Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Casa vacanta maxim 40- 50 m

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
Are cineva un proiect din care sa ma inspir si eu pt o casuta care sa aiba: o baie, o bucatarie si un dormitor?

#2
conexiuni2007

conexiuni2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.03.2008

View Postcosmin_sn, on 21st March 2011, 21:19, said:

Are cineva un proiect din care sa ma inspir si eu pt o casuta care sa aiba: o baie, o bucatarie si un dormitor?

Attached Files



#3
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,877
  • Înscris: 12.03.2009
Am stat intr-una dasta cam 3 zile prin 2000. La Paraul rece.
Simpatice foc dar prea inghesuite.

#4
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
Nu pot construi casuta cu etaj, e mai complicata situatia cu actele.

#5
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007
Sau asa.

Attached Files


Edited by sith, 21 March 2011 - 23:44.


#6
Sir_Mario

Sir_Mario

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.08.2010
hai ca esti simpatic:) cu casele alea..

#7
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
Sau poate ceva de genul facuta, dintr-un container cu un buget cat mai restrans.

Attached Files



#8
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Surse de inspiratie.

Attached Files



#9
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
Astrule, recunosc ca la un moment dat nu te sufeream, acum nu iti spun ca te plac ca se interpreteaza.Te-a judecat gresit si imi cer scuze. Iti multumesc, tie si celorlalti care va faceti timp pe GRATIS pt noi. Daca ai vreodata drum prin Chiajna te astept la un ceai, sau la un pahar de vin fiert.

#10
Hoarla

Hoarla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 12.12.2010
ce zici de asta ?




[ am vrut sa mai atasez ceva, dar nu merge ]

Attached Files


Edited by Hoarla, 25 March 2011 - 20:17.


#11
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,877
  • Înscris: 12.03.2009
E reala? Foarte tare frate!!!!

Attached Files

  • Attached File  11.JPG   89.43K   81 downloads

Edited by misu78, 25 March 2011 - 22:04.


#12
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Ultimul trend in materie de eco. Fara betoane, fara, lichide toxice in sol, practic POT 0%.
Un copac mai teapan, cateva franghii bune si ai coliba de vacanta. Plus ca view-ul e splendid de la 10-12m. Nu te mananca nici ursii, nu te invadeaza soarecii.

View Postcosmin_sn, on 24th March 2011, 20:38, said:

Astrule, recunosc ca la un moment dat nu te sufeream, acum nu iti spun ca te plac ca se interpreteaza.Te-a judecat gresit si imi cer scuze. Iti multumesc, tie si celorlalti care va faceti timp pe GRATIS pt noi. Daca ai vreodata drum prin Chiajna te astept la un ceai, sau la un pahar de vin fiert.
Asta-i jobul, scrie clar in fisa postului. Cand o sa renunt la moderare, probabil cand va lovi meteoritul planeta in 5060, atunci o sa descoperi si omul din spatele politaiului.
Revin cu cateva poze pentru inspiratie. Sincer, cand ma uit la casele de vacanta de la munte, imi vine sa urlu de cata prostie vad. Meltenismul si snobismul este in floare. Pentru 5-6 zile de vacanta pe an, romanul isi face buncar, polistirenizat cu centrale Buderus si 7 camere de parca ar si avea atatia prieteni. Pleaca din bloc de la 60mp si se duc la munte in 250, caci dintr-o data nu mai au spatiu pentru relaxare. In loc de o casa simpla, care sa-i creeze o atmosfera placuta si relaxanta...intr-un loc mirific plin de verdeata si copaci. Mie 50mp mi se pare mult, eu acum stau in 50mp si am toate functiunile necesare traiului zilnic. O singura camera de 25 mp care serveste si pe post de dormitor cu o canapea extensibila, o soba, o baie, daca e musai sa nu te duci in fundul gradinii cu hazna direct sub ea si cam atat.
Cred ca la batranete mi-as face o cosmelie d-asta pe undeva printr-un cotlon infudat de munte.

Attached Files



#13
Hoarla

Hoarla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 12.12.2010
ba, va zic eu un model de adapost, model gandit cu ficatul in jurul damigenei .

de luni de zile nu ma pot hotara la un tip de adapost. am cochetat cu cele in copaci, cu cele in pamant,  dar fiecare are avantaje/dezavantaje.  + ca ajungeam sa cheltui bani cat nu face .   atunci am luat atitudine, i-am facut plinul la vaza pt flori si am hotarat :
adapostul va fi amplasat intre copaci. fie ca-i plantatie, padure, etc, intre copaci .  o parte din ei vor fi taiati, iar cioatele le voi lasa de cca 0.6-0.7m . pe o arie de 30-40m2 vor fi cioate.  cioatele astea vor servi drept piloni ai adapostului.  peretele va fi pe structura de lemn (stalpi), iar balotii de paie vor umple peretii . la baza peretelui, pe interior/exterior se va fixa o plasa din sarma, plasa cu ochiuri mici (pt rozatoare). iar acoperisul, mi- placea sa fie din piatra, piatra din aia solzoasa; sau dranita; (sau sindrila bituminoasa, numai ca e scumpa).   singurul lucru la care lucreaza ficatul e, cum s-o fac sa nu intre umezeala din exterior. o solutie ieftina in primul rand, dar si sanatoasa.

iar pt a impiedica rozatoarele sa urce sus, voi bate niste tabla in jurul fiecarei cioate-pilon. o tabla de latimea unei cutii de bere e suficienta, numai ca trebuie mai multe cutii la un pilon. tabla va fi fixata aprox pe la jumatatea pilonului .  deci, daca am rezolvat cat-de-cat problema soarecilor, mai ramane cea a umezelii.  chiar as fi bucuros daca primesc o solutie.   :OK:

a, si inca o conditie a plasarii adapostului : sa fie iazuri pe aproape, ori langa un paraias -sa-mi fac un iaz ;

#14
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postcosmin_sn, on 21st March 2011, 23:59, said:

Nu pot construi casuta cu etaj, e mai complicata situatia cu actele.

Aia nu e casa cu etaj, le explici ca  e doar un pod mansardat fara nici o casa sub el :thumbup:


(ma refer la asta sau altele in genul ei: http://forum.softped...a...t&id=877498 )

Daca-i faci etajul fara terasa si usa poti zice ca-i pod, doar ii pui tu scara si un pat.

Casa de vacanta are rolul sa ai unde dormi atunci cand iti petreci vremea in natura. Vreau sa zic ca poti s-o faci si mai mica de 50mp, nu neaparat sa aibe dormitor separat.
Mai degraba o terasa acoperita care sa fie "livingul", bucataria la fel, poate fi de vara.

View PostAstrul, on 26th March 2011, 02:17, said:

...
Revin cu cateva poze pentru inspiratie. Sincer, cand ma uit la casele de vacanta de la munte, imi vine sa urlu de cata prostie vad. Meltenismul si snobismul este in floare. Pentru 5-6 zile de vacanta pe an, romanul isi face buncar, polistirenizat cu centrale Buderus si 7 camere de parca ar si avea atatia prieteni. Pleaca din bloc de la 60mp si se duc la munte in 250, caci dintr-o data nu mai au spatiu pentru relaxare. In loc de o casa simpla, care sa-i creeze o atmosfera placuta si relaxanta...intr-un loc mirific plin de verdeata si copaci. Mie 50mp mi se pare mult, eu acum stau in 50mp si am toate functiunile necesare traiului zilnic. O singura camera de 25 mp care serveste si pe post de dormitor cu o canapea extensibila, o soba, o baie, daca e musai sa nu te duci in fundul gradinii cu hazna direct sub ea si cam atat.
Cred ca la batranete mi-as face o cosmelie d-asta pe undeva printr-un cotlon infudat de munte.

Foarte corect ce spui mai putin partea cu batranetea... de ce sa astepti batranetea ca sa te bucuri de ce-ti place?
Apropos de buda din curte - o mana de compost sau talaj umed aruncata a.i. sa acopere... "treaba" si aproape dispar mirosul, mustele deci disconfortul.

Edited by blimpyway, 29 March 2011 - 15:57.


#15
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
Am luat CU  pt casuta . Inca mai caut proiect.

#16
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
vezi poate iti place cum e aranjata asta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WhSpMSGeV0Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E relativ simplu, un spatiu deschis cu un mic hol si o anexa. Sus e un "loft" pe post de dormitor, practic nu e etaj nici macar mansardata nu poti spune ca este.

Ce-i drept organizarea e de casa permanenta cu bucatarie - nu numai de vacanta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate