Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Imprumut Provident

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010

View Postborn2lose, on 24th March 2011, 01:40, said:

e foarte dubios acel dae de 81%. asta ar duce costul total la peste 20 de milioane, e posibil sa mai fie comisioane/taxe pe care au "uitat" sa le mentioneze...


Si mie mi se pare uriasa dobanda de 34%  in conditiile in care ma bucur ca imi da banca la depozite in euro 3,9% pe an minus impozit.

Eu te-as sfatui sa iti faci un card de credit, utilizezi cele 13 milioane, iar la salariu platesti integral cardul si retragi banii, astfel incat sa se considere plata facuta pentru luna respectiva sa nu intri pe dobanda. Daca nu iti ajung banii mai imprumuti de la parinti, prieteni pentru cateva ore.

In felul asta imprumuti bani cu dobanda zero, platind numai taxa anuala de card si comisionul bancii de retragere numerar de la ATM.

Am un coleg care face jongleria asta cu un card de credit.

Edited by muteki, 24 March 2011 - 07:02.


#20
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
pune raul in fata. daca nu ai intr-o zi bani de rata si platesti cu 2-3 zile intarziere, astia te jupoaie de bani. atunci abia vezi cum ies taxele, comisioanele, penalizarile din joben. m-am fript la city financial, care inca am inteles ca's copilasi in domeniu pe langa astia.

#21
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 23.06.2004

View Postmonomusique, on 23rd March 2011, 21:13, said:

....
si pentru ce imi trebuie cont bancar daca vine ala oricum la mine la usa dupa rate? Scrie transfer bancar, ma duc frumos pun banii la banca in cont la ei si la revedere. Nu ?

Din ce am vazut eu la ei pe site, ala vine la usa la tina sa iti aduca banii sau sa colecteze ratele pentru un cost suplimentar de 561 RON la creditul ales de tine. Ai o optiune acolo, 'Adaugă serviciul opțional de gestionare la domiciliu a creditului', alegi aia, costul imprumutului ramane acelasi (a-propos, acolo scrie ca acest cost al imprumutului 'reprezintă costul total al împrumutului, care include comisionul de acordare, comisionul de gestionare și dobânda fixă totală.'), dae la fel, dar platesti acest serviciu cu 561 RON (practic iti creste rata saptamanala cu 10 lei, 40 lei pe luna).
Deci, cont bancar iti trebuie ca ei sa-ti vireze banii acolo, nu mai vine nimeni sa ti-i aduca acasa.
Insa, daca platesti prin transfer bancar, trebuie sa fii atent la conditii, penalitati, va trebui probabil sa platesti saptamanal, intr-o anumita zi, depinde daca ziua aia e ziua in care sa initiezi transferul sau e ziua in care ei vor sa aiba banii in cont(ca transferul dureaza 1-2 zile), totul depinde de ce scrie in contractul pe care il semnezi si care nu stiu cum arata. Si probabil ca in caz de o cat de mica intarziere, iti baga penalitati la greu. Incearca sa obtii un contract inainte sa vezi ce scrie acolo.

#22
Cosminutz

Cosminutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 10.11.2006

View Postmonomusique, on 23rd March 2011, 11:13, said:


monomusique ceva noutati ? sunt interesat si eu despre restul detaliilor.

#23
dannybds

dannybds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.12.2006
Eu lucrez la Provident. Nu e nimic dubios in creditele pe care le ofera. Dobanda este cuprinsa intre 22 % si 39.90 % in functie de valoarea imprumutata, asta fara serviciu de livrare si incasare a banilor la domiciliu, care este un serviciu optional si se plateste separat. DAE nu prea se aplica imprumuturilor provident avand in vedere ca DAE se calculeaza pe an si imprumuturile oferite au perioade atipice, adica 8, 10, 15, 17 luni. Calculul DAE mai tine cont si de frecventa platii, se plateste saptamanal rezulta o valoare mai mare la DAE. In costul total al creditului sunt incluse absolut toate comisioanele si dobanzile si este fix. Deci, nu o sa platiti nici un ban in plus fata de valoarea totala afisata pe contract, asta daca va respectati termenul contractual. Daca aveti 1,2,3,5 zile de intarziere la rate nimeni nu va pune penalizare.

#24
XenTz1

XenTz1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.07.2011

View Postdannybds, on 21st February 2012, 23:01, said:

Eu lucrez la Provident. Nu e nimic dubios in creditele pe care le ofera. Dobanda este cuprinsa intre 22 % si 39.90 % in functie de valoarea imprumutata, asta fara serviciu de livrare si incasare a banilor la domiciliu, care este un serviciu optional si se plateste separat. DAE nu prea se aplica imprumuturilor provident avand in vedere ca DAE se calculeaza pe an si imprumuturile oferite au perioade atipice, adica 8, 10, 15, 17 luni. Calculul DAE mai tine cont si de frecventa platii, se plateste saptamanal rezulta o valoare mai mare la DAE. In costul total al creditului sunt incluse absolut toate comisioanele si dobanzile si este fix. Deci, nu o sa platiti nici un ban in plus fata de valoarea totala afisata pe contract, asta daca va respectati termenul contractual. Daca aveti 1,2,3,5 zile de intarziere la rate nimeni nu va pune penalizare.
pai atunci dae dc mai este pus daca nu se aplica:)? E dobanda/comisioanele totale nu? exprimata in procente... . Pe site zice ca pt un imprumut de 1250 in cazul de fata se restituie 1679, dar pe langa acesti bani nu e si dobanda/taxe de 86%?:)

#25
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Provident.. asa nume asa firma asa credite.. cetelem.. etc.. nu recomand astfel de firme. Nu poti la banca mai bine ceri imprumut unei persoane apropiate sau deschizi un card de credit. 81% DAE este enorm.. adica la 100 ron platesti anual in total 81 ron.. parca ne aflam la inceputul creditarii.

#26
fagebogdan

fagebogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 22.12.2008

View PostPatrick007, on 22nd February 2012, 09:24, said:

Provident.. asa nume asa firma asa credite.. cetelem.. etc.. nu recomand astfel de firme. Nu poti la banca mai bine ceri imprumut unei persoane apropiate sau deschizi un card de credit. 81% DAE este enorm.. adica la 100 ron platesti anual in total 81 ron.. parca ne aflam la inceputul creditarii.
Si eu am luat credit de la Provident,e simplu,nu te obliga nimeni sa-l iei,conditiile sunt clare,pentru 1500 ron,am achitat 53 rate fixe(saptamanale) de 52,29 ron.Total suma rambursata=2770,94 ron fara nici un comision ascuns.dar am achitat ratele la timp.Imprumutul l-am primit in 4 ore de la cerere,cu buletinul si fluturasul de salar.E simplu,poti sa-l iei sau nu,nu te forteaza nimeni.In ceea ce priveste dobanda,ganditi-va la riscul bancar,nu cer sa girezi cu nimic,la amanet ai dobanda de 300% pe an si girezi cu aur,abia asteapta sa nu platesti.In plus puteam sa achit in orice moment creditul anticipat cu o reducere substantiala a costurilor...
Inca ceva,am achitat aceeasi rata,fixa,pe toata durata creditului.Cei de la BRD ma suna in fiecare luna sa-mi spuna ca mai trebuie sa depun 5 lei,8 lei,etc pe langa rata,pentru diverse comisioane...

#27
memestoica

memestoica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 28.09.2011
provident e ifn. ifnul nu e la fel de puternic ca o banca. decat sa platesti de 3 ori suma mai bine nu le platesti nimic si la nevoie apelezi la un avocat.
sigur nu trebuie sa fii sensibil la onoarea in fata vecinilor si alte kkturi de genul asta. ei nu prea au ce sa-ti faca. de-asta au si dobanzi asa mari, ca sa aiba de unde acoperi eventuale tepe pe care si le iau.

fiti nesimtiti cu ei ca merita!

#28
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008

View Postmuteki, on 24th March 2011, 07:58, said:

Eu te-as sfatui sa iti faci un card de credit, utilizezi cele 13 milioane, iar la salariu platesti integral cardul si retragi banii, astfel incat sa se considere plata facuta pentru luna respectiva sa nu intri pe dobanda. Daca nu iti ajung banii mai imprumuti de la parinti, prieteni pentru cateva ore.

Nu e prea comoda varianta asta.
Te inveti rau platnic si s-ar putea sa nu ai cand sa intorci datoria asta.
Am vazut acum mai bine de o jumatate de an o persoana care nu realiza ca face o noua datorie atunci cand scoate banii de pe card (incredibil dar exista si din astia) si s-a pomenit dupa nu stiu cate luni cu datorii mari si cu dobanzi penalizatoare.

Practic ca sa mearga jongleria trebuie ca datoria propriuzisa sa fie in permanenta mai mica decat jumatatea liniei de credit obtinuta.
(Ai o datorie x, si scoti inca x bani de pe card ca sa achiti primii x bani, iar la final ramai cu o datorie x + comisioane de extragere + alte comisioane.).
(Se poate si din mai multi pasi atunci cand disponibilul este mai mic decat datoria, dar este foare complicat, nerentabil, pierzi timpul facand mai multe plati de valori mai mici.)

Artificiul asta il pot face doar cei care inteleg bine cum functioneaza produsul de creditare, nu il recomand celorlalti.



View Postmemestoica, on 24th March 2012, 16:18, said:

provident e ifn. ifnul nu e la fel de puternic ca o banca. decat sa platesti de 3 ori suma mai bine nu le platesti nimic si la nevoie apelezi la un avocat.
sigur nu trebuie sa fii sensibil la onoarea in fata vecinilor si alte kkturi de genul asta. ei nu prea au ce sa-ti faca. de-asta au si dobanzi asa mari, ca sa aiba de unde acoperi eventuale tepe pe care si le iau.

fiti nesimtiti cu ei ca merita!

Esti nesimtit cu ei, esti nesimtit cu tine.
Din cand in cand cate un IFN se mai transforma si in banca (Banca Romaneasca a facut acest pas, de curand si Patria Credit), iar daca ai avut o datorie la un IFN maine vei avea si la banca.
Mai bine nu te apuci sa te indatorezi daca nu ti se pare corecta oferta (nici mie nu mi se pare corecta).
Esti infect daca te gandesti sa iei un credit pe care sa nu il mai dai inapoi.

Edited by Koal, 27 March 2012 - 10:04.


#29
memestoica

memestoica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 28.09.2011

View PostKoal, on 27th March 2012, 10:02, said:

Esti nesimtit cu ei, esti nesimtit cu tine.
Din cand in cand cate un IFN se mai transforma si in banca (Banca Romaneasca a facut acest pas, de curand si Patria Credit), iar daca ai avut o datorie la un IFN maine vei avea si la banca.
Mai bine nu te apuci sa te indatorezi daca nu ti se pare corecta oferta (nici mie nu mi se pare corecta).
Esti infect daca te gandesti sa iei un credit pe care sa nu il mai dai inapoi.


bla bla bla.... pana se transforma ifnul in banca, se prescrie datoria.
urmariti emisiunile cu mihai antonescu de la ddd. sunt f educative privitor la a invata sa-ti cauti dreptatea si a nu te sabota pe tine ca om doar pentru a achita niste "datorii".

#30
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008

View Postmemestoica, on 27th March 2012, 15:52, said:

bla bla bla.... pana se transforma ifnul in banca, se prescrie datoria.
urmariti emisiunile cu mihai antonescu de la ddd. sunt f educative privitor la a invata sa-ti cauti dreptatea si a nu te sabota pe tine ca om doar pentru a achita niste "datorii".

Ca sa nu fii nevoit sa achiti niste datorii, ar trebui sa nu faci datorii.
Stiu ca exista in viata lucruri mai importante decat o rata la banca (sau la ifn), insa una este sa amani plata acesteia (pentru ca apar lucruri neprevazute care nu sufera amanare) si alta este sa premeditezi neplata unei rate sau a intregului credit.

Indivizii ca tine trag tara asta in jos...

#31
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008

View Postmemestoica, on 27th March 2012, 18:18, said:

ti-as spune multe dar mi-e lene sa-mi fac alt cont pe softpedia.

Spune,
Daca sunt argumente care m-ar ajuta sa imi schimb parerea despre tine, sa te inteleg, atunci fa-o!
Daca insa vrei sa te "descarci", trimite un mesaj privat, de restul ma ocup eu...
(nu are rost sa vada toata lumea cum iti iei...)

#32
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 23.06.2004
Parca-ti era lene sa-ti faci alt cont pe softpedia...

Ontopic: Dobanda foarte mare(nesimtita cum spun unii), dar daca ai nevoie urgenta de o suma mai mica de bani, pot fi o solutie de luat in calcul.

Edited by aladdin2k, 29 March 2012 - 15:22.


#33
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Va rog sa va limitati la discutii despre Provident.
Multumesc!

#34
EusuntCristian

EusuntCristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 24.02.2012
Sunt in termen si mai am 350 de lei de achitat. Daca i achit odata se mai scade ceva ? Intreb si eu. Rata e 20,40 de bani cred. Merci.

#35
lion06lion

lion06lion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.04.2008
Care faza ca nu iti platesti datoria la ifn sau la banca ?Consecintele sunt aceleasi : birou de credit,executare daca au ce .

Cristian: normal ca ti se scade .Da un tel la ei intreaba cat mai ai de plata,apoi intreaba cat te costa daca ii dai pe toti odata ..calculele le faci tu .

#36
derbedea

derbedea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.03.2011
Dpa ce am citit acest topic m-am bucurat ca s-a inchis OTV. Nustiam ca asa ceva va invata. Daca vie vi se pare corect sa imprumutati banii altora si sa nu ii restituiti, maine o sa vi se para corect sa luati orice bun al altuia.Si da, si IFN-ul are aceleasi drepturi de a-si recupera debitul restant ca si orice alt creditor din tara asta, fie el banca, institutie sau persoana fizica.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate