Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Constructie antena Yagi

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
buuun...deci revenim cu subiectu'. se subintelege de ce si cum, baga-mi-as ceva in ea de antena.

construit, facut, pus in functiune, rezultate... mai putin. poate n-am inteles eu bine, desi nu ma stiu cretin si greu de cap. in fine...
asadar, oricine stie cu ce se mananca acest subiect este rugat sa dea o mana de ajutor. am cautat de mi-a venit acru cum se calculeaza
antenele astea, vad ca la unii au mai multe elemente, la altii mai putine. dracu' sa le ia! in nici un caz nu dau 100-150 RON pe trei sarme
scurte prinse cu suruburi de o bara, da-o-n ma-sa...sau cum mai vazusem pe la canadieni ca era una aproximativ 250$! chiar nu exista
nici o metoda de calcul pentru frecvente din astea mari care sa fie la indemana sau niste amarate de indicii? poate n-am cautat eu bine
sau n-am nimerit unde trebuia, da' am zapacit google-ul. cine e dispus sa ajute, rogu-va dati-i bataie ca n-am de gand sa abandonez ideea.

Edited by dygey, 14 January 2012 - 06:43.


#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Ai in cartea de mai jos dimensiunile pentru canalele radio-tv:
http://82.76.118.236..... Spindler.pdf

#21
xphinx

xphinx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 13.10.2005
Puteti incerca urmatorul calculator : http://www.changpuak...uda_antenna.php pt un yagi cu dipol deschis , impendata ar trebui sa fie aprox 70-75 ohmi ceea ce nu e mare problema pt adaptorul wifi care e de 50 ohmi.

#22
paull90

paull90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.02.2014
as vrea sa stiu daca se poate cum fac dipolul deschis si cum il atasez antenei,nu am inteles din cele spuse mai sus

pentru  frecventa de 2100 mhz

#23
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
Daca mi-a duc eu aminte acel dipol de care vorbiti, adica dipol deschis are alta impedanta, parca 75 ohmi.Dar nu se cupleaza cablul direct findca cablul are 75 ohmi dar este asimetric.
Pentru frecvente de care doriti de ce nu folositi antena tip parabeam. Avet ceva informatii aici: http://www.scribd.co...-de-receptie-TV

#24
danyconnect

danyconnect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 14.10.2011
uite aici un yagi f bun https://app.box.com/...b80ga47q6hbv0kc si eventual pui ori cablu tv cu pierderi mici la 2100 ( cu adaptare la impedanta) sau mergi pe lmr-200, lmr-240 sau lmr 400

#25
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Am si eu nevoie de o astfel de antena .
A reusit cineva constructia ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate