Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

dulap inzidit

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
dana789

dana789

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 07.01.2010
Vreau sa-mi fac in dormitor un dulap de aproximativ 3 metri lungime zidit in perete. Vreau sa arate ca si cum ar face parte din zid (din constructie) si cu usi in lemn prinse in balamale. Vreau sa iasa ceva ca in poza atasata. Cum procedez? Exista firme de mobilier care pot executa si astfel de dulapuri sau sunt firme specializate in acest sens?

Mersi

Attached Files



#2
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

 dana789, on 27th March 2011, 21:34, said:

Vreau sa-mi fac in dormitor un dulap de aproximativ 3 metri lungime zidit in perete. Vreau sa arate ca si cum ar face parte din zid (din constructie) si cu usi in lemn prinse in balamale. Vreau sa iasa ceva ca in poza atasata. Cum procedez? Exista firme de mobilier care pot executa si astfel de dulapuri sau sunt firme specializate in acest sens?

Mersi
trebuie sa ai locul pregatit, adica peretii ziditi in aceasta cofiguratie si dupa asta chemi tamplarul sa ia masura exacta

firmele de mobila executa in general astfel de lucrari

#3
dana789

dana789

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 07.01.2010

 dan210, on 28th March 2011, 00:49, said:

trebuie sa ai locul pregatit, adica peretii ziditi in aceasta cofiguratie si dupa asta chemi tamplarul sa ia masura exacta

firmele de mobila executa in general astfel de lucrari

Si de zidit zidesc cu zugravul sau cu cineva din constructii?? Ce material trebuie sa folosesc pentru zidarie? Caramaizi, rigips?

#4
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

 dana789, on 27th March 2011, 22:59, said:

Si de zidit zidesc cu zugravul sau cu cineva din constructii?? Ce material trebuie sa folosesc pentru zidarie? Caramaizi, rigips?
normal ar fi cu zidarul, dar cu asta nu vreau sa spun ca nu exista si zugrav care sa fie-n stare sa faca treaba

se poate face si din caramizi si din rigips, la rigips trebuie avut in vedere ca vei pune usi cu balamale pentru intariri suplimentare in zona de prindere a usii

personal am mai mare incredere in caramida, dar este doar o parere personala si trebuie luata ca atare

#5
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009
Eu am construit asemenea dulapuri mult mai usor :

mergi la BricoStore ori Practiker si vezi ce usi ti-ar place ia marimile lor si le cumperi de pe raft ai grija sa ajunga un spatiu de cel putin 7 cm intre usi pentru a pune stalpul de sustinere ( balamale ) de ambele parti ... pentru partea de sus unde usa nu ajunge poti face un schelet usor metalic din profile pentru rigips si pui rigips pe ambele parti.

iese ieftin ca nu mai aduci pe unul ca sa faca la comanda usile.

#6
dana789

dana789

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 07.01.2010

 EASTERN_TIME, on 5th April 2011, 17:46, said:

Eu am construit asemenea dulapuri mult mai usor :

mergi la BricoStore ori Practiker si vezi ce usi ti-ar place ia marimile lor si le cumperi de pe raft ai grija sa ajunga un spatiu de cel putin 7 cm intre usi pentru a pune stalpul de sustinere ( balamale ) de ambele parti ... pentru partea de sus unde usa nu ajunge poti face un schelet usor metalic din profile pentru rigips si pui rigips pe ambele parti.

iese ieftin ca nu mai aduci pe unul ca sa faca la comanda usile.

intre usi ce pun? adica balamalele de ce le prind?

#7
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009

 dana789, on 8th April 2011, 11:21, said:

intre usi ce pun? adica balamalele de ce le prind?
depinde cate usi ai nevoie, de obicei se pun stalpi de lemn care is prinsi in tavan si in podea

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate