Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Hidroizolatii lichide pentru terase

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
doublez

doublez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 06.10.2008
Pentru reparatii folositi pasta de Radmyx.
Radmyx poate fi folosit in doua feluri:
1. cand ai constructie noua, aditivezi direct betonul si ai scapat de bataie de cap. Atentie insa la turnare, la cupoanele de metal sau orice ar putea sa strice discontinuitatea betonului.
2. cand repari ceva deja construit, cand etansezi rosturile dintre planseu si perete, rosturile dintre doua turnari succesive.
Avantaje: tine cat tine betonul
Dezavantaje: hidroizolatia moare odata cu betonul (daca s-a crapat betonul, s-a dus si hidroizolatia.
Se foloseste in combinatie cu cordonul bentonitic.
Nu e greu de aplicat dar daca nu esti sigur, apeleaza la cineva care stie sa faca aplicarea corect.

Edited by conu71, 16 April 2013 - 07:49.
nu mai posta acest link sau ne despartim


#20
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,932
  • Înscris: 07.11.2007
Radmyx mi-au folosit si mie baietii pentru hidroizolarea caminului de apa. Din nefericire, pentru ca am panza freatica foarte aproape de suprafata nu m-a ajutat deloc. La prima ploaie a fost acoperit cu apa ma mult de 1 m.
Am recurs la vechea solutie, o basha si o pompa de apa muradara.

#21
doublez

doublez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 06.10.2008
Am si eu un camin de apa facut rapid de cei care au montaj teava de apa. are gaura intre teava si beton. Este complet neizolat. Chiar trebuie sa ii fac o lucrare dar am amanat-o pentru ca nu imi este clar daca ii pastrez pozitia sau il mut. Va voi spune cum a mers.
Intre timp am avut o intamplare memorabila: mi s-a umplut beciul cu apa intrata printr-un gauroi din pardoseala. A fost hidroizolata in toata masa dar artistul care a facut cofrajul a lasat un cupon aiurea in pardoseala si impreuna o cu segregare din timpul turnarii, sau ni stiu ce ... s-a facut o gaura prin care apa intra linistita. Mi-au reparat-o imediat si acum pare ca e ok.

Concluzia mea este ca nu Radmyx este problema, ci felul in care a fost facuta cofrarea. Este important ca la mine, nivelul apei urca in unele zile pana la nivelul zero ai alta data scade sub 6m. In afara de "gaurica" lasata din prostie, vad ca restul subsolului adanc de 3m rezista bine. Nici nu ii fac drenaj perimetral tocmai pentru a ii testa hidroizolarea in conditii dure. Prefer ca eventualele probleme sa apara acum, pana ma apuc de finisaje.

Am publicat un clip in care se vede cum intra apa prin gaura:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9QojVMF1x6E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Voi aduna toate informatiile sub forma unui jurnal de santier (poze, filmari, comentatii).

#22
adrian_nmg2002

adrian_nmg2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.12.2008
Ey vand hidroizolatii lichide, ma rog, nebituminoase e mai corect. Am 2 produse, unul pe baza de ciment si unul pe baza de rasini. Ele se aplica cu fierul de glet, sunt mai pasta asa, nu merg cu trafaletul. Se aplica un strat, se armeaza cu plasa si apoi se aplica al 2-lea strat. Hidroizolatia pe baza de ciment se foloseste peste tot, mai putin la terase. La terase se foloseste hidroizolatia pe baza de rasini. Asa cum spunea cineva anterior, ea nu rezista la UV, trebuie fie placat peste cu ceramic sau vopsit cu o vopsea poliuretanica. Ele se pot folosi la orice aplicatie, de la terase la piscine, bani, bucatariim fundatii, etc.
Avantajele sunt considerabile. In primul rand ai o membrana continua. In al 2-lea rand, daca exista un accident si pe undeva curge apa, exact in acel loc hidroizolatia trebuie reparata. Spre deosebire de membranele bituminoase, care se poate ca apa sa intre printr-un loc si sa curga prin cu totul alt loc.
Cei interesati, PM.

#23
doublez

doublez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 06.10.2008
Am tot citit de cele doua variante care imi par interesante: pe baza de rasini si pe baza de ciment.
De ce nu se foloseste hidroizolatie pe baza de ciment la terase? Ex: un balcon.
Multumesc!

#24
adrian_nmg2002

adrian_nmg2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.12.2008
La balcon se poate folosi. La terase, acoperis din cauza diferentelor mari de temperatura la care sunt supuse, desi hidroizolatia pe baza de ciment e flexibila, nu e suficient. Hidroizolatia pe baza de rasini este elastica, sa poata face fata variatiilor provenite din dilatarea/contractia elementelor. Atentie insa, hidroizolatia pe baza de ciment care se poate folosi in balcon, trebuie acoperita cu un placaj ceramic ceva, ea nu este circulabila. La montarea placajului ceramic trebuie folosit un adeziv macar C2E S1, daca nu C2TE S2.

#25
bianca2bu

bianca2bu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 21.09.2012

 adrian_nmg2002, on 05 mai 2013 - 12:41, said:

Ey vand hidroizolatii lichide, ma rog, nebituminoase e mai corect. Am 2 produse, unul pe baza de ciment si unul pe baza de rasini. Ele se aplica cu fierul de glet, sunt mai pasta asa, nu merg cu trafaletul. Se aplica un strat, se armeaza cu plasa si apoi se aplica al 2-lea strat. Hidroizolatia pe baza de ciment se foloseste peste tot, mai putin la terase. La terase se foloseste hidroizolatia pe baza de rasini. Asa cum spunea cineva anterior, ea nu rezista la UV, trebuie fie placat peste cu ceramic sau vopsit cu o vopsea poliuretanica. Ele se pot folosi la orice aplicatie, de la terase la piscine, bani, bucatariim fundatii, etc.
Avantajele sunt considerabile. In primul rand ai o membrana continua. In al 2-lea rand, daca exista un accident si pe undeva curge apa, exact in acel loc hidroizolatia trebuie reparata. Spre deosebire de membranele bituminoase, care se poate ca apa sa intre printr-un loc si sa curga prin cu totul alt loc.
Cei interesati, PM.


Buna ziua,

ma intereseaza o solutie pt a acoperi si hidroizola pardoseala terasei de deasupra garajului. exista vreo solutie care poate si folosita  fara a fi nevoie sa fie acoperita cu alte mariale dupa?
Multumesc!

#26
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
cat de mare e garajul?
are panta?
scurgere?

Edited by msn2, 10 May 2013 - 13:37.


#27
bianca2bu

bianca2bu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 21.09.2012
are panta, scurgeri. ca dimensiune cred ca sunt vreo 20-25mp. momentan este doar ciment sus(de ceva timp, ani) si ne gandeam ca ar fi cazul sa  turnam ceva pt a proteja garajul de umezeaza dar  sa putem folosii in continuare teresa.

#28
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
Se curata si eventual se repara suprafata de ciment cu mortar de reparatii si se poate pune o membrana hidroizolanta pe baza de ciment gen isomat aquamat elastic.
si sika are asa ceva dar nu mai tin minte acum.

daca nu vrei sa pui gresie deasupra, si totusi vrei sa fie circulabila zona, poti sa pui o folie de geotextil si ceva pietris sau dale.

dar costa ceva.

#29
bianca2bu

bianca2bu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 21.09.2012
concluzia ar fi ca indiferent ce solutie as gasii in magazinele din Cta tot ar trebuii acoperita cu ceva (gresie, dale, covor de iarba)?

#30
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
ca sa fie circulabila, mese scaune etc : DA.

necirculabila ar merge, cel mai ieftin, sa pui un strat de bitun la rola, dupa ce netezesti plafonul ala de beton.

#31
Alina65

Alina65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.03.2010
Buna ziua,
Am refacut recent o terasa si peste noua sapa de beton voi avea la final 3 straturi de Aquamat elastic. Are cineva mai demult acest Aquamat pus peste beton ? Cum rezista in timp ? Daca mai fisureaza, n-ar fi mare drama, dar nu cumva se macina ? Mai ales iarna ? Desi vom inlatura zapada, tot va sta umed mult timp (ninsoare, inghet, topire, uscare - toate astea dureaza ...). Ma bate gandul sa-i dau cu SikaLastic pe deasupra, mai costa si acela o gramada, dar am avut dat pe sapa de beton anterioara si mi-a placut cum s-a "tinut". Dar peste Aquamat o avea aderenta corespunzatoare ? Firma producatoare ce-o sa zica, ca are ! As fi dorit sa gasesc vreun nefericit ca mine , in aceeasi situatie, desi sansele sunt destul de mici ... Multumesc pentru orice raspuns sau sugestie !

#32
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
sika peste isomat!

nu amesteca lucrurile ca iese un bors scump si prost!

aquamatul nu se macina iarna, daca nu se calca pe el des, nu este circulabil.

cel mai bine intra pe site la isomat si da telefon la ei si o sa te consilieze ce sa pui peste ca sa fie ok si nu f scump

eu am folosit aquamat elastic dar pe deasupra am placat cu gresie.

#33
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
apropo de sika. stie cineva daca Sika 1 in bidoanele de 5 l de la DDMan e bun sa-l amestec in materialul cu care tencuiesc soclul casei pana la nivelul primului strat de zidarie? Ma intereseaza daca este o buna solutie pentru hidroizolatie. Multumesc anticipat pt.  ajutor

Edited by StudioOne, 23 May 2013 - 09:50.


#34
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
cam asta scrie ca face sika1:

"Utilizari:
Pentru tencuieli, sape si mortare impermeabile.
Sika-1 contine substante hidrofobizante si de astupare a porilor."


"Sika 1 este un compus de impermeabilizare lichid, gata preparat, care reactioneaza cu constituentii amestecului de nisip-ciment, blocand capilaritatile si porii din mortar. Pentru mortare cu priza normala."  



"Impotriva umezelii pamantului: un strat de mortar fluid, eventual pulverizat, si un strat de mortar aplicat cu mistria (acest al doilea strat cu grosime de 0,5-1,5 cm).

Impotriva apei de infiltratie: 2 straturi de mortar fluid si 2-3 straturi de mortar vartos fiecare cu grosime de 7-8 mm."


http://www.adezivi.b...2/Aditiv-Sika-1

deci e bun, dar trebuie respectata reteta pt a avea efect.

#35
cipry01

cipry01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.01.2011
Buna ziua!

Vreau sa repar terasa unui bloc si as dori sa stiu care este cea mai buna solutie.As vrea sa folosesc o hidroizolatie lichida sa o dau peste cea existenta, din membrana bituminoasa, care s-a deteriorat.Am vazut ca esista la dedeman Sikalastic-450 da nu stiu cat de buna este daca ma puteti ajuta cu un sfat sau daca aveti o solutie mai buna pe care o pot folosii si de unde pot sa o achizitionez.

Multumesc!

#36
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
in primul rand stratul de membrana bituminoasa trebuie reparat sa fie tot lipit bine, fara parti rupte care stau in aer.

la asta poti sa folosesti bitum la galeata.

peste, daca vrei sa dai o hidroizolatie lichida trebuie neaparat sa iei una care se intelege bine cu suportul, adica bitumul.

asta afli cel mai sigur daca vorbesti cu reprezentantii de la sika, isomat mapei, care pot sa iti dea certitudinea ca ce pui deasupra merge peste ce ai acolo.

la mine i-am chemat si au venit f amabili, chiar daca nu era o suprafata f mare(40m2). chiar s-au oferit sa imi dea 1-2 firme care fac hidroizolatii si care stiu ei ca le fac bine, din cele 100 de pe piata.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate