Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sistem editare video Full HD 2011

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#55
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Păi futureproof e și dacă își ia o placă de editare dedicată dar atunci va trebui să se hotărască ce soft folosește.
Pt soft + placă de la Canopus ajunge la 1000 euro. Combinația asta o are cineva care scrie aici pe forum și se pare că toate merg aproape realtime.

#56
Avalanche

Avalanche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 15.03.2005
Ma apropii de sfarsitul configurarii PC-ului. Zilele acestea vreau sa dau comanda. Am tinut cont de sfaturile care mi le-ati dat. Sistemul este urmatorul:
1. Placa de baza ASRock P67 Extreme6 rev. B3 - 762 lei
2. Procesor Core-i7-2600k-340ghz-box/ deblocat - 1.206 lei
3. Cooler Prolimatech Megahalems rev. B - 251 lei
4. Ventilator / radiator Arctic Cooling F12 PWM - 34 lei
5. Memorie TeamGroup Elite Ram 8GB DDR3 1333MHz CL9 dual channel kit de 4 Gb - 317 lei
6. 1 harddisk Western Digital 1TB SATA-III 7200 rpm 64MB Caviar Black - 322 lei
7. 2 Harddiskuri Western Digital 1,5TB SATA-II 7200 rpm 64MB Caviar Black - 2*393 lei
8. Blu-Ray Writer LG Extern BE12, USB 2.0, Lightscribe, Retail - 738 lei
9. Monitor LCD Dell U2410, 24 inch, 1920 x 1200, Ultrasharp - 1.926 lei

A mai ramas sa aleg intre ce e mai jos si altceva pentru ca nu sunt hotarat:
1. Carcasa Cooler Master HAF 912 Plus - 380 lei
2. Sursa Corsair Gaming Series GS800W - 425 lei
3. Cooler hard-diskuri (nu stiu daca trebuie) - 50 lei
4. Placa video Nvidia Gainward GeForce GTX 560 Ti Phantom 2GB DDR5 256-bit - 1.146 lei
5. Tastatura si mouse - 50 lei.

TOTAL: 8.418 lei

Problema sta asa. Mi-as fi dorit sa iau 16 gb de DDR dar nu ma incadrez in buget. Intentionez sa iau mai tarziu inca 8 gb DDR si 1 harddisk ca sa am (1 pentru SO, 1 pentru sursa materiale video, 1 pentru export, 1 pentru temporare). Am stat mult in dubii daca sa iau sau nu monitorul Dell de 24. Am studiat si modelul Dell IPS de 23 inch la 10 mil, chiar daca as fi vrut sa il iau nu se mai gaseste la nici un furnizor. Sper sa nu imi pare rau de banii dati pe Dell-ul de 24. Fiind scump m-a tras in jos cu sistemul, a trebuit sa pun harduri best-buy de 1,5 Tera si sa renunt la memorii. Inca nu sunt sigur 100% asupra memoriilor. Mi-as fi dorit ceva la 1.600 Mhz, poate iau un cel mai ieftin Corsair de 1600 Mhz cu radiatoare, desi am vazut la vreo 2 de pe Emag ca le-au cumparat cu 1 dim gata busit. Astea care le-am pus le pot duce in 1.600 spre ex daca vreau?
Va rog sa imi faceti sugestii asupra ultimelor 5 puncte (carcasa, sursa, etc) Cele mai bune in banii astia. Ma gandesc sa renunt la placa video si sa iau ceva mai ieftin, dar as putea-o lasa doar daca am argumente solide. Deci pot sa sar foarte putin de 80 mil doar pentru placa video. Am vazut ca este de 2 gb memorie video. Ajuta asta la Cuda? O sa mai joc si cate un joc cand o sa am timp, dar nu sunt mare gamer. Deci va rog strict pentru editare video. Ajuta asa mult Titanium asta de 2 gb?

P.S. Ma cam seaca putin faza ca am numai 4 sloturi de DDR, daca pun 4x4 le-am ocupat pe toate. Ce fac daca mai tarziu mai vreau sa mai pun rami. Desi cred ca va trece mult timp pana sa am eu nevoie de mai mult de 16 gb DDR 3. Mai am o neclaritate. Va rog sa imi spuneti in ce sens se invarte ventilatorul de deasupra carcasei care am pus-o si daca incape tot sistemul in ea fara probleme. Nu as vrea sa bage aer inauntru, sa se duca aer cald dinspre procesor spre placa video spre ex.

Va multumesc la toti pentru sfaturi si astept parerile voastre ca sa termin de configurat sistemul. Am mai deschis un topic pe computergames si am tinut cont de sfaturile de pe ambele forumuri.

Edited by Avalanche, 11 April 2011 - 09:32.


#57
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Placa de bază de la AsRock aș înlocui-o cu una de la Asus sau Gigabyte echivalentă ca preț și dotări.
Nu de alta dar este cea mai importantă parte a sistemului și de care depinde perfomanța celorlalte componente.
Ca să nu mai vb de upgrade.

#58
leonard_222003

leonard_222003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 10.07.2009
Asrock - NUUUUU
Desi ele pot avea componente bune , condensatori solizi , circuit curent in 10 faze ......tehnicalitati din astea de marketing , cu toate astea tot sunt mai slabe in overclock decat gigabyte , Asus , MSI.

#59
Avalanche

Avalanche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 15.03.2005
Se vede ca nu ati citit nimic despre placa asta de baza. E usor sa arunci cu vorbele. Da un search google si vezi ca e cam pe toate site-urile de overclocking. Eu o consider un best-buy in momentul de fata. Vorbeam recent cu cineva pe mess, imi zice ca el asteapta noile cipseturi Z68. Stiu ca Z68=P67+Z67, nu o sa mai scriu ce fac fiecare ca se stie deja. Treaba care m-a pus pe ganduri este ca cica Z68 ma ajuta mai mult in editare video decat P67. Inca mai studiez sa vad ce si cum, m-am apucat sa citesc. Am gasit pana acum cum ca Z68 are SSD caching pentru harddisk-uri, ceva de quick sync (inca nu am citit ce face, acu o sa citesc), ceva ca se schimba structura....Deci is in ceata totala. Cei care sunteti documentati va rog sa facem putina lumina la capitolul asta. Ma ajuta Z68 mai mult in editare video decat P67? Se merita sa astept Z68? Citeam pe undeva ca placile de baza cu Z68 vor apare in iunie. Nu cred ca am timp sa astept atat.  Vor fi mai scumpe?

Edited by CristianAdrian, 12 April 2011 - 10:12.
scos citat inutil. citeste regulamentul


#60
leonard_222003

leonard_222003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 10.07.2009
Ai dreptate Avalanche , am ramas cu ideea veche despre asrock , chiar e buna placa de baza.

#61
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
La monitor singura varianta mai ieftina ar fi HP zr24w care costa cu aprox. 500Ron mai putin ca Dell U2410. Uite un review. Fata de Dell nu are gamut extins ,conectica e ceva mai slaba dar overall e un monitor bun , mai ales daca lucrezi doar cu continut sRGB.

#62
Avalanche

Avalanche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 15.03.2005
Vreau sa mai citesc despre Z68. Este posibil sa aman achizitionarea sistemului pana la aparitia placilor de baza cu Z68. Am citit ca ar trebui sa apara la inceputul lunii Mai sau in Iunie. Ce ziceti sa mai astept? Nu vreau sa-mi para rau dupa aia.  Ma gandesc sa mai achizitionez 2x2 Gb DDR 2 pentru sistemul meu actual Intel Core 2 Duo 2,2 Ghz, 2x1 GB DDR 2 800 Mb A-Data Vitesta Extreme, 2 harduri WD la 7200 rpm, Nvidia 8800 GT si sa incep sa invat editarea in Full HD. Am un botez la sf. lui Aprilie si o nunta la sf. lui Mai in Full HD. Poate ma pot descurca cu sistemul actual, urmand ca sa iau calculatorul cu Z68 imediat cum apar placile de baza. Ar merge oare cu calc. actual? Cum va fi in timeline?

Edited by Avalanche, 12 April 2011 - 14:10.


#63
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

View PostAvalanche, on 12th April 2011, 14:58, said:

Ce ziceti sa mai astept? Nu vreau sa-mi para rau dupa aia.

Aproape  orcie ai lua dupa maxim 2 luni o sa-ti para rau pentru ca aproape sigur va aparea ceva nou sau macar un zvon despre ceva nou. Eu as zice sa astepti daca nu te arde dar nu ca sa apara noul ci sa se ieftineasca ce este acum nou. Asta daca nu cumva te scot banii din casa, caz in care poate ar fi mai bine sa-ti cumperi ultimul sistem de Aple.

Edited by glido, 12 April 2011 - 17:24.


#64
badiuiulian

badiuiulian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.05.2011

View Postvgabi, on 6th April 2011, 08:40, said:

Păi futureproof e și dacă își ia o placă de editare dedicată dar atunci va trebui să se hotărască ce soft folosește.
Pt soft + placă de la Canopus ajunge la 1000 euro. Combinația asta o are cineva care scrie aici pe forum și se pare că toate merg aproape realtime.
Nu ajunge nici o mie, placa firecoder blu este cam 2000 ron cu tva,softul...blablabla , le am puse pe un i7 cu 4gb ddram si video gtx, preview realtime,chiar si cu bullet, in fisiere avchd full hd,si-mi randeaza blu ray-ul direct din timeline ora/ora codat h264 . Meniu-l nu-i animat,ediusul nu-i pt authoriting,insa materialul final impecabil calitativ.
Acum astept sa-mi vina avidul studio 2011,l-am comandat online,am dat banii pt ca am pus botul la marketingul de pe net,cum ca ar face si drege fara accelerator grafic,acum sa-mi ajunga si sa vad daca asa este.

#65
Avalanche

Avalanche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 15.03.2005
Deci m-am hotarat sa astept aparitia placilor de baza cu Z68. Sunt preconizate sa apara la jumatea lunii acesteia. Sper sa apara simultan si in Romania pentru ca vreau sa dau comanda cat mai repede.

#66
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View Postbadiuiulian, on 4th May 2011, 01:31, said:

Acum astept sa-mi vina avidul studio 2011,l-am comandat online,am dat banii pt ca am pus botul la marketingul de pe net,cum ca ar face si drege fara accelerator grafic,acum sa-mi ajunga si sa vad daca asa este.

Așteptăm un review la Avid după ce o să-l ai, să vedem și noi ce poate.

#67
Avalanche

Avalanche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 15.03.2005
Zilele acestea se lanseaza cipul Z68 si sper sa apara cat mai repede noile placi de baza cu acest cipset. M-am uitat pe unele site-uri sa vad cand este data de lansare, insa nimic nu e sigur. Unii zic ca pe 11 Mai. In principiu cred ca voi merge pe Asrock, dar sa vedem ce specificatii au si cat vor costa.

#68
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Se pare că z68 dă frîu liber la compresii video prin QuickSync care duce la un cîștig sensibil de viteză.
Rămîne de văzut dacă merită și un preț mai mare pt noul chipset.

#69
Avalanche

Avalanche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 15.03.2005

View Postvgabi, on 9th May 2011, 12:41, said:

Se pare că z68 dă frîu liber la compresii video prin QuickSync care duce la un cîștig sensibil de viteză.
Rămîne de văzut dacă merită și un preț mai mare pt noul chipset.
Exact de asta am asteptat. Vreau sa beneficiez de Quick Sync si sa pot face oveclocking la procesor. Nu o sa overclockez mult, un 4,5 Ghz mi se pare de bun simt.  :D Si cred ca va fi stabil chiar in conditii de stres cu editarea video. Am citit pe undeva ca Quick Sync bate la fund Cuda. Da o bate tare .... nu asa :) Deci nu imi mai trebuie cine stie ce zmeu de placa video, o sa iau una bunicica in caz ca o sa mai bag vreun joc din cand in cand. Dar nu ma voi agita dupa nucleele Cuda. Ramane de vazut cate softuri vor implementa Quick Sync si in cat timp.

#70
Avalanche

Avalanche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 15.03.2005
In momentul de fata se afla deja pe piata placi de baza cu Z68. Primele au aparut Asus si Gigabyte, acum observ ca sunt si Asrock. Un articol interesant gasiti aici http://www.tomshardw...view-32188.html Probabil imi voi lua una dintre cele 3. Saptamana care vine vreau sa dau comanda pentru noul sistem, asa ca mai astept recomandari. Cand definitivez sistemul o sa il postez aici pentru ultime pareri. Dintre cele 3 placi de baza, Asus pica pentru ca nu are IEEE 1394. Eu inca folosesc o camera profesionala pe caseta asa ca am nevoie de portul asta si nu am chef sa iau separat placa firewire. Gigabyte nu ma incanta, asa ca ramane Asrock. Mi-as fi dorit insa cu mai multe porturi USB 3.0 si S-ATA 3. In viitor e posibil sa am in sistem chiar si 6 harduri S-ATA 3.

#71
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Sa stii ca o placuta fireware(cu chipset TI obligatoriu-alea cu VIA sunt niste mizerii) nu costa deloc mult. Am vazut niste chestii de la SIIG ,nu costau mai mult de 20-30$.

#72
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007

View PostAvalanche, on 18th May 2011, 13:10, said:

In momentul de fata se afla deja pe piata placi de baza cu Z68. Primele au aparut Asus si Gigabyte, acum observ ca sunt si Asrock. Un articol interesant gasiti aici http://www.tomshardw...view-32188.html
... Asus pica pentru ca nu are IEEE 1394...
In articolul ala vad ca Asus are 2xIEEE-1934, iar aici, un alt Asus, are 1xIEEE-1934.

Edited by pif_foto, 18 May 2011 - 16:01.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate