Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Caini turbati care nu fac altceva decat sa latre?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
32 replies to this topic

#19
sergiu8606

sergiu8606

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 30.10.2009

 jeremiah, on 15th March 2011, 17:02, said:

Eu nu urmaresc sa am dreptate ,dar cine se iubeste mai mult pe el si parerile lui ,nu poate iubii Adevarul .Si eu m-am nascut ortodox ,dar 1990 deja am vazut ca totul este putred in "danemarca ".Am vrut sa dau la teologia ortodoxa ,si deja umblau dupa mita si alte avantaje .Asa ca am studiat pe cont propriu Scripturile si Istoria Crestinismului ....
nu urmaresti sa ai drepatate dar totusi iti iubesti/sustii parerile....si eu am facut seminarul teologic ca au vrut parintii insa am continuat la facultate cu dreptul pentru ca aia a fost dorinta mea, nicidecum ca se dau bani

#20
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

 sergiu8606, on 15th March 2011, 17:06, said:

nu urmaresti sa ai drepatate dar totusi iti iubesti/sustii parerile....si eu am facut seminarul teologic ca au vrut parintii insa am continuat la facultate cu dreptul pentru ca aia a fost dorinta mea, nicidecum ca se dau bani

Foarte bine . :thumbup:

#21
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007
Fiecare zice ca are dreptate, dar uita ca dreptatea e la Dumnezeu....

Dar daca ne uitam pe acest forum, nu gasim decat cuvinte ca jodie, tampit sau tampita, visator sau visatoare, etc... dar cel sau cei care le scrie afirma ca un crestin sau o crestina autentica...

Unde in Scriptura este scris ca cel care isi uraste aproapele doar pentru ca nu crede ca el, va primi mantuirea?
:rolleyes:

#22
sergiu8606

sergiu8606

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 30.10.2009

 ktulu22, on 15th March 2011, 18:33, said:

Fiecare zice ca are dreptate, dar uita ca dreptatea e la Dumnezeu....

Dar daca ne uitam pe acest forum, nu gasim decat cuvinte ca jodie, tampit sau tampita, visator sau visatoare, etc... dar cel sau cei care le scrie afirma ca un crestin sau o crestina autentica...

Unde in Scriptura este scris ca cel care isi uraste aproapele doar pentru ca nu crede ca el, va primi mantuirea?
:rolleyes:

insa ce ma mira pe mine este  unde scrie in biblie ca cultul adventist, sau ortodox sau iehovist are dreptate...in biblie, mai precis in nou testament se vorbeste de crestini ceea ce suntem toti pana la urma in esenta indiferent de faptele noastre stupide.....daca dreptatea e la Dumnezeu va avea El grija sa ii dea necredinciosului un semn ca trebuie sa se intoarca din ratacire....nu e mai fain sa ne vedem de treaba noastra si sa nu ne mai uitam cu jind in ograda vecinului....rezolvarile pasnice pot tine si de psihologia si mentalitatea si educatia pe care am primit-o si nu numai cu versete biblice ca asdta inseamna sa ne ingradim mental

#23
vladul_care_este

vladul_care_este

    TV / Radio & Satelit Maniac

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 27.01.2009

 ktulu22, on 15th March 2011, 18:33, said:

Unde in Scriptura este scris ca cel care isi uraste aproapele doar pentru ca nu crede ca el, va primi mantuirea?
:rolleyes:


Intreaba pocaitii de exemplu,care desconsidera orice alt cult/confesiune,numind-ui "lumeni","pagani","laici",etc.Sunt curios ce raspuns o sa primesti.

#24
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

 ktulu22, on 15th March 2011, 18:33, said:

Unde in Scriptura este scris ca cel care isi uraste aproapele doar pentru ca nu crede ca el, va primi mantuirea?
:rolleyes:
Nu este vorba de ura, Dumnezeu nu-l uraste pe diavol ci-l "rasplateste" dupa dreptatea lui (a diavolului)
Tit 3
10 Pe omul eretic, după întâia și a doua mustrare îndepărtează-l,
11 știind că unul ca acesta s'a înstrăinat și rătăcește'n păcat, osândit de sine însuși.

Galateni 1
8 Dar: chiar dacă noi sau înger din cer v'ar propovădui altceva decât ceea ce v'am binevestit noi, să fie anatema!
9 Așa cum v'am spus-o mai înainte, v'o spun din nou și acum: Dacă cineva vă propovăduiește altceva decât ceea ce ați primit, anatema să fie!

Edited by altul, 17 March 2011 - 08:16.


#25
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011
Pai marea schisma ,asta a facut i-a indepartat pe ereticii rasariteni de cei occidentali .Sectele mama ,BOR si BC s-au certat de la "cascaval "pe motive cica ,doctrinare .Deci sunt 2 secte eretice .

#26
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

 obadia, on 17th March 2011, 08:25, said:

Pai marea schisma ,asta a facut i-a indepartat pe ereticii rasariteni de cei occidentali .Sectele mama ,BOR si BC s-au certat de la "cascaval "pe motive cica ,doctrinare .Deci sunt 2 secte eretice .
Nu sunt secte pentru ca doar s-au schismat.
E la fel ca la divorturi, doi divortati nu inseamna ca devin desfranati.
Protestantii s-au desfranat facandu-se eretici.

Edited by altul, 17 March 2011 - 09:14.


#27
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008

 altul, on 17th March 2011, 09:13, said:

Protestantii s-au desfranat facandu-se eretici.
Si ereziile lor ar fi: Sola Scriptura, Sola Fide, Sola Gratia, Solus Christus. Si cum o parte din Sfanta Traditie crestina sustine aceste erezii atunci rezulta ca si Sfanta Traditie e eretica. Sa vezi ca cei care au adevarul prezent sunt membrii Sinodului B.O.R. care sunt mai presus de Revelatie pentru un ortodox practicant cum e "altul".
Voi ascultati de Sinodul bisericii locale, eu ascult de Revelatia speciala a lui Dumnezeu. Imi place erezia asta, as muri pe rug pentru ea daca ar fi cazul.

#28
sergiu8606

sergiu8606

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 30.10.2009

 CatunStelian, on 17th March 2011, 20:10, said:

Imi place erezia asta, as muri pe rug pentru ea daca ar fi cazul.
poti sa mori linistit in ce mod vrei tu si pentru ce vrei tu, mai mult te sprijin si eu in actiune (unu in minus), insa nu ii trage si pe altii in acelasi rahat in care te scalzi si tu. :thumbup:

Edited by sergiu8606, 17 March 2011 - 20:26.


#29
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008
Revelatia nu este un rahat, cum tu nu esti un ortodox bun. Du-te la biserica si spovedeste-te ca iei Numele lui Dumnezeu in desert... in caz ca mai crezi in vreun Dumnezeu.

#30
sergiu8606

sergiu8606

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 30.10.2009

 CatunStelian, on 17th March 2011, 20:25, said:

Revelatia nu este un rahat, cum tu nu esti un ortodox bun. Du-te la biserica si spovedeste-te ca iei Numele lui Dumnezeu in desert... in caz ca mai crezi in vreun Dumnezeu.
esti stupid...nu am spus ca revelatia ar fii un rahat ci conceptia ta religioasa....trebuie sa iti dovedesc tie ca as fii un ortodox bun sau mie ?
ps: una e mentalitatea si alta stiinta .

Edited by sergiu8606, 17 March 2011 - 20:38.


#31
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008

 sergiu8606, on 17th March 2011, 20:37, said:

esti stupid...nu am spus ca revelatia ar fii un rahat ci conceptia ta religioasa....trebuie sa iti dovedesc tie ca as fii un ortodox bun sau mie ?
ps: una e mentalitatea si alta stiinta .
Sola Scriptura ce e, daca indirect zici ca nu e Revelatia? Sola Gratia de unde se stie de ea? Sola Fide de unde a aparut? Despre Solus Christus de la cine am aflat?
Un ortodox bun cinsteste aceste concepte pentru ca ia in serios Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie. Literatura ortodoxa are respect pentru Scriptura, Har, credinta si salvarea doar prin Christos. Credinta cea dreapta fara demonstratie este moarta. Si din acest punct de vedere tu sorine esti mort.

P.S. Sa lasam mortii sa isi ingroape mortii, ca in locuinta mortilor nu e nici pomana, nici stiinta si nici intelepciune.

#32
sergiu8606

sergiu8606

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 30.10.2009

 CatunStelian, on 17th March 2011, 22:10, said:

Sola Scriptura ce e, daca indirect zici ca nu e Revelatia? Sola Gratia de unde se stie de ea? Sola Fide de unde a aparut? Despre Solus Christus de la cine am aflat?
Un ortodox bun cinsteste aceste concepte pentru ca ia in serios Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie. Literatura ortodoxa are respect pentru Scriptura, Har, credinta si salvarea doar prin Christos. Credinta cea dreapta fara demonstratie este moarta. Si din acest punct de vedere tu sorine esti mort.

P.S. Sa lasam mortii sa isi ingroape mortii, ca in locuinta mortilor nu e nici pomana, nici stiinta si nici intelepciune.


mai omule draga eu vorbesc in chineza cu tine sau romana ca nu mai inteleg...poti sa crezi in ce revelatie crezi tu ca e adevarata...sa fii sanatos....eu nu am zis ca ca revelatia in care crezi tu esti de cacat ci intreaga ta doctrina, asa cum si tu ai impresia ca a mea e de cacat...habar n-ai cei aia o hula la dresa domnului...pentru tine orice contradictie poate fi vazuta ca o hula...dar in fine....peace man


ps: sola scriptura inseamna numai scriptura este cea care te ajuta la mantuire, fara traditie si este o conceptie protestanta....cum poate cine care ia in serios scriptura si traditia sa cinsteasca sola scriptura....vezi ca vorbesti fara sa gandesti si folosesti niste termeni pe care nu ii cunosti

Edited by sergiu8606, 17 March 2011 - 23:08.


#33
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008
Invata sa vorbesti cum te-au invatat profesorii tai de la seminar si nu cum ai invatat in cei sapte ani de orfelinat. La sectologie nu te-au invatat ca nu e frumos sa jignesti? Sau nu v-au predat argumente impotriva protestantilor? Sau in loc sa inveti ceva ai pierdut vremea cu bautura si femei asa cum se intampla pe la seminariile ortodoxe?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate