Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Cate filme ati vazut ?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Si totusi tin minte ca era un topic de genul asta pe aici dar chiar nu mai stiu pe unde-i...si l-am cautat.
Ma mir ca inca nu a pus nimeni lista lui de pe imdb...

http://www.imdb.com/...list?l=11773615

#20
osmiu

osmiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 28.09.2006
looool . ca sa vezi lista . 2500 de filme . si unele vad ca sunt seriale . si dupa ani , majoritatea filmelor sunt destul de recente . banuiesc ca nu ai avut nevoie de zeci de ani ca sa le vezi , nu ?

#21
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Numai 5-6 ani.

#22
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Am revzaut a nu mai stiu cata oara un film. Am si scris asta in topicul dedicat regizorului..
Cum il bifez la numar, ca era si goanga de fimiu de fata?
Dzeule mare, ce FRICA mi-a fost la est de Java..
Acum nu mai stiu cate luni am auzit la Tv o stire in care se comenta ca judetul X se alatura liste de n judete in care nu mai exista nicio sala de cinematograf...
Zau ca mi-a parut rau...

#23
mihaieparu

mihaieparu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 20.03.2011
Si eu am vazut destul de multe...
Eu de fel sunt cam emotiv... Si din cate am vazut cele mai frumoase sunt Titanic si The Bodyguard...
Iar din comedii recomand Mrs. Doubtfire si Garfield:D

#24
osmiu

osmiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 28.09.2006
am vazut filme despre care multzi de varste ceva mai mici nici nu stiu ca exista . poate chiar genuri intregi . la inceputul topicului zicea cineva ca a vazut 200 de filme parca . looool . poate doar de atatea isi mai aduce aminte . pai daca as sta sa imi storc memoria , cred ca as putea scoate un numar impresionant numai din cele realizate de cinematografia italiana . loool . da da . am zis bine . candva , italienii , faceau filme . isi mai aduce cineva aminte de nume ca : Marcelo Mastroiani , Sophia Loren , Giuliano Gemma , Gian Maria Volonte , Sergio Leone (regizor) , Franco Nero , Claudia Cardinale , Ornella Muti , Bud Spencer , Terence Hill si cati si cati altii .
asta ca sa nu mai pomenesc de clasicii cinematografiei franceze : Bourvil , Fernandel , Loius de Funes , Jean Marais , Jean Gabin , Alain Delon , Jean Pierre Cassel , Lino Ventura , Brigitte Bardot ...
cred ca foarte putini stiu ca a existat candva un gen numit "film de capa si spada" . loool  . asta ca sa nu mai vorbesc de westernuri . cati cinefili din ziua de azi i-au vazut manuind revolverul pe John Wayne , pe Glenn Ford , pe Henry Fonda ba chiar si pe Burt Lancaster , Charles Bronson , Yul Brynner ...
banuiesc ca un numar foarte foarte mic au vazut "filme cu indieni" . si un numar si mai mic l-au vazut pe al nostru Colea Rautu mare sef de trib in filmele cu indieni pe care le faceam in colaborare cu fostul RDG . loool . actorii lor si caii nostri . lool .
catzi isi mai amintesc seria "ardelenilor" , cu Ilarion Ciobanu si cu Ovidiu Iuliu Moldovan . Si cate filme romanesti se faceau inainte . He he . au trecut anii . pot zice o multime de titluri romanesti care ... hmmmm ... m-as mira sa le mai recunoasca careva
"un capitan pentru singapore" , "tridentul nu raspunde" , "explozia" , "alo? aterizeaza strabunica ! looool" ,"maria si marea" ,"ringul" ,"parasutistii" ,"fata morgana" "muschetarul roman" "dragoste la zero grade ! looool" , "in fiecare zi mi-e dor de tine" "maria mirabela" "am fost 16" "atunci i-am condamnat pe totzi la moarte" "stejar , extrema , urgenta" "roscovanul" "noi cei din linia-ntai" ... vai de mine cate au fost ... si azi , suntem figurantzi in filmele lui Van Damme , Seagall si altzi sputzeri . brrrrr . adicatelea noi , care odata faceam "serbarile galante" si "7 baieti si o strengarita" in cooperare cu Franta si Italia  ,  azi ii aducem chifle lu' Van Damme .

#25
kastor

kastor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 17.12.2006
Sunt curios, care sunt filmele tale preferate, osmiu?  :)

Si ca sa fiu on-topic, acum am 1460 de filme in lista de pe IMDb, fara seriale, scurt-metraje si documentare. Adunate in cam 2-3 ani de activitate.

#26
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
osmiu
Din ce scri mi-e mie clar ca nu doar ai vazut si bifat filmele citate.
O mare parte le stiu si eu. Mi-ai facut multa placere caned ai pomenit de John Wayne, hi, hi..
De francezi comici sau seriosi, nu are rost sa mai scriu, ca si eu am crescut cu ei...
Asa ca te astept cu mare placere si interes sa comentezi macar o parte.

#27
osmiu

osmiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 28.09.2006
John Wayne ?
n-am ratat nici un film cu el . am vazut tot ce a intrat in oraselul nostru cu numele lui pe afis .
si totusi , westernurile care m-au impresionat cel mai mult au fost "The Fastest Gun Alive" cu Glenn Ford si "Once Upon A Time In The West" al lui Sergio Leone , cu Charles Bronson .
in "The Fastest Gun Alive" memorabila este scena din biserica , in care totzi il incurajau sa se duca sa lupte cu pistolarul ala , el dadea din coltz in coltz , il intreaba unu' "What is it , George ?" si tipa raspunde : "Is afraid !" . a fost un soc pentru mine . sa vad intr-un western ca personajul principal este un om ca oricare altul , cu temeri si incertitudini , dupa ce in atatea alte westernuri vazusem numai cowboys neinfricati care sfidau moartea mergand calmi prin ploaia de gloantze . si aici aveam un om obisnuit , foarte priceput intr-ale pistolului , dar caruia ii era frica si care nu impuscase niciodata pe nimeni .
in "Once Upon A Time In The West" mi-a placut modul in care este relatata povestea . calea prin care este dezlegat misterul ce inconjoara personajul jucat de Charles Bronson . si semnificatzia muzicutzei . putin cate putin , pana la dezvaluirea din finalul filmului , din timpul confruntarii . iar la sfarsit , cand Bronson ii inapoiaza muzicutza lui Henry Fonda ... ce sa zic ... epic .
cea mai frumoasa confruntare dintr-un western imi pare a fi cea din "The Good the Bad and the Ugly" , din cimitir . geniul lui Sergio Leone e completat de muzica lui Moriconne .
dintre westernurile facute recent , m-a impresionat in mod placut "3:10 to Yuma" . cu Russel Crowe si Christian Bale . remake , dar bun . din pacate westernul e un gen care nu prea mai e la moda . cred ca daca nu redeschidea Client Eastwood apetitul publicului cu "Unforgiven" in 1992 , genul asta se stingea de tot .

#28
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011

 December, on 24th April 2011, 07:51, said:

Ai uitat de "Gheara de leopard" si de "Sora 13" :peacefingers:
Pana la urma se gaseste Sora 13 pe net ? Sau macar care este numele original ?

Si mai era Linda, tipa aia care se descalta de papuci cand ii snopea pe baietii rai.

#29
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Sora 13, The Adventures of the Thirteenth Sister, Er nu ying xiong chuan (1959) se poate viziona pe revezifilmevhs.

Linda (1984) (multumesc lui Mocebon)

Edited by Puferiu, 18 May 2012 - 00:46.


#30
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Daca as fi suferit cu capul, acum era momentul sa iau niste pastile.

Sora 13, cel de care ziceam mai sus, este ALT Sora 13, din 1959, care la noi nu a fost popular. Cel din tineretile astora mai in varsta e Lucky 13 (1986), Revengence Superlady, intr-adevar, cel de pe revezifilmevhs.



[ http://www.kolector.ro/wp-content/2010/04/DSCF2408-428x550.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://4.bp.blogspot.com/-qEFiA4sqqpY/Tlx4doCDcbI/AAAAAAAAAZ4/QrwLU9ZDW3o/s1600/11.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
myhaita1

myhaita1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.12.2012

 osmiu, on 12 aprilie 2011 - 22:39, said:

looool
cate filme am vazut ? exact nu stiu ... oricum , de ordinul zecilor de mii . daca nu cumva am trecut de o suta de mii . "cinemateca ambulanta" ... asa ma "alintau" cei din familie inca de cand eram mic copil . lool .
Nu e bine sa fii ipocrit
Ca sa vezi 100.000 de filme trebuie sa le iei de undeva iar unele sunt foarte greu de gasit.
Iar apoi o zi are 24 de ore o luna 720 de ore un an aprox. 8600 de ore 10 ani 86000 de iar 20 de ani 170.000 ore.
Tinand cont ca un flm are 100 de minute in medie si inmultit cu 100,000 filme fac cam 10.000.000. minute adica aprox. 160.000 ore adica cam echiv. la 20  de ani de viata.
Adica tu 20 de ani din viata ta ai stat sa vezi filme.
Si daca ai  90 de ani si ai inceput sa vezi filme de la 10 ani inseamna ca in 80 de an ide viata tu un sfert  din ea adica 6 ore zilnic  ai vazut filme.,adica de acum 80 de ani ai inceput la 6 ore pe zi si pe timpul lui Ceasca si pe timpul regelui Carol
Mai minte omul dar nu in halul asta.
Eu am o colectie de peste 5000 de filme si d-abia am vazut jumatate si ma uit aproape zilnic la 2-3 filme.
Asa ca ganditi inainte de a spune o aberatie
Un mut ii spune surdului ca orbul a vazut un paralizat fugind cam asta se potriveste pentru tine ca sa citez din mihaieparu

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by myhaita1, 13 December 2012 - 09:18.


#32
Paul_2013

Paul_2013

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 15.01.2013
Nu stiu daca exista cineva pe lumea asta care sa-ti poata spuna macar aproximativ numarul filmelor vazute. Ar insemna sa-si noteze totul, incepand de la primul film din viata lui. Iti spun ce am facut eu, ca un cinefil inrait ce ma consider. In anul 2007 mi-a venit ideea de a-mi nota undeva filmele vazute incepand din acel moment. Asa ca mi-am facut un cont pe imdb si fiecare film pe care l-am vazut de atunci, l-am notat cu nota de la 1 la 10 si l-am introdus in folderul aferent anului respectiv ; ex: Filme vazute in anul 2007. In felul acesta am putut sa tin o evidenta clara si, mai ales, sa vad cum a oscilat numarul filmelor, de la an la an. Asa ca pot sa-ti spun cu exactitate cate filme am vazut de la 01.01.2007 pana azi : 857. Nu credeti ca e cea mai buna idee ? Nu cred ca acest site va disparea vreodata, cat va tine internetul si, mai ales, e cel mai compex site de filme existent. Daca stie cineva o metoda mai buna.... astept. Desi, ma indoiesc anticipat.Posted Image

#33
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Eu am dat nota filmelor vizionate sau amintite in ultimii doi ani. La "View your ratings history" imi arata 574 de filme.

Sunt mai multe sanse sa dispara un site decat sa dispara un fisier din calculatorul tau, mai ales daca ai backup.

Am stat de vorba cu doi cinefili, tip si tipa. Nu vorbeau despre politica, sex sau planuri de viitor cat vorbeau despre filme. Cu nume, detalii, replici si alte (considerate de mine) nimicuri. Irina Nistor zicea intr-un interviu ca viziona 2-3 filme pe zi. Eu zic ca dansa este un cinefil in adevaratul sens.

PS: nu te baza numai pe IMDB. Cand cauti detalii despre un film, apeleaza cu incredere la Google. Altfel, e ca si cum ai zice ca doar Coca-Cola are gust de cola.

#34
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

 Puferiu, on 16 ianuarie 2013 - 01:54, said:

PS: nu te baza numai pe IMDB. Cand cauti detalii despre un film, apeleaza cu incredere la Google. Altfel, e ca si cum ai zice ca doar Coca-Cola are gust de cola.
Zi-mi te rog, cu exemple, diferente intre site-uri pe care le vizitezi tu cand vrei sa cauti un film.
Si nu ma refer aici la diferente intre opinii cand acestea sunt date de oameni obisnuiti ai internetului...ma refer efectiv la date legate de cast & crew, date tehnice legate de filme, locatii, trivia, goofs-uri si alte si mai alte.
Ce treaba are analogia aia cu coca-cola si imdb-ul? :lol: Doar imdb contine date despre filme? Nu sunt toate oricum intr-o competitie? Si din cate stiu peste imdb inca nu a reusit nimeni sa treaca.

Ca un update, am ajuns la 2958...

#35
Paul_2013

Paul_2013

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 15.01.2013

 Puferiu, on 16 ianuarie 2013 - 01:54, said:

Eu am dat nota filmelor vizionate sau amintite in ultimii doi ani. La "View your ratings history" imi arata 574 de filme.

Sunt mai multe sanse sa dispara un site decat sa dispara un fisier din calculatorul tau, mai ales daca ai backup.

Am stat de vorba cu doi cinefili, tip si tipa. Nu vorbeau despre politica, sex sau planuri de viitor cat vorbeau despre filme. Cu nume, detalii, replici si alte (considerate de mine) nimicuri. Irina Nistor zicea intr-un interviu ca viziona 2-3 filme pe zi. Eu zic ca dansa este un cinefil in adevaratul sens.

PS: nu te baza numai pe IMDB. Cand cauti detalii despre un film, apeleaza cu incredere la Google. Altfel, e ca si cum ai zice ca doar Coca-Cola are gust de cola.

Eu cred ca te inseli. IMDB este cel mai complex site de filme si spun asta dupa ce am cercetat bine cam tot ce tine de filme pe net. Irina Margareta Nistor nu doar ca e cinefil inrait, dar e si critic de film, deci obiectul muncii ei este FILMUL. Asta ii este meseria. Sa nu confundam anumite lucruri. Iar despre cei care vorbesc in replici din filme intre ei, care ar fi problema ? Si eu am am un prieten pe care il salut cu :"Sa traiti, dom; sef ! Ce mai faci ? Suntem rai.. suntem tatuati", care e o replica din Terminus Paradis.

#36
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Eu am vazut undeva in jur de 2500 (+/- 100) de filme , fara sa iau in considerare TV-Shows,etc.Dar sunt inca tanar , am timp :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate