Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Teava in subteran/ alte probleme - specificare antecontract v/c

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
pu101

pu101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 03.05.2008
Buna ziua

Doresc sa cumpar un teren intravilan.

Proprietarul spune ca pt a incepe sa alerge dupa hartii, vrea sa facem un antecontract la notar si sa ii dau un avans.

Vreau sa specific in antecontract - la notar - chestii de genul teava pe sub teren/ alte probleme. Sper ca notarul stie cum sa le formuleze.
As face si un studiu geo, din cate am inteles ma ajuta sa aflu panza freatica pe unde e. La 20 - 50 m de mine sunt case, de jur imprejur, deci sunt destul de linistit vizavi de panza freatica.

Mai mult mi-e teama sa nu fie vreo teava / interdictie de construire.

Am inteles ca orice interdictie de construire se afla dintr-un certificat de urbanism? Dar daca nu exista un PUZ ci doar PUG? Cei de la primarie au zis ca pe zona nu exista PUZ, ci doar PUG. Sau trebuie sa ma adresez transgaz, romgaz, etc, etc? Stie cineva cum se face asta?

Multumesc anticipat.

#2
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
nu se da avans decat daca nu ai toti banii si vrei sa te mai astepte 1 luna sau stiu eu cat.
in rest, nu ai de ce sa dai, mai ales acum cand nu se ingramadeste lumea sa cumpere.

daca el nu are toate hartiile tu pe ce dai avans? daca e ceva in neregula?
sa nu plagi dupa bani. daca nu de tot, macar vreo cativa ani.

Edited by undercoverbrother, 27 March 2011 - 13:04.


#3
hot

hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.07.2007
nu da nimic in avans

#4
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Din cate stiu se poate cere la primarie un certificat de urbanism in vederea cumpararii unui teren, formularea exacta nu o mai stiu.Pe de alta parte primariile au in mod obligatoriu trecute pe planurile lor toate utilitatile subterane gen tevi....

Despre ce hartii este vorba sa alerge propietarul.Sau mai bine zis ce documente ti-a prezentat pana acum?

Uite ce scrie pe acest forum undeva...

"Conform Normelor metodologice de aplicare a Legii 50/ 1991, persoana interesata de un teren ( deci potentialul cumparator ), poate solicita Certificat de urbanism. Solicitati CU pentru construire, ca sa va completeze si pct 4- Avizele/ Studiile necesare. Termenul maxim este de 30 de zile. Altfel, riscati sa luati teapa ! "

Edited by cretu22, 27 March 2011 - 13:11.


#5
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Ii spui exact asa: vreti sa vindeti pamantul fara documente?????

Cum adica vrea avans sa se apuce sa alerge dupa hartii.

Pai daca e pamantul lui atunci inseamna ca are hartiile, altfel nu e al lui. Punct.

Si in plus, ce specifici in antecontract??? Ca vei cumpara un pamant inexistent??? Ca daca nu sunt acte nu exista. Si exact asta ii spui si lui: daca nu sunt acte pamantul nu exista.

#6
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
n-are rost sa devina agresiv cu chestii de genul daca nu ai acte pamantul nu exista. mai sunt unii carora nu le pica prea bine chestii dintr-astea.
poate sa spuna foarte clar ca nu are motive sa dea banii pt ca nu are siguranta ca nu sunt probleme in acte si in plus daca vanzatorul vrea sa se asigure de seriozitatea cumparatorului atunci si clientul are nevoie sa se asigure de seriozitatea vanzatorului.
parerea mea este sa-i oferi cel mult un contract cum ca daca pamantul nu are probleme te oferi sa platesti o despagubire in valoare de niste lei in cazul in care nu il cumperi. adica exact ceea ce ar vrea sa-ti dea vanzatorul in schimbul banilor tai. adica o hartie. desi in situatia de acum si asta parca e prea mult. poate vrei pur si simplu sa te razgandesti.
el daca vrea sa-l vanda cuiva tot va trebui sa faca actele.

Edited by undercoverbrother, 27 March 2011 - 13:32.


#7
pu101

pu101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 03.05.2008
Scuze, trebuia sa dau mai multe detalii.

Pana acum mi-a fost prezentat certificatul v/c al sau, documentatie cadastrala( cu suprafata, vecini), decizie scoatere din circuitul agricol si un certificat de urbanism facut cu acea ocazie.
E o problema insa cu acel certificat de urbanism( care e in copie) - cei de la primarie zic ca lipseste o foaie - cea mai importanta - iar proprietarul zice ca nu i-au dat-o.
De asta vreau sa ii spun sa faca altul.

Cei de la primarie au zis ca pt eliberare certificat urbanism trebuie mai multe acte, inclusiv extras carte funciara si ca intr-adevar, poate dura pana la 30 zile.

Terenul e la un pret bun, eu am toti banii si chiar doresc sa il iau iar proprietarul e un tip mai in varsta si putin dificil.
De asta vreau sa fac o echilibristica ca sa imi ating scopul.

As zice ca cele mai mari sanse sunt sa fie totul ok, dar vreau sa ma protejez pastrand insa optiunea de cumparare. Sper sa accepte sa facem antecontractul fara sa primeasca avans.

#8
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007

View Postpu101, on 27th March 2011, 14:35, said:

Scuze, trebuia sa dau mai multe detalii.

Pana acum mi-a fost prezentat certificatul v/c al sau, documentatie cadastrala( cu suprafata, vecini), decizie scoatere din circuitul agricol si un certificat de urbanism facut cu acea ocazie.
E o problema insa cu acel certificat de urbanism( care e in copie) - cei de la primarie zic ca lipseste o foaie - cea mai importanta - iar proprietarul zice ca nu i-au dat-o.
De asta vreau sa ii spun sa faca altul.

Cei de la primarie au zis ca pt eliberare certificat urbanism trebuie mai multe acte, inclusiv extras carte funciara si ca intr-adevar, poate dura pana la 30 zile.

Terenul e la un pret bun, eu am toti banii si chiar doresc sa il iau iar proprietarul e un tip mai in varsta si putin dificil.
De asta vreau sa fac o echilibristica ca sa imi ating scopul.

As zice ca cele mai mari sanse sunt sa fie totul ok, dar vreau sa ma protejez pastrand insa optiunea de cumparare. Sper sa accepte sa facem antecontractul fara sa primeasca avans.


Deci dupa ce acte trebuie sa alerge proprietarul? ca nu am inteles.Ti-a prezentat originalele?
Clar e necesar un alt CU.Nu stiu de ce trebuie extras de carte funciara pentru CU.Daca totul este in regula vanzatorul nu are nici un motiv sa refuze asteptarea celor 30 de zile, ca doar nu stau cumparatorii la coada la el, mai ales pe praful asta....
Nu te grabi, terenul nu pleaca de acolo....

#9
pu101

pu101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 03.05.2008

View Postcretu22, on 27th March 2011, 14:41, said:

Deci dupa ce acte trebuie sa alerge proprietarul? ca nu am inteles.Ti-a prezentat originalele?
Clar e necesar un alt CU.Nu stiu de ce trebuie extras de carte funciara pentru CU.Daca totul este in regula vanzatorul nu are nici un motiv sa refuze asteptarea celor 30 de zile, ca doar nu stau cumparatorii la coada la el, mai ales pe praful asta....
Nu te grabi, terenul nu pleaca de acolo....

Eu vreau certificat de urbanism, propriatarul trebuie pt tranzactie sa scoata si extras carte funciara.

As vrea sa imi confirmati, daca stiti, daca eventualele interdictii de construire TREBUIE sa fie prezentate de primarie in Certif. Urbanism pe care il vor elibera.

#10
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Proprietarul  trebuie s a scoata  Extrasul de  CF OBLIGAT, altfel nu  poate  vinde  la  Notariat.
E  dreptul tau sa soliciti un  cert  de urbanism pe  acel  teren la  vanzare si  e  imposibil ca la  PRIMARIE  sa nu aiba  copie, ca  doar  ei l-au  emis! Deci  e  ceva  acolo,  mai  bine intreaba  si  cativa  vecini  ce si cum,  poate  fi o conducta  de  gaze si aia te limiteaza  f  tare!
Primaria  trebuie sa stie de  interdictiile  de construire in  zona! AU si ei  un  serviciu de  urbanism, presupun,  daca  e o primarie  serioasa,

Edited by sanddy1964, 27 March 2011 - 16:27.


#11
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
In plus, vezi ca s-au schimbat o parte din reglementarile din constrcutii de foarte curand. Nu stiu exact de cand, dar stiu cineva care in martie a cerut un CU si a avut oaresice dificultati. Nu am inteles eu prea clar despre ce era vorba (drept sa spun nici nu prea aveam chef sa intreb ;) ). Sa fiu in locul tau as cere la Primarie un CU de informare si i-as spune proprietarului cxa platesc eu toate cheltuielile. Adica vreo 20-30 de lei. Mare paguba...

#12
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

View Postsanddy1964, on 27th March 2011, 16:25, said:

Proprietarul  trebuie s a scoata  Extrasul de  CF OBLIGAT, altfel nu  poate  vinde  la  Notariat.
E  dreptul tau sa soliciti un  cert  de urbanism pe  acel  teren la  vanzare si  e  imposibil ca la  PRIMARIE  sa nu aiba  copie, ca  doar  ei l-au  emis! Deci  e  ceva  acolo,  mai  bine intreaba  si  cativa  vecini  ce si cum,  poate  fi o conducta  de  gaze si aia te limiteaza  f  tare!
Primaria  trebuie sa stie de  interdictiile  de construire in  zona! AU si ei  un  serviciu de  urbanism, presupun,  daca  e o primarie  serioasa,

Vad ca ati cam luat-o pe campii, extrasul de carte funciara nu-l poate scoate nici proprietarul nici nimeni, doar notarul poate sa-l scoata daca este perfectata vanzarea. Eventual, se poate vorbi de extrasul de carte funciara cu rol informativ pe care il poate solicita orice persoana, chiar daca nu este proprietar. Si costa vreo 20 roni.

Edited by barbarian, 28 March 2011 - 08:02.


#13
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Nu stiu de ce dar cand aud ca nu vor sa scoata un CU deja imi vine sa fug.
In plus, au pierdut o pagina din CU, nu e nimic, sa scoata altul.

Uite ce se poate intampla: http://forum.softped...m...t&p=9483338

Citeste in topicul respectiv, omul a cumparat terenul in baza unui CU scos cu 5-6 luni inainte, acum se pare ca acel CU a fost gresit....
Si nu poate construi pana nu face PUZ. Care se poate face pe suprafete de la nu stiu cat in sus...
Si tot asa...

Asa ca in locul tau as fi foarte atent, mai ales ca banii nu cred ca i-ai listat la imprimanta sau i-ai batut cu ciocanul.

Inca o chestie: sunt niste oameni care au o emisiune despre escrocherii care spun: daca pare prea frumos ca sa fie adevarat e foarte probabil sa fie o pacaleala...
Terenuri mai sunt, si sunt sigur ca exista si terenuri cu toate actele in regula.
Dar daca ai dat banii pe un teren care nu e in regula e mai greu sa il vinzi, sa faci bani pentru alt teren...

Edited by stuiberv, 28 March 2011 - 09:34.


#14
pu101

pu101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 03.05.2008

View Poststuiberv, on 28th March 2011, 10:31, said:

Uite ce se poate intampla: http://forum.softped...m...t&p=9483338
Multumesc pentru link. Nasoala situatie acolo.

Am cerut azi un nou certificat de urbanism dar am si fost de acord sa facem precontract la notar si sa dau 10% avans.
In cel mai rau caz o sa imi bat putin capul sa recuperez cei 10% , asta depinde si de notar sa faca cum trebuie acel antecontract.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate