Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Diferenta intre monitor LCD si LED

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
knight28

knight28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 13.11.2007
Care e diferenta intre un monitor LCD si unu LED. Ce diferente este intre ele e mai bun Led-ul ca lcd-ul sau cum?

#2
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 06.05.2007
Sistemul de iluminare a panelului lampa fluorescenta sau LED. Amandoua au acelasi tip de formare a imaginii. Intre un LCD si un LED cel mai bun este cel care are cel mai bun panel, sistemul de iluminare este secundar ca importanta.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
LCD sunt amandoua. Doar iluminarea difera. Vezi ca s-a mai discutat.

#4
knight28

knight28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 13.11.2007
Voi ce v-ati cumpara? Un LCD monitor sau un LED monitor

Edited by knight28, 22 March 2011 - 15:25.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Depinde de panelul folosit.

#6
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Tipul panelului conteaza cel mai mult ,intr-adevar. Citeste si aici. Eu sincer as cumpara un LCD clasic cu CCFL. Am vazut atatea LED-uri cu probleme de iluminare incat m-am cam scarbit. Mai ales monitoare . Cand se vor ieftini full LED-urile( acum toate la preturi accesibile sunt edge LED) atunci vom putea sta de vorba. Pana atunci zic pas.
Ca preferinta personala eu as lua un IPS pentru ca in afara avantajelor (unghiuri si culori bune) cunoscute asupra TN-urilor ,are si un timp de raspuns acceptabil pt. gaming.

Edited by edigee, 22 March 2011 - 15:44.


#7
knight28

knight28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 13.11.2007
Bun si cum aflu panelul unui monitor lcd ?

#8
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 01.08.2007
Pai scrie la caracteristici, IPS sau MVA/PVA. Daca nu scrie e TN sigur.

Eu personal am MVA si remarc fata de IPS avantajul de avea negru destul de profund, dar are dezavantajul timpului de raspuns maricel la nuantele intunecate si schimbarea tonalitatii culorilor daca privesti din laterale. Per total probabil un IPS ar fi mai bun, dar depinde de gusturi si de ce faci cu el. Pt. un user obisnuit oricare din tehnologii este un mare castig fata de tn.

#9
bogdan7alex

bogdan7alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 13.03.2008

View Postknight28, on 22nd March 2011, 16:28, said:

Bun si cum aflu panelul unui monitor lcd ?

Monitoarele cu TN sunt cel mai utilizate pentru ca sunt ieftine iar timpul de raspuns al pixelilor este mic.
Monitoarele cu IPS sunt monitoare profesionale si sunt folosite in general de graficieni, producatori de filme etc. Au un unghi de vizibilitate mai mare si culorile sunt mult mai vii (aproximativ la fel cum sunt la monitoarele crt) dar are un timp de raspuns al pixelilor mai mare si sunt mai scumpe (unul nou te ajunge undeva la 1000$).
Pe langa TN si IPS sunt mai multe dar astea 2 sunt cele mai folosite.

In ceea ce priveste diferenta intre LED si LCD, s-a discutat mai sus. Ambele tipuri de monitoare sunt LCD, doar sistemul de iluminate difera (LED vs CCFL = lampa).
Sunt si cateava prototipuri de la SONY de monitoare LED in care efectiv pixelii sunt niste micro led-uri si nu mai au nevoie de sistem de iluminare pentru ca LED-ul in sine este o sursa de lumina. Astfel de monitoare sunt foarte subtiri, consuma putin dar inca nu sint in productie din cate stiu (probabil ca sunt foarte scumpe).
Din cate stiu tehnologia folosita la display-ul din iphone 4 (retina display) este asemanatoare cu tehnologia lansata de SONY cu led-uri in loc de pixeli.

Edited by bogdan7alex, 22 March 2011 - 16:57.


#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

View Postbogdan7alex, on 22nd March 2011, 16:56, said:

(aproximativ la fel cum sunt la monitoarele crt) dar are un timp de raspuns al pixelilor mai mare si sunt mai scumpe (unul nou te ajunge undeva la 1000$).
Ei Doamne ! de unde ai mai scos-o pe asta? Dell Ultrasharp U2311H e sub 1000 RON , Un TV full HD cu IPS il gasesti si sub 2000RON. Alea profi .de zici tu sunt cu rez 2560x 1600 sau 1440 si nici alea nu costa atat. Tot IPS-uri.

Edited by edigee, 22 March 2011 - 17:15.


#11
bogdan7alex

bogdan7alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 13.03.2008

View Postedigee, on 22nd March 2011, 17:14, said:

Ei Doamne ! de unde ai mai scos-o pe asta? Dell Ultrasharp U2311H e sub 1000 RON , Un TV full HD cu IPS il gasesti si sub 2000RON. Alea profi .de zici tu sunt cu rez 2560x 1600 sau 1440 si nici alea nu costa atat. Tot IPS-uri.
Da, am uitat de rezolutie. Ma gandeam la un monitor de genul asta.

#12
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 01.08.2007

View Postbogdan7alex, on 22nd March 2011, 16:56, said:

Din cate stiu tehnologia folosita la display-ul din iphone 4 (retina display) este asemanatoare cu tehnologia lansata de SONY cu led-uri in loc de pixeli.

Eu am citit ca e IPS fancy displayul ala.

Tehnologia viitorului e OLED de la samsung, nu leduri banale minuscule. Anul trecut lansasera un prototip de tv cu diagonala mare, dar acum cica abia construiesc fabrica pt. acele paneluri, mai avem de asteptat cativa ani pana sa apara minunea pe rafturi.

#13
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

View Postknight28, on 22nd March 2011, 16:28, said:

Bun si cum aflu panelul unui monitor lcd ?
Te e uiti in rimul rand la specificatiile de la unghiuri. Daca scrie 170/160 sau 160/160 atunci sunt TN-uri. In realitate unghiurile de vizionare pe verticla/orizontala sunt chiar mai mici decat 160 sau 170. Monitoarele IPS ,C-PVA ,S-PVA sau MVA sunt creditate cu unghiuri de 178/178. De multe ori firme mari ca Philips sau Acer mai scapa la cate un TN o specificatie de 176/176. Total fals!

#14
knight28

knight28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 13.11.2007
Da nu numai apple. Lg-uri LED sunt foarte bune.
PS: alea cu 5 ms sunt bune?

Edited by knight28, 22 March 2011 - 19:31.


#15
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

View Postknight28, on 22nd March 2011, 19:30, said:

Da nu numai apple. Lg-uri LED sunt foarte bune.
PS: alea cu 5 ms sunt bune?
Au mari probleme de iluminare: aici si aici , panelul este acelasi ca la Dell U2311H care n-are astfel de probleme. Uite Dell-ul . Userul misuspita de aici l-a avut si l-a dat inapoi si a luat un Dell. Aia de la emag au zis ca toate LG-urile astea cu IPS/LED sunt asa sau chiar mai rau. Unele au niste pete albe imense.
Ideea este buna in schimb panelul IPS e foarte foarte pretentios la iluminat si LED-urile de la edge LED backlight nu fac fata. Asteptam noul Asus dar fara mari sperante.

Edit: Posibil ca LG-urile cu TN/LED sa nu aibe astfel de probleme.

Edited by edigee, 22 March 2011 - 20:52.


#16
bogdan7alex

bogdan7alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 13.03.2008

View Postrick23ro, on 22nd March 2011, 17:30, said:

Tehnologia viitorului e OLED de la samsung, nu leduri banale minuscule. Anul trecut lansasera un prototip de tv cu diagonala mare, dar acum cica abia construiesc fabrica pt. acele paneluri, mai avem de asteptat cativa ani pana sa apara minunea pe rafturi.

Pai da. Eu tot la OLED ma refeream dar am confundat Samsung cu Sony :D.
In fine, OLED este defapt o matrice cu foarte multe LED-uri minuscule din materiale organice (plante, bactarii etc.).
Tehnologia este destul de veche dar abia recent au reusit producatorii sa o foloseasca in monitoare. Pana acum era utilizate la concepte/prototipuri da lampi sau panouri luminoase (nu stiu sigur daca s-a ajuns la producerea in masa a acelor lampi).

#17
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Nici RGB LED sau full Led array nu merita neglijat. Produsele acestea au leduri dispuse pe toata suprafata panelului (nu numai pe rama ca la ege LED) iar posibilitatile si avantajele sunt mari in defavoarea CCFL. Deja s-au mai ieftinit , ajungand la 1000-1500Euro. Sunt TV-uri cu full LED pe la Sony , Samsung si LG. Probabil ca se vor ieftini si mai mult.

#18
knight28

knight28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 13.11.2007
Mai bine o plasma ca si monitor. Ar fi fost bine daca se faceau plasme de 48 55 cm pe post de monitor. Adica, ca tehnologia de constructie a plasmelor sa inceapa exact ca si lcd-urile de mai jos de la 48 in sus.
Legat de iluminat. Nici nu prea e bine pt ochi sa dati luminozitatea la mare. Mai bine mai inchis asa. pe Brightness mai jos. Sau daca purati ochelari de protectie e ok. Stiim cu totii ca majoritatea au LG sau samsung sau aproape majoritatea. Nu situ Phillips cum este daca este mai bun decat lg-ul. Si aici ma refer la LCD Phillips.

Edited by knight28, 22 March 2011 - 23:09.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate