Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

prinderea rigipsului direct de grinda

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
laurentiu_graure

laurentiu_graure

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.03.2011
Se poate prinde rigipsul direct de grinzi?(fara profile)
Grinzile au o vechime de o jumatate de an de cand sunt montate
[ http://www.barcanwork.ro/x/laurentiu.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
hihahi

hihahi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 01.03.2009
da. se poate. dar in cazul acesta nu mai pui vata minerala intre rigips si grinzi sau ce ai acolo...
si inca un aspect, sa fie grinzile drepte, ca daca nu sunt drepte rigipsul se modeleaza dupa ele precum o foaie...

#3
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
Se poate dar o sa iti crape tot in cateva luni. Plus ca drept direct pe grinzi nu o sa il scoti in veci. Munca in zadar..

Edited by belogerer, 27 March 2011 - 20:14.


#4
hihahi

hihahi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 01.03.2009

 belogerer, on 27th March 2011, 21:10, said:

Se poate dar o sa iti crape tot in cateva luni.
poi de ce crezi ca i-am spus sa fie totul drept, etc...daca e totul ok, merge. dar imi este cam greu sa cred ca totul este perfect drept.

#5
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
Deca nu tii foarte mult la detalii gen mici crapaturi intre placile de rigips, merge

Spunea un coleg mai sus sa nu pui vata de sticla. O poti pune  linistit pentru a avea o izolatie termica, numai ca trebuie sa o fixezi de scandurile care stau PE grinda si dupa aceea sa faci o tesatura din sarma subtire ca sa nu se lase pe rigips.

#6
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 hihahi, on 28th March 2011, 08:11, said:

poi de ce crezi ca i-am spus sa fie totul drept, etc...daca e totul ok, merge. dar imi este cam greu sa cred ca totul este perfect drept.


crapaturile care vor apare nu au legatura cu planeitatea grinzilor...lemnul lucreaza in timp - de aici tensiuni intre rigips care e rigid si lemn...evident va ceda rigipsul...

#7
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

 laurentiu_graure, on 27th March 2011, 18:25, said:

Se poate prinde rigipsul direct de grinzi?(fara profile)
ce distanta ai intre grinzi?

#8
laurentiu_graure

laurentiu_graure

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.03.2011

 dan210, on 28th March 2011, 00:52, said:

ce distanta ai intre grinzi?
distanta intre grinzi este de 58 de cm

#9
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

 laurentiu_graure, on 28th March 2011, 14:45, said:

distanta intre grinzi este de 58 de cm
daca consideri grinzile sipci portante ar trebui sa montezi sipci de montaj la max 500 mm interax, dupa care montezi gipscartonul
pentru mai multe detalii vezi Aici

#10
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009

 laurentiu_graure, on 28th March 2011, 09:45, said:

distanta intre grinzi este de 58 de cm
e prea mult ... o sa faca burta, maximum de spatiu la atarnare verticala sa nu fie mai mult de 40 cm.
vezi tu Rigipsul asta o sa absoarba in timp aburi din casa ( ori de deasupra grinzilor si apasa si vata minerala...
mai bine pune sipci inguste de lemn ( la fiecare 40 cm ) punele pe sens contrar cum merg grinzile acum, ai grija la sipci sa le asezi niste spatiere ca sa fie la acelasi nivel altfel o sa se vada urat iti dai seama repede de ce spun cand pui o sipca lunga transversala si o sa aibe spatiu gol intre 3 grinzi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate