Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Indrumare

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
krayzie.kry

krayzie.kry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 25.07.2005
Am o intrebare pentru cei care au o meserie in lumea asta a webdesignerilor si a programatorilor si anume pentru ca cineva sa apuce pe meseria asta ce studii ar trebui sa aiba. Sa luam exemplul meu daca se poate mai am un an si termin liceul economic si as dori sa ma indrept in continuare in domeniul acesta si cam ce ar trebui sa urmez. Sau se poate face si altfel ? Adica sa urmez o facultate de specialitate economica si sa fac alte cursuri sau nush ce pentru a obtine o diploma ce sa imi justifice meseria de designer sau programator ! As dori niste raspunsuri argumentand si daca e bine sa pasesti pe calea asta, cei care ati urmat cursuri sau facultati in acest domeniu puteti spune cam ce ati absolvit.
In concluzie as dori o indrumare spre acest domeniu de la cei care au trecut prin toate acestea si acum au o slujba care cred ca le place ceea ce este ceva frumos in viata sa muncesti ceva ce iti place si nu ceva ce iti este impus !

Nu prea am stat la ora asta sa vad cam unde ar fi bine sa fie postat topicul dar pentru ca aici sunt cei care critica site-urile deci cei care stiu am considerat ca e bine. Totusi daca nu e bine as dori ca moderatorii sa nu imi i-a in nume de rau acest thread si sa mute ei unde considera ca ii este locul ! Multumesc.

#2
XtraVagAnT

XtraVagAnT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 26.06.2005
Hmm...interesant topic.
Ar fi o idee sa aflam aici din ce arii profesionale provin cei de pe aici.

Cat despre indrumari....netul e mare..acolo gasesti TOT ce-ti trebuie ca sa te formezi profesional in domeniul asta.
Este bine sa stii cat mai multe despre calculatoare in general, asta iti va dezvolta capacitatea de a intelege limitarile si workaround-urile pentru unele chestii.

/me
- pregatire: economica
- work: Network Administrator (momentan)
- extra: webdesign (just for fun)

So, in concluzie, tre` sa inveti singur indiferent de profesia pt care optezi.
Pregatirea economica te va ajuta f. mult in orice domeniu vei decide sa activezi!

Ciauz!

#3
danic

danic

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 02.03.2004
Nu pot sa generalizez, dar va pot spune care este situatia mea.
Am urmat o facultate de Automatica si Calculatoare in cadrul Politehnicii Timisoara. Am mers pe partea de software: Calculatoare, Software.
M-am angajat inca din anul I (nu era foame de bani - faceam facultatea in acelasi oras in care si locuiam :) ), dar mi-am propus sa acumulez o oarecare experienta pe care facultatea nu mi-o putea da. De atunci am lucrat la mai multe firme (am lucrat un an de zile si pentru divizia IBM Romania - munca americana, salar romanesc). Am invatat mult mai mult decat in toate facultatile si liceele de pe lume (am terminat Liceul de Informatica - Grigore Moisil - Timisoara).
Unde vreau eu sa ajung: experienta o acumulezi prin munca, dar diploma TREBUIE sa o ai. Asadar, eu iti recomand sa urmezi (daca este posibil) o facultate de calculatoare cu renume (Timisoara, Bucuresti, etc).

Numai bine!

#4
kleampa

kleampa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 04.06.2005
cibernetica pentru programare web
artele pentru webdesign


mai bine axeaza-te pe una singura pt ca nu vei reusi never sa fi si un programator si un webdesigner excelent

#5
submit

submit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 15.04.2005

kleampa, on Sep 2 2005, 11:08, said:

cibernetica pentru programare web
:D Asa rau au scazut standardele acolo?

#6
Takeshy

Takeshy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 04.03.2005
Trebuie sa te decizi ce vrei si la ce te pricepi mai mult
Pe programare e mai usor sa te axezi pentru ca de bine de rau tocesti pana pricepi ceva. Pe partea de design tine intr-o oarecare masura de talent

#7
danic

danic

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 02.03.2004

Takeshy, on Sep 2 2005, 10:14, said:

Pe programare e mai usor sa te axezi pentru ca de bine de rau tocesti pana pricepi ceva. Pe partea de design tine intr-o oarecare masura de talent

<{POST_SNAPBACK}>

Si pentru programare trebuie vocatie. Stiu exemple de studenti care au terminat facultatea cu medie mare (peste 9) si nu stiu sa incropeasca o lista dublu inlantuita in C :)

PS: Cred ca in orice faci, pentru a fi bun trebuie si un strop de vocatie.

Numai bine!

#8
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,136
  • Înscris: 09.09.2003

danic, on Sep 2 2005, 11:54, said:

Si pentru programare trebuie vocatie. Stiu exemple de studenti care au terminat facultatea cu medie mare (peste 9) si nu stiu sa incropeasca o lista dublu inlantuita in C :)

PS: Cred ca in orice faci, pentru a fi bun trebuie si un strop de vocatie.

Numai bine!

<{POST_SNAPBACK}>



nu sunt de acord. vocatie trebuie pt un programnator talentat. ca sa fii doar "programator" tre sa depui numa munca.

ontopic
/liceu economic
/facultate electronica
ce lucrez n-are nici o treaba cu ce am invatat...

#9
krayzie.kry

krayzie.kry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 25.07.2005
ms tuturor care au raspuns ! Si ca designer si ca programator stiu ca e greu dar pt ca acum sa zic amandoua imi plac mai mult m-as axa pe programare si pe parcurs, dupa ce sa zicem stiu programare bine, m-as putea axa si pe design si daca merge e bine daca nu, stiu programare din nou ceva bun. Pe mine ce ma intereseaza acum este cum sa incep, fiindca cred ca inceputul e mai greu pe urma cum castigi ceva experienta iti vine mai usor .

Edited by krayzie.kry, 02 September 2005 - 13:37.


#10
danic

danic

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 02.03.2004

add, on Sep 2 2005, 13:21, said:

nu sunt de acord. vocatie trebuie pt un programnator talentat. ca sa fii doar "programator" tre sa depui numa munca.

<{POST_SNAPBACK}>

Corect, @add. Din acela, de duzina, bun de asistent universitar (fara sa supar pe nimeni, dar am intalnit multe fenomene).

Numai bine!

#11
danic

danic

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 02.03.2004

krayzie.kry, on Sep 2 2005, 13:36, said:

ms tuturor care au raspuns ! Si ca designer si ca programator stiu ca e greu dar pt ca acum sa zic amandoua imi plac mai mult m-as axa pe programare si pe parcurs dupa ce sa zicem stiu programare bine m-as putea axa si pe design si daca merge e bine daca nu, stiu programare din nou ceva bun. Pe mine ce ma intereseaza acum este cum sa incep, fiindca cred ca inceputl e mai greu pe urma cum castigi ceva experienta iti vine mai usor .

<{POST_SNAPBACK}>

Facultate de Calculatoare (nu Informatica, pentru ca acolo te vor omori cu 15 matematici care poate nu iti vor folosi la nimic - si mai primesti si diploma de profesor - am doi profesori in casa, nu le este prea usor cu salariile & stuff).

Sa ai bafta!

#12
Ground.Zero

Ground.Zero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 27.07.2005
Eu as fi, intr-o mica/mare masura, de alta parere. Ma mai intreba cineva acum cateva zile "exista facultate de web design/web development in romania ?". Raspunsul evident... nu. Din experienta personala ti-as recomanda sa nu faci o facultate de profil tehnic in romania, fie ca e voba de automatica & calculatoare, cibernetica, informatica (indiferent ca e in bucuresti, timisoara, cluj sau alte centre mari).

De ce ?! Pentru ca, personal (si 90% dintre cei cu care intru zilnic in contact), dupa 4 ani de automatica si calculatoare in poli buc., m-am ales cu electonica, fizica, matematici, nervi, stres si oboseala cat cuprinde, timp liber=0, mai cate o tentativa de materie gen C++, Java, delphi pe care le stiai din liceu sau chestii ca "retele de calculatoare" (a se citi "traduceri Iliescu din cursurile CISCO"). In principiu cam asa stau lucrurile. Intr-adevar, te formeaza d.p.d.v tehnic, iti imbogateste cultura (yeah, right) insa iesi mai mult bolnav psihic (numai anul trecut s-au aruncat vreo 3 de pe camine) decat inginer pregatit pentru piata de munca din romania. Dintre toate cele enumerate mai sus singurul aspect care consider ca m-a dezavantajat in mod serios a fost lipsa timpului liber in care sa pot invata ceva util de unul singur, sa ma pot perfectiona, sa ma pot angaja undeva full-time in acelasi timp and so on... Le-am facut totusi si p-astea insa nu merita efortul. Conteaza si diploma, poate va cantari mai greu decat altele, insa mult mai mult conteaza experienta si ce stii sa faci (a cam trecut vremea cu repartizarile si angajarea pe baza diplomei).

Care ar fi sugestia mea ... urmeaza o facultate gen A.S.E sau ceva care sa nu te traumatizeze in ultimul hal, care sa-ti ofere si ceva timp liber (Poli = 36 ore/sapt, A.S.E = 20 ore/sapt) si sa ai si o diploma dupa 3/4 ani de studii.  Ai luat la o facultate de genul asta... poti sa-ti iei si niste certificari Zend daca vrei sa mergi pe programare web, CISCO - nu stica, te perfectionezi, inveti de unul singur, te angajezi si cam asta e...

Regards

#13
tchocksoo

tchocksoo

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 20.01.2004
@ ground.zero

mah tu esti frate cu mine cumva? ai vb cu,,,cuvintele mele. im on the same brainwave dude. politehnica egal cel mai mare rahat de facultate.

aceleasi sfaturi i le-am dat lu frate-miu ala micu. s-a inscris omu la spiru. l-am pus sa invete 3ds si a inceput sa se miste. cand vine acum in toamna il bag la Photoshop intensiv, flash si restul.

concluzie in ro nu exista scoala pt asa ceva si nic pt multe altele. cel mai bun profesor www.google.com

alte chestii extraordinare

tutorialele video de la Total Training pt produsele de la adobe (googleit)
tutorialele de la lynda.com pt macromedia si ceva de la adobe
tutorialel de la gnomonworkshop pentru 3d/vfx/matte painting etc. in general 3d (pentru profesionisti)


chestii care intr-adevar conteaza:

certificari de la adobe si macromedia, viziteaza site-urile sau cauta pe google

un cambridge sau un toefl

un liceu/colegiu in domeniu din afara

experienta


sfatul meu:

cofeina, dioptrii, rasarituri

#14
Ground.Zero

Ground.Zero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 27.07.2005
:lol:  ne strangem si-o punem de-un fan club anti-poli  :puke:

tare faza cu rasariturile  :D

#15
subsemnatu

subsemnatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 21.07.2005
Subscriu la Poli suckz! :death:

Totusi e buna diploma... :smoke:

#16
tchocksoo

tchocksoo

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 20.01.2004
been there, done that

chiar aveam un plan maret, sa ne cumparam fiecare cate o dalta si in fiecare zi sa dam cateva dalti la un stalp de rezistenta

asa in fiecare zi incetul cu incetul asa cum ea ne eroda sanatatea noi o erodam pe ea.

planul a esuat. dupa indelungi calcule am realizat ca cel care fusese arhitectul ozn-ului probabil nu facuse politehnica si facuse o treaba a dracu de buna. trebuia sa o sapam din vreo 20 de parti odata, daltile erau scumpe, cu lama, briceagul, sau cheia nu prea aveam randament asa ca am renuntat.

singura metoda de a te razbuna pe sistem e sa copii ca ultimul porc pentru ca sincer va spun NU MERITA ! eu sunt la electronica, NU MERITA gound zero e la automatica si va spune si el NU MERITA.

Cineva imi spunea ca daca iesi din politehnica cu stomacul intreg, cu dinti in gura si sanatos la cap poti sa consideri ca ti-a pus dumnezeu mana in cap.

Alt issue caminele  :puke:  :puke:  :puke:  :puke:

Am stat 2 ani in cele mai crunte conditii din viata mea. I fiecare an si-au batut joc de noi inclusiv in anul trei cand mi s-a luat si mi-am bagat picoarele in el de camin.

Multi se gandesc ca e ieftin dar va spune eu ca nu e. Statul da o subventie de aprox 500 de k pentru fiecare loc de camin. Pentru o camera din p-uri de 5 asta inseamna 2 mil. Anul trecut, ca si acum 2 ani s-a supracazat. in camere de 4 cate 5. deci asta inseamna 2.5 mil

plus cei in medie 600 de k pe luna de la fiecare regia de camin inseamna inca 3

in total 5.5 mil calculati in euro si vedeti cat inseamna.

la 36 de k euro cam 150 de euro pentru mizeria aia de camera cu baia aujvistica cu turmele de gandaci sobolani soareci, cu roiurile de tantari, cu smell-ul imbietor cu geamurile si usile din al doilea razboi mondial etc.

vi se mai pare ieftin?


revenind on topic ma scuzati recomand spiru sau ase

#17
danic

danic

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 02.03.2004
Referitor la timpul liber in facultate, am mari obiectii la ce a spus @Ground.Zero.
Repet: M-am angajat din anul I de facultate cu norma intreaga! Am mers si pe la facultate (doar laboratoare si seminarii) si am mai avut timp si de altceva.
Sa faci o facultate nu inseamna numai consum de neuroni si stres. Astea toate pot fi evitate. Nu am invatat niciodata pe parcursul anului scolar, ci doar in sesiune. Imi luam o luna de concediu neplatit. Am reusit sa termin facultatea cu o media de 8 si ceva (9.40 la examenul de licenta).
Nu sunt geniu. Sunt un om obisnuit. Ca mine sunt multi altii. Deci, se poate. Intr-adevar, sunt multe materii inutile in cadrul Politehnicii (istorie, filosofie, economie, management, marketing, fizica, TEORIA SISTEMELOR, etc).
Nu am nici in clin nici in maneca cu facultatea. Dar o recomand. Pentru ca, orice firma care se respecta impune angajatilor. Si fii sigur ca o firrma de IT care se respecta nu va impune angajatilor o facultate de alt profil decat Calculatoare/Informatica/ETC.

Numai bine!

#18
Ground.Zero

Ground.Zero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 27.07.2005
@danic: depinde de foarte multe chestii. Am inteles ca tu ai terminat in timisoara right ?! S-ar putea sa difere foarte mult de cum decurg lucrurile in buc. De ce spun asta ?! Pentru ca si in anul IV (lasam la o parte primii 3 ani) cand speram si noi sa nu ne mai "frece" atat la cap aveam parte de 2 zile pline de laboratoare si seminarii (prezenta obligatorie) si cel putin 4-5 proiecte, teme, si alte tampenii de genu asta pe saptamana fara de care nu intrai in examen. Si repet, asta in anul 4, nu vrei sa stii cum era pana sa ajungi acolo. E un oarecare stres sa muncesti si sa ai si chestiile alea gramada pe cap, te asigur de asta. Am vorbit si cu oameni care au terminat poli buc. si nu era asa... i-o fi batut prea mult soarele-n cap p-astia de s-au pus in halul asta pe generatia noastra  :lol:  Intr-adevar, legat de firme, e bine sa ai o diploma in domeniu insa, cel putin cazul meu, iti spun cu mana pe inima ca mai bine ma lipseam de ea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate