Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

pentru stabilire

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
alecsyyya

alecsyyya

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.03.2011
Buna ziua,numele meu este Alexandra.Am tot intrat si rasfoit pagini in vederea aflarii unor informatii pentru obtinerea vizei in canada...si aici a fost singurul kre m-a ajutat cel mai mult.

Iubitul meu,actual logodnic este cetatean canadian.Eu vreau sa ajung acolo in vara,mai exact pana la sfarsitul lui iunie.povestea e ceva de genu...el a fost la biroul de imigrari din Alberta, si a vorbit cu ofiterul de acolo....caruia i-a spus ca vrea sa ma aduca acolo si sa imi obtin pe viitor viza de rezident.Mi-a facut si invitatie in care se afla scrisoarea,fluturasul lui de munca,certificat de nastere...ofiterul i-a spus ca obtin viza de 6 luni dupa care trb sa merg acolo la birou...si dk ei sunt de acord..ei sa imi mai prelungeasca cu alte 6 luni viza fara a mai fi nevoie sa m mai intorc in tara.Timp in care noi trebuie sa dovedim prin orice mijloc k suntem un cuplu si intradevar vrem sa ne casatorim( la ei nu se accepta casatorii de convenienta doar k sa obtii rezidenta) si anume prin mailuri,mesaje,poze,prieteni,dovezi etc.

Asta cu doveditul nu ar fi o problema... k oricum asta e si intentia...noi am vrea sa facem cununia civila in anul asta...se poate?

Marea mea problema ar fi cat dureaza obtinerea acestei vise....daca trebuie sa am si eu bani in cont... plus k odata cu viza sa obtin si permisul de munca sa ma pot angaja acolo...

Va multumesc mult daaca ma puteti ajuta!

#2
alecsyyya

alecsyyya

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.03.2011
va rog mult...ma poate ajuta cineva? informativ macar...

#3
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009

View Postalecsyyya, on 25th March 2011, 20:30, said:

Buna ziua,numele meu este Alexandra.Am tot intrat si rasfoit pagini in vederea aflarii unor informatii pentru obtinerea vizei in canada...si aici a fost singurul kre m-a ajutat cel mai mult.

Iubitul meu,actual logodnic este cetatean canadian.Eu vreau sa ajung acolo in vara,mai exact pana la sfarsitul lui iunie.povestea e ceva de genu...el a fost la biroul de imigrari din Alberta, si a vorbit cu ofiterul de acolo....caruia i-a spus ca vrea sa ma aduca acolo si sa imi obtin pe viitor viza de rezident.Mi-a facut si invitatie in care se afla scrisoarea,fluturasul lui de munca,certificat de nastere...ofiterul i-a spus ca obtin viza de 6 luni dupa care trb sa merg acolo la birou...si dk ei sunt de acord..ei sa imi mai prelungeasca cu alte 6 luni viza fara a mai fi nevoie sa m mai intorc in tara.Timp in care noi trebuie sa dovedim prin orice mijloc k suntem un cuplu si intradevar vrem sa ne casatorim( la ei nu se accepta casatorii de convenienta doar k sa obtii rezidenta) si anume prin mailuri,mesaje,poze,prieteni,dovezi etc.

Asta cu doveditul nu ar fi o problema... k oricum asta e si intentia...noi am vrea sa facem cununia civila in anul asta...se poate?

Marea mea problema ar fi cat dureaza obtinerea acestei vise....daca trebuie sa am si eu bani in cont... plus k odata cu viza sa obtin si permisul de munca sa ma pot angaja acolo...

Va multumesc mult daaca ma puteti ajuta!

Ofiterii de imigratie sunt foarte suspiciosi si atenti cand e vorba de ceva care miroase a casatorie din interes. Au ceva indicatii sa despice firul in patru si chiar o fac.
Cel mai bine ar fi sa va casatoriti mai intai, in Ro dupa care sa urmeze chemarea. Asta e procedura standard in care caz sunt mult mai putine probleme (daca ar fi vreuna). Altfel e greu, dureaza, poate fi umilitor si fara nici o certitudine.
Daca incercati asa cum v-ati propus eu zic ca sansele de reusita sunt mai reduse. Intr-un fel deja raul e facut, prin existenta invitatiei. Adica un domn invita o domnisoara in vizita, pac mare love (chiar daca adevarat) si apoi cererea de rezidenta... Sorry, miroase de la o posta, chiar daca, repet, intentiile sunt cat se poate de bune si chiar vreti sa va casatoriti and live happy ever after.
Stiu totusi un caz asemanator (2003-2005): o persoana aflata in US la "studii", catre sfarsitul vizei acolo cere viza turistica in Canada, o obtine si abia venita in Canada se marita cu un cetatean canadian. Normal ca intalnirea era cumva aranjata, biserica penticostala fiind la mijloc. A urmat deci casatoria rapida, casatorie OK care rezista f. bine (persone 40-50 ani) si apoi bineinteles clavarul cu ofiterii de imigratie care doreau confirmari cum ca marea dragoste e pe bune (poze, informatii, relatii, etc). A durat mult de tot, au fost cateva interviuri cu ofiteri nu tocmai foarte amabili, si numai un copil nou nascut, la momentul oportun adica ceasul al 12-lea a rezolvat situatia. Fara acel copil nascut ei zic ca nu ar fi fost obtinta rezidenta.

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,901
  • Înscris: 25.06.2007

View PostRosebud09, on 27th March 2011, 20:40, said:

Stiu totusi un caz asemanator (2003-2005): o persoana aflata in US la "studii", catre sfarsitul vizei acolo cere viza turistica in Canada, o obtine si abia venita in Canada se marita cu un cetatean canadian. Normal ca intalnirea era cumva aranjata, biserica penticostala fiind la mijloc. A urmat deci casatoria rapida, casatorie OK care rezista f. bine (persone 40-50 ani) si apoi bineinteles clavarul cu ofiterii de imigratie care doreau confirmari cum ca marea dragoste e pe bune (poze, informatii, relatii, etc). A durat mult de tot, au fost cateva interviuri cu ofiteri nu tocmai foarte amabili, si numai un copil nou nascut, la momentul oportun adica ceasul al 12-lea a rezolvat situatia. Fara acel copil nascut ei zic ca nu ar fi fost obtinta rezidenta.
Oare cum vor canadienii sa-si populeze enorma tara, avand aceasta atitudine?  :thumbdown:

#5
Fomalhaut

Fomalhaut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 16.02.2011

View PostBogdan R, on 27th March 2011, 21:56, said:

Oare cum vor canadienii sa-si populeze enorma tara, avand aceasta atitudine?  :thumbdown:
Da cine ti-a spus ca vor s-o populeze ?

#6
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009

Quote

Oare cum vor canadienii sa-si populeze enorma tara, avand aceasta atitudine? :thumbdown:

View PostFomalhaut, on 27th March 2011, 23:52, said:

Da cine ti-a spus ca vor s-o populeze ?

Canadienii au o anumita politica in materie de emigrare si nu renunta la ea.
Nu au nevoie sa populeze pur si simplu tara, au nevoie de oameni care sa sustina economia si cresterea ei, de aceea prefera oameni cu educatie, capabili sa puna umarul la treaba fara mofturi. Daca insa printre acesti nou veniti sunt si din aceia incapabili de ceva ca lumea, sau carora nu le convin slujbele lasate special ptr ei? Daca, la disperare, se apuca de furtisaguri, smecherii sau Doamne-fereste, de ceva mai rau adica sa ia slujbele bune si bine platite de la canadienii-canadieni??
Asa ca atentie, ochii pe butelie, casca ochii bine la cine vine si ce hram poarta. Unu care vine mai pe ocolite sau cu minciunica inseamana ca e capabil de asa ceva, poate va fenta sistemul si odata ajuns in Ca. Unu mai scolit sau alfabetizat va incerca mai intai pe calea cinstita, i se creaza cateva inlesniri de altfel. Daca stie si o meserie cautata, e chiar bun. In acelasi timp, sunt atatea situatii de reunificari de familie sau alte "family class", persoane care nu numai ca nu vor munci niciodata (pe motive de incapacitate sau religioase) dar vor suprasolicita sistemul de ajutoare sociale sau cel de sanatate. De aia se sufla in iaurt iar uneori apar situatii grotesti sau de-a dreptul abuzuri fara rost.
Exista nenumarate posibilitati de a fenta incetineala sistemului de imigrare iar ca intodeauna cand e vorba de ocolirea legii lucrurile pot esua sau scapa de sub control. Cu toate astea cred ca cineva foarte hotarat si inarmat cu rabdare si inteligenta reuseste pana la urma.
Ramane de vazut daca merita osteneala.

#7
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View PostBogdan R, on 28th March 2011, 06:56, said:

Oare cum vor canadienii sa-si populeze enorma tara, avand aceasta atitudine?
Suprafata locuibila a Canadei, dupa parerea mea, e mult mai mica decat se vede pe harta :)

#8
draculaold

draculaold

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.08.2007
Sfatul meu, pe scurt, ca vad ca romanasii nostri fac politica. Vino aici in vizita si va casatoriti aici. Nu esti prima care face asa, si e perfect legal. Are omu' dreptul sa se casatoreasca cu cine vrea si in consecinta sa invite aici pe cine vrea. Good luck

#9
alecsyyya

alecsyyya

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.03.2011

View Postdraculaold, on 29th March 2011, 06:46, said:

Sfatul meu, pe scurt, ca vad ca romanasii nostri fac politica. Vino aici in vizita si va casatoriti aici. Nu esti prima care face asa, si e perfect legal. Are omu' dreptul sa se casatoreasca cu cine vrea si in consecinta sa invite aici pe cine vrea. Good luck


pai asta cam avem de gand sa facem.... oricum nu au decat sa vina si in mama controlului cei de la imigrari sau whatever...pentru ca dovezi avem destule,plus toata familia lui...in fine stiu k pe ei nu ii intereseaza....

o alta problema.... cum e mai bine...sa trimit mail la ambasada cu toate actele sau sa ma duc acolo? si sa depun actele si apoi sa imi pierd toata ziua in ambasada pana ma cheama?

#10
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006

View Postalecsyyya, on 29th March 2011, 06:52, said:

pai asta cam avem de gand sa facem.... oricum nu au decat sa vina si in mama controlului cei de la imigrari sau whatever...pentru ca dovezi avem destule,plus toata familia lui...in fine stiu k pe ei nu ii intereseaza....

o alta problema.... cum e mai bine...sa trimit mail la ambasada cu toate actele sau sa ma duc acolo? si sa depun actele si apoi sa imi pierd toata ziua in ambasada pana ma cheama?

Vezi ca pe site-ul ambasadei scrie ce trebuie sa faci.
Cel putin acum 3 ani scria.

Pentru o viza turistica le-am trimis actele si pasapoartele prin DHL (cei de la DHL au un produs special) si le-am primit inapoi cu viza pusa.
Scria parca pe site ca daca e nevoie te contacteaza ei sa programeze un interviu.
La mine a durat cam o saptamana.

In cazul tau s-ar putea sa fie putin diferit, dar eu cred ca cele mai corecte informatii le vei gasi la ei pe site.
http://www.canadaint...n...g&menu_id=4

Spor.

#11
localintruder

localintruder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 01.04.2009

View PostBogdan R, on 27th March 2011, 22:56, said:

Oare cum vor canadienii sa-si populeze enorma tara, avand aceasta atitudine?  :thumbdown:

Vor s-o populeze asa cum vor ei. Asta e raspunsul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate