Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Bataia in familie; ce parere aveti?

- - - - -
  • Please log in to reply
354 replies to this topic

#37
marian78ro

marian78ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 08.09.2009

 Oscilatrix, on 18th March 2011, 11:52, said:

Doamne  :confuzzled: . Si probabil tot ei ti-au spus ca trebuie sa fii dragut si politicos cu oamenii (implicit strainii)!

Bine`nteles, sa zic sar`mana la toata lumea, sa nu raspund urat..

Alta data can eram de vreo 5-7 ani nu mai stiu exact, un prieten mai mare cu 2 ani si mult mai "inteligent" ca doar era mai mare, mi-a povestit el cum baga doua cuie in priza noaptea si i se aprind ochii. Eu mai mic si mai prostut, mi-am amintit peste cateva zile si am cautat prin debara 2 cuie, am luat o oglinda, am rezemat-o de perete langa priza si am inceput sa bag cuiele in priza. Ma uiam in oglinda si nu se aprindea nimic, le-am rasucit, le-am invartit, le-am schimbat intre ele.. nu dadea rezultate! Pana la urma am renuntat!
Acum o sa va intrebati "ba da tu ce draqu nu ai murit?"
Ete ca nu am murit pentru ca nea` Nicu ne livra curent cu portia pe timpul acela si s-a nimerit sa nu fie curent la ora respectiva. Asta e partea cu norocu`.
Partea cu ghinionul urmeaza acum, cand vine tata de la munca si vede oglinda langa priza rezemata de perete si cuiele in priza.  :cursing:  s-a blocat instantaneu la descoperirea cuielor! se uita la cuie, se uita la mine, se uita iar la cuie, iar la mine.. m-a intrebat ce cauta alea acolo si eu i-am spus cum ca vroiam si eu sa imi aprind ochii precum Mircea.
Nu va puteti inchipui ce a urmat! s-a dus la parintii lui Mircea, i-a chemat sa le arate minunea si ne-au batut pe amandoi pana ni s-au aprins ochii...  :naughty:

#38
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Din fericire la mine in familie nu s-a aplicat "bataia" , nici asupra mea, nici asupra mamei...O singura data am luat o palma peste fata, pe deplin meritata. Am insa unchi, veri unde situatie era cu totul alta cand  eram copiii :tomato:

#39
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006
am incasat-o de la maica-mea cu seriozitate si profesionalism si evident cu orice obiect ii cadea in mana, desi avea cateva destinate special acestu scop care se gaseau intoteauna la indemana.  am crescut intr-un cartier muncitoresc unde toti prietenii mei beneficiau de acelasi tratament si ni se parea amuzant sa ne comparam vanataile. la scoala nu era nimeni socat de machiajul nostru natural. recunosc ca am fost un copil peste masura de energic si creativ in facut tampenii. din pacate, in ceea ce o priveste pe maica-mea, nu sunt nici ranchiunoasa si am si memoria proasta, asa ca dupa ce-mi trecea durerea eram ca noua si continuam ce incepusem. am incasat-o de multe ori fara sa fac ceva, doar pentru ca era ea frustrata. uneori ma trezea din somn special pentru asta. o mai incasam si pentru ce facea sor-mea, ii luam apararea, mama se simtea sfidata, o luam eu.
imi place sa cred ca n-o sa-mi bat copiii si ca sunt mai desteapta decat ea.

#40
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Cred ca cel mai nasol e sa fi fata si sa te cafteasca tatal. Asta mi se pare cel mai tembel lucru pe care l poate face un tata.
Ok, inteleg, fata fiind sa ti mai furi cate una de la mama, sau ca baiat sa ti o furi si de la unu si de la altu cand sari calu.
Dar ca tata sa dai in fetita ta... SUCKS!

#41
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

 lawrence38, on 18th March 2011, 12:14, said:

Din fericire la mine in familie nu s-a aplicat "bataia" , nici asupra mea, nici asupra mamei...O singura data am luat o palma peste fata, pe deplin meritata. Am insa unchi, veri unde situatie era cu totul alta cand  eram copiii :tomato:
Mi-am mai amintit si eu o faza. Eram in clasa I, 6 ani aveam, si habar nu am de ce (sigur un motiv cretin) imi trasese taica-miu o palma foarte tare peste fata, incat imi ramasese intiparita pe obraz, clara si rosie. La scoala  cand m-a intrebat invatatoarea ce am patit i-am zis ca mi-a tras tata o "palmuta", muream de rusine ca ma vede lumea cu urma aia pe fata.

Acuma cand ma apuca nervii si le reprosez cate ceva primesc raspunsul "Nu inteleg de ce ne urasti." "Vai ce copil oropsit ai fost tu, ai avut toate conditiile, ai avut noroc de niste parinti buni, trebuia sa cresti cu unii rai sa vezi cum e" . :puke:
Sau cand ii intreb de ce m-au mai facut, ca nu i-am obligat eu sa ma faca, daca tot s-au purtat asa cu mine, imi spun ca "Nu-i adevarat. Tu ai cerut sa te nasti, sufletul tau a vrut sa fie in familia asta."

Quote

din pacate, in ceea ce o priveste pe maica-mea, nu sunt nici ranchiunoasa si am si memoria proasta, asa ca dupa ce-mi trecea durerea eram ca noua si continuam ce incepusem.
De fiecare data cand imi amintesc sau ma cert iar cu ei imi jur ca dupa ce plec din tara nu mai vorbesc cu ei si rup orice legatura, dar peste 2 zile uit si mi se par iarasi niste parinti Ok. Cred ca e mecanism de aparare psihologic.

Edited by Oscilatrix, 18 March 2011 - 12:38.


#42
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

 maltese, on 18th March 2011, 11:59, said:

Eu is mai rea. Daca is suparata inseamna ca sunt suparata pe ceva concret si nu vii cu doua siropuri sa ma cumperi. Incerca si ea sa ma santajeze asa, dar pe bune, pentru 2 pupaturi se pierde esenta "lectiei" si nu e ok.
Si eu tin la suparare. Sau aplic ce am aplicat si cu inegalabila, ma retrag pana-mi trec dracii si apoi vorbim cu calm.


 Oscilatrix, on 18th March 2011, 12:07, said:

Au "cam" exagerat...? Eu cred ca o discutie ar fi fost de ajuns. Sa-i spuna ca aiba grija ca sunt straini care se pot purta frumos si pot ademeni copiii cu dulciuri sau alte lucruri pentru ca vor sa profite de ei sau sa le faca rau.
Eu i-am zis ca o fac aia bucati pentru organe...

Edited by e_bulu, 18 March 2011 - 12:34.


#43
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

 Oscilatrix, on 18th March 2011, 11:00, said:

Vreau sa vorbim aici despre un subiect cat se poate de existent in viata noastra, a romanilor. Aplicarea violentei corporale de catre parinti asupra copiilor. Nu prea multi oameni recunosc ca in familia lor au existat asemenea intamplari, fiind considerate o rusine. Ce parere aveti despre ea? Ati fost batuti de catre parinti, si daca da, cat de des, cat de rau, si pe ce presupuse motive? Considerati ca v-a folosit la ceva? Sau ca v-a afectat? Aplicati sau aveti de gand sa aplicati aceeasi metoda asupra propriilor copii?
O sa incep eu: am mancat bataie foarte rau, nu des, dar foarte rau cand se intampla (o data chiar si cu o teava de metal) pe "motive" serioase pana la motivul ca am rupt din greseala agatatoarea unui pix. Pentru acest motiv, ca am rupt din greseala agatatoarea unui pix am luat bataie foarte rau, cu trantit pe podea si tot tacamul. In acelasi timp, cand au primit ai mei un chestionar care se dadea tuturor parintilor la scoala, la intrebarea V-ati lovit vreodata copilul?, mama a scris Nu, pentru ca nu are rol educativ. Am observat ipocrizia asta de nenumarate ori. In copilarie nu dadeam asa multa importanta acestor intamplari, mai precis, dupa o zi imi trecea supararea, dar acum ma gandesc si ma intreb frecvent in ce moduri m-a afectat acest tratament.
Astept raspunsurile voastre.

Pana la o anumite varsta, pedepsele corporale nu mi se par exagerate. Acum depinde ce intelegi prin pedepse corporale.
O palma e una, dar cu folosirea anumitor obiecte (teava de metal, in cazul tau) nu sunt de acord.
Unii copii chiar nu pot fi controlati altcumva, am vazut cazuri. Nu stiu decat de frica.
Repet, pana la o anumita varsta. Sa bati copilul de generala sau de liceu mi se pare o prostie. Aluia ar trebui sa ii explici rational, in cazul in care si parintele e o persoana rationala (lucru mai rar, la noi). Daca nu intelege pe cale rationala, inseamna ca ai crescut un idiot.

#44
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

Quote

Repet, pana la o anumita varsta. Sa bati copilul de generala sau de liceu mi se pare o prostie. Aluia ar trebui sa ii explici rational, in cazul in care si parintele e o persoana rationala (lucru mai rar, la noi). Daca nu intelege pe cale rationala, inseamna ca ai crescut un idiot.
Eu in generala si in liceu am luat-o cel mai rau. Dar nu sunt de acord cu tine ca "daca nu intelege pe cale rationala inseamna ca ai crescut un idiot". Nu sunt obligata sa fiu de acord sau sa inteleg si sa ascult orbeste de nimeni, nici macar de parinti, daca mie mi se pare ca ceea ce vor ei e o prostie, si daca nu "inteleg" "pe cale rationala" atunci sa ma lase dracului in pace.

Edited by Oscilatrix, 18 March 2011 - 12:36.


#45
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

 Oscilatrix, on 18th March 2011, 12:35, said:

Dar nu sunt de acord cu tine ca "daca nu intelege pe cale rationala inseamna ca ai crescut un idiot".

Repet, in cazul in care si parintele e o persoana rationala.

 Oscilatrix, on 18th March 2011, 12:35, said:

atunci sa ma lase dracului in pace.

Adica in strada, fara nici un bun material?  ;)

Edited by Charger, 18 March 2011 - 12:40.


#46
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

 darkangelo, on 18th March 2011, 12:22, said:

am incasat-o de multe ori fara sa fac ceva, doar pentru ca era ea frustrata.
Ai mei considerau ca asa ma invata minte inainte sa apuc sa gresesc, ceva preventiv, ma rog.

#47
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
Sunt TOTAL impotriva violentei de orice fel intr-o familie. Am avut o copilarie zbucimata (mai ales biata mama :( ) din cauza unui om, care era painea lui Dumnezeu cand era treaz, insa devenea un animal dupa cateva pahare de alcool.

Daca nu l-ar fi lovit bolile si suferinta, ar fi suferit crunt din cauza mea, la cata ura simteam pentru el in copilarie, insa timpul a trecut si ranile sau inchis, dar semnele sunt acolo si vor fi intotdeauna, din nefericire.

Oamenii care folosesc violenta pentru a se impune in fata unui copil, sau a unei persoane mai slabe, sunt niste oameni lasi, niste oameni slabi, demni de tot dispretul.

#48
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

 Charger, on 18th March 2011, 12:38, said:

Adica in strada, fara nici un bun material?  ;)
Adica sa ma lase in pace cu parerea mea. Iar atitudinea asta. Am auzit-o si la taica-miu "Cat timp depinzi de mine faci ce spun eu, ca daca nu, te omor si te calc in picioare" . Nu am obligat pe nimeni sa se futa ca sa ma nasc eu si sa le mananc finantele.

Quote

Oamenii care folosesc violenta pentru a se impune in fata unui copil, sau a unei persoane mai slabe, sunt niste oameni lasi, niste oameni slabi, demni de tot dispretul.
Exact.

Edited by Oscilatrix, 18 March 2011 - 12:45.


#49
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

 Oscilatrix, on 18th March 2011, 12:42, said:

Adica sa ma lase in pace cu parerea mea. Iar atitudinea asta. Am auzit-o si la taica-miu "Cat timp depinzi de mine faci ce spun eu, ca daca nu, te omor si te calc in picioare" . Nu am obligat pe nimeni sa se futa ca sa ma nasc eu si sa le mananc finantele.

Nu vorbesc despre situatia ta ca nu o cunosc.
Insa, in orice familie, e normal sa existe anumite reguli impuse de parinti.
Din pacate, multi parinti pica la capitolul asta. Asta din cate am observat, la mai multe familii.
Multi nu sunt in stare sa le explice copiilor de ce exista regula aia.
Multi il folosesc pe "ca asa zic eu ca eu stiu mai bine" sau "de-aia ca sunt mai in varsta si tu esti copilul", tocmai din cauza ca sunt incapabili sa aduca argumente. Asta sau nu pot sa se exprime.  :naughty:

Prin urmare, nu sunt de acord cu bataia, mai ales cand a depasit varsta de 10-12 ani, cand e destul de mare sa inteleaga pe cale logica (sau ar trebui).
Dar in cazul unui copil mic, uneori esti nevoit sa mai aplici cateva palme ca sa te faci auzit.
Cunosc cazuri in care, daca nu exista pedeapsa corporala, ar fi fost vai si amar de parintii aia.

Edited by Charger, 18 March 2011 - 12:49.


#50
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

 Charger, on 18th March 2011, 12:47, said:

Nu vorbesc despre situatia ta ca nu o cunosc.
Insa, in orice familie, e normal sa existe anumite reguli impuse de parinti.
Din pacate, multi parinti pica la capitolul asta. Asta din cate am observat, la mai multe familii.
Multi nu sunt in stare sa le explice copiilor de ce exista regula aia.
Multi il folosesc pe "ca asa zic eu ca eu stiu mai bine" sau "de-aia ca sunt mai in varsta si tu esti copilul", tocmai din cauza ca sunt incapabili sa aduca argumente. Asta sau nu pot sa se exprime.  :naughty:
Nu poti sa impui si sa interzici nimic unui om de peste 12, 13 ani. Nu pentru ca nu e bine, ci pentru ca NU POTI. Trebuie sa realizezi ca NU POTI inainte sa te apuce cheful de metode extreme.

#51
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

 Charger, on 18th March 2011, 12:33, said:

Pana la o anumite varsta, pedepsele corporale nu mi se par exagerate. Acum depinde ce intelegi prin pedepse corporale.
uite, unii reusesc sa-si creasca copiii pana la maturitate fara niciun fel de pedepse corporale. au aia copii speciali?

 maltese, on 18th March 2011, 12:41, said:

Ai mei considerau ca asa ma invata minte inainte sa apuc sa gresesc, ceva preventiv, ma rog.
maica-mea nu are nici scuza asta. si cred ca era si paranoica pentru ca avea impresia ca toate prostiile pe care le fac, le fac special s-o enervez. placa ei favorita era: vrei sa ma bagi in pamant animal idot/satana nenorocita. oricum stateam mult mai bine decat prietena mea cea mai buna pe care o batea taica-su si ala chiar avea palma grea. o batea si pe maica-sa si apoi le dadea afara din casa indiferent de ora sau de anotimp, fara sa le lase sa se imbrace si in functie de cat de beat era, treceau uneori zile intregi in care nu se puteau intoarce acasa. era sa-si rateze admiterea la facultate pe tema asta. culmea e ca de foarte multe ori eram si eu de fata cand i se punea pata dar nu a dat niciodata in mine, ceea ce ma face sa cred ca era destul de constient cand era beat.

#52
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

 Oscilatrix, on 18th March 2011, 12:50, said:

Nu poti sa impui si sa interzici nimic unui om de peste 12, 13 ani. Nu pentru ca nu e bine, ci pentru ca NU POTI. Trebuie sa realizezi ca NU POTI inainte sa te apuce cheful de metode extreme.

Sa inteleg ca daca fiul tau de 12 ani iti spune ca are de gand sa se duca la un chef si sa isi bage in vena, nu i-ai interzice?
Sau daca fiica ta de 13 ani iti spune ca se duce in camera ei cu unu sa se reguleze, nu ai interzice nimic?

Hai sa fim seriosi!
Nu lasa ca cele petrecute in cazul tau sa iti afecteze judecata.
Cum sa nu poti sa interzici nimic copilului?


 darkangelo, on 18th March 2011, 12:55, said:

uite, unii reusesc sa-si creasca copiii pana la maturitate fara niciun fel de pedepse corporale. au aia copii speciali?

Nu.
Copiii sunt diferiti.
Fiecare are comportamentul lui. Cum se face ca, in aceeasi familie, unul dintre copii e ascultator iar pe al doilea iti vine sa il omori in bataie la cat de redus e? Doar amandoi au avut parte de aceiasi parinti.
Chiar si in cazul gemenilor, unul poate fi ascultator si inteligent iar al doilea viceversa.

Edited by Charger, 18 March 2011 - 12:57.


#53
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

 Charger, on 18th March 2011, 12:55, said:

Sa inteleg ca daca fiul tau de 12 ani iti spune ca are de gand sa se duca la un chef si sa isi bage in vena, nu i-ai interzice?
Sau daca fiica ta de 13 ani iti spune ca se duce in camera ei cu unu sa se reguleze, nu ai interzice nimic?

Hai sa fim seriosi!
Nu lasa ca cele petrecute in cazul tau sa iti afecteze judecata.
Cum sa nu poti sa interzici nimic copilului?
In nici un caz nu l-as calca in picioare.

 darkangelo, on 18th March 2011, 12:55, said:

maica-mea nu are nici scuza asta. si cred ca era si paranoica pentru ca avea impresia ca toate prostiile pe care le fac, le fac special s-o enervez. placa ei favorita era: vrei sa ma bagi in pamant animal idot/satana nenorocita. oricum stateam mult mai bine decat prietena mea cea mai buna pe care o batea taica-su si ala chiar avea palma grea. o batea si pe maica-sa si apoi le dadea afara din casa indiferent de ora sau de anotimp, fara sa le lase sa se imbrace si in functie de cat de beat era, treceau uneori zile intregi in care nu se puteau intoarce acasa. era sa-si rateze admiterea la facultate pe tema asta. culmea e ca de foarte multe ori eram si eu de fata cand i se punea pata dar nu a dat niciodata in mine, ceea ce ma face sa cred ca era destul de constient cand era beat.
Si mie imi spuneau la fel. Ca fac special ca sa ii enervez si sa ii bag in pamant. Si tot animal idiot, vaca proasta, animal cretin imi spuneau si mie. "Tu nu esti om, esti animal, numai cu bataie pricepi" "Te omor, chit ca fac puscarie, te omor cu mana mea". Si la 5 ani ne-a dat taicamiu afara pe mine si pe mama din casa, si arunca cu pantofi dupa noi pe scara. S-a intamplat o data, dar tin minte.

#54
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 Charger, on 18th March 2011, 12:55, said:

Sa inteleg ca daca fiul tau de 12 ani iti spune ca are de gand sa se duca la un chef si sa isi bage in vena, nu i-ai interzice?
Sau daca fiica ta de 13 ani iti spune ca se duce in camera ei cu unu sa se reguleze, nu ai interzice nimic?
Copilul acela nu aterizează la 12-13 ani în familia ta. Tu l-ai adus/crescut până la vârsta asta. Dacă are ceva discernământ (și de ce nu ar avea, dacă l-ai crescut bine?), nu e nevoie să-i interzici, pentru că nu ajunge în situațiile astea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate