Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

mai renteaza un powebook g4

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Shady™

Shady™

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.02.2005
ma bate gandu sa-mi iau un powerbook g4 de 17".acu ca apple trece pe intel, :death:  mai renteza sa investesti gramada de bani in powerbook? sau sa ma reorientez spre un laptop pentium m? problema e ca imi trebuie acuma si nu mai pot sa astept juma de an sa vad ce iasa...a, si nu sunt dependent de aplicatii pe pc...
voi ce parere aveti?

Edited by Shady™, 03 September 2005 - 13:34.


#2
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
daca-ti trebuie, ia-l.

totusi, 17" e cam mare sa il si cari cu tine. mai bine un 15" (am si e suficient pt absolut orice) si cand ai nevoie de mai mult il legi la un ecran extern.

#3
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
E mai sigur să iei un Pentium M sau athlon 64. Vezi să aibă suport SSE3.

#4
Shady™

Shady™

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.02.2005
vreau de 17 pt ca sa il folosesc ca desktop replacement, nu pun chiar atat de mult pret pe portabilitate, plus ca ala de 17" are si placa de sunet 5.1...
si nu spun ca vreau neaparat apple...dar, imi place os x. sincer nu am lucrat niciodata cu un apple sau os x si habar nu am cum se comporta, da nu stiu de ce, da ma atarge. nu vreau sa-l folosesc pt nimic intensiv, doar ca un user normal...

to dixy
spui de suport SSE3 ca sa pot sa instalez osx for x86?
da vad ca si intel au de gand sa-si schimbe procesoarele cu de alea dual core cat mai curand...

#5
Shady™

Shady™

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.02.2005
to addicted

are rost sa trec de pe windows pe os x?
cum se comporta? fata de win xp logic...

#6
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003

Shady?, on Sep 3 2005, 14:57, said:

are rost sa trec de pe windows pe os x?
cum se comporta? fata de win xp logic...

<{POST_SNAPBACK}>


Parerea mea: merita din plin. Am trecut eu de mai bine de un an si nu m-as mai intoarce la Windows never-ever!

#7
Shady™

Shady™

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.02.2005
cum am mai spus nu am vazut niciodata os x live, si mi-e frica sa nu regret...mai ales ca costa o caruta de bani...si daca tot dau caruta aia de bani pe el, sa nu fiu nevoit ca in 2 ani sa imi iau altu ca asta nu mai face fata, sau ca nu mai se gaseste soft pt ppc (ca apple trece pe intel). exista vre-un magazin in ro unde sa poti incerca vre-un comp apple?

#8
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003

Shady said:

cum am mai spus nu am vazut niciodata os x live, si mi-e frica sa nu regret...mai ales ca costa o caruta de bani...si daca tot dau caruta aia de bani pe el, sa nu fiu nevoit ca in 2 ani sa imi iau altu ca asta nu mai face fata

Am un iBook la 300 MHz care ruleaza 10.3.9 Panther surprinzator de bine, asa ca stai linistit. Nu e ca la Windows unde la fiecare versiune noua tre sa-ti upgradezi computerul  :P

Shady said:

sau ca nu mai se gaseste soft pt ppc (ca apple trece pe intel).
Având în vedere faptul ca un computer Apple se uzeaza moral mai greu decât un PC, developerii vor fi obligati ca cel putin 5 ani de acum încolo sa produca "universal binaries" PPC/Intel.

Shady said:

exista vre-un magazin in ro unde sa poti incerca vre-un comp apple?
Macgallery în Bucuresti.

Edited by Beavix, 04 September 2005 - 09:04.


#9
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
to Shady:

ce vrei sa faci cu el? oricum, in general dupa ce te obisnuiesti cu os x nu ii mai dai drumul. ma injura destui cand merg la ei(win) si ma repede la f9 sa aranjez ferestrele.

in plus, customizabilitate: multiple desktops, ferestre collapsable si atasabile ca etichete la marginile ecranului, multiple docks, si o groaza altele

#10
Shady™

Shady™

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.02.2005

Quote

ce vrei sa faci cu el? oricum, in general dupa ce te obisnuiesti cu os x nu ii mai dai drumul. ma injura destui cand merg la ei(win) si ma repede la f9 sa aranjez ferestrele.

sa pot ripuiesc dvd-uri, sa ma uit la filme, sa ascult muzica, sa stau pe net, sa mai editez vreo foto in Photoshop (daca o sa-mi permit $$) sau vre-o filmare... in general chestii din astea care nu ar trebui sa puna cine stie ce probleme...

thanx Beavix and addicted :peacefingers:

#11
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
doar atit ?

B)

#12
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
pai nici nu-ti trebuie neaparat powerbook.

orice de la 800mhz in sus e suficient, mai ales daca ai 512 ram or more

#13
Shady™

Shady™

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.02.2005

Quote

doar atit ?

pai cam atata, da...mai poti pune ceva editare de texte si powerpoint...nu am treburi imortante de facaut cu un calculator, fie el pc sau apple...doar sa poata face mai multe lucruri de-o data fara sa sacadeze sau sa se blocheze...

Quote

pai nici nu-ti trebuie neaparat powerbook.

orice de la 800mhz in sus e suficient, mai ales daca ai 512 ram or more

vorbesti de procesoare ppc, nu?
ca io acas am acu un p3 la un giga care acu 5 ani cand l-am cumparat era ceva, cred :huh: , si abia mai merem, se taraste cu greu...si daca tot imi cumpar ceva macar sa vad diferenta, ca m-am saturat sa ma tot tarasc prin windows, sa astept pana se incarca nu stiu ce program, sa nu pot face altceva in timp ce fac un cd, sau alte chestii din astea... :rantcurse:

#14
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
da, ppc

nu, garantat nu se taraste, merge chiar bine.. daca vrei ceva nou ia-ti un mini, poti pastra monitor, si restul perifericelor de la ce ai acum.


pe de alta parte, p3 ala a fost un procesor foarte eficient la vremea lui.

#15
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
@Shady

Fă și tu comparația:

-dacă iei un mac cu PowerPC, peste doi ani maximum, Apple renunță la platforma respectivă. În plus nu vei putea rula decât Os X.
-dacă iei un laptop cu SSE3 (P4 sau Athlon64) ai avantajul că e platforma care va fi suportată de Apple în viitor și în plus vei putea rula și Os X și Windows

Ce este mai avantajos, pentru tine?

Edited by dixy, 05 September 2005 - 13:42.


#16
Shady™

Shady™

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.02.2005

addicted, on Sep 5 2005, 13:22, said:

da, ppc

nu, garantat nu se taraste, merge chiar bine.. daca vrei ceva nou ia-ti un mini, poti pastra monitor, si restul perifericelor de la ce ai acum.
pe de alta parte, p3 ala a fost un procesor foarte eficient la vremea lui.

<{POST_SNAPBACK}>


nu mege mini, pt ca io nu fac faculta in acelas oras unde stau si nu vreau sa ma car cu monitoare dupe mine. nu imi trebuie nici maximium de portabilitate...adica nu vreau sa iau lappy dupa mine la cursuri sau sa mearga cinestie cate ore de la baterie...imi trebuie un desktop replacement pe care atunci cand plec acasa de la faculta sa il pun in masina...fara alte cablaraie si prostii...

dixy, on Sep 5 2005, 13:42, said:

@Shady

Fă și tu comparația:

-dacă iei un mac cu PowerPC, peste doi ani maximum, Apple renunță la platforma respectivă. În plus nu vei putea rula decât Os X.
-dacă iei un laptop cu SSE3 (P4 sau Athlon64) ai avantajul că e platforma care va fi suportată de Apple în viitor și în plus vei putea rula și Os X și Windows

Ce este mai avantajos, pentru tine?

<{POST_SNAPBACK}>


da, perfect deacord cu tine...
da sa presupunem ca imi iau un p4 ht pe un laptop.la ora actuala nu pot rula decat win xp si linux. nu punem la socoteala os x for x86 ca nu e functional. la ce cerinte o sa aiba windows vista cu interfata aero glass (cel putin din ce am citit), imi vine greu sa cred ca va rula foarte smooth pe presupusul meu lappy => stick to xp pro.
plus de asta nu stiu daca os x va fi vreodata disponibil "pe bune" pentru orice platforma de pc cu intel si sa ma chinui sa instalez un os nefunctional doar pentru ca imi place mie de el, hmmm, nu cre ca are rost...
plus ca os x va fi disponibil pt ppc cel putin 3-4 cersiuni de acu incolo, cred...sau cel putin asa am citit...

problema e ca nici io nu sunt pe deplin convins ca merita sa imi iau un powerbook... :huh: de aia tot intreb si io pe aici :P

#17
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
la cum se agita apple si cum dispar forumurile de os x x86 de pe net, tare ma tem ca n-o sa prea poti rula mult timp mac os pe altceva.

asta e mai degraba o strategie de stealth marketing, o sa existe vreo forma de autentificare cu platforma pentru produsul final. si atunci sufletu os x.

#18
mindsoul

mindsoul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 03.05.2004
in conferinta facuta de apple la San Francisco se spunea ca undeva la ei in firma se lucreaza pe procesoare  INTEL(de vreo 5 ani) in paralel cu PPC, so   Mac OS X este deja testat pentru compatibilitate INTEL...
see the news:
http://www.apple.com...s/2005/06/wwdc/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate