Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

universitate UK

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
dely11

dely11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.03.2011
@clarity: hey, multumesc :D sunt foarte hotarata sa aplic in UK si am de gand sa incerc orice varianta (a nu se intelege ca accept orice facultate doar de dragul de a studia in UK) :D
de cateva zile sunt intr-o continua cercetare/ informare, vreau sa ma asigur ca iau decizia potrivita :)
mi s-a zis si pe alte site-uri ca poate am prea multe pretentii cand vorbesc de Cambridge sau Oxford, insa au existat si destule voci care m-au incurajat si mi-au oferit exemple concrete. deci eu voi incerca oricum :)

#20
clarity

clarity

    Tovaras

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,822
  • Înscris: 02.09.2009
Vorbind de Oxbridge. Vezi ca daca intri la vreuna dintre facultati, ai grije sa stai bine cu finantele caci nu ai voie sa lucrezi in timpul studiilor. Ca asa, iti interzice facultatea. Si nici nu ai timp, trust me.
Oricum, din pacate nu o sa gasesti locuri libere la niciuna dintre facultati dupa perioada de inscriere, caci de obicei intra doar vreo 20% din cei ce au aplicat. Si e foarte greu sa intri. Pe langa ca iti trebuie 10 pe linie, trebuie sa dovedesti ca nu esti tocilar (nu, nu le plac oamenii care pur si simplu tocesc si habar nu au nimic in afara de scoala).
Oricum, daca nu intri acum la Oxbridge, ci la o alta universitate buna in anglia poti continua studiile dupa facultate la una dintre universitati. Deci nu-i sfarsitul lumii.

#21
dely11

dely11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.03.2011
:) nu sunt tocilara (sunt la mate-info engleza bilingv, aici nu supravietuiesti daca esti tocilar :D) si am aproximativ 10 pe linie :) . e posibil sa mai bifez si anul asta inca o internationala, asta nu conteaza cu nimic?
a, si inca ceva :D am mai citit ca ar mai fi un deadline, 30 iunie ( si nu ma refer la universitati slabe), iar daca  iti trimiti aplicatia dupa data respectiva intri in Clearing.
nu am aplicat mai devreme pt ca, repet, erau ceva probleme financiare. intre timp am primit o bursa, imi intra lunar pe card (pana in septembrie se vor strange aproximativ 1700 de lire) care sa ma ajute cel putin in primele luni :D
mi-au fost propuse si alte variante (tarile nordice sau chiar scotia), insa momentan nu imi indrept atentia catre ele :)
in orice caz, in urmatoarele zile voi sti ce urmeaza sa fac. in ultima instanta raman un an in tara si aplic pt anul viitor.
a, si app:D stie cineva ceva de interviul la care vei fi supus in caz ca te accepta?

#22
clarity

clarity

    Tovaras

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,822
  • Înscris: 02.09.2009

View Postdely11, on 15th March 2011, 17:09, said:

:) nu sunt tocilara (sunt la mate-info engleza bilingv, aici nu supravietuiesti daca esti tocilar :D) si am aproximativ 10 pe linie :) . e posibil sa mai bifez si anul asta inca o internationala, asta nu conteaza cu nimic?
a, si inca ceva :D am mai citit ca ar mai fi un deadline, 30 iunie ( si nu ma refer la universitati slabe), iar daca  iti trimiti aplicatia dupa data respectiva intri in Clearing.
nu am aplicat mai devreme pt ca, repet, erau ceva probleme financiare. intre timp am primit o bursa, imi intra lunar pe card (pana in septembrie se vor strange aproximativ 1700 de lire) care sa ma ajute cel putin in primele luni :D
mi-au fost propuse si alte variante (tarile nordice sau chiar scotia), insa momentan nu imi indrept atentia catre ele :)
in orice caz, in urmatoarele zile voi sti ce urmeaza sa fac. in ultima instanta raman un an in tara si aplic pt anul viitor.
a, si app:D stie cineva ceva de interviul la care vei fi supus in caz ca te accepta?
Te ajuta o internationala. Depinde la ce. Te-ar ajuta mai mult daca scoti si un loc in top 3 :)
Te voi dezamagi, dar nu iti ajung 1700 de lire. In primul an probabil vei sta la camin, si caminul de obicei se paltest ein transe. E cam 4000-5000 de lire pe an (cu baie in camera), si trebuie sa cam dai vrepo 2000 din prima. De asemenea, materiale de studiu, la inceput bagi cam 200 de lire in ele.
Daca ajungi la o universitate care iti permite sa lucrezi, permisul de munca dureaza acum mai mult (ca au un guvernd e cacat, de aia), vreo 2 luni de zile in unele cazuri, iar dupa aia trebuie sa obtii un NIN, care mai dureaza vreo 1-2 saptamani (ala temporar, dar iti permite sa lucrezi). Si de asemenea, vei fi limitata la 20 de ore pe saptamana in timpul anului scolar, ceea ce la un salar sa zicem de icneput de 6 lire pe ore ar fi sub ce ai nevoie ca sa traiesti decent fara ajutor de acasa. Cu 400-500 de lire din care 300-350 merg pe chirie nu te poti descurca.
Pe langa astea iti mai trebuie o bicicleta in cambridge/oxford. Ori daca esit in alt oras, gen londra bani de transport in comun caci nu poti merge pe distantele astea.
Bani de mancare cam 150-200-250 de lire, depinde de unde iti iei si cum manaci.

Depinde de facultate la ce interviuri te supun.
Ori vor sa iti verifice cunostiintele in domeniu, sa iti vada live nivelul de engleza si sa observe ca nu esti un nebun. Ori doar sa te vada fata in fata.

#23
dely11

dely11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.03.2011
am deja un loc 2 la internationala :D si sper sa ma calific si anul asta, poate mai prind ceva care sa ridice si mai mult valoarea aplicatiei mele :) (si, eventual, sa beneficiez si la anu` de bursa pe care o iau anu` asta)
prin banii aia ma refer la traiul efectiv in primele luni pana vad care e treaba, presupunand ca pt chirie primesc student loan :D
stiu si de faza cu cele 20 de ore de munca acceptate pe saptamana...dar banuiesc ca odata ajunsa acolo vad cum sta treaba.
nu stiu ce e cu mine, sunt foarte entuziasmata si vreau cu orice pret sa plec. ar fi sansa vietii mele :)

#24
clarity

clarity

    Tovaras

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,822
  • Înscris: 02.09.2009

View Postdely11, on 15th March 2011, 20:22, said:

am deja un loc 2 la internationala :D si sper sa ma calific si anul asta, poate mai prind ceva care sa ridice si mai mult valoarea aplicatiei mele :) (si, eventual, sa beneficiez si la anu` de bursa pe care o iau anu` asta)
prin banii aia ma refer la traiul efectiv in primele luni pana vad care e treaba, presupunand ca pt chirie primesc student loan :D
stiu si de faza cu cele 20 de ore de munca acceptate pe saptamana...dar banuiesc ca odata ajunsa acolo vad cum sta treaba.
nu stiu ce e cu mine, sunt foarte entuziasmata si vreau cu orice pret sa plec. ar fi sansa vietii mele :)
Ziceai ca ai locul 2 la internationala de romana. Ala nu tare conteaza. Daca ai fi avut geografie, matematica, biologie etc. altfel ar fi strat treaba.
Primesti student loan doar pentru tuition fee. Pentru ca sa primesti maintanance grant, trebuie sa lucrezi un minim de 10 ore pe saptamana + alte rahaturi birocratice. Aia-i poti primii mult mai incolo, cel mai probabil februarie-martie daca e sa aplici in noiembrie, sa zicem in cel mai bun caz. Deci dupa cum spuneam, pentru chirie nu primesti nimic la inceput, poate niciodata la cum schimba astia regulile de pe-o zi pe alta.
Nu ai ce sa vezi, ai maxim 20 de ore de lucru. Nimeni nu te ia la negru (daca asta vrei sa spui), caci amenzile sunt usturatoare si sunt destui cu drept de munca (fara englezi) care cauta un loc de munca.

#25
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007
Exista internationala de romana?
Nu suna cam ciudat sa zici ca ai terminat mate-info engleza bilingv si sa te lauzi apoi cu rezultate la romana?

#26
dely11

dely11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.03.2011

View Postdani.user, on 16th March 2011, 18:42, said:

Exista internationala de romana?
Nu suna cam ciudat sa zici ca ai terminat mate-info engleza bilingv si sa te lauzi apoi cu rezultate la romana?

da. exista internationala la romana :) participa si elevi care studiaza romana din tarile vecine (si, surprinzator, au avut chiar rezultate). matematica a fost mereu punctul meu forte, insa am si ceva creativitate si de aceea am ajuns asa departe cu romana. nu e ciudat, nu e o dovada ca mi-am gresit profilul cand m-am inscris la liceu, ci doar a faptului ca sunt capabila sa asimilez cunostinte din mai multe domenii. (scuze daca dau in narcisism, asa cum am mai spus si mai sus trec printr-o perioada in care increderea in propriile forte a atins cota maxima)

cat despre intrebarea prin care am deschis acest topic...am cam aflat raspunsul. m-am decis sa aplic incepand cu anul viitor la o facultate de renume din UK (cerintele nu sunt asa imposibile), intre timp intentionez sa mai bifez niste actiuni de voluntariat  si sa mai pun ceva bani la ciorap (voi avea nevoie!! )

va multumesc mult tuturor celor care mi-ati raspuns, va voi tine la curent :)

#27
Flori0987

Flori0987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.10.2013
Buna ziua..e pe aici cineva care imi poate spune pe ce baza se intra la Bristol? cateva infosrmatii.. cat de greu se intra,cum e viata pe acolo ? Sund clasa a XI -a si m-am hotarat sa dau la o universitate din uk, sper ca nu e prea tarziu, tinant cont ca nu am participat la concursuri nationale/internationale insa am cateva diplome de voluntariat si sunt eleva la liceul de arta . Multumesc :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate