dsh  dsh shgdhs dhs dhsg hdshg dshs gdh sghdsh dsgh hsghsghds hdgshds gh gshghsd hsgd
</p>


#10
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Ca să nu rămâi la nivelul la care arunci la grămadă coduri, vezi că în lumea noastră modernă codul markup ar trebui să fie semantic, căci ne îndreptăm către un web semantic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate