Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Canon XA10

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
media61

media61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.01.2010
O camera interesanta din punct de vedere al calitatii imaginii, ful HD, cu foarte multe setari (care din pacate sunt accesibile pe display-ul tactil).
Camera poate filma pe doua carduri simultan.
Vedeti aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/K1Dp-iqydOg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://www.camcorder...Canon-XA10.html
http://www.photograp...ews/canon_xa10/

Si problema cu lungimea  :naughty:  are doar 21cm si 800g greutatea!

Edited by _DelSte_, 05 July 2012 - 00:24.


#2
leonard_222003

leonard_222003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 10.07.2009
Pare o batjocora , chipurile camera pro dar cu un singur senzor si cu body-ul unei camere consumer si costa aproape 100 mil. .
Ea filmeaza bine dar cu miniatura aia de camera nu te baga nimeni in seama daca vrei sa faci nunti cu ea , daca o compari cu un panasonic tm700 deja e jenanta suma pe care o cere canon , bine nu e vina lor ca avem 1 milion de taxe de face camera aia 100 mil. , dar este extrem de scumpa , eu mi-am luat teapa cu un HD1000P si nu as mai da banii pe pocnitori de genul asta in viata mea , ce e aia 1 singur senzor si fara inele pentru gain , zoom , unele nici macar nu iti dau controlul pe chestiile astea ( cum am patit eu ) .
Ma uit la ce ofera sony si canon in zona ieftina de camere cica pro si e abusrd ce preturi cer pentru asa ceva , te uiti la panasonic si nu iti vine sa crezi ca ofera 3 cmos-uri sau ccd-uri in zona ieftina , control iris , gain , shutter .... tot ce vrei pe manual si libertate de creativitate ( AG-HMC81 ).

Edited by leonard_222003, 22 March 2011 - 21:21.


#3
media61

media61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.01.2010
Normal ca nu poate fi luata in serios, din motive de marketing, in conditii de criza au recurs la compromisuri: optiuni tentante dar cu lipsuri majore!!
Totusi, merita aruncata o privire ptr. amuzament!

Edited by CristianAdrian, 23 March 2011 - 01:38.
scos citat inutil


#4
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
Salutare.... as dori si eu un sfat. Nu demult am pus ochii pe un Canon XA10... Ce concurență ar avea acest model?... As vrea sa va dati o parere, gandindu-va strict la performante/pret nu si la destinatia camerei.
Multumesc pentru sfaturi.


[ http://img.f64.ro/images/products/nb/2_18894_18894.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by _DelSte_, 05 July 2012 - 00:22.
comentariu mutat in topicul aferent.


#5
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
eu am vrut sa cumpar aceasta camera dar nu mi-a ajuns banii si pana la urma am luat un fx1 de ocazie. xa10 e identica la performante cu sora ei mai mica g10. Din ce materiale am urmarit pe net (parere personala) pare sa se apropie de ax2000 la noise/lumina. La materialele vazute nu mi-a placut o tenta de culoare cam rece probabil pe wb auto. In rest toate dezavantajele ca e mica, actionare zoom identica ca la camere de amatori (oarecum dificil din cauza cursei mici a butonului) si pe maner nu stiu cat e de functional. In schimb am citit pe forum de cineva care a folosit aceasta camera in paralel cu fx1000 era tare incantat de ea ca performante.

Edited by c_anicai, 04 July 2012 - 23:49.


#6
poietu

poietu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 18.01.2007
Eu am varianta fara maner (Canon HF G10) si sunt foarte multumit de ea. Am ales-o dintre concurentele ei de palier de la Sony si Panasonic dupa ce am vazut niste filmari facute cu ea (celelalte doua chiar sunt mult mai mici la dimensiuni). M-au impresionat pe loc culorile si claritatea. Nu am mare experienta, dar va pot spune ca nu mi-e rusine cu ea la un eveniment. Chiar si ca marime. Microfonul este foarte bun, nu mi-a facut probleme decat in cazuri extreme (stand langa boxe cu muzica FOARTE tare - manele). Atunci scotea un pacanit pe tobe. Filmeaza destul de bine si pe auto, dar daca te pricepi sa o folosesti pe manual, scoti imagini superbe. Si controalele iti permit asta, cu dial-ul din spate controlezi apperture, shutter speed si gain, nu e musai sa intri pe touch screen. Iti poti customiza butoanele pe ce ai nevoie. La lumina slaba face fata destul de bine, am ridicat la 18db fara probleme. Am vazut imagini de la Sony NX70, filmate de cineva cu mai multa experienta si nu am realizat vreo diferenta de calitate. Ba chiar imi plac mai mult culorile de la Canon, prefer sa fie mai calde, pt ca filmez oameni. Stabilizarea este buna, fiind o camera destul de mica recomand un suport de gat sau un monopied strans, pentru a avea mai multe puncte de stabilitate.

Nu-mi doresc sa-i fac reclama, incerc sa informez pe cei care ii tenteaza o asemenea camera, pentru ca stiu cum e sa intri pe forumuri si sa nu dai decat de review-uri tehnice.

Parti slabe:
- la panning (stanga-dreapta, sus-jos) imaginea are anumite "alunecari". Initial, am crezut ca e de la sistemul de stabilizare, ca tine imaginea si apoi isi da seama ca tu vrei sa misti camera si ii da drumul. N-am testat prea mult cu stabilizarea pe off, dar se pare ca face la fel si asa. Prefer sa evit cadrele respective, deocamdata...
- patina e mai mica decat cea standard, a trebuit sa pilesc talpa patinei de la lampa ca sa o potrivesc cat de cat, pt ca are si o forma ciudata...

Nu cred ca se merita XA10 in loc de HF G10, pt ca microfonul built-in face fata cu succes. Nu stiu ce patina are XA10 pe maner, dar daca nu e marimea standard, chiar nu se merita. Pentru ca nu gasesti lampi serioase pe patina Canon. Cat despre cei 32 de GB in plus, sa fim seriosi... 2 carduri de 16GB sunt cel mult 300 lei. Eu trag numai pe carduri, incerc sa n-o frec la memorie :P

Pentru cei interesati, puteti vedea niste montaje destul de modeste, deocamdata, dar ca idee, se poate vedea calitatea imaginii...   [ https://player.vimeo.com/video/user2310258/videos - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
falconet

falconet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.01.2010
In comparatie cu ce e proasta XA 10 Leonarde, tata ? Ei bine, afla ca procesorul Digic III de pe XA 10 bate cam toate procesoarele de la Sony pe camere pana in 5000 de euro. Ca sa nu mai vorbim de obiectivul de pe xa 10 care e exceptional pt pretul asta. Bag mana-n foc ca de mult te sacaie imaginea aia in tonuri medii de la Sony.

Edited by CristianAdrian, 20 July 2012 - 09:31.
urmatoarea abatere se lasa cu warn.


#8
dacicus09

dacicus09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 24.01.2012
leonarde tata panasonicul tau hmc 80 e infinit mai proasta(si mai scumpa) decat canon xa10. e mai slaba la culori, lumina slaba, suuunet! cat despre marime, aspect, forma ai dreptate, dar eu daca le arat clientilor mei filmari comparative, panasonicul pica lejer. stabilizarea lor e cam la fel, optica in schimb e varza la panasonic. legat de sensibilitate, pot filma lejer cu canonul la o valoare mare a gainului(16-18), pe cand la panasonic de la 14 in sus e cam o problema. slow-shutterul canonului se misca mai fluid in 50i sau 25p, pe cand la panasonic sacadeaza destul de rau. intr-adevar daca ai lumini panasonicul are si el culori deosebite pe awb sau atw.

#9
poietu

poietu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 18.01.2007
La tine are aceleasi probleme de sacadare a imaginii cand o misti mai mult stanga-dreapta/dreapta-stanga sau o folosesti fara stabilizare ?

#10
dacicus09

dacicus09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 24.01.2012
cu sau fara stabilizare orice camera sacadeaza la 1/25, valoarea shutterului.

#11
dacicus09

dacicus09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 24.01.2012
scuza-ma cred ca stiu acum la ce te referi. cred ca tu tragi in 25pf si pe ecran totul pare sacadat.

#12
poietu

poietu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 18.01.2007
Nu! Trag la cel putin 1/50 si nu sacadeaza la zoom sau la miscarea subiectului, sacadeaza doar la miscarea camerei stanga-dreapta/sus-jos.

Edited by _DelSte_, 07 August 2012 - 02:58.
scos citat inutil.


#13
dacicus09

dacicus09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 24.01.2012
folosesti cumva modul de stabilizare powered? treci pe dinamic...

#14
poietu

poietu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 18.01.2007
Nu! Din ce stiu eu, powered il poti folosi doar tinand apasat un buton... oricum, folosesc dinamic. Cand o sa am ceva timp, o sa pun un sample, pt lamurire...

#15
dacicus09

dacicus09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 24.01.2012
nu powered il poti seta din menu ca sa il activezi si fara sa tii apasat pe buton. eu asa l-am setat.

#16
poietu

poietu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 18.01.2007
Da, am gasit si eu in meniu, dar nu il am activat. Oricum, butonul de powered IS il am setat pentru alta functie si folosesc doar stabilizarea dinamica ...

S-a mai confruntat cineva cu problema mea ? (filmeaza in frame-uri cand fac panning sus/jos stanga/dreapta)
Am crezut ca poate e din cauza ca filmez la calitate maxima si nu face fata procesorul sa si stabilizeze, sa bage si corectiile de culoare/brightness/etc.
Am crezut ca e de la shutter speed, dar trag mai tot timpul la 1/50 si binenteles 50i.
Am crezut ca e de la viteza de transfer a cardului, dar am numai clasa 10 (Kingstone, PNY)
Sincer, cred ca e o problema specifica variantei PAL, am mai vazut cativa care se plangeau pe net si am remarcat ca aveau varianta PAL.

Poate mai aveti ceva idei, de la ce ar putea fi.

Sper sa nu fie de la sistemul ei de stabilizare, cu toate ca am testat si trage in frame-uri si cu stabilizarea OFF.

#17
dacicus09

dacicus09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 24.01.2012
eu am obesvat ca pe modul dinamic faca cateodata sacadarea descrisa de tine. incearca sa setezi butonul de lg disply in modul powered, activeaza functia si fa niste probe. la mine pe powered merge ok. ps slow-shutterul sa il ai dezactivat de asemenea.

Edited by dacicus09, 20 August 2012 - 20:03.


#18
poietu

poietu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 18.01.2007
Deci am vizionat un blu-ray pe un sistem serios si sacadarea nu exista, probabil era de la codec-uri... ma speriasem, credeam ca trebuie sa vand camera :)

Acum chiar nu mai am ce sa-i reprosez, nu are concurent la pretul ei... parerea mea...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate