Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

"Industria muzicală e pe moarte. Steve Jobs a omorât-o" - Bon Jovi

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
si sunt convins ca o cautare pe Google produce mult mai putin CO2 decat o deplasare pana la biblioteca orasului, nemaivorbind de relevanta, eficienta si viteza.

#20
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

Nu poti spune care-i mai sigur ecologic ca nici unul din cazuri nu e.
pe dracu nu poti. doar gindeste-te ca alea 10 miliarde de piese vindute de jobs ar fi stat pe cel putin 5 miliarde de cd-uri (se stie ca albumele se cumpara in general pentru 1-2 melodii). acuma imagineaza-ti ce inseamna sa produci 5 miliarde de cd-uri si care e imactul lor asupra mediului cind se arunca la gunoi. si compara cu curentu consumat de niste rahaturi de servere + aerul consumat de aia de la asistenta clienti :w00t:

un reader poate tine citeva mii de carti. ca sa le ai alea fizic ar trebui sa tai niste copaci, sa produci caramizi, ciment etc sa faci o camera mare mare. sa o tencuiesti, sa mai tai niste copaci ca sa faci rafturi.

ca sa nu mai zic cit de usor e sa vrei sa asculti melodia x pe un ipod, in loc sa te gindesti "unde pastele ma-sii am pus cd-ul ala?". sau daca mergi undeva, nu mai trebuie sa te gindesti "oare ce o sa ascult", ci o sa te doara la banana, ai muzica cit china pe un rahatel care intra in buzunar

etc etc etc

#21
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Bon Jovi a pus punctul pe i. Nu e vorba despre bani
Reiau:"Copiii din ziua de azi pierd toata emoția descoperirii unui nou album. Emoția de a-si pune castile, de a seta volumul la 10, ținând în mână carcasa, de a închide ochii și de a se lăsa pierduți în album. Și frumusețea de a-ți cheltui alocația pe un album, bazându-te doar pe coperta de pe carcasă, fără să știi cum sună de fapt. Erau niște vremuri frumoase."
Pentru unii muzicieni un album reprezinta o poveste, un episod din viata lui, emotiile pe care le-a trait.
A cumpara doar melodie dintr-un album e ca si cum ai ti-ai cumpara bilet doar pentru actul 2 a piesei O scrisoare pierduta. Sau cu alte cuvinte iti achizitionezi de pe net misiunile 2,5,8 din Starcraft!

#22
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Copiii nu au pierdut nici o emotie ci nu au avut-o si nu ar fi avut-o niciodata. E vorba de un scenariu care (daca) s-a intimplat numai in capul lui cu descoperirea unui album. In practica copiii (si orice amator de muzica) daca nu vroiau sa asculte ce e in Top X trebuiau sa se multumeasca cu ceva vag apropiat gusturilor lor si disponibil in cele citeva magazine la care aveau acces. Si dupa ce repetau de ceva zeci de ori experienta cu chestii cumparate pe linga gusturile lor aveau experienta de a stoca, desprafui, etc toata colectia lor meseriasa de CD-uri. Oamenii "normali" nu cumparau cd-uri fizice pentru ca aveau nu stiu ce experiente ci pentru ca nu aveau de ales, normal cind au avut de ales au ales altceva. Cei care vor experienta o pot in continuare avea, CD-urile o sa mai existe pentru un timp destul de indelungat, nu-i nici o problema.

#23
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 07.03.2009
Chestia e ca omenirea evolueaza din toate punctele de vedere.
Am trecut de la trasuri la avioane supersonice, de la mesaj in sticla la e-mail, de la arc cu sageti la bombe atomice, de la pesteri si bordeie la zgarie-nori etc....
Bon Jovi trebuie sa inteleaga asta, fie ca e de rau sau de bine. Pentru nostalgici exista si albume pe cd in magazine.

Edited by Hamutovski, 16 March 2011 - 23:45.


#24
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
De asemenea trebuie punctata putina istorie, nu e vorba de o etapa care a fost de 100 (sau 2000) de ani incoace, e ceva care a aparut acum 30 de ani si a disparut acum 10 si nu a afectat aproape pe nimeni in afara de Bon Jovi - asta chiar pentru cei care traiau in timpul respectiv si aveau virsta potrivita:

1979 - primul walkman (caseta)
... clone, etc
... discman (CD)
... clone, etc
... mp3 playere
2001 - iPod

Deci toata povestea cu castile in urechi si carcasa in mina se intinde pe max 22 ani. Din care pentru o buna parte vorbim de casete care erau intr-un cuvint naspa (si diferenta intre casete si orice suport digital din ziua de azi e ENORMA nu e asa cum sint acum discutiile ca mp3 160kbps versus 128 sau mp3 versus CD sau FLAC, etc - astea sint prostii fata de diferenta caseta vs orice modern). Nu vorbim de o chestie care e "de cind lumea". Nu avea nimeni experienta asta pe vreamea Beatles-ilor sau pe vremea lu' Elvis.

#25
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
@f300, sunt hotarat, nici cd-urile nici mp3 cumparate de pe net nu sunt 100% ecologice, nici macar 80-90%, bun? ;)

As vrea o lamurire: detin card visa electron cu care am facut plati online in lei doar in Ro. E posibil sa cumpar de pe Amazon cu el? ca nu am reusit fiindca nu-mi accepta regiunea.

#26
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
uite si o parere de "fan", apropo de scrisoarea lui Jon

http://www.ilounge.c...music-business/

#27
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
tinerii nu mai pot simti senzatia cumpararii unui album prost, de pe care pot asculta numai o melodie. oh, that motherfucking jobs, ne-a facut sa nu mai putem vinde toate gherlele si umpluturile decit fanilor inraiti :(

#28
Pazvantoglu

Pazvantoglu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 477
  • Înscris: 24.03.2011
S-ar putea sa scada calitatea muzicii daca artistii trebuie sa faca si diverse munci intre concerte ca sa aiba din ce trai.
Kempes care era la Cargo acuma e zugrav in Australia, mi-l inchipui cum fredoneaza "nu mai am tigari, nu mai am tigari" cand da cu bidineaua.

#29
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostCentris, on 7th April 2011, 10:12, said:

uite si o parere de "fan", apropo de scrisoarea lui Jon

http://www.ilounge.c...music-business/
amin, frate! mare dreptate are omul.

eu sunt genul care asculta albume intregi, si ascult in general genuri de muzica pentru care povestea se spune de-a lungul intregului album. Din punctul asta de vedere, conceptul de "shuffle" imi este complet strain (si, de cand am pus accent pe calitatea tehnica a muzicii pe care o ascult, si conceptul de iPod mi-a devenit strain).

Am mai scris, conceptul de "shuffle" mi se pare cu adevarat distructiv dpdv cultural. Omenirea a devenit prea simpla la minte ca sa mai poata receptiona mesaje complexe, totul este fragmentat la maxim si consumam orice continut ca pe o portie de mancare alandala, gen sunca cu dulceata. Pentru mine shuffle = superficialitate. Asta nu inseamna ca nu se vinde bine  :peacefingers:

Oare cum or fi sunand Pink Floyd, Marillion, Camel pe shuffle?  :confuzzled:

#30
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
io nu-s de ce am impresia ca industria muzicala in intregul ei e mai dezvoltata ca niciodata... enspe mii de trupe, enspe mii de bogatani, enspe sute/mii(?) de studiouri, videoclipuri scumpe, foarte multa muzica aiurea, de umplutura... ah, am impresia ca durerea lui bon jovi e alta... ca lumea a inceput sa cumpere multe alte chestii in loc sa se rezume la cataretii care chipurile canta doar muzica "de calitate"... si ca lumea pote selecta sa cumpere cate o piesa si nu albume intregi, unde de multe ori 2-3 piese sunt bune si restul varza...

Edited by gtk, 07 April 2011 - 12:45.


#31
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View Postzildjian, on 15th March 2011, 13:52, said:

Bon Jovi: "Industria muzicală e pe moarte. Steve Jobs a omorât-o"
Nu știam că Bon Jovi este un idiot paranoic...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate