Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

operatie reducere dioptrii la clinica Oftalux. dr Radu Burcin

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
cristina_theodora

cristina_theodora

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.03.2011
Buna. De curand a fost pe un site de reduceri o oferta la operatia de reducere a dioptriilor la clinica Oftalux. Am cumparat imediat un voucher dupa ce am cautat cate ceva despr clinica. Prea multe info nu am gasit asa ca sper sa gasesc aici pe cineva care stie ceva despre dr de aici, Radu Burcin se numeste.

Astept pareri.

#2
punctali

punctali

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.05.2008
Buna
Imi poti spune daca ai facut operatia de reducere de dioptrii?
Si daca da cum a fost?

#3
cristina_theodora

cristina_theodora

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.03.2011

View Postpunctali, on 16th May 2011, 09:34, said:

Buna
Imi poti spune daca ai facut operatia de reducere de dioptrii?
Si daca da cum a fost?

Eu inca nu am reusit ca au intervenit alte prob de sanatate si am amanat, insa s-a operat verisoara mea. Este foarte usoara operatia. Mai muylt dureaza explicatiile de dinainte. In prima noapte au usturat-o ochii si lacrima mult, insa de a doua zi a fost foarte bine. Si acum vede ma bine ca un vultur. Eu am -2,75 iar ea vedea nr de inmatriculare de la masini la care eu vedeam doar placuta. Si era la 2 sapt dupa operatie. maximul de vedere se atinge la 6 luni.

#4
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Fiti foarte precauti cu astfel de operatii. Informati-va bine, la -2 - -3 mai degraba nu faci nici o operatie, incerci alternative mai sigure, cum ar fi exercitiile oculare.

#5
cristina_theodora

cristina_theodora

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.03.2011

View Postandreim77, on 16th May 2011, 10:03, said:

Fiti foarte precauti cu astfel de operatii. Informati-va bine, la -2 - -3 mai degraba nu faci nici o operatie, incerci alternative mai sigure, cum ar fi exercitiile oculare.
Eu am corneea foarte subtire s mai mult de trei dioptri nu pot opera. Asa ca daca nu fac acum nici mai fac. Singura chestie care se poate intampla e sa iti revina dioptriile. Dar macar un an, doi stiu ca vad bine si nu mai port grija ochelarilor.

#6
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Si dupa operatie? Si la batranete? Renunta decat sa regreti pe viata. Exista alternative pentru imbunatatirea vederii cand dioptriile sunt mici.

#7
flex21

flex21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 25.10.2003
Salut,
M-am operat la Oftalux pe 3 mai 2011. Aveam miopie -4 la stangul si -4.5 la dreptul. Dupa aproximativ o luna pot sa spun ca vad foarte bine ziua (cand este destul de luminat), iar noaptea inca nu vad asa de bine, insa observ pe zi ce trece ca isi revine si vederea pe timp de noapte. Oricum, din cate am inteles de la domnul doctor, dupa aproximativ 6 luni isi va reveni vederea complet.
Operatia a fost extraordinar de usoara, anestezia a constat in o picatura pusa in fiecare ochi, nu am simtit aproape nimic. Dupa operatie a fost un pic mai nasol, in sensul ca nu prea am putut sa tin ochii deschisi vreo 4 ore, deoarece usturau, insa dupa vreo 2-3 zile a fost ok. In timpul operatiei domnul doctor si asistentii dansului au ascultat AC/DC :)
Cat despre restrictii: prima saptamana n-ai voie sa conduci ziua, prima luna n-ai voie sa conduci seara, cel putin prima saptamana ar trebui sa te feresti de vant, praf, fum, lumina puternica, n-ai voie sa te uiti la calculator.

Si inca ceva, pansamentul la ambii ochi in primele 4-5 zile consta in niste lentile de contact speciale, deci o sa ai ochii deschisi tot timpul. Erau unii prieteni care ma intrebau cat timp am stat cu bandajele pe ochi :)

Edited by flex21, 01 June 2011 - 08:31.


#8
petrer

petrer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.08.2011

View Postflex21, on 1st June 2011, 09:28, said:

Salut,
M-am operat la Oftalux pe 3 mai 2011. Aveam miopie -4 la stangul si -4.5 la dreptul. Dupa aproximativ o luna pot sa spun ca vad foarte bine ziua (cand este destul de luminat), iar noaptea inca nu vad asa de bine, insa observ pe zi ce trece ca isi revine si vederea pe timp de noapte. Oricum, din cate am inteles de la domnul doctor, dupa aproximativ 6 luni isi va reveni vederea complet.
Operatia a fost extraordinar de usoara, anestezia a constat in o picatura pusa in fiecare ochi, nu am simtit aproape nimic. Dupa operatie a fost un pic mai nasol, in sensul ca nu prea am putut sa tin ochii deschisi vreo 4 ore, deoarece usturau, insa dupa vreo 2-3 zile a fost ok. In timpul operatiei domnul doctor si asistentii dansului au ascultat AC/DC :)
Cat despre restrictii: prima saptamana n-ai voie sa conduci ziua, prima luna n-ai voie sa conduci seara, cel putin prima saptamana ar trebui sa te feresti de vant, praf, fum, lumina puternica, n-ai voie sa te uiti la calculator.

Si inca ceva, pansamentul la ambii ochi in primele 4-5 zile consta in niste lentile de contact speciale, deci o sa ai ochii deschisi tot timpul. Erau unii prieteni care ma intrebau cat timp am stat cu bandajele pe ochi :)



Buna!As dori sa ma operez la Oftalux ,am fost la consult si am aflat ca poti beneficia de o reducere de 50% daca cunosti pe cineva care s-a operat la ei.Esti interesat in schimbul unei sume sa ma ajuti?
Astept raspunsul tau pe adresa mea mail:[email protected]

#9
ITnoob

ITnoob

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 05.07.2007
Eu as vrea sa fac o consultatie generala la ei, dar as vrea pe langa prescriptia pt ochelari, sa-i spun medicului si ce ma deranjeaza pe mine. Pot sa fac asta fara sa platesc in plus? A mai facut cineva consultatii acolo?

#10
MsFluffiest

MsFluffiest

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.01.2012
Mi-am dorit mai mult ca orice sa scap definitiv de ochelari (lentilele nu le suport), chiar daca aveam -2,25, respectiv -2,50. Singura m-am infiintat la Oftalux in ziua interventiei si tot singura am si plecat. E-adevarat ca foarte greu am reusit sa disting banii din potrofel pentru a-l plati pe taximetrist, dar nu despre asta vreau sa discut. :) Vreau doar sa va povestesc despre cat de mult regret aceasta operatie. Desi a fost una usoara, la fel cum spune si Petrer mai sus (de altfel si eu am fost prezenta tot pe 3 mai), rezultatul nu e cel mult asteptat. Inca din primele zile post operatorii vedeam mai putin bine cu un ochi si-am sperat ca pe parcursul celor 6 luni sa se remedieze situatia, insa nu a fost deloc asa. Sunt si acum in aceeasi situatie. Ba mai mult, pe zi ce trece miopia se reinstaleaza.. Tin minte ca dupa 6 luni am fost la control si d-nul Burcin mi-a zis ca totul e in regula, cu toate ca il vedeam pe dumnealui in ceata. Mi-a sugerat sa ma reintorc dupa alte 6 luni. De ce? N-am inteles. Inainte de operatie m-a asigurat ca daca rezultatele nu sunt satisfacatoare, se angajeaza pentru o alta operatie, gratis. Se pare ca nimeni nu-si mai aduce aminte de aceasta promisiune. In orice caz, planuiesc sa mai dau o sansa lentilelor de contact, pentru ca incep sa nu-mi mai recunosc prietenii de la distanta si asta e foarte grav! :) Ok, era de asteptat ca la un moment dat sa ma reintersectez cu miopia, insa nu ma asteptam sa se intample atat de curand. Ceea ce ma deranjeaza cu adevarat, sunt cateva "mici" urmari post operatorii, sper eu, nepermanente. In primul rand, vedere slaba la intuneric. Cand intru la metrou, sunt terminata! Nu vad nimic si ma incrunt intruna. Apoi, desi sunt dependenta de picaturi, numite si lacrimi artificiale, tot ma mai trezesc din cand in cand cu ochii lipiti. Iar cand bate vantul mai puternic afara, e groaznic! Un alt dezavantaj ar fi faptul ca, in anumite cazuri, dureaza cam 5 secunde pentru ca vederea sa imi revina. Sa va explic: citesc si in momentul cand ridic ochii din carte cu intentia de a ma uita la orice altceva, o ceata groasa pune stapanire pe ochii mei si dureaza cateva secunde pentru a mi se clarifica vederea. Plus ca, inainte de operatie vedeam perfect la apropiere! Acum, distanta dintre obiect si ochii mei trebuie sa fie de minim 20 cm, altfel incep sa ma doara atat ochii cat si capul. Daca se intampla sa-mi intre o geana in ochi, chiar trebuie sa ma opresc din orice si sa incerc usor sa o scot, altfel simt o usturime si o mancarime de nedescris!
In concluzie, nu stiu daca toate astea se intampla pentru ca dioptria mea a fost mult prea mica pentru o interventie cu laser, sau poate ca organismul meu raspunde diferit, dar cert e ca imi este nespus de frica de urmari. A doua operatie clar nu o voi mai face, chiar daca voi avea si -10 (Doamne fereste). Alarmant e faptul ca dioptria mea galopeaza pe zi ce trece si ma gandesc cu teama la ce-o fi peste un an, de exemplu. Pe de alta parte, as vrea ca toti cei cu dioptrii mici sa spuna pas acestei interventii si pana nu ajung la un minim de -5, sa nu se dea pe "mana" laserului. So, a mai trecut cineva prin amalgamul acesta de simptome?

#11
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Aminteste-i d-lui Burcin ca a promis ceva!
De ce iti este rusine/jena? Doar ai cotizat, nu?

#12
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007
Vederea a fost o problema majora si pentru mine inca de la varsta frageda, nu exagerez daca spun ca devenise chiar o frustrare.
Prima tentativa de operatie a fost inca de pe timpul lui Ceasca, la SMC in Bucuresti. Nu stiu exact ce a fost (nu frica oricum) dar ceva m-a oprit sa merg pana la capat. Si azi ma felicit ca, desi la o varsta frageda, ratiunea a invins disperarea.
A doua tentativa a fost imediat dupa revolutie la Moscova (citisem eu in revista 'Uniunea Sovietica' ca aia fac minuni acolo). Norocul meu a fost ca pentru traduceri a fost cu mine o basarabeanca care a intrat in vorba cu cei care erau pe la spital pentru controale post operatorii. Numai nemultumiti asa ca am renuntat din nou.
Prin 2000 am intrat la o clinica din UK sa-mi fac o noua pereche de ochelari. Asteptandu-mi randul si rasfoind prin hartiile care se aflau pe masa din receptia firmei am aflat ca fac si operatii de oprire si reducere a dioptriilor. Ca atare imediat dupa consult am inceput sa pun intrebari in privinta operatie. Norocul meu ca doctorul isi terminase tura asa ca am avut mai mult de discutie. Raspunsul lui a fost pe cat de socant pe atat de elocvent (cel putin pentru mine) - Da, facem astfel de operatii dar nu le recomandam. Atentie, nu le recomandam nicidecum nu le garantam. Explicatia lui a fost pe cat de simpla pe atat de clara: ca e facuta cu ciobul de sticla, cu lama de barbierit, cu bisturiul sau cu laserul o taietura ramane o taietura. Si cu cat organul supus unei astfel de operatii e mai sensibil cu atat complicatiile/riscurile pot fi mai mari.
E adevarat ca intre timp medicina a mai avansat dar raspunsul acelui doctor mi-a ramas in minte si am o presimtire ca logica lui e valabila si azi.
Daca explicatia ar fi venit de la altcineva poate as mai fi reconsiderat situatia. Dar cum explicatia a venit de la un doctor si nu unul oarecare ci doctorul unei clinici care facea astfel de operatii...mie-mi spune multe. Mai mult operatia costa 1200lire/ochi deci tentatia financiara exista. Ca atare eu unul nu dau doi bani nici in ziua pe promisiunile doctorilor din Ro sau USA indiferent de aparatura pe care o au dotare.
Persoanal m-am decis sa-mi port crucea, in paralel cu ochelarii am si lentile de contact (14 Mai 1994 prima pereche de lentile si ziua cand simt m-am nascut a doua oara) iar ochi m-am decis sa nu mai umblu decat in caz de cataracta, dezlipire de retina sau alte probleme care nu pot fi rectificate decat operatoriu.

Edited by MagicTouch, 19 January 2012 - 16:41.


#13
mihaelaionita

mihaelaionita

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.03.2016
Buna ziua! Doresc si eu sa ma operez la ochi am hipermitropie +4 la ambii ochi prin tehnica LASEK, poate sa mi spuna cineva de clinica Oftalux si medicul Radu Burcin  daca este ok. Va multumesc anticipat

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate