Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Bataia in familie; ce parere aveti?

- - - - -
  • Please log in to reply
354 replies to this topic

#1
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Vreau sa vorbim aici despre un subiect cat se poate de existent in viata noastra, a romanilor. Aplicarea violentei corporale de catre parinti asupra copiilor. Nu prea multi oameni recunosc ca in familia lor au existat asemenea intamplari, fiind considerate o rusine. Ce parere aveti despre ea? Ati fost batuti de catre parinti, si daca da, cat de des, cat de rau, si pe ce presupuse motive? Considerati ca v-a folosit la ceva? Sau ca v-a afectat? Aplicati sau aveti de gand sa aplicati aceeasi metoda asupra propriilor copii?
O sa incep eu: am mancat bataie foarte rau, nu des, dar foarte rau cand se intampla (o data chiar si cu o teava de metal) pe "motive" serioase pana la motivul ca am rupt din greseala agatatoarea unui pix. Pentru acest motiv, ca am rupt din greseala agatatoarea unui pix am luat bataie foarte rau, cu trantit pe podea si tot tacamul. In acelasi timp, cand au primit ai mei un chestionar care se dadea tuturor parintilor la scoala, la intrebarea V-ati lovit vreodata copilul?, mama a scris Nu, pentru ca nu are rol educativ. Am observat ipocrizia asta de nenumarate ori. In copilarie nu dadeam asa multa importanta acestor intamplari, mai precis, dupa o zi imi trecea supararea, dar acum ma gandesc si ma intreb frecvent in ce moduri m-a afectat acest tratament.
Astept raspunsurile voastre.

Edited by Oscilatrix, 18 March 2011 - 11:03.


#2
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
uf, ma intristeaza topicul.

Dar din fericire pot sa spun ca nici cu un deget nu m-am atins de fiica-mea, orice ar fi facut. Si da, recunosc, mi-a venit de cateva ori sa o mut din loc, dar e asa usor sa dai curs primului impuls si sa lovesti decat sa fii rezonabil, sa gandesti si sa te abtii, apoi sa cauti alte metode de "educatie".

#3
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

View Postmaltese, on 18th March 2011, 11:05, said:

uf, ma intristeaza topicul.

Dar din fericire pot sa spun ca nici cu un deget nu m-am atins de fiica-mea, orice ar fi facut. Si da, recunosc, mi-a venit de cateva ori sa o mut din loc, dar e asa usor sa dai curs primului impuls si sa lovesti decat sa fii rezonabil, sa gandesti si sa te abtii, apoi sa cauti alte metode de "educatie".
Si eu sunt de aceeasi parere si ai toata aprecierea mea ca alegi sa te controlezi. E cat se poate de firesc sa te enerveze copilul dar asta nu este niciodata o scuza sa-l lovesti.

#4
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010
:lol:

nu e de ras dar eu imi amintesc ca mi-am luat cateva ( nu atat de grav, precum ai povestit tu, e vorba de cateva palme la fund) ca m-am dus la cersit :roflmao: . M-am hotarat cu un copil ( aveam amandoi 6 ani) de la bloc ca e misto de aia ce stau si fac bani fara sa faca nimic. Si ne-am dus frumos in fata unui magazin cu mana intinsa :D  . acum, privind in urma rad cu lacrimi de magaria aia, iti dai seama ca de mici copii voiam sa fim "independenti financiar"  :naughty:


inca ceva: de obicei, oamenii lovite in copilarie, lovesc la randul lor

Edited by red-rose, 18 March 2011 - 11:12.


#5
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

View PostOscilatrix, on 18th March 2011, 11:08, said:

E cat se poate de firesc sa te enerveze copilul dar asta nu este niciodata o scuza sa-l lovesti.
Am deschis un topic despre crizele de isterie in public si 80% din sfaturi au fost cu "sfanta bataita" :confuzzled:

#6
iulik17d

iulik17d

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 25.04.2009
si daca nu intelege de vorba buna?
ii zici de 2-3 4 ori sa nu mai dea cu piatra ca sparge geamul si el nu intelege. ce faci?
daca nu intelege de vorba buna sigur va intelege de frica.
aveti alte metode?
ii leg mainile?

#7
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

View Postmaltese, on 18th March 2011, 11:10, said:

Am deschis un topic despre crizele de isterie in public si 80% din sfaturi au fost cu "sfanta bataita" :confuzzled:
Da, exact aceeasi discutie, despre crizele de isterie in public si cum trebuie gestionate le-am avut si eu pe alt topic, era cineva care sustinea bataia.

#8
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

View Postiulik17d, on 18th March 2011, 11:12, said:

si daca nu intelege de vorba buna?
ii zici de 2-3 4 ori sa nu mai dea cu piatra ca sparge geamul si el nu intelege. ce faci?
daca nu intelege de vorba buna sigur va intelege de frica.
aveti alte metode?
ii leg mainile?

una-i sa-i dai o palma peste fund cu simt si alta-i sa-l pui la pamant cu bataia

#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Eh,am fost batat aproape salbaticeste..intamplarea a facut ca roata destinului sa se intoarca si sa aplic acelasi tratament tatalui meu.De ce ma batea?Fiindca aveam tupeul sa comentez la faptul ca era baut si ca isi batea joc de mama.

#10
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Iar vor apărea oameni fără copii care îi vor sfătui pe cei cu copii să îi bată "ca să îi educe" :D
ON: eu am mâncat bătaie cu cureaua dintr-un motiv relativ minor, însă după ce am recidivat și am fost avertizată - de fapt asta era lecția: să nu perseverez în greșeală. Fie-mii i-am mai scăpat câte o palmă la fund, când a fost excesiv de obraznică.

#11
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View PostOscilatrix, on 18th March 2011, 11:00, said:

Am observat ipocrizia asta de nenumarate ori.
La mine nici macar nu mai era vorba de ipocrizie... Arata pumnul in sedinta cu parintii si asta nu din cauza notelor. Pana acum nu mi-am altoit pustoaica insa am mai scapat cate un tipat. De cand a mai crescut (11 ani), tine bine faza cu suparatul pe ea. Sa vedem cat o mai merge, presupun ca peste doi ani o sa i se rupa in paispe ca ma supar eu pe ea.

Unii spun ca taica-meu a fost asa pentru ca a fost batut in copilarie. Pai, eu nu am fost batut?

#12
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

View Postred-rose, on 18th March 2011, 11:10, said:

ca e misto de aia ce stau si fac bani fara sa faca nimic. Si ne-am dus frumos in fata unui magazin cu mana intinsa
bine ca n-ati vazut prostituate...

#13
user033

user033

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,533
  • Înscris: 07.07.2009
daca toti dezaxatii fac copii.... pacat ca nu se cere test psihologic inainte.

#14
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

View PostOscilatrix, on 18th March 2011, 11:00, said:

am mancat bataie foarte rau, nu des, dar foarte rau cand se intampla (o data chiar si cu o teava de metal) pe "motive" serioase pana la motivul ca am rupt din greseala agatatoarea unui pix.
si nu vezi ca ti-a folosit???

#15
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008
Incapatanat. Merg pana in panzele albe cu unele decizii.  Si mi-o mai luam.

Cu toate astea nu stiu daca o sa ajung parintele model, care nu loveste niciodata. Pentru asta trebuie sa fi cu 2-3 pasi inaintea copilului. Si cateodata te mai prinde din urma. Si asta nu e neaparat un lucru rau.

#16
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

View Poste_bulu, on 18th March 2011, 11:27, said:

Unii spun ca taica-meu a fost asa pentru ca a fost batut in copilarie. Pai, eu nu am fost batut?
Da. Si taica-miu a povestit ca a incasat-o foarte rau de la taica-su (bunicamiu), si nu credea ca a meritat sau ca asa trebuie. Totusi a procedat la fel cu mine.  :rolleyes:

Quote

Cu toate astea nu stiu daca o sa ajung parintele model, care nu loveste niciodata. Pentru asta trebuie sa fi cu 2-3 pasi inaintea copilului.
Eu sper si o sa fac tot ce pot ca sa reusesc asta cand va fi cazul. Singurele cazuri in care mi se pare scuzabila, sunt din cine stie ce reflex, de exemplu cand iti sare copilul in fata masinii, sa-i scapi vreo palma, si  aia se intampla mai degraba din cauza sperieturii.

Edited by Oscilatrix, 18 March 2011 - 11:38.


#17
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
Bataie la modul cât mai diversificat am mâncat la de la cadrele didactice, am prins o perioada în care aveau liber la mâna.
Ai mei nu m-au batut, oricum de mic ma descurcam singur, nu prea interactionam cu ei, în schimb cadrele didactice trebuiau sa îsi pastreze pozitia de superioritate, sa nu le contesti autoritatea, tot timpul erau puse pe bataie, nimica educativ, doar sa îti arate cine este seful.
Copilul ia bataie numai în situatia în care mama nu stie ce sa faca, frica o sa îl cuminteasca, dar o sa creeze alte probleme psihice, va ajunge om mare cu sechele din copilarie.
Parca era o emisiune pe PrimaTv "Dadaca", emisiune educativa, copilul nu se educa cu bataia, bataia opreste dezvoltarea psihica a copilului, educatia pozitiva este cea ce stimuleaza dezvoltarea lui, sa ajunga un om normal, un om care gândeste singur, actioneaza singur.
Nici animalele nu se dreseaza prin bataie, bataia este folosita doar pe cele care sunt antrenate pentru lupta.

#18
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

View PostCarrman, on 18th March 2011, 11:28, said:

bine ca n-ati vazut prostituate...
:lol:
bine, mai, la 6 ani unde drac sa le vedem? sau chiar daca le-am vazut si-am intrebat ce-s cu alea,ni se turna textul cu "stau la ia-ma nene"

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate