Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Diferenta intre monitor LCD si LED

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 01.08.2007
Luminozitate se seteaza in functie de ambient. Ziua maxim, seara pe mediu si o lumina de fundal cat de cat.
Ce ochelari de protectie ai vazut tu pt. lcd? Lentilele alea colorate? Sunt basme.

#20
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Probleme de iluminare la LED se refera la faptul ca iluminarea este neuniforma ,pe de o parte ,iar pe de alta parte la fenomenul de backlight bleeding ,ce se observa intr-o camera intunecoasa cu monitorul dat pe culoarea neagra ,se vede cum transpare alb(lumina) in diferite locuri din panel ,mai ales in colturi. Foarte neplacut cand vizionezi filme cu scene intunecate sau si mai tare se observa pe benzile negre de sus si jos.

#21
knight28

knight28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 13.11.2007
nu cu lentile mov. Sunt exact ca aia de vedere numai ca te protejeaza la ochi.
Si apropo. Cum imi dau seama daca am un pixel mort? Ca sa stiu si eu.

Edited by knight28, 23 March 2011 - 09:43.


#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Eu tot la OLED ma refeream dar am confundat Samsung cu Sony
In final tot aia e. Isi fac panelurile la comun - s-au aliat pe partea asta la fel cu LG e aliat cu Philips.
De altfel tot din cauza asta cam toate prezentarile de OLED/AMOLED sunt facute de cele 2 firme.

Ce e ciudat, este ca din ce ziceau ei, panelurile de tip AMOLED pot fi facute pe aceleasi linii de productie ca si cele LCD, fara a implica modificari.
Si cu toate astea inca nu a aparut nimic comercial in atatia ani...

Quote

Cum imi dau seama daca am un pixel mort? Ca sa stiu si eu.
Pai se vede. Poti folosi un program de test care iti va reda culori uniforme pe ecran. In general Rosu, verde si albastru, plus alb si negru.
Daca pe alb iti apare un pixel negru sau pe negru iti apare un pixel alb - e ars. Daca apar pixeli de alta culoare probabil doar unul sau 2 subpixeli sunt arsi  si ii poti identifica pe ecranul colorat.

#23
knight28

knight28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 13.11.2007
Am citit udneva cica un monitor trebuie sa aiba un pixel mort. Adica nu exista monitor fara vreun pixel mort.
Dar ce program sa iau pt test?

Edited by knight28, 23 March 2011 - 10:56.


#24
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Sunt o multime de programe gratuite, in principiu toate sunt asemanantoare.

http://www.softpedia.../DefectPX.shtml

http://www.softpedia...el-Tester.shtml

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Am citit udneva cica un monitor trebuie sa aiba un pixel mort. Adica nu exista monitor fara vreun pixel mort.
Fals. In principiu un monitor cu panel clasa A+ nu are voie sa aiba vre-un pixel ars. Ca se poate arde in timp e altceva, dar in general nu am intalnit cazuri decat foarte rar.

#26
knight28

knight28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 13.11.2007

 eiffel, on 23rd March 2011, 11:52, said:

Fals. In principiu un monitor cu panel clasa A+ nu are voie sa aiba vre-un pixel ars. Ca se poate arde in timp e altceva, dar in general nu am intalnit cazuri decat foarte rar.
Te rog frumos sa ma indrumi si pe mine sa fac un test la monitor sa vad daca am vreun pixel ars. Multumesc.

#27
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

 knight28, on 23rd March 2011, 12:16, said:

Te rog frumos sa ma indrumi si pe mine sa fac un test la monitor sa vad daca am vreun pixel ars. Multumesc.
Pai ai programele ale simple date de mocebon ,ce-i asa greu? Pana iti iei monitorul ,testeaza-le la un prieten ceva..

Edited by edigee, 23 March 2011 - 12:30.


#28
knight28

knight28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 13.11.2007

 edigee, on 23rd March 2011, 12:30, said:

Pai ai programele ale simple date de mocebon ,ce-i asa greu? Pana iti iei monitorul ,testeaza-le la un prieten ceva..
Nu e greu. Nu am citit postul al lui mocebon atata tot. Scuze.

#29
knight28

knight28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 13.11.2007
Apropo. Eu am la monitor un led in dreapta jos care palpaie atunci cand intra in stand by monitorul. Adica eu am setat la 1 minut si mi se inchide monitorul. Ma tem sa nu se arda ledul ala din dreapta jos ca palpaie, ca la monitorul anterior nu palpaia ledul, bine ca aveam un led mult mai mic.

Edited by knight28, 25 March 2011 - 19:36.


#30
bogdan7alex

bogdan7alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 13.03.2008

 knight28, on 25th March 2011, 19:35, said:

Apropo. Eu am la monitor un led in dreapta jos care palpaie atunci cand intra in stand by monitorul. Adica eu am setat la 1 minut si mi se inchide monitorul. Ma tem sa nu se arda ledul ala din dreapta jos ca palpaie, ca la monitorul anterior nu palpaia ledul, bine ca aveam un led mult mai mic.
Iarta-ma ca te intreb. Ce treaba are led-ul indicator cu iluminarea lcd-ului?

#31
knight28

knight28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 13.11.2007

 bogdan7alex, on 25th March 2011, 20:56, said:

Iarta-ma ca te intreb. Ce treaba are led-ul indicator cu iluminarea lcd-ului?
Imi cer scuze am uitat sa precizez. Ca atunci cand este inchis la fel clipete ledul. Ma tem insa sa nu ia foc sau sa se strice acel led care clipeste. Pai am precizat cand intra in stand by si cand este inchis clipeste ledul. In mod normal nu trebuia sa fie deschis ledul in stand by si inchis cand e inchis pc-ul? El insa clipeste in cele 2 faze.
Imi cer scuze daca n-am precizat prea nine.
Asta asa ca intrebare stiu ca e cam offtopic.

Edited by knight28, 25 March 2011 - 22:40.


#32
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Asa face pe la ultimele modele de Samsung. Clipeste ca prostul ledul ala de stand by. Foarte enervant!

#33
knight28

knight28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 13.11.2007

 edigee, on 25th March 2011, 23:13, said:

Asa face pe la ultimele modele de Samsung. Clipeste ca prostul ledul ala de stand by. Foarte enervant!
Am LG eu, nu samsung. Sper ca sa nu se arda ledul ala din dreapta jos cand e inchis pc-ul si cand e in stand by.

#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Nu se arde. La majoritatea monitoarelor face asa.

#35
DGHIA

DGHIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 24.11.2010
Am si eu o intrebare, poate fi socotita de neam prost, dar in conditiile actuale , de criza si crestere continua a pretului la curent.  ce economie face un monitor sau televizor LCD fata de unul cu LED, de aceasi marime. Ma intereseaza mai ales pentru televizoarele de 32 inchi sau 82 cm. Daca stie cineva ce consum, in W are unul cu LCD si  unul cu LED. Pot fi si alte marimi, pentru a-mi face o idee,  si nu neaparat TV ci si monitoare.

#36
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Compara de exemplu un Samsung 32 C650 cu un Samsung 32D5000 sau 6000. Gasesi specificatii de consum pe site-ul Samsung sau la emag ,pcgarage ,etc
Ca fapt curios ,dar la monitoare ,un Dell U2311H clasic cu CCFL are exact acelasi consum cu un LG cu LED/IPS care foloseste exact acelasi panel.

Edited by edigee, 30 December 2011 - 10:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate