Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

HTC EVO 3D

- - - - -
  • Please log in to reply
1692 replies to this topic

#19
inx66

inx66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 27.01.2009

View Postdaniel_steaua1, on 16th January 2012, 21:09, said:

De pe www.cel.ro,1250 ron

chiar e super pret! am luat de o luna sgs II alfel ma bagam si eu!

#20
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006

View Postinx66, on 18th January 2012, 17:17, said:

chiar e super pret! am luat de o luna sgs II alfel ma bagam si eu!

Astazi la ora 6:30 il voi ridica si eu. Voi posta niste detalii amanunite despre telefon (ROM-uri custom, Kenel-uri etc.)

Stay tuned...

#21
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Revin cu detalii:
- arata foarte bine
- se misca FOARTE BINE, cu toate ca HTC a exagerat cu bloatware-ul (nu e nimic, rezolvam :D)
- am facut unlock la BOOTLOADER foarte usor. Detalii aici: http://www.htcdev.com
- camera scoate pozele OK. Nu va asteptati la poze impecabile. Este totusi un aparat cu un senzor de 5MP.
- sunetul este foarte ok

Mai multe detalii in curand.

#22
Edwin6000

Edwin6000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,686
  • Înscris: 26.02.2011

View PostRCG, on 18th January 2012, 20:26, said:

Revin cu detalii:
- arata foarte bine
- se misca FOARTE BINE, cu toate ca HTC a exagerat cu bloatware-ul (nu e nimic, rezolvam :D)
- am facut unlock la BOOTLOADER foarte usor. Detalii aici: http://www.htcdev.com
- camera scoate pozele OK. Nu va asteptati la poze impecabile. Este totusi un aparat cu un senzor de 5MP.
- sunetul este foarte ok

Mai multe detalii in curand.
Vrei sa ii faci ROOT?

#23
laurm

laurm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 01.02.2009

View Postinx66, on 18th January 2012, 17:17, said:

chiar e super pret! am luat de o luna sgs II alfel ma bagam si eu!
si eu ma gandeam la un sgs2 dar diferenta dintre el si htc evo 3d m-a facut sa ma reorientez. Acum am motorola defy.

@ RCG - sa inteleg  ca se poate debloca bootloaderul??

Cum se vede in soare/lumina puternica? se apropie de sgs2?

#24
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Salutare din nou,

Revin cu detalii: da, bootloader-ul se deblocheaza. Gratuit, oficial pe site-ul HTC: http://htcdev.com/bootloader/
Se poate face downgrade la HBOOT pentru a face S-OFF. Aici m-am cam invartit putin, dar a fost OK intr-un final.
Am facut ROOT.
Am instalat ROM custom. Mai exact LeeDroid.

Telefonul este foarte bun. Are fix aceleasi dimensiuni ca un SGS2, doar ca e un pic mai gros (ma gandesc din cauza ecranului 3D). Se misca mult mai bine decat SGS2, dar camera nu este la fel de buna. Totusi, este telefon si nu camera foto. Pentru mine, lucrul acesta nu constituie un impediment.

Pe partea de audio, pur si simplu RUPE. Hardware-ul este acelasi ca la XE, daca nu ma insel si deci are sunet Beats by Dre. Trebuie instalat un ROM custom pentru asta.

Display-ul este ok. Se vede bine afara si perfect in interior.

Per total sunt mai mult decat extra-multumit de alegerea facuta. Isi merita fiecare banut (aia putini care a costat :D).

Nu am avut timp sa vad cum se descurca cu bateria pentru ca l-am frecat in continuu cu resoftari si toate cele.

Partea proasta la el este ca nu prea exista ROM-uri custom. Acest lucru se datoreaza probabil faptului ca bootloader-ul a fost blocat pana de curand si nu prea existau metode pentru a-l debloca. In viitorul apropiat or sa apara si ROM-uri custom si cel mai probabil ICS oficial. Sincer, la 1GB RAM si 1.2GHz procesorul, fluenta ROM-ului nu mai conteaza. Toate se misca la fel.

Eu am renuntat la tot bloatware-ul HTC si am in permanenta ~ 600MB RAM liberi.

#25
daniel_steaua1

daniel_steaua1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 13.04.2008

View PostRCG, on 19th January 2012, 16:28, said:

Salutare din nou,

Revin cu detalii: da, bootloader-ul se deblocheaza. Gratuit, oficial pe site-ul HTC: http://htcdev.com/bootloader/
Se poate face downgrade la HBOOT pentru a face S-OFF. Aici m-am cam invartit putin, dar a fost OK intr-un final.
Am facut ROOT.
Am instalat ROM custom. Mai exact LeeDroid.

Telefonul este foarte bun. Are fix aceleasi dimensiuni ca un SGS2, doar ca e un pic mai gros (ma gandesc din cauza ecranului 3D). Se misca mult mai bine decat SGS2, dar camera nu este la fel de buna. Totusi, este telefon si nu camera foto. Pentru mine, lucrul acesta nu constituie un impediment.

Pe partea de audio, pur si simplu RUPE. Hardware-ul este acelasi ca la XE, daca nu ma insel si deci are sunet Beats by Dre. Trebuie instalat un ROM custom pentru asta.

Display-ul este ok. Se vede bine afara si perfect in interior.

Per total sunt mai mult decat extra-multumit de alegerea facuta. Isi merita fiecare banut (aia putini care a costat :D).

Nu am avut timp sa vad cum se descurca cu bateria pentru ca l-am frecat in continuu cu resoftari si toate cele.

Partea proasta la el este ca nu prea exista ROM-uri custom. Acest lucru se datoreaza probabil faptului ca bootloader-ul a fost blocat pana de curand si nu prea existau metode pentru a-l debloca. In viitorul apropiat or sa apara si ROM-uri custom si cel mai probabil ICS oficial. Sincer, la 1GB RAM si 1.2GHz procesorul, fluenta ROM-ului nu mai conteaza. Toate se misca la fel.

Eu am renuntat la tot bloatware-ul HTC si am in permanenta ~ 600MB RAM liberi.


Eu am vazut pe XDA foarte multe custom rom-uri.Eu nu am deblocat bootloader-ul pentru ca vreau sa vad intai ICS oficial si in 15 zile daca ma razgandesc pot sa-l trimit inapoi,apoi voi trece si la custom rom.

#26
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Salut,

ROM-ul oficial se poate pune la loc.
Bootloader-ul se  bloate bloca
Versiunea HBOOT-ului se va updata o data ce pui ROM-ul default.

Vezi ca pe XDA sunt 2 versiuni: EVO 3D CDMA si EVO 3D GSM. Varianta noastra este GSM. CDMA este cea pentru SUA. Nu confunda.

#27
daniel_steaua1

daniel_steaua1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 13.04.2008

View PostRCG, on 19th January 2012, 18:39, said:

Salut,

ROM-ul oficial se poate pune la loc.
Bootloader-ul se  bloate bloca
Versiunea HBOOT-ului se va updata o data ce pui ROM-ul default.

Vezi ca pe XDA sunt 2 versiuni: EVO 3D CDMA si EVO 3D GSM. Varianta noastra este GSM. CDMA este cea pentru SUA. Nu confunda.


Se poate bloca dar nu-ti mai apare locked ci relocked(nu se accepta la garatie).Am vazut varianta gsm contine destule rom-uri.

#28
Edwin6000

Edwin6000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,686
  • Înscris: 26.02.2011

View Postdaniel_steaua1, on 19th January 2012, 20:17, said:

Se poate bloca dar nu-ti mai apare locked ci relocked(nu se accepta la garatie).Am vazut varianta gsm contine destule rom-uri.
Dupa mine,nu are rost sa-i faci root.La 1.2 Ghz pe procesor si 1 gb ram cred ca zboara

Edited by Edwin6000, 20 January 2012 - 01:35.


#29
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Root-ul este necesar. O gramada de aplicatii utile se folosesc de Root (de exemplu Root Explorer, Root Call Blocker, ROM Manager). Root-ul este necesar, schimbarea ROM-ului nu.

Nu imi vine sa cred...nu am intalnit nicio problema pana acum. Si sincer a fost frecat in continuu. Ca obiectie as avea bateria, dar o rezolvam si p-asta in curand :D. O sa urmaresc ce "seaca" bateria si gasesc alternative.

#30
daniel_steaua1

daniel_steaua1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 13.04.2008

View PostRCG, on 20th January 2012, 02:15, said:

Root-ul este necesar. O gramada de aplicatii utile se folosesc de Root (de exemplu Root Explorer, Root Call Blocker, ROM Manager). Root-ul este necesar, schimbarea ROM-ului nu.

Nu imi vine sa cred...nu am intalnit nicio problema pana acum. Si sincer a fost frecat in continuu. Ca obiectie as avea bateria, dar o rezolvam si p-asta in curand :D. O sa urmaresc ce "seaca" bateria si gasesc alternative.

Multi se plang de asa ceva

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iIrmLOTiUZk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Am cam prins frica.....

#31
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Trebuie specificat ca aceea este varianta CDMA (vezi Sprint in coltul dreapta sus). Versiunea de CDMA are probleme, cea de GSM nu (din cate am inteles). Eu nu am nici o problema de genul acesta.

Problema se poate datora:
- digitizer-ului de la touchscreen
- unui incarcator defectuos (cel mai probabil 3rd party)
- cardului (din cate am vazut asta ar fi fost motivul)

#32
daniel_steaua1

daniel_steaua1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 13.04.2008

View PostRCG, on 20th January 2012, 21:36, said:

Trebuie specificat ca aceea este varianta CDMA (vezi Sprint in coltul dreapta sus). Versiunea de CDMA are probleme, cea de GSM nu (din cate am inteles). Eu nu am nici o problema de genul acesta.

Problema se poate datora:
- digitizer-ului de la touchscreen
- unui incarcator defectuos (cel mai probabil 3rd party)
- cardului (din cate am vazut asta ar fi fost motivul)

Si eu am văzut că erau  CDMA dar deja postasem.Nici eu nu am,dar sper să nu apară pe parcurs.

#33
laurm

laurm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 01.02.2009
Se poate pune custom ROM fără  deblocarea bootloader-ului?

Sau doar root-at si cu un addon pt sunetul "by Dre" de pe Sensation?

Am făcut comanda la emag.ro si azi îl iau. Ce folie recomandați si de unde? Știți ceva mai bun decât de pe strada Alunisului (Inno3dsolution-24gsm.ro)?

Edited by laurm, 21 January 2012 - 07:31.


#34
daniel_steaua1

daniel_steaua1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 13.04.2008

View Postlaurm, on 21st January 2012, 07:25, said:

Se poate pune custom ROM fără  deblocarea bootloader-ului?

Sau doar root-at si cu un addon pt sunetul "by Dre" de pe Sensation?

Am făcut comanda la emag.ro si azi îl iau. Ce folie recomandați si de unde? Știți ceva mai bun decât de pe strada Alunisului (Inno3dsolution-24gsm.ro)?

Nu se poate pune custom rom fără a debloca bootloader-ul și nici root.

#35
new_mihay

new_mihay

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.01.2008
Cum raspunde touch-ul?pe xda sau pe youtube apar nenumarate videoclipuri in care ba nu raspunde ba raspunde inainte sa il atingi "ghost touch"
Cati mb ram raman liberi fara root si custom rom?
Cum se misca prin meniu prin pagini web fara custom rom?
am un xperia neo si nu stiu daca merita sa imi iau evo 3d. :huh:

#36
daniel_steaua1

daniel_steaua1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 13.04.2008
După cum am mai spus probleme sunt cu varianta CDMA.Al meu răspunde foarte rapid,prin paginile web la fel.Custom rom nu am instalat dar parcă a specificat un user puțin mai sus.Telefonul își merită banii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate